zamknij

Wiadomości

Poszkodowani podwykonawcy mieszkań czynszowych blokowali rondo

2018-10-19, Autor: jm

19. października podwykonawcy firmy Erbud, którzy nie otrzymali zapłaty za swoją pracę zablokowali w ramach protestu rondo rowieńskie w Żorach.

Reklama

Ciąg dalszy afery związanej z budową mieszkań czynszowych w Żorach. Podwykonawcy firmy Erbud, którym nie zostały wypłacone pieniądze zablokowali dziś ruch drogowy. W ten sposób chcą wywrzeć nacisk na Zakłady Techniki Komunalnej, które odmawiają im zapłaty.

Protestujący od godziny 10.00 blokowali rondo w Rowniu, tuż przy zjeździe z autostrady A1. Pikieta trwała do godziny 16.00.

Przypomnijmy, bloki z mieszkaniami czynszowymi na zlecenie miejskiej spółki ZTK budowała firma Erbud z Rybnika. W pewnym momencie przedsiębiorstwo popadło w kłopoty finansowe i przestało płacić swoim podwykonawcom. ZTK rozwiązały kontrakt z Erbudem Sp. z o.o. 28 września Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o otwarciu przyśpieszonego postępowania układowego wobec Erbudu. Kilkanaście firm podwykonawczych z regionu zostało "na lodzie".

Kilka dni temu miało miejsce spotkanie z prezydentem miasta Waldemarem Sochą i prezesem Zakładów Techniki Komunalnej - Olgierdem Zarasiem. Jak poinformował nas jeden z uczestników, spotkanie miało się odbyć o 9.00 w Urzędzie Miasta Żory, jednak po przybyciu na miejsce reprezentantów poszkodowanych firm okazało się, że prezydenta nie ma na miejscu. Podwykonawcom udało się skontaktować z pełnomocnik Anną Ujmą, która poinformowała, że prezydent czeka na nich w siedzibie ZTK. Podczas rozmów prezydent miasta zapewnił podwykonawców, że miasto ma fundusze i chce rozwiązać problem jednak jedynie na drodze zgodnej z prawem. W związku z tym zaproponował, żeby uczestnicy wspólnie z prawnikami obu stron szukali możliwości, żeby ZTK zapłaciło zaległe kwoty.

- W momencie, kiedy w końcu oddano nam głos prezydent miasta tłumacząc się pilnymi sprawami opuścił spotkanie. Czujemy się oszukani i zbyci przez prezydenta, który jak widać próbuje jedynie przeczekać sprawę do zakończenia wyborów. Co więcej, wyraźnie wystąpiliśmy z prośbą o poinformowanie wszystkich członków Rady Miasta o spotkaniu, czego - jak dowiedzieliśmy się od radnych - nie uczyniono - powiedział prezes firmy Eltak, Wojciech Murzyn. - Prezydent zapewniał, że miasto ma pieniądze, jednak nie może nam ich zapłacić bez zasięgnięcia opinii prawnych. Tak naprawdę ze spotkania nic nie wyniknęło i mamy wrażenie, że prezydent chce po prostu sprawę "wyciszyć" - dodał prezes.

Szerzej o żorskiej aferze mieszkaniowej pisaliśmy tutaj>>

Byliśmy dziś razem z protestującymi, zobaczcie jak to wyglądało:

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~Arteks 2018-10-19
  15:23:42

  32 25

  Największa inwestycja 20 lecia obecnego prezydenta - blok komunalny i taki bajzel... Zachowanie prezydenta żenujące. Tak istotne spotkanie umówione w urzędzie - a on ucieka do ZTK. Po czym "W momencie, kiedy w końcu oddano nam głos prezydent miasta tłumacząc się pilnymi sprawami opuścił spotkanie". Warto się zapytać, jaka może być pilniejsza sprawa na tę chwilę w Żorach od budowy bloku - najważniejszej inwestycji w czasie urzędowania Sochy na stanowisku?! Żory mają na razie władze które wykazują się albo wyjątkową infantylnością (jak w tym przypadku), albo niegospodarnością (jak w przypadku finansów) albo arogancją (jak w przypadku kiepskich rozkładów BKM). Socha powinien stawiać budynki malutkie lub obeliski, pomniki - to mu może się udać, a nie rzucać się na pomysły które go potem przerastają. No ale cóż... 20 lat jego prezydentury nie obfitował w inwestycje budowlane. A tu nagle większa inwestycja która przerosła jego amatorską ekipę rządzącą miastem. Zwracam uwagę, że to już drugi poważny kryzys na budowie zwyczajnego bloku... Żorzanie - myślcie i zagłosujcie odpowiednio w niedzielę. Socha może nadawałby się na wójta ale za takiego prezydenta wstyd.

