zamknij

Biznes

Ponad 2000 chętnych na powstające mieszkania czynszowe

2017-11-30, Autor: wk

2008 ankiet wpłynęło do tej pory od osób zainteresowanych wynajęciem mieszkania czynszowego, które powstają na osiedlu Pawlikowskiego w Żorach. Jak przebiega budowa bloków?

Reklama

Zainteresowanie programem „Z przyszłością w Żorach” nie słabnie. W czerwcu wznowiono składanie ankiet osób zainteresowanych wynajmem od miasta mieszkania czynszowego. Do ubiegłego tygodnia do Zarządu Budynków Miejskich (wcześniej ankiety zbierało ZTK) wpłynęło 2008 wypełnionych formularzy. To ponad 4 razy więcej niż lokali, które zostaną oddane do użytku. Trwają też prace nad opracowaniem zasad przydziału lokali. Podczas niedawnego czatu internetowego z mieszkańcami prezydent Waldemar Socha wspomniał, że mogłoby się to odbywać w drodze losowania.

Na osiedlu Pawlikowskiego powstanie bowiem około 420 mieszkań. – W chwili obecnej wykonywany jest stan surowy budynków nr 4, 5, 6 zespołu budynków wielorodzinnych wraz z zagospodarowaniem i infrastrukturą zewnętrzną. Wykonywane są kondygnacje podziemne (garażowe) budynków, wykonano częściowo instalacje zewnętrzne wodno-kanalizacyjne, na wejście w teren czekają firmy mające w swoim zakresie wykonanie instalacji wewnętrznych wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, elektrycznych, niskonapięciowych oraz robót zewnętrznych, wybranych przez inwestora w drodze przetargów – informuje Olgierd Zaraś, prezes Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. – generalnego wykonawcy. – Poważniejszych problemów obecnie na budowie nie mamy, nowy wykonawca na tle tego którego z budowy wyrzuciliśmy wypada znakomicie – dodaje.

W najbliższym czasie planuje się już zakończenie kondygnacji podziemnych, aby możliwe było zasypanie budynków do poziomu terenu. Przed nadejściem zimy wykonane zostaną także zewnętrzne instalacje wodno-kanalizacyjne. – Ogłosiliśmy również przetarg z zamiarem wyłonienia wykonawcy stanu surowego budynków nr 1-2 i 3, będących kolejną częścią inwestycji, wraz z zagospodarowaniem i infrastrukturą zewnętrzną. Planowany termin rozpoczęcia prac to druga połowa stycznia 2018 roku – mówi O. Zaraś.

Przypomnijmy, że wartość inwestycji szacowana jest na kwotę 72,9 mln złotych. Jej finansowanie zapewnił DNB Bank Polska. Cała transakcja zabezpieczona będzie umową wsparcia przez miasto oraz – dodatkowo – umową dzierżawy. Jest to pierwsza tego typu transakcja na rynku spółek komunalnych.

Czytaj też: > „Mieszkanie Plus” w Żorach? Władze miasta są na „tak”

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~Arteks 2017-11-30
    10:10:15

    12 28

    Czyli jednak w całości jest to obiekt finansowany z... kredytu. Który to już z kolei kredyt zaciągnięty przez prezydenta Sochę?

  • ~jasnypieron 2017-11-30
    11:59:53

    20 4

    arteks ty czegoś nie wiesz??? kurcze czyżby zaszkodził ci rybnicki smog? poza tym zajmij się kredytami Rybnika i zaniżaniem odszkodowań dla wywłaszczanych za obwodnicę...

  • ~Józef Brzozowski 2017-11-30
    12:26:25

    16 1

    @Arteks. Jestem generalnie przeciwko zaciąganiu kredytów i uważam że Rada Miasta, choć z pewnością postępuje zgodnie z obowiązującym prawem, źle jednak robi nie informując mieszkańców – na co są zaciągane kredyty. Oni to robią (podobno) w imieniu mieszkańców, a te kredyty obciążają mieszkańców nieświadomych dlaczego mamy tak duże zadłużenie i dlaczego tak dużo musimy płacić banksrerom z tytułu odsetek.

