zamknij

Wiadomości

Prezydent Żor chce podnieść opłaty za wywóz śmieci. O 36%!

2019-04-19, Autor: maj

W żorskim Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt uchwały dotyczący zmiany wysokości opłat za wywóz śmieci w naszym mieście. Prezydent Żor proponuje radnym podwyżkę o ponad 36%. Do 25 kwietnia trwają konsultacje społeczne, podczas których swoje uwagi do projektu uchwały mogą wnosić mieszkańcy.

Reklama

Władze miasta przedstawiły projekt ustawy o wyborze metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustaleniu stawki opłaty. Wynika z niego, że koszty wzrosną z 11,00 zł do 15,00 zł miesięcznie za odpady selektywne i z 22,00 zł do 30,00 zł miesięcznie za odpady nieselektywne.

- Opłaty powinny stanowić mechanizm motywujący mieszkańców do zbierania odpadów w sposob selektywny oraz do zwiększenia efektywności systemu, ze względu na ustawowo określone poziomy odzysku. Nieosiągnięcie wymaganych poziomów odzysku skutkować będzie karami nałożonymi na Miasto, czyli w konsekwencji na wszystkich mieszkańców. Niezbędne jest zatem, aby system funkcjonował w sposób transparentny, a więc z uwzględnieniem faktycznych kosztów - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Za powód podwyżek władze podają rosnącą ilość mieszkańców w naszym mieście, ilość wytwarzanych odpadów komunalnych, a także koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

- Proponuje się nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdyż aktualne ich wysokości nie zabezpieczają faktycznych potrzeb finansowych na pokrycie kosztów systemu. (...) Zmiana stawek opłat pozwoli zbilansować system gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednocześnie podjęto decyzję o zwiększeniu wysokości stawek opłaty za pojemnik o określonej pojemności w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne - czytamy w projekcie.

> Przeczytaj cały projekt uchwały.

Nowe stawki mają obowiązywać żorzan od 1 lipca 2019 roku.

Nim uchwała trafi pod obrady rady miasta, została poddana konsultacjom społecznym z organizacjami pozarządowymi. Organizacje swoje opinie mogą wysyłać do 25 kwietnia bezpośrednio do Urzędu Miasta Żory na adres zgok@um.zory.pl. W konsultacje społeczne tradycyjnie włącza się też Grupa Działamy, która zbiera opinie mieszkańców pod adresem fundacjadzialamy@gmail.com i przekaże je władzom miasta.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 106

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~aponeo 2019-04-19 14:10:32

  Nie rozumiem czegoś. Dane przedstawione w "uzasadnieniu podwyżki" mogą służyć jako argument żeby tej podwyżki NIE ROBIĆ.
  Jeżeli dochody są wyższe niż wydatki, to mi się wydaje, że opłaty które ponosimy są wystarczające na pokrycie funkcjonowania systemu. Co się ma zbilansować???? Na dobrą sprawę opłata powinna być obniżona żeby się to zbilansowało (dochody=wydatki)
  "...aktualne ich (stawki opłat) wysokości nie zabezpieczają faktycznych potrzeb finansowych na pokrycie kosztów systemu." To ja się pytam: jakie są FAKTYCZNE koszty funkcjonowania systemu, skoro z przedstawionych danych wynika, że aktualne opłaty te koszty POKRYWAJĄ !
  Dalej jest o tym, że ważne jest żeby system funkcjonował w sposób transparentny. Śmiechłem. To 2 sprawy:
  1. W punkcie 2-gim jest napisane, że podwyżka jest wynikiem przeprowadzenia analizy stanu dochodów i kosztów funkcjonowania systemu od 2015 do 2021 (swoją drogą, w jaki sposób zostały przeanalizowane dochody i koszty, których jeszcze nie ma to ja nie wiem, ale "Żory są fajne", więc wszystko jest możliwe) - no i gdzie ta analiza? To jest transparentność?
  2. punkt 4 - " Podjęcie przedmiotowej uchwały pozwoli na pokrycie kosztów przedstawionych przez Wykonawcę...." - jakie to są koszty? Jakieś nowe? Transparentność...
  I tak na deser - Dawanie tego ogłoszenia akurat przed samymi Świętami, żeby te 7 dni na konsultacje szybko przeleciały - na pewno nie świadczy o tym, że miasto chce się z kimkolwiek konsultować...

