zamknij

Wiadomości

Premier wyznaczył datę wyborów samorządowych

2018-08-14, Autor: nm, źródło: PAP Samorząd

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę pierwszej tury wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się 21 października.

W tegorocznych wyborach samorządowych wybranych zostanie 1547 wójtów, 823 burmistrzów oraz 107 prezydentów. W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie również 39 256 mandatów radnego. Polacy wybiorą również radnych powiatów i sejmików województw.

Reklama

> Żory: Wojciech Kałuża kandydatem na prezydenta miasta

Z chwilą zarządzenia wyborów rusza kalendarz wyborczy. To właśnie wtedy startuje kampania wyborcza. Od tego momentu mogą tworzyć się komitety wyborcze. To również czas na zawiadamianie właściwych organów wyborczych o utworzeniu takich komitetów. Po przyjęciu zawiadomień przez organy wyborcze komitety mogą prowadzić agitację wyborczą i zbierać podpisy pod zgłoszeniem list kandydatów.

> Dariusz Domański kandydatem PiS na prezydenta Żor

Zgodnie ze znowelizowanym w styczniu Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad (16 listopada).

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Józef Brzozowski 2018-08-14 14:39:09

  Jak na razie mamy trzech kandydatów na stanowisko prezydenta. Kampania dopiero rusza, zobaczymy co zaproponują nam kandydaci w spotkaniach publicznych, w wypowiedziach na portalach i prasie.

  Może jestem źle wykształcony i poruszam się w obszarach pomijanych przez oficjalną propagandę, ale uważam, że prezydent jest zarządcą miasta. A mieszkańcy w wyborach powszechnych wybierają kandydata na to odpowiedzialne stanowisko. Aby wybrać dobrego zarządcę musimy znać zakres pełnomocnictw i uprawnień jakie Mu udzielamy w tych wyborach. Ja oddam głos ważny na tego kandydata, który publicznie powie że nie będzie zaciągać żadnych kredytów w naszym imieniu bez naszej wiedzy. Jesteśmy horrendalnie zadłużoną gminą, i każdy następny kredyt musi być publicznie przedyskutowany bo to MY, mieszkańcy i jeszcze następne pokolenie będziemy spłacać to zadłużenie wraz z dużymi odsetkami.

  Jeżeli chodzi o radnych, to głos oddam nieważny, bo uważam że radni powinni być przedstawicielami mieszkańców dzielnicy i działać w ich imieniu. Może jestem głuchy i ślepy, ale nie widziałem ani nie słyszałem o tym by jakiś radny, który czuje się przedstawicielem mieszkańców dzielnicy Pawlikowskiego zorganizował w trakcie mijającej kadencji choć jedno zebranie z mieszkańcami by przedyskutować ważne sprawy miasta z punktu widzenia dzielnicy którą reprezentuje. Obecni radni reprezentują PiS, PO i jakieś koterie, nie mieszkańców. Tak uważam.

  Podpisuję się imieniem i nazwiskiem z nadzieją, że kandydaci odniosą się do mojej wypowiedzi choćby uważali ją za głupią czy naiwną. Staram się być otwarty na logiczne argumenty.

  20 7
 • ~nonsens 2018-08-14 15:28:00

  To bardzo ważna informacja i data. Ponieważ Socha sam nie chce odejść trzeba go uświadomić, że już go nie chcemy. Wybory to umożliwiają i 21 X przyjedzmy choćby z daleka i głosujmy!

  30 10

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy 12 listopada jako dzień wolny od pracy to dobry pomysł? :
Oddanych głosów: 626