zamknij

Wiadomości

Przed nami dyskusja o smogu w Żorach. Weź udział w spotkaniu

2017-02-06, Autor: wk

Jak radzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem, co wspólnie zrobić, by skutecznie walczyć z niską emisją w mieście, jakie skutki dla naszego zdrowia ma życie ze smogiem oraz dlaczego ma znaczenie czym palimy w piecach – o tym wszystkim specjaliści wespół z żorzanami będą dyskutować.

Reklama

Już w najbliższy czwartek eksperci z Rybnika podzielą się wiedzą. W specjalnym spotkaniu, które odbędzie się na poddaszu Domu Kultury, wezmą udział prelegenci – uznani eksperci, społecznicy, którzy od kilku lat zajmują się problemem ograniczenia niskiej emisji w śląskich miastach, a w Rybniku rozpoczęli walkę ze smogiem i prowadzą akcję „Wyjście Smoga” oraz tworzą „Rybnicki Alarm Smogowy”. Na zaproszenie żorskiej radnej, Anny Nowackiej przyjadą i podzielą się z żorzanami swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami walki o czyste powietrze.

Organizatorzy liczą na twórczą dyskusję

Oprócz porad i multimedialnych prezentacji, spotkanie będzie także służyło wypracowaniu pomysłów na skuteczne działania w Żorach, ograniczające niską emisję. Każdy będzie mógł podzielić się swoją opinią, przedstawić swoje pomysły, zaś eksperci podpowiedzą, który kierunek sprawdził się w sąsiednim Rybniku.

Smog. Ten temat Ciebie dotyczy

Żorami w okresie grzewczym, czyli teraz, zimą, zawładnął niebezpieczny dla naszego zdrowia smog. To tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia ze źródeł o wysokości do 40 metrów nad poziomem terenu. W większości są to domowe kominy. Smog jest efektem działalności samych żorzan. Odpowiadają za nią niewydajne domowe piece i kotły oraz to, co w nich jest spalane – głównie węgiel niskiej jakości (muł, flot) i śmieci. Polskie, a szczególnie śląskie, powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Co roku z tego powodu przedwcześnie umiera ok. 45 tys. osób! W roku 2014 było to 42.412 osób (dane: „Air quality in Europe – 2014 report” European Environment Agency, 2014).

Smog jest okrutny dla naszego zdrowia

Pył zawieszony zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze, jak węglowodory aromatyczne - m.in. benzo(a)piren – metale ciężkie i dioksyny. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami dróg oddechowych. Dlatego tak ważna jest wiedza i informacja, jak dbać o nasze zdrowie i czyste powietrze.

Poznaj program spotkania

Prezentacja: „Smog nasz powszedni” (20 minut) – Emil Nagalewski, Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Akcja „Wyjście Smoga”.

Prezentacja: „Palisz śmieci? Łamiesz prawo!” (20 minut) – Zdzisław Kuczma, Oliwer Palarz, Henryk Hyła z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Dyskusja i wnioski.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 lutego, godz. 17:30 – na poddaszu Domu Kultury przy ul. Dolne Przedmieście 1 w Żorach. Wstęp wolny.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~Arteks 2017-02-07
  00:29:16

  11 15

  To zdjęcie żorskiego smogu dedykuję użytkownikowi @azan który próbował przekonywać, że w Żorach jest lepsze powietrze niż u sąsiadów. A gęsty smog jak widać Żor nie omija i też nie może. Bo problem palenia mułem i flotą przy niesprzyjających warunkach meteo jest taki sam w każdym śląskim, a nawet w większości miast poza Śląskiem.

 • ~gestskoczka 2017-02-07
  09:16:52

  10 6

  Jedna Pani Radna, choć bardzo aktywna, to trochę za mało na wpływ działań antysmogowych miasta. Na zatrute powietrze ma wpływ nie tylko muła i plastiki w piecach domków jednorodzinnych.

  Patryk Białasz, z Katowickiego Alarmu Smogowego, w Dzienniku Zachodnim (14,01,2017) tak wyjaśnia:

  [c] Za smog odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli to jak i czym palimy w naszych domach. W Katowicach odpowiada ona za około 60 proc. smogu. 15 proc. to efekt transportu, również 15 proc. jest wynikiem zanieczyszczeń przemysłowych. [/c]

  W Żorach, na poprawę jakości powietrza prócz kontroli spalania śmieci w piecach widzę jeszcze dwa tematy, o których cicho. Wtopiliśmy duże pieniądze w ciepłociąg na Stare Miasto. Pieniądze poszły w błoto, a efektu nie widać. Co z tego że mamy piękną karuzelę na rynku, jak ona w niektóre dnie cuchnie jak cała okolica. Czy nie można zobligować wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze – tych co jest to możliwe – do podłączenia się do ciepłociągu bez dodatkowych opłat za przyłącze? Wiele domków jednorodzinnych w pobliżu osiedli ma możliwość niedużym kosztem podłączenia do CO. Zobowiązać tych mieszkańców do przyłączenia się do CO na koszt miasta.