 • ~ 2018-10-19
  15:58:27

  22 15

  ~Arteks

  daj już spokój człowieku... każdy Twój post przypomina mi Kronikę Filmową z epoki słusznie już minionej. Dorzuć jeszcze zwrot "Żorzanki i Żorzanie" to zafundujesz mi powrót do przemówień pierwszego sekretarza :)


  Żeby nie było - oczywiście jestem za tym, żeby podwykonawcy otrzymali swoje pieniądze bo się im należą za wykonaną pracę. Jednak dlaczego blokowane jest rondo i utrudniane życie mieszkańcom? Dlaczego podwykonawcy nie zaczekali aż prezes ZTK przyjedzie do pracy i nie zablokowali mu wyjazdu? Protest jest słuszny, tylko niewłaściwie zaadresowany. Cierpią mieszkańcy a winna osoba siedzi sobie w cieplutkim gabinecie.

  ZTK a zwłaszcza Erbud są winne temu wszystkiemu, nie mieszkańcy. Nie dziwią mnie w tym samym krytyczne wobec protestu reakcje ludzi. Po za tym Erbud dał ciała w kilku miastach, dlaczego te szumne protesty są tylko u nas? :) Dlaczego protest jest dzisiaj a nie we wrześniu, kiedy ZTK pogoniło Erbud i wiadome było, że ZTK nie zapłaciło Erbudowi? Dlaczego wciąż podnoszony jest temat materiałów, nikt nie ogarnął krachu na rynku budowlanym (np. na stal dzięki miłościwemu sojusznikowi Donaldowi zza oceanu)? Miasto i ZTK zakomunikowało, że wspólnie z podwykonawcami będzie szukać rozwiązania aby zgodnie z prawem zapłacić te pieniądze, więc o co ten protest?

  Zresztą, jak to ktoś słusznie zauważył, podwykonawcy dali ciała na umowach (trzeba było się nie zgadzać na obowiązki ponad umowę).

  Panowie i Panie, całym sercem jestem za wami, abyście odzyskali należne wam pieniądze, a cała sytuacja była nauczkom aby przykładać większą uwagę na detale przy zawieraniu umów, ale utrudniajcie życie Erbudowi i ZTK, nie mieszkańcom. Mam nadzieje, że kolejny protest będzie pod siedzibą Erbudu. No chyba, że jest to zwykła polityczna nagonka...

 • ~ 2018-10-19
  16:05:11

  15 5

  zapomniałem dodać - oczywiście podtrzymuję to co jakiś czas temu napisałem pod innym artykułem - nadal uważam, że protesty nie mają sensu dopóki, dopóty miasto i ztk podejmuje się dialogu i szukania rozwiązania, a jeśli już koniecznie chcą państwo protestować to zapraszam pod ZTK albo Erbud.

 • ~Arteks 2018-10-19
  16:12:03

  21 18

  @Jannko - w Żorach jest gorzej niż w czasach "słusznie minionych" w których postawiono bezproblemowo kilkadziesiąt bloków stojących do dzisiaj i stanowiących podstawę budownictwa w Żorach. Obecne władze Żor nie potrafią bez skandalu zbudować nawet jednego bloku, a miały na to 20 lat! W jednym się zgodzę, zamiast blokować rondo i utrudniać życie przypadkowym mieszkańcom i tranzytowym kierowcom - lepiej mieli zablokować wyjazd z Urzędu Miasta. Utrudniliby życie tym którzy na to zasłużyli, a nie przypadkowym osobom. Ale dzięki temu protestowi wiele osób dodatkowo usłyszy o tym, że kiedy jest problem - prezydent Żor chowa głowę w piasek i zasłania się innymi "pilnymi sprawami" uciekając ze spotkania - tak jakby jego sztandarowy projekt nie był pilny. Czy z rozdania kluczy prezydent też uciekała do "pilnych spraw"? Wtedy kiedy odsłaniał jakiś obelisk - też mu się nie śpieszyło... ;)

