zamknij

Wiadomości

Pożary składowisk nie trują? Niestety, to nieprawda!

2018-11-30, Autor: Wacław Wrana

Od wczoraj Urząd Miasta Żory, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz strażacy przekonują mieszkańców naszego regionu, że dymy i smród będące skutkiem pożaru składowiska śmieci nie są groźne dla życia i zdrowia. Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego nie pozostawiają złudzeń: toksyczne substancje są powietrzu i prędzej czy później znajdą się w płucach ludzi oraz w glebie.

Przypomnijmy, w środę wybuchł pożar składowiska odpadów na granicy Żor i Suszca. W czwartek smród palonej gumy unosił się nie tylko nad Żorami – dotarł nawet do Rybnika. - Dogaszanie pożaru potrwa jeszcze kilka dni – powiedział w piątek Krzysztof Kuś – rzecznik prasowy żorskiej straży pożarnej.

Reklama

Po wybuchu pożaru Urząd Miasta Żory opublikował komunikat mówiący o tym, że dymy będące skutkiem pożaru nie są groźne dla życia i zdrowia, ale zaleca się niewychodzenie z domu i noszenie masek. Magistrat oparł się na badaniach przeprowadzonych toksykometrem oraz spektometrem przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz na badaniach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska .

Strażacy dokonali pomiarów w środę o 05:17 i o godz. 10:00 w kilku miejscach w Żorach. Ratownicy przeprowadzali badanie powietrza pod kątem obecności: NO2, SO2, CO2, NH3, HCl, Cl2, CO i HCN. Pomiary nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych stężeń tych związków w powietrzu.

W środę i czwartek badania powietrza prowadził też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Inspektorzy użyli do badania mobilnego ambulansu, który – jak przekonuje WIOŚ – bada jakość powietrza pod kątem obecności ponad 200 różnych substancji. - Spektrometr nie wykazał żadnych poważnych wzrostów. Mało tego, wyniki są poniżej oznaczalności – podkreśla Andrzej Szczygieł - Naczelnik Wydziału Monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach .

Mieszkańcy pytają jednak, jak to możliwe, że wydostające się do atmosfery kłęby dymu oraz unoszący się w powietrzu smród nie wpływają na jakość powietrza i stan naszego zdrowia? 

- Obawy i zdroworozsądkowe myślenie mieszkańców są jak najbardziej słuszne – mówi dr Jakub Jędrak – działacz Polskiego Alarmu Smogowego, który od lat zajmuje się problematyką zanieczyszczenia powietrza. 

- Podczas trwającego kilka dni pożaru składowiska odpadów do powietrza przedostaje się mnóstwo pyłu (sadzy), a także cząsteczki związków takich jak benzen i jego pochodne (toluen, ksyleny, etylobenzen) czy styren. Nawet jeśli urządzenia do pomiaru nie wykazały w danym momencie przekroczeń dopuszczalnych norm tych związków, to nie zmienia to faktu, że one są w powietrzu i prędzej czy później znajdą się w czyichś płucach lub zatrują glebę albo wody gruntowe – wylicza dr Jędrak.

Jakub Jędrak obawia się, że skutki pożaru dla Żor i Suszca mogą być w przyszłości opłakane. - Sugeruję władzom i inspekcji ochrony środowiska przeprowadzenie za jakiś czas badań gleby na terenach, nad którymi unosiły się kłęby dymu po pożarze – mówi.

Jeszcze ostrzej na temat sytuacji w Żorach wypowiada się Andrzej Guła – prezes Polskiego Alarmu Smogowego. - Moim zdaniem, mówienie o tym, że taka lokalna katastrofa ekologiczna nie wpływa na zdrowie mieszkańców okolicznych miejscowości to skandal. I kolejny dowód na to, że system ochrony ludności przed zanieczyszczeniem powietrza w Polsce kuleje – uważa Andrzej Guła.

