zamknij

Biznes

Prezydent odpowiada co dalej z ZTK. Możecie przeczytać oświadczenie W. Sochy

2017-07-20, Autor: wk

Po publikacjach na łamach naszego portalu oraz w odpowiedzi na list Związku Zawodowego i Rady Pracowników przy Zakładach Techniki Komunalnej Sp. z o.o. prezydent Waldemar Socha wydał oświadczenie.

Reklama

Zapoznajcie się z pełną treścią oświadczenia:

„Głównym powodem zmian w ZTK Sp. z o.o. w Żorach  jest weryfikacja stanowiska Miasta w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Po dokonanych analizach sposobu realizacji tej gospodarki w obecnym kształcie doszliśmy do wniosku, że najwłaściwszą drogą wywiązania się z nałożonych na gminę obowiązków w zakresie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych innych frakcji odpadów komunalnych (wynikających z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 r.) jest zlecenie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych jednemu podmiotowi, dysponującemu odpowiednią instalacją do przetwarzania odpadów i dającemu gwarancję wywiązania się z nałożonych na gminę obowiązków. O ile w 2016 roku minimalny poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wynosił 18%, a w 2017 roku -20%, to  w 2018 roku będzie wynosił już 30%, w 2019 roku 40%, a w 2020 roku 50%. Niezrealizowanie tych poziomów recyklingu i odzysku skutkuje nałożeniem na gminę kar, które musiałyby być przeniesione na mieszkańców. Niestety ZTK nie posiada własnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych i nie ma szans takiej instalacji posiadać, gdyż Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami nie dopuszcza powstania nowych instalacji tego typu. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że bez radykalnych zmian w systemie gospodarki odpadami Miasto Żory nie miałoby szans wywiązać się z nałożonymi na nie przepisami prawa obowiązkami.

Dlatego po przeprowadzonych dyskusjach w gronie osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami w naszym mieście i konsultacjach z radnymi Rady Miasta Żory, postanowiono ogłosić przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów, z gwarancją uzyskania w kolejnych latach odpowiednich poziomów recyklingu i odzysku. Jednocześnie czynione są przygotowania do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Zakładu Usług Sanitarnych) zainteresowanym podmiotom z branży gospodarki odpadami. Zakłada się, że odbiór odpadów z terenu Żor będzie realizowany w dalszym ciągu z wykorzystaniem tych samych pracowników, sprzętu i obiektów.

Czytaj też: > ZTK postawione w stan likwidacji? Pracownicy alarmują

Przeniesienie do innego pracodawcy Zakładu Usług Sanitarnych (zatrudniającego około połowy załogi ZTK) oczywiście będzie skutkowało zmianą sytuacji pozostałej części Zakładów. Postanowiono, że głównym przedmiotem działalności ZTK będzie budowa i eksploatacja mieszkań czynszowych w ramach realizowanego w naszym Mieście programu „Z przyszłością w Żorach”, który przewiduje powstanie 1000 nowych mieszkań. Utrzymane byłyby także stałe, całoroczne zlecenia, np. prowadzenie targowisk i cmentarzy. Natomiast ZTK zrezygnowałyby z prowadzenia działalności sezonowej, poddanej silnej konkurencji wolnego rynku, czyli najbardziej ryzykownej dla Zakładów, takiej jak utrzymanie zieleni miejskiej, naprawy i zimowe utrzymanie dróg i terenów miejskich. Doświadczenie pokazuje, że przeprowadzanie przetargów publicznych w tych zakresach daje możliwość uzyskania usług o wymaganej jakości po niższych cenach, co jest ważne z punktu widzenia budżetu miasta.

Ograniczenie działalności ZTK będzie skutkowało utratą około 35 miejsc pracy, co z pewnością jest sytuacją trudną i stresującą dla pracowników, jednak moment na przeprowadzenie takiej operacji jest sprzyjający, ponieważ na żorskim rynku pracy brakuje bardzo dużo pracowników i zwolnieni pracownicy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem nowej, nie gorszej pracy. W indywidualnych przypadkach przewidujemy udzielanie pomocy w znalezieniu pracy, tak, aby nikt z obecnych pracowników ZTK nie był poszkodowany.”