 • ~ 2018-10-19
  16:14:55

  10 2

  ~Arteks

  tutaj się z panem w pełni zgodzę :)

 • ~zel7 2018-10-19
  17:56:16

  25 13

  Jechales dzis o 15 do katowic A1. Protest sie udal. Cale miasto sparalizowane. Wodzislawska do Swierklan zablokowana, zjazd w Swierklanach zakorkowany, zjazd w Knurowie zakorkowany. Szkoda ludzi bo stracili mase czasu stojac w korkach ale cel uswieca srodki. Socha chyba nie mial jeszcze tak ciezkiej kampanii najpierw Aga a teraz to. Oby przynioslo skutek i Waldemara S. chemika i blondyny juz w magistracie nie zobaczymy

 • ~azan3 2018-10-19
  20:10:20

  10 3

  @Arteks- serio??? Jest gorzej niże w czasach"słusznie minionych"? A skąd to wiesz, byłeś mieszkańcem Żor wtedy? Chyba emocje cię poniosły albo gorączkę masz.

 • ~Woytek 2018-10-19
  20:11:51

  22 2

  Zel7 najciekawsze w tym wszystkim jest to ze na blokadzie ronda stało si max 15 minut. Bo protestujący schodzili co jakaś chwile i puszczali w zasądzi wszystkich aż do pustki na drogach. Czyli wszyscy którzy jechali objazdami to podobno tracili czas i kilometry.
  Podobno Policja w jednym z przechodniów przyglądających się akcji wyczaiła człowieka ściganego listem gończym, sami protestujący zbaranieli jak w ich manifestacje wjechał radiowóz na sygnale.

 • ~ZTK 2018-10-19
  20:45:57

  42 31

  Szanowni Państwo,

  W związku licznymi przekłamaniami, manipulacjami oraz kłamstwami, które pojawiły się w powyższym artykule oraz w mediach społecznościowych jestem zmuszony skomentować sprawę-
  zaznaczam, że jest to komentarz jedyny i ostatni tutaj.

  1. Wykonawca, który realizował prace na rzecz Spółki Zakłady Techniki Komunalnej w Żorach, tj. Erbud sp. z o.o. nie zszedł z budowy lecz został z niej usunięty. ZTK odstąpił od umowy z Erbudem naliczając mu wielomilionowe kary umowne za to między innymi, że nie zgłaszał podwykonawców i nie płacił im.
  2. Taka sama (obok naszym zdaniem skrajnej nieudolności) była przyczyna odstąpienia od umowy z firmą Eltak pana Wojciecha Murzyna. Nie płacił on podwykonawcom, nie dopełniał obowiązku ich zgłaszania. Dzisiejszy obrońca interesów podwykonawców równo rok temu był przyczyną identycznych roszczeń i identycznych wizyt podwykonawców u Prezydenta Miasta. Rok temu jednak nie odbywały się wybory więc i artykułów na bezstronnych portalach nie było…
  3. Warto wskazać, że przeciwko spółce Eltak toczą się z powództwa ZTK oraz podwykonawców sprawy w sądach gospodarczych a przeciwko Wojciechowi Murzynowi – w sądzie karnym.
  4. Kłamstwem jest, że spotkanie z podwykonawcami (Prezydenta Miasta oraz moje) miało się odbyć w Urzędzie. Sala konferencyjna Urzędu jest od kilku już dni zajęta przez Komisję Wyborczą, są tam przechowywane materiały oraz dokumenty Komisji a wejście do tej sali jest niemożliwe. Dlatego podwykonawcy zostali dzień wcześniej zaproszeni do siedziby ZTK. Prezydent Miasta blisko godzinę czekał na protestujących w siedzibie ZTK, która znajduje się 4 minuty jazdy od Urzędu.
  5. Na spotkaniu od początku mówili podwykonawcy, a prezydent odpowiadał na pytania. Kłamstwem jest że wyszedł kiedy oddano głos podwykonawcom. Był obecny do samego końca. Zaproponował wykonanie zewnętrznej ekspertyzy prawnej oceniającej sytuację. Wszyscy obecni podwykonawcy się z tym zgodzili, nie zaprotestował ani jeden z nich. Całe spotkanie zostało nagrane przez dziennikarkę Radia EM, od początku do samego końca.
  6. W związku z nieprawdziwymi informacjami, insynuacjami i naruszaniem dobrego imienia zarówno ZTK, jak i osób zarządzających, ale również szeregowych pracowników Spółki, ZTK skieruje w najbliższym czasie zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. To co obserwujemy jest zwykłą próbą wyłudzenia oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy użyciu szantażu. Jedynie na marginesie wskażę, że jeden z protestujących podwykonawców złożył ZTK żądanie zapłaty za usługi świadczone na rzecz Erbud Sp. z o.o. w Kędzierzynie- Koźlu! Na szantaż i kłamstwa jednak zgody nie ma i nie będzie, stąd stanowcze działanie i zapowiedź zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
  7. Zgłoszenia podwykonawców do ZTK były i są nadal przedmiotem szczegółowej analizy Zarządu Spółki i odpowiedzialnych pracowników wraz z działem zamówień publicznych, wspieranych przez obsługę prawną Spółki. W toku analizy dochodzi do wykrycia wielu nieprawidłowości w dokumentacji podwykonawców, a przez to decyzje ZTK w zakresie uznania bądź nie zgłaszanych roszczeń podwykonawców, są efektem dogłębnej analizy prawnej i za podstawę mają przepisy obowiązującego prawa, w szczególności Prawa zamówień publicznych, które w sposób jasny określa zarówno prawa jak i obowiązki inwestora, wykonawcy, a także podwykonawców. Podwykonawcy nie realizowali swoich uprawnień wynikających z przepisów prawa, a skutkami tych zaniedbań chcą obciążyć ZTK. Znamienne, że wśród protestujących nie znajdziecie Państwo podwykonawców prawidłowo zgłoszonych do inwestora- ZTK, wszystkie należności dla tych podmiotów zostały wypłacone w 100%.
  8. Nigdy nie kryłem, że przez wiele lat (ale tylko do roku 2014(!)) zarządzałem Erbudem. Wręcz przeciwnie, jestem z tego dumny i był to podstawowy powód ściągnięcia mnie do ZTK. Zarządzałem bowiem największą firmą wykonawczą w regionie w czasie, w którym realizowała wielkie inwestycje. Swoje doświadczenie w realizacji dużych inwestycji budowlanych wykorzystuję obecnie do chronienia publicznych pieniędzy przed firmami nieudolnymi lub nieuczciwymi, których – jak widać – nie brakuje.
  9. Erbud- od 2017r.(!) prowadził roboty na Alei Zjednoczonej Europy dlatego, że złożył najkorzystniejszą ofertę w publicznym, nieograniczonym przetargu. Prawo pozwalało mu w tym przetargu startować a ja nie miałem prawa odrzucić jego oferty. Dziś sytuacja wygląda tak, że wyrzuciłem go z budowy, naliczyłem kilka milionów złotych kar umownych oraz zrealizowałem gwarancję należytego wykonania kontraktu (podobnie zreszą jak w przypadku pierwszego nierzetelnego wykonawcy- spółki Eltak). W wyniku moich działań Erbud stracił wielomilionowe kwoty a imputowanie w tej sytuacji mojej przychylności wobec niego jest śmieszne.
  10. Dziś jestem dumny z tego, że od wielu lat prowadzę ZTK. Pokochałem Żory, przeprowadziłem się z Rybnika do Żor, tu płacę podatki, tu mieszkam, tu robię zakupy i tu wydaję pieniądze, które zarabiam. Możecie spotkać mnie codziennie na mieście – z podniesioną głową.
  11. I najistotniejsze- dla tych których interesuje rzetelna informacja!!! Spółka ZTK wypłaciła podwykonawcom Erbudu bezpośrednio około 1 200 000 PLN (milion dwieście tysięcy złotych). Otwarte jest zatem pytanie, czy pracownicy tych podwykonawców naprawdę nie otrzymali wypłat, a jeśli rzeczywiście nie otrzymali to pojawia się pytanie dlaczego? Wszyscy podwykonawcy, którzy zostali zgłoszeni i zaakceptowani zgodnie z prawem otrzymali 100% pieniędzy, które w myśl prawa im się należały.
  12. ZTK będą dalej postępować zgodnie z prawem i chronić publiczne pieniądze niezależnie od jakichkolwiek bezprawnych prób wywierania presji na organy spółki. Ani ja, ani Rada Nadzorcza ani Zgromadzenie Wspólników ani Rada Miasta Żory z pewnością nie wyrazi zgody na działanie na szkodę Spółki – i nie ma tu znaczenia kto będzie w składzie tych organów. Mieszkańcy Żor mogą sami wyrobić sobie zdanie na temat roszczeń podwykonawców, rzekomo pokrzywdzonych przez spółkę ZTK, ale z pewnością nie pozwolą na to, by spółka miejska łamała prawo i poddawała się szantażowi i pomówieniom rzekomo pokrzywdzonego pana Wojciecha Murzyna. Mieszkańcy z pewnością oczekują działania zgodnego z prawem i takie działanie deklaruję z poparciem organów spółki oraz z poszanowaniem przepisów prawa.

