zamknij

Wiadomości

Proces prezydenta Waldemara Sochy wraca na wokandę

2015-10-20, Autor: wk
22 października, o godz. 12:00, sąd drugiej instancji rozpatrzy wniosek odwoławczy Waldemara Sochy od wyroku, który zapadł na początku tego roku w Żorach. Rozprawa odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w V Wydziale Karnego Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku.

Reklama

20 stycznia br. w żorskim Sądzie Rejonowym ogłoszono wyrok w trwającym od września 2014 r. procesie Waldemara Sochy. Sędzia Katarzyna Foryś uznała prezydenta za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów. - Oskarżony dopuścił się czynów kilkakrotnie, działał umyślnie, z zamiarem bezpośrednim, godził w wiarygodność oświadczeń majątkowych. Wartość nieruchomości, której nie wykazał w oświadczeniu, jak i różnica w podaniu jej wartości w oświadczeniu a wartości rzeczywistej była znaczna - mówiła podczas ogłaszania wyroku. > Proces prezydenta Żor: Waldemar Socha uznany za winnego

Prezydent W. Socha złożył apelację do Sądu Okręgowego w Gliwicach i, po wielu miesiącach czekania, poznaliśmy termin pierwszej rozprawy. Zaplanowano ją na czwartek, 22 października o godz. 12:00 w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, V Wydziale Karnym Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku.

Przypomnijmy, że w 2011 roku Waldemar Socha został oskarżony o podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Dwa lata później, w maju 2013 roku sędzia Sądu Rejonowego w Żorach - Jarosław Wodzyński uznał winę W. Sochy w dwóch z trzech stawianych mu zarzutów dotyczących zaniżenia wartości nieruchomości i niewykazania w oświadczeniu posiadania działki, przez co nałożył na niego karę grzywny w wysokości 8 tys. zł oraz obciążył kosztami sądowymi. Obrońcy Waldemara Sochy wnieśli odwołanie od decyzji, a 8 maja 2014 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach przychylił się do tej apelacji. Uzasadnienie odwołania okazało się w znacznej części zasadne, co spowodowało konieczność uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Żorach. 20 stycznia br. zapadł w tej sprawie wyrok uznający winę oskarżonego, od którego wniesiono apelację.
Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~db 2015-10-20 10:05:03

  Powodzenia Panie Prezydencie. Głęboko wierze, że wyjdzie Pan z tego bez szwanku i jeszcze przez parę kadencji będzie Pan zadłużał nasze miasto tak, ze prezydenci kilku następnych pokoleń wyłysieją przedwcześnie ze stresu.

  29 0
 • ~ 2015-10-20 10:36:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 18
 • ~Arteks 2015-10-20 10:54:52

  @mareqg - przykrywanie się innymi zadłużonymi miastami które dokonywały tak dużych inwestycji jak chociażby budowa linii tramwajowej (Toruń) w stosunku do Żor w których od 5 lat nic się inwestycyjnego nie dzieje - jest niepoważne. Pomijam już to, że Żory wydają na transport publiczny czy sport grosze. Gdyby Żory były normalnym miastem chociażby na te dwie dziedziny musiałyby wydawać kilka razy więcej środków, a tego nie robią. Mimo to są i tak szalenie zadłużone! Toruń i inne zadłużone miasta wyjdą z tej spirali bo mają dobre wpływy do budżetu. Żory są jedynym przypadkiem z tej listy najbardziej zadłużonych które jest też na liście najbiedniejszych. Dlatego szczególnie kole w oczy fatalna polityka finansowa prezydenta Sochy. A co do jego sprawy sądowej to wstyd na całą Polskę. Rzadko się zdarza proces sądowy samorządowca ze skazaniem go w sądzie pierwszej instancji. Na Śląsku nie kojarzę drugiego takiego przypadku. Jeśli sąd w Rybniku podtrzyma wyrok to szykuje się zmiana władz w Żorach. Rolą następcy będzie tylko porządkowanie i sprzątanie bo z pustego nawet Salomon nie naleje, a budżet Żor jest prawie pusty.

  0 1
 • ~jasnypieron 2015-10-20 12:05:17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~gestskoczka 2015-10-20 12:11:47

