zamknij

Wiadomości

Pomnikiem uhonorują Żołnierzy Wyklętych

2013-08-30, Autor: Wioleta Kurzydem
Radni podjęli wczoraj decyzję - na cmentarzu parafialnym przy kościele farnym pw. św. Filipa i Jakuba powstanie pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, w tym porucznika Wiktora Kanię, który zginął podczas obławy w 1946 roku w Osinach.

Reklama

Podczas obrad Rady Miasta na sali był obecny syn porucznika Wiktora Kanii - Wiktor, który urodził się 20 dni po śmierci ojca oraz siostrzeniec Michał Wojtynek. - Od kilku lat na terenie miasta toczy się dyskusja na temat rodzin żołnierzy wyklętych mieszkających w naszym powiecie. Chcemy upamiętnić porucznika Kanię, ale także żołnierzy z oddziałów „Wędrowiec” i „Leśniczówka” - mówił Dariusz Domański, wiceprzewodniczący Rady Miasta Żory. - Warto jednak podkreślić, że ta decyzja nie jest w żaden sposób polityczna, ani ideologiczna. Dla mnie jako historyka jest obowiązkiem, by przypominać mieszkańcom o takich wydarzeniach. Żołnierze Wyklęci oddali dla swojego kraju to, co najważniejsze - życie.Pomnik powstanie w końcowej części cmentarza farnego przy ul. ks. Klimka, pod murem obronnym. - Wybraliśmy projekt artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara. Pomnik będzie przedstawiał orła wydzierającego się zza krat. Orzeł, jak i krzyż Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który umieszczony będzie po prawej stronie oraz nazwiska żołnierzy będą z brązu, cokół i postument z piaskowca - opowiadała Ewa Pańczyk, miejska konserwator zabytków.

Na cmentarzu utworzony zostanie skwer pamięci, będą postawione ławki, utworzona zostanie dodatkowa furtka. Miasto uzyskało już na to zgodę wojewódzkiego konserwatora. - Myślę, że uda nam się postawić pomnik do listopada - dodała Ewa Pańczyk.

- Szczytem moich marzeń była tablica pamiątkowa, natomiast pan prezydent powiedział, że wzniesiemy pomnik i w ten sposób podziękujemy żołnierzom - mówił Dariusz Domański.

Radnym dziękował prezydent Waldemar Socha.- Cieszę się, że rada jednogłośnie i z wielkim zrozumieniem podeszła do budowy pomnika. Mam również powód osobisty, ponieważ również moja rodzina była związana z żołnierzami wyklętymi, choć w innym regionie Polski - powiedział.



Porucznik Wiktor Kania miał 7 lat, kiedy wraz z rodzicami przeprowadził się do Żor. Uczył się w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach, później pracował jako praktykant gajowego w prywatnych lasach w okolicach miasta. W roku 1934 został powołany do służby wojskowej w Jarosławiu. Tam także ukończył szkołę podoficerską. We wrześniu 1939 roku walczył w szeregach Obrony Narodowej miasta Żory. Jako jeńca wywieziono go do Rzeszy na roboty. Po powrocie do kraju, 1 lipca 1943 roku przejął dowództwo nad oddziałem partyzanckim „Wędrowiec”. W kwietniu 1945 roku zaangażował się w organizację władz cywilnych na terenie Żor. Został radnym Miejskiej Rady Narodowej oraz naczelnikiem Gminy Osiny. Zginął 5 maja 1946 roku podczas obławy przeprowadzonej przy udziale sił Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po ponownym zweryfikowaniu wszystkich istniejących dokumentów, w tym roku porucznik Kania został awansowany do rangi kapitana.
Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~gestskoczka 2013-08-30
    12:12:42

