Wiadomości
Policja: Żeby pomóc, wystarczy zadzwonić
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Jak co roku, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę.
- Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane - apelują mundurowi.
Zobacz także
Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki.
- Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach - tłumaczą policjanci.
Jednym z największych mitów to przekonanie, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol.
- Osoba pijąca rzeczywiście przez chwilę czuje ciepło, ale to chwilowe. Po chwili jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie - wyjaśnia rzecznik prasowy żorskiej policji, mł. asp. Marcin Leśniak. - Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz, będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
Aby pomóc osobom narażonym na wyżiebienie, wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Przesadził i "zaparkował" w budynku! Zima zaskoczyła kierowcę
28821 -
Żorskie pary znów świętowały. Wyjątkowe jubileusze małżonków [FOTO]
9443 -
Uprawa roślin i hodowla ryb w jednym. W Żorach powstała AquaFarma
7181 -
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
6512 -
Przebudowa muru oporowego przy ul. Chopina. Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu
5173
Najwyżej oceniane
-
Marcin Wieczorek: Żory w opisach Johanna Gottlieba Meissnera z lat 1795-1805
+40 / -2 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
+7 / -1 -
Bez powietrza w oponie, jechał na samej feldze! Mieszkańcy wyciągnęli mu kluczyki ze stacyjki
+6 / -2 -
W czasie wolnym zatrzymał poszukiwanego chłopca. Nastolatek trafi do placówki wychowawczej
+5 / -1 -
Szukasz miejsca dla swojego maluszka? Trwa rekrutacja do żłobka Pogodne Maluszki w Żorach
+4 / -0
Najczęściej komentowane
-
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
1 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
1 -
PAS: rząd chce wstrzymać program „Czyste Powietrze”. „To skandal”
1 -
Powstanie park rekreacyjno-sportowy. Miasto otrzyma blisko 40 milionów dofinansowania
1 -
Wyłączenia prądu w Żorach. Sprawdźcie, gdzie
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert