zamknij

Biznes

Pracownicy ZTK do prezydenta i radnych: „Informacja gruchnęła na całą załogę jak grom z jasnego nieba”

2017-07-19, Autor: Wioleta Kurzydem

Spotkanie prezesa ZTK z pracownikami nie przeszło bez echa. Zaniepokojona sytuacją załoga miejskiej Spółki zwróciła się do prezydenta i radnych pytając o niezrozumiałe dla nich dalsze plany wobec ich zakładu pracy, które mogą się skończyć utratą pracy nawet dla 100 osób.

Reklama

W sprawie planowanego ograniczenia działalności prowadzonej przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o. w Żorach swoje stanowisko zaprezentował również Związek Zawodowy Pracowników i Rada Pracowników przy ZTK. Udało nam się dotrzeć do pisma, które przesłano 13 lipca br. do Prezydenta Miasta Żory, wszystkich radnych, a także Federacji ZZPGKiT „Śląsk”.

Czytaj też: > ZTK postawione w stan likwidacji? Pracownicy alarmują

Grom z jasnego nieba

W piśmie przedstawiciele związku oraz rady piszą o spotkaniu z 11 lipca prezesa Olgierda Zarasia z pracownikami ZTK, które dotyczyło ograniczenia działalności Spółki oraz z związanej z tym ruchem likwidacji części zakładu i zwolnieniach grupowych. – Informacja ta gruchnęła na całą załogę jak „grom z jasnego nieba”. Spółka jest w dobrej kondycji finansowej, nie posiada żadnych zaległości płatniczych, a zobowiązania są regulowane na bieżąco. W ostatnich dwóch latach Spółka dokonała modernizacji sprzętu oraz zakupiła wiele nowych pojazdów w tym także śmieciarek z nadzieją, że będą wykorzystywane przy wywozie odpadów z miasta – czytamy w piśmie. – Ponadto wskazujemy, że w roku 2016 decyzją Zgromadzenia Wspólników została powołana spółka ZWM Sp. z o.o. w celu możliwości powierzenia jak największego zakresu zadań własnych gminy w trybie in-house. Po czym dowiadujemy się o likwidacji ZWM Sp. z o.o. wraz z przeważającą działalnością ZTK Sp. z o.o., a co za tym idzie zwolnienie z pracy około 100 osób.

Pracownicy chcą argumentów

ZZ i Rada Pracowników oczekują od prezydenta Waldemara Sochy uzasadnienia. – Ze względu na powyższe działania zmierzające do likwidacji sporej części zakładu są dla nas wszystkich bardzo niezrozumiałe i nielogiczne, dlatego zwracamy się do Pana jako właściciela Spółki o wskazanie wszystkich argumentów, które uzasadniałyby likwidację jej podstawowej działalności w zakresie gospodarowania odpadami, utrzymania infrastruktury miejskiej (w tym: bieżąca konserwacja zieleni miejskiej, remonty cząstkowe dróg, mechaniczne oczyszczanie miasta, zimowe utrzymanie dróg itp.), którą wykonuje bez przerwy już od przeszło 60 lat – czytamy w ostatnim akapicie.

Pierwsze spotkania

W poniedziałek pracownicy ZTK sp. z o.o. spotkali się też na cotygodniowym dyżurze z przedstawicielem Kolegium Rady Miasta, a w najbliższych dniach planują się spotkać z prezydentem Waldemarem Sochą. – W sierpniu zostanie zwołana Komisja Gospodarki Komunalnej, na którą zaproszeni zostaną m in. przedstawiciele pracowników ZTK. Najbliższa sesja Rady Miasta Żory odbędzie się prawdopodobnie 31 sierpnia br. i nie jest wykluczone, iż Rada Miasta będzie obradowała również w sprawach dotyczących Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. – powiedział nam Piotr Kosztyła, Przewodniczący Rady Miasta Żory.

Do sprawy będziemy wracać. Sami wciąż czekamy na odpowiedź Prezydenta Miasta Żory na zadane przez nas pytania.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Artur Jerzy Stopa 2017-07-19
  12:33:37

  20 3

  ZZ robią ze strachu pod siebie z obawy o własne stołki a gdzie były, gdy Prezes ze swoim przybocznym stworzyli owiany legendą przecudownie niekorzystny i mało przejrzysty regulamin i wywalał ludzi by wsadzić na stołki swoich?

  Pan W.S. nie po to doprowadził do tragicznej sytuacji firmy zwalniajc przy tej okazji Panią J.P. by teraz po jakże cudownym uzdrowieniu przez swojego przyjaciela Pana Prezesa, któremu sypie pieniędzmi na prawo i lewo; trzymać tak cenną jednostkę...

 • ~gestskoczka 2017-07-19
  12:40:02

  22 0

  Ja chyba jestem bardziej głupi niż mi się wydawało...
  Do tej pory uważałem że wszyscy mieszkańcy są współwłaścicielami majątku gminy. Dla sprawnego zarządzania tym majątkiem wybieramy naszego przedstawiciela którym jest prezydent miasta i dajemy Mu mandat do sprawowania władzy. W tym powyższym artykule dowiaduję się że się myliłem. Że właścicielem ZTK jest prezydent.

  ZTK – Zakład Techniki Komunalnej – zawsze mi się kojarzył z z firmą, która wywozi śmieci, utrzymuje zieleń miejską, czyszczeniem chodników i odśnieżaniem jezdni, prowadzeniem schroniska dla bezdomnych psów i utrzymaniem cmentarzy komunalnych.

  Budową domów powinna się zająć spółka miejska do tego powołana: Nowe Miasto. Dziesięć lat temu, ówczesny rzecznik prasowy Urzędu Miasta Pan Tomasz Górecki tak tłumaczył i motywował powstanie tej spółki miejskiej, cytuję: [cyt] Utworzenie spółki ze stuprocentowym udziałem miasta daje nam spore oszczędności, Miasto w przeciwieństwie do spółki nie może sobie odliczyć podatku VAT. Zatem budowa mieszkań komunalnych będzie znacznie tańsza i szybsza. [/cyt]

  Coś mam się pomieszało. Spółka, która miała budować mieszkania kręci karuzelą, spółka, która miała wywozić śmieci buduje mieszkania, a śmieci wywożą nam firmy z Jastrzębia i Knurowa.

  Skoro Zgromadzenie Wspólników (nie wiem kto to jest, i kto je wybrał lub powołał??) powołało spółkę ZWM Sp. z o.o. w celu możliwości powierzenia jak największego zakresu zadań własnych gminy, to ją zostawmy, nie sprzedajmy bo będzie dla nas gorzej i drożej.

 • ~SneakerS 2017-07-19
  12:59:47

  23 1

  To nie pierwsza firma ktorą chce położyć na łopatki Pan Zaraś.
  W swojej karierze już robił podobne numery.
  Ale tutaj może mu nie pyknąć

 • ~Kwiatek 20 2017-07-19
  14:17:58

  18 1

  Najlepiej zamknąć wszystko dać zarobić firmą z innych miast a pracowników pozwalać, gdzie u niektórych praca ta jest jedyny żrudłem utrzymania wielu rodzin! Może Pan prezydent zapewni pracę tym 100 osobą skoro postanowił zamknąć dobrze działającą firmę!

 • ~mała mi 2017-07-19
  15:34:27

  23 1

  Mieszkańcy też chcą argumentów!Jak dla mnie powinien się tym zainteresować prokurator.Celowe działanie na szkodę firmy?Miasta?O co chodzi Panie Prezydencie?

 • ~nonsens 2017-07-19
  15:50:55

  22 2

  Socha musi odejść!!!! Inaczej pójdziemy wszyscy na dno. Tu nic nie funkcjonuje już normalnie.