    0 2

    NIE STAWIA SIĘ POMNIKÓW UCZESTNIKOM WALK BRATOBÓJCZYCH. Żołnierze wyklęci – jak sami się nazwali, brali udział w walkach bratobójczych. Dla mnie ci wyklęci, tak jak i milicja z Ubecją to dwie strony tragedii narodowej. Ideologia prawicowo-IPNowska robi nam wodę z mózgu. Ci, którzy stali na straży spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców umęczonych gehenną wojny, a do których strzelali zza węgła wyklęci, nie byli pachołkami Stalina, oni chcieli normalnie żyć. Z pewnością wielu na szczeblach dowódczych stało na baczność przed Rosjanami, tak jad dziś, wielu o podobnej mentalności stoi na baczność przed Amerykanami i biskupami. Ideolodzy prawicy cisną nam kit że wyklęci walczyli o niepodległość ojczyzny. Niepodległość straciliśmy w Jałcie, a wcześniej już dogadywali się w Teheranie co do tzw. linii Curzona. Tam nas sprzedali Churchill i Roosevelt Stalinowi, ponad głowami polskich żołnierzy walczących i przelewających krew za Ojczyznę u boku zarówno aliantów jak i Armii Czerwonej. To oni ustalili między sobą strefy wpływów i nawet gdyby Stalinowi korzystne było zrobić z Polski kolejną republikę to nasi "przyjaciele" palcem by nie kiwneli by nas ratować. Głośno by krzycvzeli i robili by cyrk mendialny, a do Stalina puszczaliby oko. Chce rodzina stawiać pomnik wyklętym i porucznikowi Wiktorowi Kani, niech sobie stawiają za własne pieniądze. A co z pomnikiem zabitych przez wyklętych?

  • ~piszczel 2013-08-30
    12:16:44

    0 1

    Gestskoczka zrobił świetny wykład z którym trudno się nie zgodzić. Nie chcę tak głęboko wchodzić w tematy polityczne ale gdyby tak wszyscy ludzie w 1945 i 1946 sprzeciwiali się władzy to czy nie mielibyśmy anarchii? Podobnie jak gestskoczka sprzeciwiam się tej decyzji zarówno z powodów jej kontrowersji jak i z powodów finansowych. Skromnego budżetu Żor nie stać na takie wyskoki jak ten pomnik!

  • ~xyz 2013-08-30
    13:07:15

    3 0

    W końcu ktoś zaczyna mówić o tematach ważnych. Mam nadzieję, że młodzi ludzie na lekcjach historii również poznają prawdę o Żołnierzach Wyklętych, a przy okazji odwiedzą pomnik!

  • ~MyslacyRN 2013-08-30
    13:10:57

    6 0

    ad.gestskoczka
    1.Walką bratobójczą nazywasz walkę przeciwko czerwonej zarazie, aparatczykom ZSRR?
    2. Żołnierze Wyklęci sami się tak nazwali - pierwszy raz użyto tego sformułowania w 1993r.
    3." Ci, którzy stali na straży spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców umęczonych gehenną wojny, a do których strzelali zza węgła wyklęci, nie byli pachołkami Stalina, oni chcieli normalnie żyć. " Ci twoi strażnicy pokoju mordowali bez mrugnięcia oka za pomocą kary śmierci ludzi, którzy im się nie podobali (Dobrym przykładem jest Danuta Siedzikówna "Inka", która miała zaledwie 17lat).
    4. ŻW właśnie nie zgadzali się z takim stanem rzeczy, który wynikł po układzie w Jałcie w 1945r. To Ci twoi czerwoni strażnicy bezpieczeństwa lizali tyłek Stalinowi i zdradzali kraj i to m.in. za zdradę ojczyzny Wyklęci wydawali na nich wyroki.
    5. Chcesz stawiać pomnik zabitym przez Wyklętych? To może zróbmy pomnik dowódcy SS Franzowi Kutschera? No bo przecież był zabity przez "oszołomów"z AK.
    ad.piszczel
    radzę poczytać trochę historii na ten temat - wielu z Żołnierzy Wyklętych to byli ludzie z NSZ-pochodzili raczej z takich kręgów gdzie anarchia była takim samym złem jak czerwona zaraza.
    Cieszę się, że my jako Polacy w końcu zaczynamy dostrzegać swoich historycznych bohaterów, z których jako Polacy powinniśmy być dumni. Żaden z narodów nie ma takiej historii jak my i tak wybitnych postaci jak my. Powinniśmy bohaterów wyciągać na piedestał więc jestem jak najbardziej ZA budową pomniku. Cześć i chwała bohaterom

  • ~hitchhiker 2013-08-30
    15:21:15

    2 0

    Dobrze, że teraz cmentarza będzie wykorzystany i otwarty. Decyzja o upamiętnieniu żołnierzy wyklętych w roku, który jest im poświęcony też jest trafna.