    Gdybym jednak wiedział o konkretnym kredycie na budowę mieszkań, i że ten kredyt będą spłacać mieszkańcy tych bloków, a miasto jest tu tylko żyrantem – byłbym za.

    Byłbym również za tym konkretnym kredytem, gdyby to gmina – czyli my wszyscy – miało spłacać kredyt i odsetki, ale musiałoby to być wyraźnie powiedziane że te mieszkania to własność gminy i o sprzedaży tych mieszkań – o majątku gminy – decyduje właściciel, a nie p.o. właściciel.

  • ~Arteks 2017-11-30
    12:46:26

    7 18

    @Józef - muszę się z tobą zgodzić. Jeśli coś ma jakiś konkretny pozytywny, społeczny cel i w dodatku poprawia estetykę miasta to warto to sfinansować choćby kredytem. Ale weź pod uwagę, że to kolejny kredyt w jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Natomiast zastanawiam się czy w przypadku biednych samorządów nie lepiej było poczekać na program "Mieszkanie plus" w którym to państwo, a nie samorząd będzie stawiał bloki z tanimi mieszkaniami.

  • ~Józef Brzozowski 2017-11-30
    13:53:39

    11 5

    @Arteks. Ja się nie muszę z tobą zgadzać, i się nie zgadzam. Szczególnie z określeniem – pejoratywnym, a jakże u Arteksa – „biedny samorząd”, są znacznie biedniejsze samorządy.

    Widać że przeczytałeś mój komentarz, dziękuję, ale przeczytałeś go pobieżnie.

    Mnie chodzi o podmiotowe traktowanie mieszkańców, a to w Żorach, Rybniku i w całej Polsce jest tragiczne. W Rybniku też RM zaciąga kredyty, czy wiesz na co są te pieniądze?, w jakim banku i ile mieszkańców Rybnika będą kosztować odsetki? Rząd polski też zaciąga kredyty w imieniu społeczeństwa, czy to społeczeństwo wie na co one są? MY jesteśmy traktowani przedmiotowo przez ONYCH.

    Na temat „mieszkania plus” czytałem coś niecoś, choć mało tych informacji, to wychodzi że czynsz w takim mieszkaniu będzie wyższy niż w tym komunalnym które teraz są budowane w Żorach.

  • ~ksiegowa 2017-11-30
    14:05:39

    14 6

    Arteks nie wiesz to nie pisz. Inwestycja jest finansowana przez bank a kredyt będzie spłacany z czynszów a miasto tylko zabezpiecza spłatę. W kalkulacji czynszu jest pozycja "spłata kredytu"

  • ~Grzegorz Pysz 2017-11-30
    15:21:10

    23 2

    Arteks , jak myślisz, kto będzie spłacał program mieszkanie + , Na 100% między innymi ty również :)

  • ~Arteks 2017-11-30
    19:43:58

    8 19

    @ksiegowa - napisałaś coś w czym sugerujesz większą wiedzę na ten temat. Czy mogłabyś się nią podzielić? Bo jest to trochę dziwne. Jeśli ta inwestycja powstaje z pieniędzy banku i będzie spłacana z czynszów to bank jako instytucja finansowa, będzie chciał na tym zarobić. Po drugie w każdej chwili może sprzedać blok jakieś prywatnej spółce, wraz z lokatorami i ci będą w prawdziwej kropce! Kto bankowi zabroni? Czy miasto pozbyło się roli właścicielskiej na rzecz banku bo w przeciwnym wypadku nie otrzymałoby kredytu na tę inwestycję? A może jednak się mylisz i to miasto zaciągnęło kolejny kredyt bankowy i będzie go spłacać przez kilka dziesięcioleci ale budynek będzie miejski? Czy wiesz co jest zastawione pod hipotekę? 72 mln to bardzo dużo pieniędzy. Wytłumacz mi i innym czytelnikom jak jest bo same władze miasta w sprawach mówią tylko o tym jak to jest ważna inwestycja, promowali ją nawet w mediach. Ale jej finansowanie jest osnute mgłą tajemnicy. Jeśli moje przy
    A jak jest naprawdę? Pytam konkretnie czyja to jest w końcu inwestycja i do kogo będzie należał blok? @Grzegorz - całe szczęście mieszkam poza Żorami i bardzo wam współczuję bo długo po Sosze będą spłacać kolejne pokolenia. @Józef - z poprzednią kwestią byłem w stanie się zgodzić. Z twoim ostatnim wpisem już nie bo w Rybniku nie mieliśmy sytuacji aby brano kredyty na coś innego niż inwestycje. Nie było też sytuacji aby na obsługę kredytową wydawano tak duże pieniądze jak Żory (to może świadczyć o podbramkowej sytuacji urzędu, wykorzystywanej przez banki). Nie mieliśmy też tak kontrowersyjnych "inwestycji" jak Twinpigs czy Muzeum Ognia. Rybnik nigdy nie należał do grupy najbardziej zadłużonych miast.