Polski Alarm Smogowy 15 listopada br. wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o stworzenie systemu chroniącego obywateli przed trucicielami – zobacz treść apelu.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 90 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~aponeo 2018-11-30 15:33:30

  To ja proponuję ludziom z Urzędu Miasta i WIOŚ zorganizować na COP24 w Katowicach konferencję/panel pt.: "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej metody spalania wszelkiego rodzaju odpadów (w szczególności gumy i tworzyw sztucznych) bez negatywnego oddziaływania na środowisko"
  Na tablicach wyświetlić zdjęcia tego co się paliło, a na potwierdzenie słuszności tezy o braku negatywnego oddziaływania na środowisko zamieścić raport z przeprowadzonych badań.
  1. Nobel pewny.
  2. Ze sprzedaży praw do używania technologii spłacicie zadłużenie miasta, państwa i jeszcze kasy zostanie...

  Do dzieła...

  78 0
 • ~izi 2018-11-30 16:20:58

  Za zatrucie całego miasta dymem z opon i innych chemikaliów obuczam winą prezydenta miasta, i jego ludzi.
  Z opisu mieszkańców wynika, że prezydent wiedział o wszystkim i "śmiał się w oczy ludziom twierdząc, że nie smerdzi"" - ale tu coś śmierdzi, smerdzi kasa, śmierdzi niemiecki śmieć nad naszym niebem.

  Czy to przypadek, że śmieciowisko zapaliło się zaraz po wyborach, ale przed wejściem w życie nowych przepisów śmieciowych w styczniu...
  czy prezydent zapewnił sobie rozwiązanie problemu po wyborach, tak żeby za 5 lat już nikt nie pamiętał i wreszcie czy powinien podać się do dymisji...

  71 2
 • ~Żorskie Powietrze 2018-11-30 17:01:07

  Lepiej wyjedź na weekend https://www.facebook.com/events/326365404852074/permalink/326365411518740/

  7 2
 • ~Kombajnista 2018-11-30 17:41:18

  ~izi

  co ma do tego prezydent? Baranie, przeczytaj sobie publikacje na tuzorach, dzienniku zachodnim i innych mediach : w październiku rada miasta i prezydent w oparciu o wyniki kontroli rozpoczęli procedurę odbioru koncesji na składowanie i przetwarzanie odpadów obu firmom. To jest długotrwały proces prawny, a wybuch pożaru wskazuje tutaj na nieuczciwe działanie właścicieli tych firm, którzy spodziewali się utraty uprawnień.

  Jeszcze może mi powiesz, że prezydent wziął pochodnię, odtańczył rytualny taniec i z rechotem podpalił śmieci przy akompaniamencie muzyki wybijanej na bębnach przez radnych? Jakbyś trochę ogarnął to byś zauważył, że ustawa została zaostrzona już kilkukrotnie, ostatni raz w lipcu tego roku.

  przepraszam, że się unoszę i atakuję, ale mam dość tego populistycznego pieprzenia trzy po trzy na każdej stronie i pod każdym artykułem.

  11 45
 • ~Kombajnista 2018-11-30 17:48:37

  cytuję:

  "Jednak kolejne informacje, jakie udało nam się uzyskać w Urzędzie Miasta w Żorach już nie są tak pozytywne. Okazuje się, że kontrole urzędników przeprowadzone w 2017 i 2018 roku wykazały nieprawidłowości w zakresie magazynowania odpadów na terenie zakładu. - Prezydent Miasta Żory w październiku br. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie zbierania odpadów. Obecnie prowadzone jest postępowanie dowodowe w tej sprawie - słyszymy w Urzędzie Miasta w Żorach. Ponadto magistrat zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o podjęcie działań będących w jego kompetencji, w tym o kontrolę firmy i zastosowanie przepisów o wymierzeniu kary pieniężnej za naruszenia.

