zamknij

Wiadomości

Przed siedzibą muzeum stanął posąg upamiętniający Stefanie Zweig

2017-05-30, Autor: wk; źródło: UM Żory

Przed siedzibą Muzeum Miejskiego w Żorach odsłonięty został wyjątkowy posąg, upamiętniający Stefanie Zweig – związaną z naszym miastem pisarkę, autorkę m.in. powieści „Nigdzie w Afryce”, która doczekała się nagrodzonej Oscarem ekranizacji. Monument powstał w atelier Ablasi Derme z Afryki Zachodniej.

Reklama

Posąg Stefanie Zweig jest podkreśleniem więzi łączących Żory z „Czarnym Lądem”. Uroczystość jego odsłonięcia odbyła się 25 maja, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Afryki. Oprócz przedstawicieli władz miasta – na czele z prezydentem Waldemarem Sochą, w wydarzeniu wziął udział także Walter Zweig – bratanek pisarki, a zarazem jedyny żyjący członek rodziny Zweigów.

Upamiętniający Stefanie Zweig posąg został wykonany w Burkina Faso, a cały projekt nadzorował Oussman Ilboudo. Nad dziełem pracowało łącznie 12 artystów, którym przewodził Ablassi Derme. Składa się on z czterech elementów, a inspiracją do jego stworzenia była scena z filmu pt. „Nigdzie w Afryce”, w której młoda Stefanie Zweig idzie do szkoły. Warto podkreślić, że projekt posągu został skonsultowany z samą pisarką, podczas wizyty delegacji żorskiego muzeum w rodzinnym domu Zweigów w niemieckim Frankfurcie w 2013 roku.

Stefanie Zweig (1932-2014) była niemiecką pisarką i dziennikarką żydowskiego pochodzenia. Rodzina Zweigów od połowy XIX wieku mieszkała w Żorach. Przed wybuchem drugiej wojny światowej wyprowadziła się z Niemiec wraz z małą Stefanie i na dłuższy czas osiadła w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, na terenach dzisiejszej Kenii. Po wielu latach spędzonych w Afryce Stefanie Zweig wróciła do Niemiec, gdzie przez 30 lat była redaktorką graficzną w gazecie „Frankfurter Neue Presse”. Napisała wiele powieści obyczajowych i młodzieżowych, z których kilka zawiera wątki autobiograficzne.

Na kartach doskonałej, autobiograficznej powieści autorstwa Stefanii Zweig pt. „Nigdzie w Afryce” (Nirgendwo in Afrika) jej wspomnienia z pobytu na „Czarnym Lądzie” przeplatają się ze wspomnieniami z Żor – małego miasta na Górnym Śląsku, o którym ciągle mówią rodzice pisarki. Książka doczekała się ekranizacji, a film w reżyserii Caroline Link w 2003 roku zdobył najważniejszą nagrodę branży filmowej, czyli Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~Arteks 2017-05-30 10:53:09

  Być może rodzina Zweigów mieszkała kiedyś w Żorach (a może nie?) ale sama Stefanie urodziła się w Głubczycach i pewnie ani razu w Żorach nie była bo w wieku 5 lat rodzice wraz ze Stefanią opuścili Niemcy, a w roku jej urodzenia czyli w 1932 - Żory nie były częścią Niemiec więc wątpliwe aby rodzina ta z Głubczyc z powrotem osiedliła się w Żorach. Ale ponieważ władze Żor cierpią na brak powodów do przecinania wstęg - każdy powód jest dobry. Nawet posąg pisarki urodzonej 80 km od Żor... Czy następnym posągiem będzie Eichendorff? Urodził się tylko 50 km od Żor a więc bliżej! ;)

  7 26
 • ~Tomasz Górecki 2017-05-30 11:30:29

  Zasadniczo wiem, że pisanie z trollem mija się z celem, bo najpierw sprowadzi cie do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem, ale... tylko raz - gwoli wyjasnienia. szanowny arteksie, dziwie sie, że nie wiesz skoros taki specjalista od Żor, że rodzina Zweig miała tu przez kilkadziesiąt lat hotel. pani Stefania, będąc małą dziewczynka przynajmniej raz odwiedziła Żory i hotel, który prowadził jej dziade, bo ojciec, owszem wyprowadził sie do Głubczyc. Wiesz... granica miedzy Niemcami a Polską była wtedy otwarta i ludzie sie kontaktowali ze soba... Ale nie dlatego stoi u nas jej posąg. jakbys sobie doczytał niusa, to byś wiedział, że o Żorach wspomina w swoich powieściach dość często. owszem - te Żory pojawiaja sie ciągle w opowieściach jej ojca, nie jej lecz nikt nie twierdzi, że było inaczej. tak juz tylko mimochodem wspomnę, że jedna z jej powieści została ekranizowana, film dostał Oskara, taki tam nieważny dla ciebie zapewne bzdet.... A tak swoja drogą, na przyszłość, uprzejmie informuje, że co jakis czas, z róznych wzgledów, prezentujemy naszym zwiedzającym i nie tylko róznego rodzaju posągi. Niekoniecznie osób związanych z Żorami... Dlaczego? a to niech sobie juz szanowny pan doczyta tu i tam..., Szanownych czytelników posta mego informuję, iz jest to moja jedyna wypowiedź w tym temacie, gdyż , jak juz wspomniałem, dyskusja z Arteksem zasadniczo sensu nie ma.

