zamknij

Wiadomości

Projektują rowerowe ścieżki wokół Żor

2011-04-12, Autor: lp
Towarzystwo Miłośników Miasta Żory razem z Klubem Turystyki Kolarskiej PTTK „Wandrus” zajmują się wytyczaniem ścieżek rowerowych okalających miasto.

Reklama

Koncepcja wytyczenia szlaków rowerowych prowadzących przez atrakcyjne miejsca Żor powstała przed dwoma laty. Projekt zakładał wówczas oznakowanie ścieżek tranzytowych, które przecinając Żory łączyłby się z innymi tego typu szlakami w regionie.

W międzyczasie pojawiła się nowa koncepcja. Obecnie trwają prace nad szlakami rowerowymi okalającymi miasto tzw. „ringiem”, ogólny zarys jest już gotowy. - Na tym etapie opiszemy szczegółowo wszystkie drogi i wykonamy zdjęcia z trasy, tak przygotowany projekt przedłożymy prezydentowi do akceptacji – tłumaczy Henryk Buchalik, prezes TMMŻ.

 

Cała trasa będzie liczyć około 50 kilometrów. Na obwodzie „ringu” zaplanowano 5 baz wypoczynkowych. - Nie zostały one wybrane w sposób przypadkowy, każda z nich jest miejscem wylotowym w kierunku sąsiednich gmin – Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Suszca i Warszowic – mówi Buchalik.

 

TMMŻ i rowerzyści z „Wandrusa” mają wiele pomysłów na uatrakcyjnienie trasy. Jednym z nich jest oznakowanie miejsc o szczególnych walorach krajobrazowych i historycznych specjalnymi foto-kodami, do których napisana byłaby aplikacja na telefon komórkowy. Po wykonaniu zdjęcia aparatem w komórce na ekranie wyświetliłaby się szczegółowa informacja o miejscu, w którym się znajdujemy.

 

Innym pomysłem ekipy zajmującej się wytyczaniem szlaków jest oznaczenie tras symbolem miejskiej maskotki. - Normalne szlaki turystyczne są znakowane białą tablicą z czarnym rowerem i paskiem albo strzałką, które sugerują jak jechać – mówi Ryszard Skonieczny z KTK „Wandrus”. - Nasz szlak będzie jednak nietypowy bo prowadzący wokół Żor, stąd pomysł oznaczenia go Żorkiem, ale niewykluczone, że na tablicach znajdzie się herb miasta – kończy Skonieczny.

 

W sobotę rowerzyści z „Wandrusa” razem z członkami TMMŻ przejadą pierwszy odcinek wyznaczonej 50-kilometrowej trasy.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~kaktusnadłoni 2011-04-12
  12:36:36

  1 0

  Podoba mi się planowana trasa dookoła Żor, taki Żorski Ring Rowerowy. Z pewnością będę z niej korzystał.

 • ~Plusik 2011-04-15
  12:50:14

  0 0

  Nowe trasy? Wyśmienicie! W Żorach może nie tyle ich brakowało, co brakowało formalnego wyznaczenia i wypromowania tych tras.

 • ~jedrek 2011-04-19
  21:59:14

  0 0

  przebieg trasy pokazany na dole tej mapy - od ul. Głównej w Osinach, Familijną i potem polną drogą PRYWATNĄ do Owocowej. Nieraz tamtęty jechałem, lub spacerowałem (mieszkam na os.Sikorskiego) i często byłem przeganiany "bo prywatne" do tego na tej drodze od strony ul.Owocowej zostały usypane dwie pryzmy ziemi aby nią nie jeździć. Teraz dalej - dojeżdżamy ul.Owozową do Wiślanki k/Rybki i NIE PRZEJEŻDŻAMY przez nią na ul Zamkową a jedziemy do młyna (skrzyżowanie z Pukowca) i dopiero tam przekraczamy Wiślankę, po czym ....wracamy na ul. Zamkową - ten dziwny manewr mi się nie podoba.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wprowadzenie programu 800+ zamiast 500+ jest dobrym pomysłem?


Oddanych głosów: 252

Prezentacje firm