zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

Poseł donosi na biskupów do papieża Franciszka

2020-03-13, Autor: red

Poseł z Rybnika Maciej Kopiec napisał list do papieża Franciszka. Prosi papieża o interwencję w związku z “bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia”. Pod listem podpisało się 9 posłów Lewicy.

Reklama

"Oto treść listu posłów Lewicy:

Wasza Świątobliwość

Od kilku miesięcy świat zmaga się z pandemią SARS-CoV-2, zwanego koronawirusem. W Polsce liczba zarażonych wzrasta z godziny na godzinę. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Wszelkie działania prewencyjne ratują zdrowie i życie obywateli. 

Jedynym opiniotwórczym środowiskiem, z kapitałem zaufania społecznego, które nie zdecydowało się wesprzeć działań zmniejszających ryzyko zakażenia, szczególnie wśród osób najbardziej zagrożonych ze względu na wiek, jest największy związek wyznaniowy w Polsce – Kościół Katolicki. I to mimo usilnych próśb i apeli płynących z różnych środowisk. Episkopat Polski nie zwraca uwagi na zalecenia lekarzy ani nie kopiuje wskazań włoskiego Kościoła, który słusznie zaprzestał odprawiania spotkań liturgicznych w świątyniach. 

Wierni modlą się w intencji chorych na dodatkowych mszach, w świątyniach nie przestrzega się wymaganego dystansu i uczestniczy w Eucharystii, co jest zachowaniem proepidemicznym. Pierwszą ofiarą śmiertelną w Polsce była żona zakażonego szafarza. Do dziś Episkopat Polski nie wydał decyzji odwołujących nabożeństwa, mimo że w kraju zamknięto szkoły, uczelnie wyższe, odwołano imprezy kulturalne, wystawy, festiwale i inne wydarzenia publiczne.

Ojcze Święty, jako parlamentarzyści, w imieniu polskich obywatelek i obywateli, zwracamy się z prośbą o wsparcie, pomoc i stanowczą reakcję w związku z bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Prosimy o to Waszą Świątobliwość, kierując się troską o życie i zdrowie ludzkie i mając na uwadze fakt, że profilaktyka jest kluczowa dla opanowania pandemii. 

Z wyrazami szacunku,

Maciej Kopiec – poseł ziemi śląskiej
Anita Kucharska-Dziedzic – posłanka ziemi lubuskiej
Monika Falej – posłanka ziemi warmińsko-mazurskiej
Hanna Gill-Piątek – posłanka ziemi łódzkiej
Katarzyna Kotula – posłanka ziemi zachodniopomorskiej 
Katarzyna Ueberhan – posłanka ziemi wielkopolskiej
Paweł Krutul  – poseł ziemi podlaskiej
Robert Obaz – poseł ziemi dolnośląskiej
Marek Rutka – poseł ziemi pomorskiej"

Przypomnijmy, wcześniej pisaliśmy Wam, że:

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~gestskoczka 2020-03-13 19:23:58

    Poseł lewicy w obronie Kościoła. Trochę to dziwne.

    Może ja się nie znam, ale wydaje mi się, że Kościół to nie wojsko, że tu rozkaz nie obowiązuje, a wierni mają rozum i sumienie. Jeżeli ktoś świadomie naraża swoje i swojej rodziny zdrowie i życie, to cóż poradzić. Gdy występuje konflikt pomiędzy tym co mówi nauka, a tym co nakazuje religia – człowiek mający wolną wolę powinien wybrać to, co mu bardziej pasuje. Nie powinno się uszczęśliwiać człowieka wbrew jego własnej woli.

    Z drugiej strony patrząc, od strony społecznej, to tacy wierni u których religia jest wyznacznikiem a nauka to manowce, mogą spotęgować epidemię przy aprobacie kleru dla których ich Bóg jest drogowskazem i światłością.

    5 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1801