  Czytaj więcej: https://dziennikzachodni.pl/pozar-w-zorach-w-zakladzie-wykryto-nieprawidlowosci/ar/13700612"

  5 14
 • ~izi 2018-11-30 18:08:49

  ~Kombajnista
  Szanowny Kombajnisto, gdy intelektu "nie-starcza" zawsze przychodzi czas na obelgi...
  ale ad meritum, odpowiedzialność polityczną zawsze ponosi władza, nie wystarcza mi tłumaczenie: my chcieliśmy... ja jestem tylko urzędnikiem/małym trybikiem etc.
  Mam prawo do swojego osądu i tyle...
  Przeczytaj sobie doskonały komentarz p. Tomasza Krawczyka i akceptuj wdychanie smrodu z opon, nie jestem pewien jednak czy pozostałe kilkadziesiąt tysięcy ludzi ma na to ochotę

  44 7
 • ~Kombajnista 2018-11-30 18:16:15

  mieszkam obok kapadory, wiem jak to śmierdzi, wiem jak to truje, widzę z okna jak nadal się pali. Ba, przez te ostatnie 2 lata też czułem każdego dnia jak capi z tej góry śmieci.

  Prezydent, radni, urząd miasta nie mają z tym NIC wspólnego, oni mogą zrobić to na co pozwala im prawo, tak jest w każdej gminie gdy pojawia się problem tego typu. Mieszkańcy walczą i odbijają się od urzędu, który w sumie po za kontrolą nic nie może. Polecam zapoznać się z trybem postępowania w takim przypadku. Odpowiedzialność za stan i za wszystko co się wydarzyło ponoszą tylko i wyłącznie właściciele firm. Tak jak napisałem wcześniej - irytuje mnie populizm, który jest stosowany w komentarzach większości ludzi, którzy nawet nie zadają sobie minimum trudu aby zbadać sprawę. Bardzo szanuję p. Tomasza Krawczyka za to co robi, czytałem jego słowa. Jak wspomniałem - mieszkam tu.

  11 65
 • ~izi 2018-11-30 18:37:29

  ~Kombajnista
  Szanowny Kombajnisto, daję plus za drugi, wyważony komentarz, jednak skoro magistrat zrobił "wszystko" - to dlaczego jest jak jest i dusimy się dzisiaj w oparach opon...
  Wy wynajmujemy władzę, płacimy jej żeby nas chroniła i żeby jej się to udało, nie tylko żeby "chciała" coś zrobić...

  52 1
 • ~Kombajnista 2018-11-30 19:11:24

  ~izi

  jedyne co mogę zarzucić naszej władzy to, to że nie wydali komunikatu ostrzegawczego i siedzą cicho. Okej, rozumiem że nie mogą nic zrobić bo WIOŚ daje im ciągle komunikaty, że wszystko jest okej, dlatego ciągle piszą że nie ma żadnego zagrożenia w powietrzu i nie mogą wprowadzić na terenie gminy żadnego ostrzeżenia, zamknąć szkół itp itd. Wystarczyło jednak aby napisali - badania przeprowadzone przez WIOŚ nie wykazały niczego w powietrzu jednak gryzący dym o przykrej woni może mieć negatywny wpływ na samopoczucie. Prosimy o zachowanie ostrożności, niewychodzenie z domu jeśli nie ma takiej konieczności. Zalecamy stosowanie maseczek. Tyle, tylko tyle, to akurat mogą zrobić.

  6 32
 • ~Bartosz Banaś 2018-11-30 19:14:18

  Piątek, godz. 19:11 - informuję tych, którzy nie mają widoku z balkonu w stronę składowiska, że ponownie widać wielkie płomienie.

  Wygląda na to, że jeszcze długo będziemy zmuszeni wdychać to świństwo...

  23 1
 • ~Kombajnista 2018-11-30 19:23:27

  ~Bartosz Banaś

  rozmawiałem dzisiaj ze strażakami, mówili że jak przesypują koparami sterty śmieci żeby polać je wodą i ugasić tlące się pod powierzchnią odpady to buchają im nowe zarzewia ognia. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to do 4 dni ugaszą.