  52 1
 • ~Kombajnista 2019-04-19 14:28:45

  "swoją drogą, w jaki sposób zostały przeanalizowane dochody i koszty, których jeszcze nie ma to ja nie wiem, ale "Żory są fajne", więc wszystko jest możliwe"

  tak się kończy, gdy ktoś kto nie ma pojęcia o czym pisze, zabiera się za analizę tematu... Dokonuje się analizy na podstawie np. % wzrostu z roku do roku w latach poprzednich, z tego wyciąga się średnią i prognozuje koszty na przyszłość (w wariancie negatywnym, przewidywanym i optymistycznym). Ktoś kto robił analizę dla miasta na pewno ma o tym większe pojęcie niż ja a jeszcze większe niż aponeo. Mój znajomy ekonomista mówi na to "wskaźniki" więc w oparciu o te wskaźniki ekonomiczne, podjęto decyzję o podwyżce. Należy też spojrzeć, że w Żorach od 2015r. nie zmieniły się koszta a od lipca 2018 mamy nową ustawę o składowaniu odpadów, która zwiększa koszta funkcjonowania zakładów. Stąd podwyżka w Żorach i w innych miejscowościach, jak jeszcze nie było to na bank będzie.

  A co do uzasadnienia to radzę przeczytać je raz jeszcze i powoli. Jak nie dotrze to raz jeszcze. Wszystko tam jest podane.

  7 28
 • ~Aneta Świderska 2019-04-19 14:38:05

  Ja np wolałabym zamiast podniesienia kosztow za wywoz śmieci zrobić takie zastepstwo ze np ludzie którzy sa eko bo maja piec gazowy i nie maja popiolu moga zamiast popiolu dorzucic kolejne dwa worki odpadow zielonych.bo dwa worki ktore sa do teraz to malo to po pierwsze po drugie skoro jestem eko i nie zanieczyszczam srodowiska smogiem z komina to moze cos w zamian.przeciez za wyzwoz popiolu place jednak a nie moge korzystac bo go nie posiadam. Mysle ze czesc mieszkancow którzy maja ogrzewanie gazowe byloby za tym.wystarczy wniesc nowelizcje do ustaw i nowe wnioski mieszkancy by zdekralowali i byloby swietnie. Czyz nie?

  45 9
 • ~Arteks 2019-04-19 15:07:36

  Słusznie. W mieści które ma tak duże zadłużenie trzeba ratować perspektywę bankructwa nawet... opłatami śmieciowymi! Gdyby w Żorach były jakieś płatne publiczne toalety - pewnie korzystanie z nich byłoby najdroższe w Polsce. A jak tam wpływy z deszczówki? ;)

  28 22
 • ~gestskoczka 2019-04-19 16:03:19

  Jak mam to rozumieć, cytuję: „Za powód podwyżek władze podają rosnącą ilość mieszkańców w naszym mieście ...”? Czy autor tego cytatu się przejęzyczył, czy napisał celowo? A jeżeli celowo, to ciśnie się kolejne pytanie, czy autor ma mieszkańców za idiotów, czy w swej arogancji nie przejmuje się tym co myślą na ten temat mieszkańcy. Jeżeli rośnie liczba mieszkańców, to rośnie również suma wpłat za wywóz śmieci.

  Chciałbym się dowiedzieć. ZTK była własnością miasta, firma miała jakiś majątek odnośnie wywożenia śmieci. Władze to sprzedały, i powierzyły wywożenie śmieci prywatnej firmie, czy to się nie odbija czkawką?