  Druga sprawa – transport. Potrzebna jest „zielona fala” na Wiślance i AZE. Spaliny ruszających samochodów, oraz drobne elementy wytwarzane podczas hamowania też mocno przyczyniają się do „efektu smogowego”. Na skrzyżowaniach ze sygnalizacją to się kumuluje. Podczas płynnej jazdy samochody wytwarzają znacznie mniej tych składników.

 • ~jasnypieron 2017-02-07
  14:04:06

  6 2

  ciekawe ilu z nich "trafi" do rad samorządowych, bo to tylko kampania wyborcza i iluś tam na smogu i histerii smogowej zostanie wybranych......szkoda, że tacy niby znawcy(uczeni, eksperci...) zajmują się tym problemem praktycznie po fakcie, bo smog był, jest i będzie, a gadaniem się go nie zlikwiduje!!! gestskoczku....fala?? a jak się dostaniesz do Pszczyny, do Auchan? Czekając po 10 minut? Wielu straci cierpliwość...jak i wielu straciło cierpliwość do problemu smogu, na którym tylko cwaniacy(sorry-przedsiębiorczy) zarobili i teraz odpoczywają w ciepłych krajach bez smogu

 • ~Arteks 2017-02-07
  18:19:07

  8 3

  @gestskoczka - słusznie zauważyłeś, że najwięcej smrodzą auta ruszające czy to z parkingu czy spod świateł. Pamiętaj jednak, że jeśli Wiślanka będzie miała priorytet - to niestety ci z dróg prostopadłych będą stali i potem ruszali. Odnośnie jakiegoś rozwoju transportu szynowego. Odnoszę wrażenie, że po remoncie linii kolejowej do Wisły - wielu mieszkańców GOP, a może i naszego regionu przerzuci się na pociągi. Czas jazdy stanowczo się skróci. Może Wiślanka trochę odetchnie jeśli chodzi o ilość przejeżdżających aut. Obecnie tak duży ruch powoduje fatalny stan linii kolejowej do Wisły i niestety brak porządnego transportu publicznego z Katowic w kierunku Żor, Jastrzębia czy Cieszyna. Poszukaj sobie jakichś zdjęć i informacji o Karlsruhe i tamtejszej szybkiej kolei miejskiej. Tam jest wręcz modelowy przykład na to jak można wykorzystać kolej na trasach międzymiejskich, przekształcając ją na osiedlach w tramwaj. Niedawno przeglądając mapę google zauważyłem dawną bocznicę do Erg która biegnie koło zakładów ze strefy. Wydaje mi się, że przy odrobinie chęci nawet w Żorach dałoby się o wiele bardziej wykorzystać transport szynowy niż obecnie budując łącznicę w kierunku osiedli i wykorzystując dawne torowiska i nasypy jak np. to w kierunku Wygody. Aleja Zjednoczonej Europy mogłaby być zmniejszona do dwóch pasów, a na dwóch pozostałych puścić taki tramwaj odchodzący od linii kolejowej Żory-Chybie. Brzmi trochę jak S-F ale jest to realne gdyby był to projekt wspólny wielu samorządów.
  Mimo, że transport może być tylko w 20% przyczyną smogu - to jednak również warto tego nie bagatelizować. Poza tym cały region zyskałby na prestiżu gdyby zaczęto tu wreszcie myśleć nowocześnie w kontekście transportu szynowego - obecnie bardzo słabego, szczególnie w Żorach czy Jastrzębiu.

 • ~haXen 2017-02-07
  21:19:15

  1 6

  Nie wiem skąd masz te wizje, ale odstaw to co lubisz najbardziej. Może jeszcze Hyperloop z przesiadka na "Sikorskim"?

 • ~Arteks 2017-02-08
  13:36:47

  5 2

  @haXen - te pomysły są bardziej spójne od tego co wymyśla wasz urząd. Pamiętasz o "mega-pomyśle" Sochy związanym z koleją linową między blokami? ;) A szybka kolej miejska ROW w połączeniu z GOP oraz łącząca osiedla z jakimiś generatorami przewozów w Żorach jak Wygoda czy Auchan - myślę, że mogłaby być realna. Przynajmniej na zachodzie jest wiele takich międzymiejskich "tramwajo-kolejek" i ludzie się do tego chętnie przesiadają ze swoich aut bo jest to czasami dużo sprawniejsze i tańsze.