  Pozdrawiam wszystkich (bez wyjątku) odwiedzających portal i ze wszystkich sił namawiam do pójścia na niedzielne wybory. Głosujcie tak, jak podpowiada Wam życiowe doświadczenie, rozsądek, Wasze poglądy i troska o dalszy rozwój naszego miasta.

  Olgierd Zaraś
  Prezes Zarządu ZTK Sp. z o.o.

 • ~Arteks 2018-10-19
  21:45:51

  20 31

  @Olgierd Zaraś - wcale nie dziwi mnie to, że usadowił się pan w upadającym miasteczku słynącym ze stagnacji, niekompetencji i silnych układów towarzyskich. Bo w Rybniku w miejskich strukturach miejsca by pan nie zagrzał bo to miasto profesjonalne pod każdym względem. Za taki bajzel z budową jednego bloku - zostałby pan u nas szybko zdymisjonowany. W tym czasie kiedy wy męczycie budowę jednego bloku - u nas wybudowano kilkanaście wiaduktów i mostów pod nową drogę ekspresową! W czasach PRL - budowano po kilka rocznie(!) wieżowców w Żorach. Wy z Sochą nie potraficie wybudować jednego mimo, że Socha rządzi miastem 20 lat. Zarówno pana jak i władze Żor - inwestycja ta przerosła... co nie dziwi - ZTK powinny zajmować się tym do czego są powołane, a budowę należałoby powierzyć komuś kto się na tym zna. Tym bardziej, że Żory nie mają doświadczeń w budownictwie w przeciwieństwie do robienia długów. To artykuł z zeszłego roku. Co od tego czasu zrobiły ZTK aby dokończyć inwestycję?: https://www.tuzory.pl/wiadomosci,problemy-z-budowa-mieszkan-czynszowych-ogromne-opoznienia-i-liczne-bledy,wia5-3273-14751.html Można współczuć mieszkańcom którzy zechcą zamieszkać w budynku który budowany jest z takimi problemami i to nie przez jednego wykonawcę. Żory to fatalnie zarządzane miasto z kiepską kadrą, a przez to fatalnymi wynikami finansowymi. Tak jak go specjaliści z PiS określili kilka lat temu "Miasto w ruinie". Miasto w którym bardzo rzadko coś powstaje - a jeśli już powstaje to zawsze w atmosferze skandalu - tak było np. z Muzeum Ognia budowanym z przerwami 7 lat, tak jest z blokiem komunalnym. Nie ma drugiego miasta na Śląsku którego władze w tak bardzo jaskrawy sposób nie wywiązywałyby się ze swoich obietnic: Dworzec kolejowy i pałac w Baranowicach w ruinie mimo, że od lat należą do miasta, kopalnia Żory - 20 lat po zamknięciu - brak pomysłu na zagospodarowanie. Nie powstały obiecane: basen w Roju, Yatenga, tężnia, stadion lekkoatletyczny, kolej linowa "Podniebne Żory". Ale mimo to jak się popatrzy na wypowiedzi Sochy, Pruchnickiego, przedstawicieli miejskich spółek to mamy towarzystwo wzajemnej adoracji bardzo zadowolone z siebie... niezadowolone z krytycznych komentarzy czy mediów. Cała nadzieja w tym, że przyjdzie ktoś nowy, przewietrzy urząd, zlikwiduje niektóre miejskie spółki, a te kiepsko zarządzane jak ZTK - przewietrzy. No i wszyscy liczą w takiej sytuacji na audyt decyzji, papierów i finansów władz miasta i spółek. Liczę na dobre wieści powyborcze. :P I niech pan nie straszy podwykonawców - bo w razie przegranej Sochy, kto pana utrzyma na stanowisku?