  @Arteks, Ty jak zwykle mącisz mieszając prawdziwe fakty z wydumanymi tak, by to Tobie pasowało po to, by przylepić kolejną śmierdzącą łatkę Żorom. Nie mam zamiaru bronić prezydenta, jego stać na fachową obronę, ale w pieprzeniu bzdur w tym temacie jesteś mistrzem. Po pierwsze, prawo tu jest mało precyzyjne, z różnymi furteczkami dla cwaniaczków. Normalny człowiek, którego nie stać na dobrze wykwalifikowanego najmimordę jest zgnieciony przez to „durneleks”. Rozejrzyj się, ilu jest sądzonych w otoczeniu mandarynatu warszawskiego. Nawet przeciwnicy polityczni mają furtki by się wymigać, bo prawda jest taka, że ci przeciwnicy polityczni za chwilę będą mogli mieć władzę, i co wtedy, zemsta może być krwawa. Co do zmiany prezydenta Żor też pieprzysz bez pokrycia. W styczniowym DZ była wykładnia prawnika, czy prezydent traci mandat po wyroku, cytuję: „W oparciu o nowe przepisy Kodeksu Wyborczego prezydent zostałby pozbawiony mandatu tylko w przypadku, gdy został skazany wyrokiem prawomocnym na karę pozbawienia wolności. W gruncie przepisów skazanie na karą grzywny, nie skutkuje utratą mandatu.” – i dalej dodaje – „Rada Miasta nie może odwołać prezydenta. Musiałoby być referendum. Bo albo traci się mandat w oparciu o przepisy ustawy, albo traci się go w drodze referendum.” Tyle w sprawie wyroku. Co do zadłużenia, mam żal bardziej do Rady Miasta że godziła się na kolejne kredyty, nie zawsze konieczne. Czasem zysk z wcześniejszego wykonania robót jest mniejszy, niż odsetki od kredytu.

  6 0
 • ~ 2015-10-20 12:48:47

  Arteks co się stało, że nie wspomniałeś o Muzeum Ognia i Miasteczku Twinpigs :). Tak na marginesie gdyby nie te obiekty to nasz rybnicki punkt informacyjny Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa nie miałby gdzie zorganizować dnia budowlańca w tym roku. A tak członkowie izby odwiedzili i muzeum i miasteczko a przy okazji dowiedzieli się o planach budowy ( budowa ma zakończyć się w okresie 5 lat) 800 mieszkań komunalnych w Żorach.

  1 0
 • ~Arteks 2015-10-20 13:01:35

  @mareqg - świetnie próbujesz zagłuszać sprawę jakimiś świetlistymi głupotami i normalnemu mieszkańcowi miasta powinno być wstyd (inaczej gańba!), że prezydent który ma do dyspozycji każdego księgowego na terenie miasta myli się w zeznaniu o kilka zer hahaha Mieszkania komunalne? Wybudujecie znowu osiedle kontenerów tak jak Świętochłowice? ;)

  0 13
 • ~nonsens 2015-10-20 13:46:04

  Geście skoczka naprawdę mnie zaskoczyłes. Tolerowalbys aby prezydent ukarany przez sąd nadal pełnił swój urzad? W takim razie każdy w Żorach mógłby powiedzieć robta co chceta i mamy anarchie. Mareqg skończ już lizać tyłki władzy bo to niesmaczne jest.

  16 0
 • ~dm 2015-10-20 13:48:09

  I tak 90 % mieszkańców Żor nie wie nic o wyrokach ws Sochy. Wybory dziwnym cudem wygrał bo nieswiadomi ludzie głosowali ale na co??? Brak jakiegokolwiek honoru by dalej siedzieć na stołku pobierać diety i wynagrodzenie a przy okazji wyprzedawać tereny należące do miasta za bezcen by potem pod stołem przyjmować ekwiwalent. Splunąłbym w twarz za to co robi z moim miastem.

  16 0
 • ~ 2015-10-20 14:23:38

  Arteks nie pisałem socjalne a komunalne, a to drobna różnica. Będą to mieszkania których właścicielem będzie gmina a najemcą każdy chętny, który będzie płacił czynsz (z możliwością wykupu po 25 latach).

  2 0
 • ~jasnypieron 2015-10-20 18:27:58

  a dla mnie jedynym "problemem" będzie na jak długo sprawa zostanie odroczona...

  8 0
 • ~Arteks 2015-10-20 20:26:59

  @mareqg - mieszkania komunalne to może być taka sama bajka jak Stacja Kultura, Yatenga czy kolej linowa czyli projekty-marzenia z których nici. Do tej pory Socha tyle lat u władzy, a jedyne mieszkania jakie Żory wybudowały to słynne i obciachowe kontenery. Czemu wcześniej nie budował mieszkań komunalnych? Pomyliły ci się tematy. Temat dotyczy kolejnego procesu twojego prezydenta. Wyrok może być kluczowy, nie tylko dla niego ale dla wielu urzędników z jego świty których nowy prezydent prawdopodobnie wyrzuci z urzędu - za "całokształt".

  0 2
 • ~ 2015-11-07 17:56:51

  No tak zaś obywatele są pokrzywdzeni przez pana prokuratora za bez zasadne oskarżenia idzie pan do sądu a nie ma żadnych argumentów kto za to płaci HI a może za błędne decyzje powinien zapłacić pan prokurator a nie społeczeństwo z powagą Obywatel który płaci podatki i t p

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.