 • ~piter 2017-02-09
  18:29:27

  2 2

  Arteks - ech chłopie... nie siedź w domu - rusz 4 litery, wsiądź na rower, do auta, autobusu pociągu, czy czym tam chcesz jeździc, pozwiedzaj okolice (jeśli nie masz za daleko) a potem snuj wizje na temat wykorzystania nieistniejącej infrastruktury do transportu pracowników do fabryk na strefie wygoda. Tak, tak NIEISTNIEJĄCEJ od co najmniej dwóch lat. Jeśli wszystkie twoje wizje czy to tu na portalu czy na zaprzyjaźnionej, rybnickiej jego wersji są winikiem buszowania w sieci i przemysleń bazujących na analizie map z gugla to naprawdę, POŻAL SIE BOŻE....

 • ~Arteks 2017-02-09
  19:10:14

  2 2

  @piter - mnie trudno zagiąć bo mam nasz region przejechany wszerz i wzdłuż. Zachęcasz mnie do czegoś co dawno mam za sobą. Być może to ty nie orientujesz się w mapach ale kiedyś była bocznica do zlikwidowanego Ergu. W jej miejscu możnaby zbudować linię obsługującą strefę. Blisko niej znajdują się jedyne generatory (poza marketami i Urzędem Miasta) pracy w Żorach - Nifco, Extral i inne. Wiem, że dla ludzi z Żor takie tematy to trochę S-F dlatego, bo władze wam wmówiły, że komunikacja publiczna ma wyglądać jak BKM. A mogłaby tak jak np. we wspomnianym przeze mnie regionie Karlsruhe. Wiele miast w Polsce chce wykorzystać dawne bocznice kolejowe które mają ciekawy przebieg - do włączenia ich albo do kolei podmiejskiej albo sieci tramwajowej. Przy okazji - Koleje Śląskie wprowadzają od poniedziałku bilety 6, 12, 24 godzinne ważne we wszystkich pociągach oraz KZK GOP i MZK Tychy. Z Rybnika do Częstochowy da się dojechać w 24 zł, tak samo jak np. z Raciborza do Katowic, przesiadając się tam na tramwaj np. do Siemianowic. Bilet nazywa się EKO bo nawiązuje do alternatywy wobec smrodzących aut. Akurat dzisiaj miałem okazję iść ulicą gdzie auta poruszały się bardzo wolno ze względu na korek - niesamowity smród spalin.

 • ~haXen 2017-02-09
  21:05:55

  2 2

  Wyciąg z forum Rybnik.com.pl to Arteqs:
  ~BartGT 2017-01-17 12:45:56
  Największy obciach to ty robisz sobie samemu twoimi wypocinami, które nieraz wypisujesz i ludzie mają z ciebie polew co da się przeczytać w ich komentarzach co myślą o twoich wpisach.
  ~pprywatne 2017-01-17 12:59:08
  ~BartGT. Że mu się tak chce, to pewnie jakaś choroba.eks

 • ~haXen 2017-02-09
  21:10:10

  2 1

  Chcecie więcej to "łapka w górę i subskrybuj" !!!!!!.

 • ~Arteks 2017-02-09
  21:28:53

  2 2

  @haXen - ale czego niby dowodem miałyby być te cytaty jakichś pustaków? Przecież ja o tobie też mogę napisać, że mam z ciebie polew i co - ktoś inny potem to ma cytować przeciwko tobie? Widać człowieku, że jesteś kompletnie nie obyty w necie. ;) Ps. Na rybnik.com.pl jest zarejestrowanych ponad 80 tys. użytkowników, a ty się cieszysz, że dwóch mnie nie lubi... Zwisa mnie to czy mnie ktoś lubi czy nie. Dla mnie ważniejsze jest to, że wszyscy się ze mną liczą. :D

 • ~haXen 2017-02-09
  22:45:25

  2 1

  Haha Arteks "znafca internetow", rybnicki niekryty krytyk. Ok pisz kolejna epopeje, śmiej się ze MNIE, ale czy materiał źródłowy ci na to pozwoli ? Czekamy z wytesknieniem na kolejny twórczy komentarz - tuunas i tamusiebie. Wladasz bronią obusieczna.
  A wy: STAY TUNED :)