 • ~luxveritatis 2017-07-19
  16:14:00

  22 4

  Były wybory, można było głosować inaczej. Waldemar zrobił sobie swoisty folwark, gdzie wszyscy prezesi spółek miejskich tak jak w PIS wykonują rozkazy prezesa bez mrugnięcia okiem i zastanowienia. Grunt, że jest się przy korycie. Mam nadzieję, że w nadchodzących wyborach znajdzie się mocny kandydat. Żaden z Pis (bo są tak samo odpowiedzialni za stan miasta), żaden Pan Kałuża, bo tak samo był u władzy z Waldemarem, ani Pani z salonu samochodowego. Potrzeba nowej osoby z wizją miasta i radnych z charakterem a nie tak jak teraz tylko podnoszących ręce przy każdym głosowaniu.

 • ~Dariusz Kos 2017-07-19
  16:22:00

  27 2

  1. Dlaczego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Żory http://bip.zory.pl/?c=17104 nie jest opublikowane oświadczenie majątkowe prezesa ZTK Olgierda Zarasia za 2016 rok, mimo obowiązku takiej publikacji? Zgodnie z art. 23 udip prezydent miasta odpowiada karnie za niepublikowanie tego oświadczenia majątkowego.
  2. Jakie czynności w Radzie Nadzorczej ZTK wykonał w 2016 roku jej członek, Michał Pieczonka, będący jednocześnie prezesem PWiK Żory? Z tytułu zasiadania w RN ZTK p. Pieczonka otrzymał wynagrodzenie w 2016 roku w wysokości 11 399, 82 zł. http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=49806&bar_id=21475
  3. Jakie czynności w Radzie Nadzorczej wykonywał w 2016 roku Tadeusz Gicala, członek RN ZTK i wspólnik radnych Piotra Kosztyły i Kamila Owczarka w Kancelarii Radców Prawnych Lexus-Consulting? Jakie wynagrodzenie otrzymał w 2016 roku? https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/1252471,gicala-tadeusz
  4. Ile razy zebrała się w latach 2016-2017 Rada Nadzorcza ZTK, nad czym obradowała i jakie uchwały podjęła?
  5. Dlaczego w BIP ZTK nie jest opublikowana umowa spółki ZTK, która jest dokumentem jawnym i zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej podlega obowiązkowemu opublikowaniu w BIP-ie ZTK. Zgodnie z art. 23 udip prezes ZTK odpowiada karnie za brak udostępnienia umowy spółki.
  6. Czy władze miasta mają określoną politykę właścicielską i jakie kwestie reguluje w odniesieniu do ZTK?
  7. Jakie dokumenty, w tym uchwały Rady Miasta i zarządzenia Prezydenta regulują kwestie nadzoru właścicielskiego nad ZTK?
  8. Jak zorganizowany jest nadzór właścicielski nad ZTK w Urzędzie Miasta?
  9. Jak wygląda proces udzielania absolutorium członkom organów spółki ZTK przez zgromadzenie wspólników, czyli Prezydenta Miasta Żory?

 • ~Dariusz Kos 2017-07-19
  16:33:21

  27 3

  Pan prezydent Socha zaczyna być jak Kononowicz; "nie będzie niczego". Właśnie władze Żor unieważniły przetarg na budowę tężni w Parku Cegielnia; http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=50543&bar_id=21827
  Nie będzie tężni, nie będzie mieszkań, nie będzie ZTK, nie będzie basenu w Roju - niczego nie będzie.

 • ~Kwiatek 20 2017-07-19
  16:56:59

  19 2

  Nie będzie niczego to racja! a za to będą wyższe opłaty i ludzie bez pracy!

 • ~Kwiatek 20 2017-07-19
  17:07:27

  19 2

  Zdanie mieszkanców i zwykłych obywateli Pana prezydenta nie interesuje!na zadane pytania i tak nie odpowiada ale podatki mamy płacić

 • ~Maciek Gill 2017-07-19
  17:32:34

  12 4

  przemoc terror i agresja taka moim zdaniem jest ta cała polityka nie ważne kto rządzi ważne żeby rządzącemu było dobrze

 • ~azan3 2017-07-19
  21:03:05

  19 2

  Myślę, że nasz prezydent sobie samobója strzelił. Zresztą czas na zmiany, oby dobre...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 91