  2 10
 • ~aponeo 2018-11-30 19:37:55

  Okolice ul. Deszczowej: na zewnątrz jest nie do wytrzymania. Smród wdziera się do domu. Niech ci co z ramienia UM Żory i WIOŚ napisali że jest OK, tu przyjadą, nawet w tych maskach antysmogowych. Miejsce na tarasie mam, ciepłe ubrania żeby nie zmarzli też. Po 10 minutach chłód będzie ich najmniejsze zmartwieniem! Skończcie kłamać!!!

  53 0
 • ~Karol Cukrzyk 2018-11-30 19:57:50

  Rozumiem że pomiary są prowadzone na poziomie gruntu jednak co z mieszkańcami bloków? Mieszkam na 10 piętrze oś. Korfantego dosłownie na przeciwko tej katastrofy, parapety, okna mają znaczną warstwę czarnego osadu mimo że w weekend były myte. Wśród niektórych sąsiadów z którymi miałem okazje porozmawiac po prostu w windzie jak również u mine i mojej rodziny występują silne bóle głowy, nudności od środy.

  55 0
 • ~Jarosław Dziedzic 2018-11-30 20:07:54

  To niech wszyscy palą w domu oponami skoro to nie jest szkodliwe. Mądrych mamy tych ludzi co siedzą w urzędach i innych działach skoro pisali że to nie było szkodliwe!!!!!

  33 0
 • ~pav 2018-11-30 20:53:25

  Polecam profilaktycznie sprawdzic zlomowisko na wodzislawskiej. Ogolnie dostepne informacje z KRS ukazuja pewne powiazania miedzy kapadora na kleszczowie i firmy Legalne Zlomowisko

  Wpiszcie w google: kapadora zory krs infoveriti

  I zeby nie bylo. Informacje sa ogolnodostepne.

  19 1
 • ~agel 2018-11-30 21:24:18

  Troche poza tematem.. Dlaczego do tej pory nie ma swiatel lub ronda przy Lidlu (os.Pawlik/ksiecia wl). Bo komus kosciol zawadza? Tam jest mnostwo wypadkow.. Tragedia. Moze redakcja tuzory pomoze...

  17 0
 • ~Woytek 2018-11-30 21:36:14

  ~Jarosław Dziedzic
  Nic dodać nic ująć!
  Jakim prawem teraz Urząd Miasta będzie teraz wysyłał drona nad kominy domów i karał jak to chciał niemiłosciwie panujący na debacie prezydenckiej maksymalnymi mandatami tych z których kominów uchodzi ciemny dym skoro palenie opon i smieci nie jest szkodliwe dla zdrowia!!!
  Kłamstwa płyną szerokim strumieniem z jego ust i całego urzędu miasta (małymi literami żeby podkreslić brak szcunku)
  Kombajnisto - choćby zgłoszenie na policję albo do prokuratury pokazałoby chęć działania a nie hasło że się chce.
  W.S. przegina z przekrętami i nie zdziwiłbym się gdyby to składowisko było jednym z jego przekrętów przynoszącym siano na nowobudowany dom pod Cieszynem!!!
  bardzo przepraszam ale rzygać się chce władą żorską - takie super miasto i takie smieci!!!

  38 0
 • ~agel 2018-11-30 22:00:48

  Kolejny prywatny zamek budowany?? Czego sie czlowiek nie dowie na tuzory.. Nie wierze..

  14 0
 • ~drocer 2018-12-01 01:39:04

  Jest taki wydział w UM Żory - "Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych" http://www.bip.zory.pl/?c=9692
  Nie chcę być upierdliwy, jednak poświęćcie chwilkę na przeczytanie tych bzdur i skonfrontowanie ich z rzeczywistością.