Prezydent Miasta Żory
Waldemar Socha

Co sądzicie o oświadczeniu wydanym przez Prezydenta Miasta Żory? Zgadzacie się z jego argumentami? Czekamy na Wasze komentarze i opinie!

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 75

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Krzysztof Zdechlik 2017-07-20
  12:14:42

  24 5

  Hahaha no to pojechali po bandzie......Powodzenia przy szukaniu nowej pracy. Koreańcy przyjmą was z otwartymi rękoma :(

 • ~mała mi 2017-07-20
  12:53:53

  42 5

  Panie Prezydencie, ja Panu proponuję podać się do dymisji. I niech się Pan nie martwi, ponieważ na żorskim rynku pracy brakuje bardzo dużo pracowników, to na pewno coś Pan dla siebie znajdzie... Dla radnych też by się coś znalazło...

  Jak czytam przetarg to nie wiem czy się śmiać czy płakać...

 • ~gestskoczka 2017-07-20
  13:01:02

  34 2

  Z oświadczenia Pana Prezydenta zrozumiałem że za wyprzedaż ZTK odpowiedzialny jest Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami który nie dopuszcza powstania nowych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

  Ważne jest dla mnie, czy w związku z tym, obce firmy które będą odbierać odpady z Żor, skoszoną trawę będą kompostować w Żorach czy na miejscu u siebie. To jest ważne, bo jeżeli kompostownia zostanie w Żorach, to zysk ze żorskich śmieci będzie płynąć do Jastrzębia, Knurowa czy gdzieś, a smród będziemy mieć na miejscu.

 • ~termin 2017-07-20
  13:37:29

  27 4

  Podpowiadam z czego się bierze problem z recyklingiem.
  Pojemniki zapewne celowo mają taki małe otwory do wrzucania odpadów, żeby odbiorca śmieci nie miał za dużo roboty.
  Spróbuj Pan w deszczu wciskać pojedynczo przez te śmieszne otwory kubki po jogurtach. Jak się zmokniesz a do rękawa garnituru wleją się resztki jogurtu to Pan zrozumiesz gdzie tkwi problem.
  Na litość boską zmieńcie te pojemniki.

 • ~mała mi 2017-07-20
  13:44:28

  24 2

  @termin - masz rację, że pojemniki z takimi małymi otworami to poroniony pomysł. Ale kubki po jogurcie należy przed wyrzuceniem umyć...
  Druga sprawa- tych pojemników jest stanowczo za mało

 • ~Dariusz Kos 2017-07-20
  14:00:43

  69 2

  Przykro mi to pisać, lecz trzeba dobitnie podkreślić, że prezydent Żor, Waldemar Socha okłamał w swym oświadczeniu mieszkańców Żor. Wystarczy przeczytać Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) i załączniki do niej w właśnie ogłoszonym przetargu na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców miasta. http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=50533&bar_id=21815
  W SIWZ czytamy: „[...]Podmiot prowadzący punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zobowiązany jest do:
  1. przekazywania bezpośrednio LUB ZA POŚREDNICTWEM INNEGO ZBIERAJĄCEGO ODPADY, przyjętych od właścicieli nieruchomości selektywnie zebranych odpadów komunalnych, do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów [...]”
  Dalej w SIWZ czytamy, iż władze miasta jedynie żądają od firm na etapie składania ofert w przetargu „[...] WSKAZANIA INSTALACJI, W SZCZEGÓLNOŚCI RIPOK DO KTÓRYCH BĘDĄ PRZEKAZYWANE [...]” zebrane od właścicieli śmieci.
  Podkreślmy: Prezydent Żor Waldemar Socha NIE ŻĄDA OD FIRM POSIADANIA INSTALACJI I RIPOKU-u, a jedynie wskazania jej, a przekazywać do takiej instalacji śmieci może już zupełnie inna firma, z którą wybrana w przetargu firma podpisze umowę.
  Tymczasem w swym oświadczeniu prezydent Socha napisał: „[...]doszliśmy do wniosku, że najwłaściwszą drogą wywiązania się z nałożonych na gminę obowiązków w zakresie poziomów recyklingu, […] jest zlecenie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych jednemu podmiotowi, dysponującemu odpowiednią instalacją do przetwarzania odpadów [...]”