 • ~jasnypieron 2017-02-10
  10:29:04

  1 1

  Odbiegliście od tematu, a tu: "Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w większej części naszego kraju stan powietrza NIE będzie dziś(10.02) zagrażał zdrowiu mieszkańców. Jedynie w Zakopanem, Nowym Targu, Gliwicach, Katowicach oraz Zdzieszowicach (woj. opolskie) powietrze będzie silnie zanieczyszczone...arteks wielu straciło przez ciebie nicka, bo ty obrażasz ludzi, a oni jak ci próbują dokopać to mają usuwane komentarze, a po kolejnej próbie...tracą nicka

 • ~Arteks 2017-02-10
  11:17:59

  1 4

  @jasnypieron - a popatrz, ty nie straciłeś nicka, a dokopać merytorycznie mi jakoś nie potrafisz... ;) Dzisiaj powietrze rzeczywiście dobre ale trzeba myśleć o jutrze. Rybnik przeznaczył ponad 5 mln na dopłaty dla osób które chcą coś robić ze swoim systemem ogrzewania. A Żory? Ile władze Żor przeznaczyły pieniędzy na walkę z prywatną niską emisją w tym roku?

 • ~jasnypieron 2017-02-10
  12:08:31

  2 0

  arteks problem jest w tym, że ty nie przyjmujesz merytorycznej krytyki, swoich komentarzy( poza tym NIE rozróżniasz ironii od prawdy), nie tolerujesz żadnych dowodów na racje innych, tobie trudno byłoby udowodnić, że w systemie dziesiątkowym 2+2=4, a każde słowo i to nie wulgaryzm przeciwko tobie kończy się usuwaniem komentarza lub czasowym blokowaniem nicka

 • ~Arteks 2017-02-10
  12:56:56

  2 3

  @jasnypieron - ale nie chcesz zauważyć, że jestem jedną z nielicznych osób która potrafi pisać na temat... Wiele razy się zdarzało, że jak napisałem coś na temat, potwierdziłem to danymi to rozpętywała się burza w której większość hejtowała mnie zamiast interesować się tematem. Czy uważasz to za normalne? Potem się dziwisz, że takie hejty są usuwane... Insynuujesz, że dla mnie 2+2 to nie 4 a jak niedawno podawałem dane o inwestycjach w różnych miastach z GUS to parę osób w tym chyba ty też i tak uznało, że "nie mam racji" bo Żory super się rozwijają. To samo mantruje od lat wasz prezydent - wbrew danym gospodarczym i ekonomicznym. A teraz proszę o odpowiedź na temat związany z artykułem. Ile Żory przeznaczyły pieniędzy na walkę z niską emisją w 2016 i 2017 roku???

 • ~jasnypieron 2017-02-10
  13:54:08

  2 0

  na pewno za mało....a przypomnę ci, że nie jestem z Żor, ale mam tam znajomych i bardzo mnie wkurza bezkarne obrażanie przez ciebie mieszkańców i władz....takie są zasady demokracji, że ludzi sobie takie władze wybrali!! I wierz mi mimo iż wiele razy masz rację, to ode mnie zawsze będziesz dostawał minusy

 • ~rademenes91 2017-02-10
  19:34:19

  3 0

  "Dla mnie ważniejsze jest to, że wszyscy się ze mną liczą." - dawno nic mnie tak nie rozbawiło jak to stwierdzenie :D

 • ~Arteks 2017-02-10
  21:11:37

  1 1

  @rademenes91 - napisać coś zabawnego to też sztuka. :D

 • ~haXen 2017-02-10
  21:51:56

  3 2

  Mówisz i masz (cytat z rybnik.com.pl - gadka o smogu, wiadomo "w Żorach gorzej"):

  ~Pan Parasol 2017-02-06 10:36:28
  W Żorach jest darmowa komunikacja miejska... i nie słyszałem żeby jakiś kierowca pracował tam za darmo. Z drugiej strony smogu to nie przegoniło - 95% emisji to jednak piece.

  Uwaga "teraz bedzie merytorycznie".

  ~Arteks 2017-02-06 11:04:50
  @PanParasol - żorska BKM jest najlepszym przykładem jak komunikacja nie powinna wyglądać. Z tego co słyszałem to tam kierowcy to przeważnie emeryci górniczy

 • ~Arteks 2017-02-10
  22:35:24

  1 3

  @haXen - no ale co w tych wypowiedziach jest nie na temat czy bez merytoryki? Emeryt górniczy weźmie każdą pracę z nudów - obojętnie czy jako ochroniarz, pomoc na budowie czy kierowca busa. Ludzie mogą być w BKM wożeni byle jak i przez byle kogo. Cienki jesteś jesteś w poszukiwaniu czyichś wpadek. ;)

 • ~haXen 2017-02-10
  23:56:55

  3 1

  "gadka o smogu", a ty podwazasz kompetencje kierowcy - brawo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1064