  Inna sprawa, podwyżkę za wywóz śmieci już w tym roku otrzymałem w wysokości ok 45 proc. W tamtym roku roczna suma opłat za wywóz śmieci wynosiła: 2 x 11 x 12 m-cy = 264 zł. Do tej pory nie płaciłem za wywóz śmieci na działce bo było uzgodnione że działkowiec swoje śmieci wynosi do śmietnika przy bloku. Ale władze nakazały że działkowcy też muszą mieć kontenery na ogrodzie i za nie płacić. W tym roku to jest 115 zł.

  Czekam kiedy władze wprowadzą odpłatne kosze na śmieci w miejscach publicznych.

  20 3
 • ~aponeo 2019-04-19 17:38:14

  @Kimbajnista
  "tak się kończy, gdy ktoś kto nie ma pojęcia o czym pisze, zabiera się za analizę tematu..." - Ty to na poważnie?
  Tak po pierwsze, najmniej istotne-dla czystości języka, warto napisać o "planowanych wydatkach i kosztach" jeżeli mówimy o czasie przyszłym. To taka pierdoła, ale razi w oczy. A wracając do meritum - a czy Ty wiesz, JAK zostały oszacowanie te koszty, bo tego w uzasadnieniu nie ma. I o to mi w komentarzu chodzi - jeżeli ktoś coś uzasadnia, to powinien podać wyliczenia (wiesz - liczby) na potwierdzenie słuszności tezy o podwyżce. Dla mnie uzasadnić to udowodnić czarno na białym dlaczego akurat 36% podwyżki. A tego w uzasadnieniu po prostu nie ma. To są nasze dodatkowe wydatki więc taka wiedza chyba nam się należy. Więc teraz Ty przeczytaj to uzasadnienie powoli i jako że Twoim zdaniem wszystko tam jest podane to mi udowodnij liczbami skąd 36% podwyżka. Takich danych tam po prostu nie ma. A to co piszesz o wyliczaniu kosztów jako trend to tu nie znajduje zastosowania. Weź sobie policz średnią to sam zobaczysz że to nie ta droga. Pomyśl to dojdziesz do wniosku, że jakichś danych brakuje. Może to jest związane z nową ustawą, a może nie.
  Do mnie przemawiają liczby, na ich podstawie mogę sobie coś analizować, więc skoro jesteś, jak sam piszesz, o wiele lepszy w te klocki ode mnie - to to udowodnij

  23 1
 • ~aponeo 2019-04-19 17:39:38

  @Kombajnista
  Przepraszam za literówkę w nicku - to nie było celowe.

  5 3
 • ~azan3 2019-04-20 00:05:00

  @Arteks- piszesz o mieście, o którym pojęcia nie masz i potem jest żenada. Po pierwsze w Żorach są publiczne, płatne toalety i uwierz mi - nie są najdroższe. co do bankructwa Żor, to nie bój żaby, Żory wiele razy były w historii na dnie, 4 razy się spaliły, więc się nie martw. Z tego, co wiem, to teraz Świętochłowicom grozi bankructwo. Dowcip ci się nie udał ;)

  19 9
 • ~psyduck 2019-04-20 06:51:04

  @Arteks jak zwykle Twoja znajomość tematu jest godna pożałowania.. Nie martw się, te pieniądze nie pójdą na spłatę zadłużenia, bo po prostu nie mogą. Opłaty pobierane za wywóz odpadów mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na realizację zadań z tym związanych. Jeśli masz czas na pisanie głupot, to znajdź go też trochę na zainteresowanie się obowiązującym prawem w Twoim Państwie.
  Niestety wiele gmin podnosi teraz ceny, ale to nie wina tych gmin czy Nas, bo np. źle segregujemy lub za mało, ale wynika to z ofert jakie w przetargach są składane. Ustawodawca już lata temu powinien się zainteresować tym tematem i ukrócić takie działania. "Mafia śmieciowa" niestety stała się faktem...

  15 7
 • ~izi 2019-04-21 13:14:54

  ~Kombajnista - wiesz co Kombajnista,

  te twoje posty to jakby żywy przekaz urzędnika, który stara się wykreować narrację sprzyjająca i usprawiedliwiającą działania urzędu w każdej sprawie, nie tylko w tym artykule... zawsze popierasz urząd ciekawe, ciekawe... ciekawe...

  19 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1133