zamknij

Wiadomości

Podwykonawcy do ZTK: oddajcie nasze pieniądze!

2018-10-12, Autor: Wacław Wrana

Dziś od rana w Żorach manifestują właściciele i pracownicy firm budowlanych pracujących do niedawna na budowie mieszkań czynszowych. Żądają od Zakładów Techniki Komunalnej oraz władz Żor zapłaty za wykonane prace.

O sytuacji podwykonawców budowy mieszkań czynszowych w Żorach informujemy Was od zeszłego tygodnia. Przypomnijmy, z budowy zeszła firma Erbud Sp. z o.o., która budowała bloki na zlecenie Zakładów Techniki Komunalnej. Okazało się, że Erbud zalega z płatnościami swoim podwykonawcom. Podwykonawcy nie mogą odzyskać tych pieniędzy, ponieważ Erbud popadł w tarapaty finansowe i spółka jest w stanie przyśpieszonego postępowania układowego.

> Budowa mieszkań czynszowych w Żorach: podwykonawcy chcą od miasta pieniędzy

Reklama

Zdaniem podwykonawców, w tej sytuacji to Zakłady Techniki Komunalnej powinny wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności zapłaty za wykonane prace. Prezes ZTK – Olgierd Zaraś oświadczył, że to możliwe, ale tylko wobec firm, które zostały zgłoszone jako podwykonawcy. Jak informuje prezes Zaraś, ZTK wypłaciło już milion złotych należności firmom, którym nie zapłacił Erbud.

Okazuje się jednak, że Erbud nie zgłosił inwestorowi obecności na budowie aż kilkunastu innych firm. Ich właściciele twierdzą, że Erbud zalega im kwotę aż 1,5 mln złotych. Na wypłatę wynagrodzenia czeka 200 pracowników ich firm.

> Budowa mieszkań czynszowych w Żorach: podwykonawcy u prezesa ZTK

Dziś, od godz. 7:00 rano przedsiębiorcy razem ze swoimi pracownikami protestowali przed budową mieszkań komunalnych oraz urzędem miasta. Uważają, że nie ma znaczenia fakt, że Erbud nie zgłosił ich jako podwykonawców, ponieważ inwestor – ZTK doskonale wiedział, że to ich firmy, a nie pracownicy Erbudu pracowali na budowie bloków.

- ZTK udaje, że mnie na budowie nie było. A prezes codziennie się ze mną witał na budowie i bardzo dobrze zna mnie z widzenia – mówił podczas pikiety przed urzędem miasta jeden z przedsiębiorców.

- Chcemy żeby z nami ktoś rozmawiał, żeby rozmowy były jasne i transparentne, chcemy wiedzieć gdzie są nasze pieniądze – apelował lider protestujących – Marek Płoneczka, właściciel firmy Budmarwar.

Prezydent Żor – Waldemar Socha nie wyszedł dziś do protestujących przed urzędem miasta przedsiębiorców. - Skarga, która wpłynęła do Urzędu Miasta, zgodnie z kompetencjami została skierowana do rozpatrzenia przez Radę Miasta Żory – informuje Anna Ujma - pełnomocnik prezydenta.

Olgierd Zaraś w rozmowie z tuŻory.pl podtrzymuje, że protestujący wykonawcy nie mogą liczyć na zapłatę żądanych należności. - Zakres prac i kwoty, o których mówią dziś te firmy nie były uzgadnianie z nami, a jedynie firmą Erbud. Zarządzam publicznymi środkami i nie mogę zapłacić za coś, co nie było przedmiotem naszej umowy z Erbudem. To ta firma powinna być adresatem wysuwanych żądań a nie my – przekonuje prezes ZTK.

