zamknij

Wiadomości

Prof. Piotr Skubała: toksyny z pożaru niosą zagrożenie mutagenne!

2018-12-01, Autor: redakcja

Od kilku dni mieszkańcy całego regionu żyją sprawą pożaru składowiska opon i odpadów w Żorach. Mieszkańców bulwersuje fakt, że urzędnicy przekonują, iż zanieczyszczenie powietrza spowodowane pożarem nie jest szkodliwe dla zdrowia. Co na ten temat mówi autorytet w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska?

Reklama

Urząd Miasta Żory oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przekonują, że dym unoszący się z pożaru składowiska opon i odpadów w Żorach nie zagraża ludzkiemu zdrowiu. Zupełnie co innego mówią działacze Polskiego Alarmu Smogowego, którzy argumentują, że mamy do czynienia w Żorach z lokalną katastrofą ekologiczną: > Pożary składowisk nie trują? Niestety, to nieprawda!

A jakie zdanie na ten temat ma środowisko naukowe? Rozmawialiśmy z prof. dr hab. Piotrem Skubałą - ekspertem z katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Red: Panie profesorze, czy jest możliwe, żeby spalanie opon i odpadów było nieszkodliwe dla zdrowia?

Prof. Piotr Skubała: Spalanie opon niesie szkodliwość, która jest nieporównywalnie większa niż smog, któremu poświęcamy tak wielką wagę. W produkcji opon wykorzystuje się ponad 200 różnych substancji chemicznych takich jak kauczuk, guma syntetyczna czy węglowodory aromatyczne. Spalenie opon uwalnia ze stuprocentową pewnością ogromną ilość znanych nam i nieznanych związków, z których większość jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. To są w dużej części związki rakotwórcze - to co wdychamy, to zabójczy pył!

Skąd zatem biorą się wyniki badań przedstawione przez Urząd Miasta, które sugerują, że dym jest nieszkodliwy dla zdrowia mieszkańców?

Piotr Skubała: Nie wiem pod jakim kątem były przeprowadzone badania. Kiedy na przykład przychodzi wiatr pył się rozwiewa i szkodliwość się zmniejsza, jednak jeżeli znajdziemy się w zasięgu tego dymu jestem przekonany - tak dowodzą wszelkie dotychczasowe badania - że występuje zagrożenie niewątpliwie mutagenne i może dochodzić do uszkodzeń genetycznych. Takie rzeczy oczywiście nie ujawniają się od razu, ale po dłuższym czasie mogą się uwidocznić.

Zatem możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że dym pochodzący z pożaru składowiska oprócz przykrego zapachu jest szkodliwy dla mieszkańców i środowiska?

Piotr Skubała: Tak, oprócz tego, że zapach jest duszący i niewyobrażalnie nieprzyjemny, bez wątpienia znajdują się w nim przeróżne substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego - tak mówi nauka i wszelkie opracowania, w tym wypadku nie może być inaczej.

Co zatem mogą w tej sytuacji zrobić mieszkańcy Żor?

Piotr Skubała: Ponieważ mieszkańcy nie ufają informacjom podanym przez Urząd Miasta i czują, że dym im szkodzi, należałoby powołać niezależną grupę badawczą. Niezależne badania potwierdziłyby i uspokoiły mieszkańców - lub potwierdziły, że mieszkańcy mają prawo nie ufać opublikowanym dotychczas wynikom.

Rozmawiał Jakub Madzia


Prof. dr hab. Piotr Skubała to profesor nauk biologicznych w Katedrze Ekologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska  Uniwersytetetu Śląskiego. Jest także znanym ekologiem, akarologiem (zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida), etykiem środowiskowym, działaczem na rzecz ochrony przyrody; „ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020) oraz członkiem komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska. Stały współpracownik miesięcznika „AURA. Ochrona środowiska” i miesięcznika „Dzikie Życie” a także organizator i współprowadzący spotkań Klubu Myśli Ekologicznej.


Na poniedziałek 3 grudnia spotkanie z prof. Skubałą zapowiedziały władze Żor (Piotr Kosztyła - Przewodniczący Rady Miasta, Anna Ujma – Pełnomocnik Prezydenta oraz Anna Buchta – Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory).

Oceń publikację: + 1 + 102 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~gestskoczka 2018-12-02 19:49:49

  Rozumiem że to jutrzejsze spotkanie jest dla wtajemniczonych, czyli urzędników i radnych.

  Skoro nie podano miejsca i godziny. To zrozumiałe, bo mogliby przyjść tacy, co zadawaliby niewygodne pytania...

  57 2
 • ~Woytek 2018-12-02 20:29:38

  I znów urzad miasta kłamie jak z nut. To kolejny przykład Jak władze miasta okłamuja swoich mieszkańców. Przecież nie trzeba być uczonym żeby dusząc się mdlejąc nie potrafiąc od kilku dni wytrzymać od tego smrodu nie dać wiary w kłamstwa o nieszkodliwości tego dymu. Jutro um wyślę drona na kominy i będzie sprawdzał czym palą mieszkańcy i mandaty rozdawał. Za co pytam?!!! Przecież dym z opon nie jest szkodliwy.