 • ~Obserwator 1979 2018-10-19
  22:43:02

  19 10

  Wydaje mi się że skoro wyszli a ulice, zaangażowali media (nawet w Polsacie o tym mówili) parę razy (jak piszą) byli pod urzędem i z nikim się nie dogadali to muszą mieć mocne dowody na to że coś jest nie tak z tymi "mieszkaniami z przyszłością w Żorach"..
  A powiedzenie "winny się tłumaczy" (najobszerniej) jest stwierdzeniem w punkt. Pozdrawiam (bez wyjątku).

 • ~Krzysztof Krakowczyk 2018-10-19
  22:44:55

  25 8

  ...cały mòj komentarz w linku o galerii :)
  ..należy dodać, że firma, która oszukała wykonawcòw jest z RYBNIKA - miasta nielota Arteksa :) pewno pracuje tam, jako specjalista od PR-u :)

 • ~Lenka 2018-10-20
  10:01:15

  10 8

  Dlaczego Prezes nie skomentował notatki z zarysem sytuacji zamieszczonej na fb?
  Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.
  https://www.facebook.com/notes/%C5%BCorska-afera-mieszkaniowa/z-przysz%C5%82o%C5%9Bci%C4%85-w-%C5%BCorach-hmmm/259053771439672/

 • ~Woytek 2018-10-20
  11:39:51

  33 13

  Prezesie ZTK liczne kłamstwa pojawiaja się pańskim piśmie.