  • ~gestskoczka 2013-08-30
    15:33:41

    0 4

    @MyslacyRN, podobno dobrze wykształcony człowieku... Zastanów się co piszesz, bo plujesz jadem prawicowej miłości... Twój bohater, któremu chcesz koniecznie postawić pomnik chyba był po trosze, jak to z pieszczotą określasz "czerwonym strażnikiem bezpieczeństwa i lizał tyłek Stalinowi". Wiktor Kania w kwietniu 1945 roku zaangażował się w organizację władz cywilnych na terenie Żor. Został radnym Miejskiej Rady Narodowej oraz naczelnikiem Gminy Osiny. Z mojego punktu widzenia, Wiktor Kania dobrze postępował współorganizując życie w powojennym mieście, nie patrząc na wielką politykę. Takich ludzi pochwalam. Nie tych co służyli ludziom Stalina, lecz tych, co działali na rzecz lokalnej społeczności. Lubię czytać życiorysy ludzi którzy przeżyli wojnę i zaangażowali się w odbudowę kraju (nawet jak by to była republika radziecka), odbudowywali i budowali przede wszystkim na chwałę Polski, nie Związku Radzieckiego. W tych życiorysach można wyczytać różne drogi prowadzące do Domu. Mam Ogromny szacunek do ludzi którzy nie patrzą na ideologię, i aktualnie polityczną modę, ale chcą coś zrobić pożytecznego, i robią dla współmieszkańców i dla Polski. Cześć i chwała takim ludziom.

  • ~malkontent58 2013-08-30
    16:59:42

    0 3

    Zacni przedmówcy....zapytam tak: ci co nie byli "czerwoni" są wg was bohaterami? A ci w większości naiwni, którzy uwierzyli w czerwonej władzy pracowali dla dobra Ojczyzny są dla was przemądrzałych... kim? A czasem byli to nawet bracia, siostry...Panie radny Domański( i nie tylko)- czy "wyuczyła" Pana na mgra Polska, czy....kto???

  • ~MyslacyRN 2013-08-30
    22:00:16

    10 0

    1. "podobno wykształcony człowieku" - mam ukończoną szkołę średnią więc nie wiem czy tak dobrze wykształcony :) , ale wiedzę nie małą mam.
    2.Wiktor Kania nie był "czerwonym strażnikiem" gdyż swoje kompetencje wykorzystywał w obronie ludności cywilnej przed prześladowaniami i bezprawiem ze strony żołnierzy radzieckich podlegających lokalnemu rezydentowi NKWD kpt Alejewowi. W trakcie działalności samorządowej Kania utrzymywał stały kontakt z byłymi żołnierzami Wędrowca poszukiwanymi przez NKWD, organizując dla nich fałszywe dokumenty i zakwaterowanie.
    3." Mam Ogromny szacunek do ludzi którzy nie patrzą na ideologię, i aktualnie polityczną modę, ale chcą coś zrobić pożytecznego, i robią dla współmieszkańców i dla Polski." Widzę, że w czymś się zgadzamy :)
    4. Ludzie związani z Republiką Radziecką, którzy chcieli odbudować Polskę?? - to zaprzecza samo sobie. To jak konfederacja targowicka.
    5. Ci co nie byli czerwoni - nie byli zdrajcami - tak samo jak z z Targowicą.

  • ~prezo 2013-09-01
    07:34:34

    7 0

    ... w zeszlym tygodniu w Osinach ekipa zorskich Wodociagow na ul. Szkolnej podczas prac kanalizacyjnych wykopala ludzkie szczatki ... osiem skorzanych butow i mnostwo ludzkich kosci ... byla policja i pan prokurator ... ciekawe jakiego wojska byly te szczatki ... dlaczeego zaprzestano dalszego odkopywania tych szczatkow ? ... i zasypano wykop jakby nic sie nie wydarzylo ... wiem o tym bo tam bylem i widzialem ... moze tam byl jakis pomnik albo zbiorowa mogila albo poprostu zamordowano i zakopano zolnierzy ...