- Tu my, firmy podwykonawcze wybudowaliśmy te bloki w stanie surowym. Jeśli ZTK nam nie zapłaci, będzie to oznaczać, że bloki dla mieszkańców Żor buduje się na ludzkiej krzywdzie – odpiera Marek Płoneczka.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~gestskoczka 2018-10-12 16:47:57

  Źle mi się zaczyna kojarzyć skrótowiec ZTK. Nie będę teraz go teraz rozwijać. Za generalnego wykonawcę odpowiada inwestor, za inwestora – w tym wypadku – prezydent miasta. Czy my chcemy wzbogacić się na krzywdzie ludzi? Ja przepracowałem 35 lat uczciwie i nie popieram takich przekrętów. Jeżeli ZTK zapłacił firmie Erbud, a ta robi unik bo przepieprzyła pieniądze, to dlaczego pan Zaraś gotów jest jeszcze raz zapłacić tym firmom co były zgłoszone jako podwykonawcy? Tak się zarządza publicznymi pieniędzmi, czy się chroni niesolidną firmę Erbud? Nie wiem dlaczego, ale ci oszukani ludzie nie od Erbudu, a od ZTK domagają się pieniędzy. Odwracanie się dupą od poszkodowanych jest haniebne.

  22 8
 • ~Andrzej Andrzej 2018-10-12 20:55:57

  Oddajcie ludziom pięniądze !! Wszystkie te osoby ciężko pracowały i zaslugują na własne wynagrodzenie ,żeby godnie żyć i zapewnić utrzymanie rodziny !! ZTK to kpina nie przedsiębiorstwo , kiedy było wiadomo ,że to właśnie oni będą odpowiedzialni za budowę mieszkań czynszowych to szczerze każdy drżał jak to się może zakończyć no i stało się ,niestety dlugo nie trzeba było czekać. Z tego co wiadomo firma erbud problemy finansowe ma od dłuższego czasu , planując tak duże inwestycje ,raczej powinno się bardziej sprawdzać wykonawców. Niestety w naszym pięknym kraju już tak jest , piekarz ktory odda bulki bezdomnym zbankrutuje bo us go zniszczy ,śmieci nielegalnie lecz pod czujnym okiem urzędników przywożone i składowane itp itd absurd goni absurd . A i jeszcze jedno WSTYD PANIE PREZYDENCIE TAK LEKCEWAŻYĆ LUDZI ,zasłużyli na rozmowę i propozycję rozwiązania ich problemów.

  30 22
 • ~ 2018-10-13 02:11:25

  ludzie, wy się opamiętajcie w końcu... nie popieram UM ani obecnej żorskiej władzy, ale to co wypisujecie zakrawa już o szaleństwo...

  1. Inwestorem jest ZTK.
  2. Oficjalnym wykonawcą jest ERBUD
  3. ERBUD wybrał sobie podwykonawców
  4. ERBUD nie zgłosił ich do ZTK i UM jako oficjalnych podwykonawców
  5. ERBUD oszukał te firmy i tych ludzi.
  6. Miasto ani ZTK nie ma ich na liście oficjalnych podwykonawców i w świetle obowiązującego w Polsce prawa nie może im zapłacić nawet jeśli chce.
  7. Protest pod ZTK ani UM nie ma najmniejszego sensu.

  Tak trudno to zrozumieć? czemu Ci podwykonawcy nie szturmują siedziby ERBUD? chyba, że chodzi tu o jakieś polityczne cele przed wyborami... ;)

  40 15
 • ~Seweryn1 2018-10-13 08:03:31

  Może dlatego chcą piniędzy od ZTK bo tam pracuje ekipa która uciekła z ERBUDU i znalazła ciepłe posadki w miejskiej spółce ZTK. No chyba jak pracowali w Erbudzie a teraz w ZTK to przeczuwali kłopoty Erbudu i uciekli do ZTK.

  27 6
 • ~gestskoczka 2018-10-13 10:25:27

  @Jannko, zgadzam się z tym co wypunktowałeś do punktu piątego włącznie. Zamiast Twojego punktu siódmego, bliższy mi jest komentarz @Seweryn1.

  Mieszkania w Żorach są potrzebne. Pieniądze w budżecie miejskim nie są Olgierda Zarasia, Waldemara Sochy czy radnych. ONE SĄ NASZE – wszystkich mieszkańców Żor, również radnych i prezydenta. Wszyscy mamy dbać o wspólną kasę, ale bazować na ludzkiej krzywdzie nie możemy.

  Ja się na powiązaniach zarządu ZTK z firmą Erbud nie znam, ale wielu publicznie podkreśla – nie tylko @Seweryn1 – zbyt wielu, by to zamieść pod dywan. To staje się głośne i nie chcę by plama została na Żorach. To w imieniu władz miasta odpowiedzialnych za ZTK i w imieniu wszystkich mieszkańców winno być wyjaśnione i ludzka krzywda naprawiona.