  1. Wykonawca Erbud nie zszedł z budowy – zeszli oszukiwani podwykonawcy – na budowie zostali jedynie kierownicy z ramienie Erbudu tak mała garstka osób która nie miała szans nic wykonać. ZTK nie miały szans – medialnie – musiały wypowiedzieć umowę Erbudowi.
  2. Gdybyście nie zataili dokumentów geotechnicznych i nie pisali bzdur w projekcie budowlanym i wykonawczym jak również gdybyście nie kierowali nieudolnie budową to Eltak znakomicie poradziłby sobie tym bardziej że miał pod sobą ZGŁOSZONYCH podwykonawców o równie wielkim doświadczeniu i wiedzy w zakresie budownictwa. Część z tych podwykonawców Wasze kierownictwo przejęło pod Erbud. Są to ludzie którzy wczoraj byli na drogach razem z nami.
  3. Trzeba Wam przyznać – macie tupet.
  4. Kłamstwem? Która sala jest zapełniona? UM ma tylko jedną salę? A np. Rada miasta gdzie się spotyka?
  Przez kogo podwykonawcy zostali zaproszeni do siedziby ZTK? Nikt z UM nie odezwał się do nich nawet po serii telefonów wykonywanych przez podwykonawców do sekretariatu Prezydenta Waldemara Sochy.
  Dlaczego Radni nie zostali poinformowani o tym spotkaniu mimo tego że przewodniczący Rady Miasta został pisemnie zobowiązany do poinformowania wszystkich Radnych o sytuacji.
  Trochę pachnie stronniczością. Czyżby ktoś miał coś do ukrycia?
  5. Pan Panie Prezesie zobowiązał się na spotkaniu 12.10.2018 w siedzibie ZTK do przygotowania listy wszystkich zgłoszonych podwykonawców w celu weryfikacji do kogo wyszły pieniądze z ZTK w kwocie jaką Pan wspomina ok. 1,2 mln zł bo tym którzy pikietują za nic nie składa się ta kwota a jedynie 200/300 tyś.
  Prawdą jest to że jak argumenty zaczęły być bardzo niewygodne to Prezydent wyszedł a Pan Panie Prezesie wybiegł zaraz za nim. Wszystko nagrane jest kamerą i możemy udostępnić to nagranie.
  6. Już wszystko złożone w prokuraturze i innych instytucjach zajmujących się dochodzeniem prawdy. „Na szantaż i kłamstwa jednak zgody nie ma i nie będzie, stąd stanowcze działanie i zapowiedź zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa”. Tu zgadzamy się w 100%.
  7. Jakie firmy były zgłoszonymi podwykonawcami skoro praktycznie wszyscy 19.10.2018r na ulicach to firmy albo wcale nie zgłoszone albo w sposób budzący wątpliwości.
  8. Rozumiemy że Erbud jak pan Prezes nim zarządzał był super firmą a jak Prezes odszedł to Erbud przeszedł na „ciemną stronę mocy”?
  9. Tu znów wraca temat znajomości Erbudu. Skoro wiele lat pan Prezes zarządzał to chyba wiedział że Erbud nie ma tylu ludzi tylko podwykonawców.
  10. Ten punkt pomijamy i nie komentujemy gdyż sprawa uczuć pana Prezesa nie jest dla nas rzeczowa w temacie i nie potrzebujemy tu uprawiać niepotrzebnej polemiki i dowolnej twórczości.
  11. Jakim podwykonawcom pytamy??? A może komuś zależało żeby tych podwykonawców omamić i nie zgłosić lub zgłosić tylko częściowo? Różnorodność dziwnych i niejasnych sytuacji wokół tej budowy podpowiada że wszystkiego można się spodziewać.
  12. Panie Olgierdzie Zaraś – to nie jest sprawa „rzekomo pokrzywdzonego Wojciecha Murzyna” To jest sprawa pokrzywdzonych 200 rodzin czyli ilości mieszczącej się w dwóch z trzech budowanych dla ZTK bloków. I tu się zgadzamy – mieszkańcy Żor nie pozwalają na łamanie prawa przez spółkę miejską ZTK. Nie pozwalają!

  Żorska Afera Mieszkaniowa i wszyscy poszkodowani których nie sposób tu wymienić z imienia i nazwiska

 • ~ksiegowa 2018-10-20
  12:11:23

  15 22

  Do wiadomości podwykonawców bo chyba nie wiedzą gdzie są ich pieniądze podaję adres gdzie powinni skierować swoje żądania: Rybnik ul. Podmiejska 71, Dlaczego nie idziecie do sądu i nie składacie pozwów przeciwko ZTK? Odpowiedź jest jedna - to nie ZTK ma wobec was długi tylko Erbud Rybnik. Taką samą odpowiedź dostaniecie w każdym sądzie.

 • ~Mieszkanka 2018-10-20
  12:51:56

  24 7

  Do Woytek Jeśli to co napisałeś jest choćby w 50% prawdziwe to będzie z tego niezła afera. Zarazem smutne bo jeśli wygracie sprawę to mieszkańcy Zor za to zaplaca bo ztk jest spółka miejska. Zyczę Wam dużo wytrwałości aby sprawa została wyjasniona i użala światło dzienne

 • ~Mieszkanka 2018-10-20
  12:53:14

  5 1

  Miało być. ujrzala

 • ~Obserwator 1979 2018-10-20
  13:08:04

  23 13

  Szacun dla p. Wojciecha Murzyn ( bo to chyba on jest inicjatorem całej afery) że idzie na wojnę przeciwko tak dużej spółce miejskiej.

 • ~bestia_wojny 2018-10-20
  16:11:58

  15 22

  Jeśli czyjeś prawa są naruszone to dochodzi ich w sądzie a nie na ulicy. Na ulicy robią to cwaniaczki takie jak pan Murzyn które chcą wyszarpać trochę kasy. Bardzo dobrze że ZTK nie ugina się przed szantażem i nie godzi na spłacanie długów Erbudu. No pasaràn!