  63 2
 • ~Mag 2018-12-03 07:15:42

  Zanim wydadzą (jeśli) oświadczenie, że to jednak jest szkodliwe i odezwie się w nas i naszych dzieciach za jakiś czas, to już będzie i tak za późno. Dawno powdychaliśmy to świństwo. W sobotę powiało i pył poszedł gdzieś dalej. Asekuracyjnie powinni ogłosić alert!!! "Zakładać maski w razie czego, nie wychodzić z domu." Później robić badania i uspokoić ludzi lub potwierdzić złą wiadomość. A oni jak zwykle od d... strony. "nic się nie dzieje, to nieszkodliwe, teraz zbadamy, ogłosimy, że rakotwórcze i myślcie sobie, co zrobić dalej." Porażka.

  19 0
 • ~zel7 2018-12-03 08:20:43

  Ej no co wy? Chemik narcyz samozwańczy mentor nie może się mylić!

  22 3
 • ~Arteks 2018-12-03 10:41:39

  Ludność w okolicy mniej więcej 2-3 km od miejsca pożaru miała być ewakuowana, a szkoły i przedszkola pozamykane do piątku. To była największa katastrofa ekologiczna nie tylko w Żorach, ROW ale na Śląsku w ostatnich kilkunastu latach. Władze Żor po raz kolejny obnażyły swoją ignorancję i niekompetencję. Mam pretensje nawet do bardziej uświadomionych w tematach ochrony środowiska władz Rybnika które też miały w czwartek i piątek zawiesić zajęcia w dzielnicach które graniczą z Żorami. I też tego nie zrobiły... Mieszkańcy okolicy pożarzyska dostali w ciągu kilku dni taką dawkę toksyn, jak niektórzy inni w ciągu kilku lat. Obawiam się, że to może mieć wpływ na rozwój raka w okolicy.

  84 3
 • ~aponeo 2018-12-03 11:16:03

  Poczytajcie sobie post Pani Anny Ujmy (pełnomocnik Prezydenta) na jej facebooku. Ona była przy pomiarach i na własne oczy widziała, że dym z opon nie zawiera żadnej trucizny.
  Obawiam się że po spotkaniu z nią, panu profesorowi się światopogląd "sypnie" i przestanie takie głupoty gadać o jakichś związkach rakotwórczych...

  Jak to pisał poeta: "Żory są fajne :)", czyż nie?

  15 3
 • ~zel7 2018-12-03 11:35:43

  To dziś do pieca ładuje opony, przecież są Eko!

  19 1
 • ~pav 2018-12-03 12:15:05

  Nie spodziewalem sie, ze kiedys nadejdzie taki dzien, ze bede musial dac + Arteksowi.

  Pala dla UM Zory, WIOS i wszystkich innych urzednikow, ktorzy przymykali oko na nieprawdilowosci. Sami tez tym oddychacie

  18 2
 • ~aponeo 2018-12-03 14:33:42

  Przed chwilą pojawiła się informacja, że spotkanie odbędzie się (!)
  godzinę temu ( o 13.30)...
  Róbcie tak dalej, sami się prosicie o zorganizowanie spotkania na rynku. I na pewno ludzi by przyszło więcej niż "z okazji" Kałuży...

  27 0
 • ~piszczel 2018-12-03 17:02:26

  Wszędzie Ujmy pełno, a gdzie zniknął Pruchnicki? Akurat pierwsze zdarzenie w którym jego wiedza mogłaby się do czegoś przydać ale go nie ma. Dlaczego nie apelował do mieszkańców o niewychodzenie z domów i o zakup maseczek zaraz rano po wybuchu pożaru? Po raz kolejny przekonaliśmy się, że na urzędników nie można liczyć nawet w sytuacji kryzysowej, to bardzo smutne bo przecież ich utrzymujemy z naszych podatków.

  24 1
 • ~aponeo 2018-12-04 15:16:53

  Apropos opublikowanej właśnie informacji z wczorajszego spotkania mam jeden przekaz do włodarzy: wy się lepiej zajmijcie czymś innym niż zarządzanie miastem. Może jakieś prostowanie gwoździ, czy coś w tym stylu...
  Macie tu kilkadziesiąt tysięcy ludzi za których jesteście Odpowiedzialni. A jak przychodzi sytuacja kryzysowa, to po prostu chowacie głowę w piach i odpowiedzialność zrzucacie na kogoś innego. Mieliście okazję pokazać ludziom że mogą czuć się bezpiecznie i nawet jeżeli coś złego się dzieje to możemy wam zaufać. Trzeba było ogłosić zakaz wychodzenia z domów, zamknąć szkoły. Pokazalibyście że jesteście dobrymi i odpowiedzialnymi gospodarzami. Oby już nie wydarzyła się podobna sytuacja, bo na was nie można liczyć.

  "Zostań naszym sąsiadem. Zamieszkaj w Żorach" Taa, pewno... Jak wam nie wstyd...

  13 2
 • ~Woytek 2018-12-04 18:34:07

  Dzisiaj miałem okazje popatrzeć na instalacje wentylacji mechanicznej w kilku obiektach miejskich. Z każdej z nich to co jest nalepiono na filtrach i kanałach moznaby skleić jedna oponę. Pracownicy stwierdzali ze czuć „wędzonkę”. Co będzie jak ruszy plaga zachorowań i zwolnień. Co będzie jak zaczniemy chorować na nowotwory?

  8 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2663