  • ~Pawel 2017-12-01
    07:38:57

    17 6

    A czy dalej jest postanowione, że te mieszkania będą wykonane w stanie zamkniętym? Czyli ściany, drzwi i okna? A resztę będzie trzeba samemu zrobić?
    Jak to się ma do tego co było mówione na początku, że te mieszkania będą na wynajem. Ale co to za wynajem, jak ja dostając mieszkanie będę musiał wsadzić tam 50 tys zł, a potem ktoś znajdzie sposob żeby mnie stamtąd wyrzucić i mieszkanie gotowe dla innych.

  • ~Alan Klinger 2017-12-01
    18:49:21

    16 1

    Pomijając sam system finansowania jest kilka pytań organizacyjnych.
    - Jaki będzie klucz przydziału mieszkań bo wersji że losowanie, że wg majętności jest dużo i żadna konkretna
    - po 25 latach jak dobrze pamiętam ma istnieć wykup po preferencyjnych cenach i tu jest pytanie jak będzie to obliczane i jak będzie obliczana wysokość w przypadku osób które na przykład na dane mieszkanie wskoczą za 23 lata i będą swój wkład wnosić tylko przez dwa
    - w jednym z artykułów padają informacje że mieszkanie będzie gołe - jeśli ma to być wynajem to gdzie logika bo po pierwsze jeśli stać mnie bezie wziąć kredyt na wyposażenie mieszkania i jego wykończenie to stać mnie będzie na kupno mieszkania na rynku wtórnym nie rzadko już doinwestowanego, bo różnica w cenie będzie już niewielka
    - na jakim etapie jest weryfikacja owych 2008 ankiet ponieważ niektórzy od czasu jego wypełnienia zakupili własne M
    - a co będzie jeśli ludzie nie wezmą mieszkania bo nie będą w stanie go urządzić bo nawet co zastawić nie będzie, bo to nie moje
    - jeżeli mieszkanie będzie puste, ktoś zrobi podłogi, ściany itd i za parę lat znajdzie prace na drugim końcu Polski to jak będzie rozliczony jego wkład w mieszkanie

  • ~Pawel 2017-12-03
    15:06:33

    6 2

    No właśnie o to chodzi. Jeśli skończy się na tym, że mieszkanie będzie gołe, to z tych 2008, może te 8 osób weźmie mieszkanie i zainwestuje. Ci co będą świadomi sytuacji, to zrezygnują na starcie, a Ci nieświadomi zrezygnują jak dostaną mieszkanie, wejdą i zobaczą, że jest puste. Bo skąd wziąć tyle kasy?

  • ~Arteks 2017-12-05
    17:08:53

    3 9

    @ksiegowa - no i jak rozwiniesz myśl o tym finansowaniu tego obiektu? Zadałem kilka ciekawych pytań jakie mogą zainteresować potencjalnych najemców. Rozwiejesz wątpliwości? Zabrałaś głos z dużą pewnością siebie. Domyślam się, że wiesz więcej.

  • ~logitech1982 2017-12-07
    17:50:21

    12 2

    Tyle chetnych bo niewiedza ile beda placic za takie mieszkanie. Oplaty za 70m mieszkanie 1400 zl najmu plus media mieszkania dla bogaczy i zas nasz prezydent nie zrobil nic dla mieszkancow faktycznie potrzebujacych mieszkan.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.