  A, jeszcze jedno. Zanim generalnym wykonawcą zostało Erbud, była jakaś inna firma. Co się wtedy stało że tamta firma zeszła z budowy?

  23 1
 • ~bestia_wojny 2018-10-13 12:58:39

  Wczoraj o tym było w jakimś artykule. ZTK ją wyrzucił z budowy między innymi za to że nie zgłaszała podwykonawców i nie płaciła im. No i naliczył jej za to kary umowne.
  To samo zrobił z Erbudem. Kiedy zaczęli się zgłaszać podwykonawcy z roszczeniami ZTK odstąpił od umowy i naliczył Erbudowi kary. Poza tym wstrzymał Erbudowi płatność faktur na poczet roszczeń podwykonawców.
  To by znaczyło że Erbud nie miał żadnej ochrony i oberwał tak jak na to zasłużył.

  13 4
 • ~drocer 2018-10-13 20:37:21

  "Panie Jarosławie, naród jest z Panem i walczy z kanaliami" Dariusz Domański - wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach, kandydat PiS na prezydenta Żor w wyborach samorządowych. Teraz prosi "kanalie" o wybór na stanowisko prezydenta Żor.

  8 4
 • ~Seweryn1 2018-10-14 10:08:08

  Nie róbcie z tego polityki ludzie nie mają pieniędzy, ktoś je zgarnoł a należą sie tym robotnikom a nie politykom. Nie widzicie że coś tu śmierdzi jeżeli kolesie raz są w Erbudzie raz w ZTK?

  10 6
 • ~Woytek 2018-10-14 13:38:22

  Jannko
  1) inwestorem jest ZTK
  2) generalnym wykonawca również jest ZTK całe kierownictwo inspektorzy są od nich.
  3) wykonawca robot ziemnych i stanu surowego był Erbud z którego z tego co wiem to jakieś 5 osób przeszło chyba w 2014 r do ZTK w celu rozpoczęcia tej budowy.
  4) ZTK wiedziały o każdym podwykonawcy a jednak nie dopilnowały żeby zostali zgłoszeni czyli można ich traktować jako zgłoszonych.
  Część z tych podwykonawców ZTK same namawiały do przejścia do erbudu z poprzedniej firmy a co za tym idzie wszystko było z góry ukartowane. Erbud miał być ścieżka wyprowadzania pieniędzy z ZTK ino się podziało i zaraś nie ogarnął problemu.
  Seweryn1
  Ci ludzie nie uciekli z erbudu, oni przeszli do ZTK ścisłe określonym celu.
  Gestskoczka
  Poprzednia firma została wyrzucona z budowy na pół roku przed terminem bo prezesowi ZTK a raczej jedno mecenasowi wydawało się ze nie wyrobi się w terminie. Wszyscy podwykonawcy byli zgłoszeni i od nikogo tamta firma się nie odwróciła.
  Erbud ostatecznie dwa budynki wybudował z kilkumiesięcznym opóźnieniem co nie było dla ZTK problemem. I nie dostał za to żadnej kary.
  Trzeciego nie skończyli bo naiwni podwykonawcy pracujący bez pieniędzy w końcu nie wytrzymali finansowo i przestali pracować za darmo. A tego ani Erbud ani ZTK się nie spodziewało.

  Pod jednym z tych budynków podobno wydobywa się metan bo był tam odwiert w w czasach poszukiwań pokładów węgla.

  Pod tym budynkiem nikt tez nie sprawdzał nośności gruntu i posadowili go na bagnie.

  Wszystko co napisałem można znaleźć na stronach przetargów ZTK i w dziennikach budowy.


  A co ciekawe i poszukajcie sobie projekt tych trzech bloków powstał w 14 dni a pozwolenie prezydent wydał zanim sam zatwierdził badania geotechniczne czyli sprawdzenie tego co jest pod budynkami.


  Jeszcze jedno. Poprzednia firma jest z Zor. Nazywa się Eltak nawet maja stronę internetową.

  25 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto wyszedł zwycięsko ze starcia rząd - nauczyciele?

Oddanych głosów: 245