  Każdy może zestawić oświadczenie prezydenta Żor z dokumentacją przetargową: http://bip.zory.pl/?c=17251
  Jedynym kryterium wyboru firmy, która będzie odbierała od mieszkańców śmieci jest CENA.
  Nie ma w ogłoszonym przetargu warunku POSIADANIA, czy DYSPONOWANIA TYTUŁEM PRAWNYM DO INSTALACJI DO PRZETWARZANIA ODPADÓW.
  Firma wyłoniona w przetargu nie musi dysponować taką instalacją, wystarczy, że zawrze umowę z inną firmą, która ma taką instalację.
  DOKŁADNIE TAK DZIAŁAŁ ZTK DO TEJ PORY - NIE MIAŁ INSTALACJI, ALE MIAŁ PODPISANĄ UMOWĘ Z FIRMĄ KTÓRA PRZEKAZYWAŁA ŚMIECI DO ODPOWIEDNIEJ INSTALACJI!

  W oświadczeniu prezydenta Sochy czytamy: „[...] Zakłada się, że odbiór odpadów z terenu Żor będzie realizowany w dalszym ciągu z wykorzystaniem tych samych pracowników, sprzętu i obiektów. [...]”
  W dokumentacji przetargowej nie ma obowiązku dla wygranej firmy zatrudnienia pracowników ZTK lub zakupu od ZTK sprzętu do odbioru śmieci!!! Natomiast SIWZ dopuszcza podpisanie przez
  firmę, która wygra przetarg umowy z podwykonawcą i zleceniu mu wykonywania części usług będących przedmiotem przetargu. Czyli co najwyżej firma, która wygra przetarg może, ale nie musi podpisać z ZTK umowę na podwykonywanie części usług. Ale po co w takim razie pośrednik między Gminą Miejską Żory a ZTK, które należy do naszego miasta?!

  Mieszkańcy Żor przeczytaj Załącznik nr 4 Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, str. 12 pkt 10:
  http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=50524&bar_id=21804

 • ~Stefek Burczymucha 2017-07-20
  15:26:40

  33 3

  jak nie wiadomo co co chodzi to chodzi o pieniądze, Zaraś zesrał się z budową, Socha z radnymi już rozkradli wszystko co szło albo zostało w budżecie i nie ma z czego ratować spółki. Jedyne wyjście to wymyślić ściemę dla ciemnego ludu ZTK "że takie prawo i task trzeba" i doprowadzić do sprzedaży majątku spółki, niech spółka ratuje się tym co ma. Mieszkańcy pomarudzą, pomarudzą i przestaną, a Zaraś i Socha mają hajlajf do emeryturki z czynszów z 1000 mieszkań

 • ~Arteks 2017-07-21
  11:29:44

  16 2

  Kowal zawinił a cygana powiesili... To Urząd Miasta i ekipa Sochy doprowadziła do fatalnego stanu finanse miasta. To oni podjęli złą decyzję aby budową mieszkań zajęła się ekipa która nie ma o takim czymś pojęcia. Konsekwencje złych decyzji poniesie nie prezydent, nie rada miasta, nie kierownictwo ZTK tylko... 35 pracowników którzy zostaną zwolnieni mimo, że nie zrobili nic złego, a Żory miały z nich większy pożytek niż z niejednego urzędnika.

 • ~Kwiatek 20 2017-07-21
  12:10:16

  21 0

  Takie wyjaśnienie to jakaś kpina likwidują ztk dlatego że nie posada odpowiedniej instalacji do przetwarzania odpadów a firmy biorące udział przetargu też nie muszą jej posiadać tylko komuś zlecić tak jak teraz robi to ztk gdzie tu logika.
  Ponadto ja Pan Bóg Dariusz zauważył nigdzie nie jest napisane że firma która wygra przetarg zatrudni pracowników Ztk to są tylko założenia Pana sochy. A na koniec okaże się że zwolnień będzie 100 a nie jak Pan prezydent zakłada 35!
  A skoro jest tyle ofert pracy to niech Pan prezydent idzie popracować na miesiąc za najniższą krajowa i spróbuje przeżyć jeden miesiąc za 1450 zł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1237