  Siedziba Wydziału Zarządzania Kryzysowego Spraw Obronnych i Ochrony Ludności mieści w Urzędzie Miasta Rynek 9, III piętro p.303

  Marek Zajączkowski - Naczelnik Wydziału - "Planowanie i realizacja zadań OC, spraw obronnych. Prowadzenie magazynu OC i magazynu przeciwpowodziowego, przygotowania i realizacji zadań obronnych oraz prowadzenie spraw powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, Opracowanie i aktualizacja Planu Zarządzania Kryzysowego. Kontrola spalania palenisk domowych. Realizowanie zadań"
  Wzruszyło mnie, "...prowadzenie... magazynu przeciwpowodziowego".
  "Kontrola spalania palenisk domowych" w kontekście ostatnich zdarzeń ...współczuję Panu.

  13 0
 • ~KarolSZ 2018-12-01 03:09:31

  Piszecie żeby nie obarczać prezydenta,radnych. Ale kto będzie odpowiedzialny za choroby,nowotwory u ludzi? Właściciele firmy? Śmieją się nam wszyscy w twarz,żadnych ostrzeżeń i fałszowanie rzeczywistości,że dym z opon nie jest trujący....kto zapłaci strażakom za ich heroiczną pracę? Oni też to wdychają.

  30 0
 • ~agel 2018-12-01 07:33:08

  Od dzisiaj bede nosic maske antysmogowa. Sasiad moj juz od dwoch dni. Podobno zrobila sie czarna.

  18 0
 • ~Marcin Pączek 2018-12-01 13:01:32

  Mam pytanie , gdzie aktualnie przebywa prezydent miasta????
  Z pewnych źródeł wiem, że w środę rano spakował całą swoją rodzinę i wyjechał oddychać świeżym powietrzem.
  Dlaczego nie był ani razu obecny na wizji lokalnej na miejscu pożaru, chociaż każdy wie, że teren na których firma KAPADORA prowadzi swoją dziwną działalność jest dzierżawiony od prezydenta miasta Żory (podobno teren jest jego własnością ).
  To wszystko jest żenujące.

  207 0
 • ~aponeo 2018-12-01 14:24:34

  Ale jaja...

  7 0
 • ~agel 2018-12-01 14:30:34

  A kolo hospicjum czyja jest/byla dzialka?

  7 1
 • ~agel 2018-12-01 14:33:12

  Ja tego nie wiem, wszystko "podobno". Licza sie fakty.

  1 7
 • ~agel 2018-12-01 14:52:23

  Panie Marcinie, lepiej nie puszczac nie potwierdzonych plotek... A ze rodzina Prezydenta wg Pana wyjechala (plotka?) to wg mnie slusznie, zdrowie dzieci jest bardzo wazne. Jak ktos ma wybor to korzysta. Ma prawo.

  1 23
 • ~zel7 2018-12-01 22:21:29

  Chemik narcyz i blondyna mowia ze wszytsko jest ok, nie wierzycie im? Przeciez to wysokiej klasy specjalisci!

  19 1
 • ~aponeo 2018-12-02 17:35:32

  Na zory. pl podają że jutro jest spotkanie paru osób z Magistratu z profesorem z US w sprawie pożaru. Pytanie do Redakcji i czytających: czy ktoś wie, czy to jest spotkanie zamknięte, czy można przyjść posłuchać/ zadać pytania Panu Profesorowi. Może on nam wyjaśni jak to możliwe, że ten pożar nie zatruwa środowiska.

  Nawet nie podali godziny spotkania... Chętnie bym się pojawił...

  11 0
 • ~Woytek 2018-12-04 18:40:31

  Gdybym ja był prezesem którejkolwiek z tych dwóch firm to w czasie pożaru sumienie nie pozwoliłoby mi odstąpić od strażaków. Nawet gdyby pozwolili mi tylko buty czyścić z tego syfu. A co robili prezesi? Zachowali się jakby to była ich własność czy raczej omijali dużym kołem?

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy ceny biletów do Aquarionu są adekwatne do oferty?
Oddanych głosów: 539