  • ~BadCheck 2013-09-01
    23:08:13

    1 0

    Świetnie ! Bardzo cieszę się że ktoś podjął środki na postawienie pomnika ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy że to oni chcieli Polski wolnej, bez politycznej i państwowej zależności od ZSRR. To oni przeciwstawiali się nowemu 'porządku', który czerwona zaraza próbowała zarzucić nam już w 1920 (jak wiemy nie udało się to wtedy). Żołnierze Wyklęci jak się określa partyzantów podziemia antykomunistycznego bronili ludności cywilnej przed siepaczami radzieckiej Rosji. Pragnienie wolnego państwa przepłacali życiem. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w projekt pomnika.Żory wyprzedzają w tym temacie Warszawę, gdzie nikt nie potrafi znieść komunistyczny pomnik "Czterech śpiących" na rzecz bohatera narodowego - Witolda Pileckiego.

  • ~januszmilion 2013-09-05
    15:48:02

    0 3

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~januszmilion 2013-09-05
    15:50:57

    0 2

    ~xyz: ważnych? skończcie już roztrącać tą przeszłość, było minęło, 98% ludzi ma to gdzieś. Weźcie sięza teraźniejszość i przyszłość bo dobrze nie jest.

  • ~MyslacyRN 2013-09-11
    04:27:47

    1 0

    do Januszmilion - Przywołuje pana do porządku normalnej dyskusji. W regulaminie tego portalu(który musiał pan przeczytać przed dodaniem postu) jest jasno napisane: " Krytykując, nie kieruj się emocjami, a wyłącznie rzetelnymi argumentami." .Rynsztok to nie tutaj. Trochę kultury, to podobno dyskusja na poziomie, a nie wyzywanie od oszołomów. Możesz się z kimś nie zgadzać. Tak to już jest - brakuje argumentów to spróbuj zmieszać kogoś z błotem - ostatnia deska ratunku niskiego upadku..Zestaw osobę ze "zbrodniarzami, pedofilami" czy "pijusami" i to będą twoje "rzetelne argumenty". Btw. "było minęło" - to jak powiedzieć nie podetrę bo już zleciało. Mówisz żeby brać się za teraźniejszość i przyszłość - jeżeli posiadasz jakiś złoty środek to go zdradź lub zrób coś w tym kierunku by zmienić to na lepsze skoro jest tak źle. Łatwo skrytykować - trudniej coś zrobić.

  • ~BadCheck 2013-09-14
    09:14:44

    0 1

    @januszmilion nazywasz tego człowieka "oszołomem" bo pamięta o ofiarach z przeszłości ? i chce należycie upamiętnić ofiary ? Coś jest z Tobą nie tak. Wyprzedzasz już swoją "ultra nowoczesną" epokę.Poza tym to chyba nie artykuł o panu Domańskim,a o pomniku wyklętym.Jak Ci dawał złe oceny w szkole to nie lecz tutaj swoich kompleksów. Zapomnianym ofiarom poprzedniego systemu należy się pomnik.

  • ~januszmilion 2013-09-21
    15:50:16

    1 0

    akurat kiedy ja chodziłem do szkoły, to Pan D. co najwyżej mógł otrzymywać oceny. Oczywiście, że jestem za nowoczesnością i rozwojem. W przeciwności do was i Pana D. wiem, że tylko rozwój, ukłon ku zachodowi, liberalizacja wielu praw, rozwój kulturalny, gospodarczy i zakończenie rozstrząsania martyrologicznej historii tego kraju, może sprawić, że przestaniemy być trzecim światem Europy, w rzędzie z takimi krajami jak Ukraina, Rumunia, czy Mołdawia. Zacznijmy brać przykład choćby z kraju, który graniczy z Polską zaledwie 15 km od naszego miasta. ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1068