 • ~Seweryn1 2018-10-20
  17:27:53

  27 5

  ~ksiegowa 2018-10-20 12:11:23

  Do wiadomości podwykonawców bo chyba nie wiedzą gdzie są ich pieniądze podaję adres gdzie powinni skierować swoje żądania: Rybnik ul. Podmiejska 71, Dlaczego nie idziecie do sądu i nie składacie pozwów przeciwko ZTK? Odpowiedź jest jedna - to nie ZTK ma wobec was długi tylko Erbud Rybnik. Taką samą odpowiedź dostaniecie w każdym sądzie.

  Odpowiadam: bo ERBUD poszedł w postępowanie restrukturyzacyjne i nic teraz nie zapłaci przez wiele lat.. bo dogadał się z panem Olgierdem Z. który 4 lata temu przeszedł do Nowe Miasto i potem do ZTK żeby z kolegami wyciągnąć kasę nota bene przez ERBUD do GLOBAL BETON, BUDOWLANI PL. i z tamtąd z kolei do GLOBAL PARK sp. z o.o. sp. k. z Krakowa (bo wszystkie te spółki są ich włąsnością ) gdzie nie kto inny jak pan Olgierd Z. był członkiem Zarządu i w wielu firmach pod hasłem np: ARTEMIDA 14, aha EREBUD został wykupiony przez GLOBAL PARK sp. z o.o. sp. k. wtedy w 2014r. pan Olgierd Z. był członkiem Zarządu ERBUD.
  Wiem znacznie więcej ale biję się dale pisać bo te wszystkie powiązania znikają z portali internetowych takich jak REJESTR IO. no cóż w papierach chyba zostanie, nie spalą? może tym się ktoś w końcu zainteresuje.....

 • ~Seweryn1 2018-10-20
  17:41:11

  17 2

  No trochę faktycznie się obawiam, ale dodam wykonawcy poszli tam gdzie kasa, za tą kasą do pana Olgierda Z..... mają nosa!

 • ~Seweryn1 2018-10-20
  17:42:50

  15 6

  A pracownicy ZTK niech tu więcej nie piszą bo sami w to umoczeni...

 • ~Arteks 2018-10-20
  18:51:50

  17 15

  @Krakowczyk - tak, Erbud to znana firma z Rybnika która wsiąkła na inwestycji w Żorach, którą przejęła po zejściu z budowy poprzedniej firmy. To niespotykane w historii budownictwa w naszym regionie aby już DRUGA firma zeszła z jakieś budowy. Czy tam aby jest wszystko dobrze z projektem albo materiałami czy podłożem? Bo Erbud to poważna firma która zawsze z powodzeniem realizowała różne inwestycje w różnych miejscach Polski. Obecnie Erbud kończy budowę dużego parkingu wielopoziomowego w Rybniku - i wszystko jest w porządku. Wkrótce ma zostać oddany do użytku. Budują go sami od początku i są dopilnowywani przez nasz ZGM. Więc to nie Erbud przyniósł pecha Żorom, tylko żorski blok przynosi pecha wykonawcom, podwykonawcom i Erbudowi. Warto też przy okazji zwrócić uwagę, że w Rybniku budowę parkingu nadzoruje spółka mająca do czynienia z inwestycjami budowlanymi - ZGM, a w Żorach budowę największej żorskiej inwestycji po 1989 roku - powierzono zakładom administrującym ...cmentarzami. I jak tu nie twierdzić, że w Żorach wszystko zamiast na nogach, stoi na głowie?

 • ~Woytek 2018-10-20
  19:41:10

  28 4

  Do Mieszkanka i innych. Wejdźcie sobie na przetargi ZTK z dnia 16.12.2016 na roboty ziemne i stan surowy budynków 4 i 5. A potem na przetargi na roboty elektryczne wewnętrzne. 06.02.2017 i drugi chyba w marcu. Dlaczego w przetargach na roboty elektryczne wewnętrzne są dokumenty geotechniczne stanowiące o tragedii w gruncie a w przetargu który wygrał Eltak dotyczącym potężnych wykopów nie ma. Proszę zerknijcie sobie w załączniki. A dokładnie w projekt budowlany. Tam jest jak byk ze grunt jest idealny. Ktoś tu próbuje z kogoś idiotę zrobić.

 • ~lkadam8 2018-10-21
  08:18:52

  4 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~lkadam8 2018-10-21
  08:23:36

  9 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 89