  27 2
 • ~haXen 2017-05-30 11:45:24

  Dobić trola.

  Ekranizacja jej autobiograficznej powieści „Nigdzie w Afryce”, w której notabene wielokrotnie wspomina Żory, ojczyste miasto swych przodków, została nagrodzona Oscarem 2003 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny! W liście, który przysłała do TMŻ, dziękowała mieszkańcom Żor za to, że nie zapomnieli jej rodziny. „To w Kenii, dokąd uciekliśmy z ojcem i matką, aby ratować własne życie przed Niemcami, ojciec opowiedział mi o swojej Ojczyźnie. Jej obraz powstawał w mojej głowie przez dziesięć lat. Był to obraz społeczności, która dla mnie – dziecka mieszkającego w Afryce – była z jednej strony tak bajecznie nierzeczywista jak Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków, a z drugiej strony tak prawdziwa jak ludzie na farmie, na której żyliśmy. »Hotel Zweig« pojawiał się w każdej historii opowiadanej przez ojca. (...) Miasto to, które dla ojca na zawsze pozostało Ojczyzną, było kawałkiem raju. Raju serca... tylko z takiego nikt nie może nas wypędzić”.

  Hotel Zweig
  http://zory.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/zorskie-hotele-dawniej-i-dzis-najstarszy-pochodzi-z-1840-r,1283391,artgal,2158571,t,id,tm,zid.html

  20 1
 • ~mała mi 2017-05-30 11:46:05

  No Arteks czytanie za zrozumieniem leży i się opala:D

  17 1
 • ~jasnypieron 2017-05-30 11:53:57

  Panie Tomaszu...ja mam wrażenie, że ten arteks, to taki kret (nikt go nie lubi, ale jest pod ochroną...). Dziwi mnie tylko, że np.doradca P.Prezydenta umiał walczyć o swoje prywatne dobre imię w internecie, a zupełnie nikogo z UM nie interesują swego rodzaju obelgi arteksa wobec Żor

  14 2
 • ~Arteks 2017-05-30 12:49:35

  @jasnypieron - swoją pisaniną dajesz najlepsze świadectwo typowej żorskiej nieporadności. ;P Jeśli uważasz, że ten pomnik obcej osoby jest tak bardzo potrzebny biednym Żorom to zachowuj się jak facet i broń potrzeby stawiania takich posągów, a nie zachowuj się jak baba która histeryzując prosi urzędników o walkę z Arteksem. A oni się mnie boją jak ognia. ;) Przypomną że w innej dyskusji histeryzowałeś o problemach żorskiej siatkówki dla której w miejskim budżecie co raz mniej pieniędzy. @Górecki - ale co w moim wpisie jest trollingiem? Czy uważasz, że ktoś kto przedstawia rozsądne argumenty nie zgodne z twoimi to trolling? Stefanie Zweig nie urodziła się w Żorach i nigdy nie mieszkała w nich - to fakt czy trollowanie? Mogliście zrobić dużo tańszą tablicę pamiątkową poświęconą rodzinie Zweig i wspomnąć w niej o Stefanie na budynku który był tym dawnym hotelem ale... żorska próżność jednak zwyciężyła i wybrano posąg osoby która urodziła się w Głubczycach czyli po opuszczeniu przez Zweigów Żor... Mi to się kojarzy z czymś innym. Na bezrybiu i rak ryba. Skoro nie ma świętować jakichkolwiek miejskich inwestycji - trzeba postawić jakiś posąg, a jeśli nie ma

  3 21
 • ~Arteks 2017-05-30 12:50:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 17
 • ~yntelygentzmiasta 2017-05-30 13:35:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 4
 • ~jasnypieron 2017-05-30 17:13:51

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 2
 • ~azan3 2017-05-30 17:44:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 0
 • ~Krzysztof Krakowczyk 2017-05-30 17:59:23

  ...zasadniczo dyskusja z Arteksem jest na poziomie "wyrafinowanej " rybnickiej rzeżby "Ulotność"na rondzie koło lotniska .....
  ...niby frapująca..., ale jednak bez głowy... :)
  ...mam przeczucie graniczące z pewnością, kto był modelem ....
  i niech tak pozostanie...:)

  20 0
 • ~Arteks 2017-05-30 18:29:37

  @Tomasz Górecki - pod moim ostatnim wpisem masz pokaz trollingu nie na temat. Nie dziwię ci się na ten atak na moją osobę bo pewnie należysz do osób które wykreowały osobę Stefanii Zweig -
  związanej urodzeniem z Głubczycami, miejscem dorastania -
  z Kenią, miejscem pracy z Frankfurtem. @Krakowczyk @jasnypieron @ycośtam @azan3 - a jednak mam ogromną satysfakcję bo potrafiłem napisać na temat i zauważyć, że osoba której postawiono posąg nie miała z Żorami absolutnie nic wspólnego. A co wy na to? Same głupoty i kierowanie dyskusji na komentatora - taki prostacki sposób na odwracanie uwagi od meritum i hejting komentatora. Nawet mnie to nie dziwi. Jeśli nie ma pieniędzy na inwestycje, kulturę i sport to trzeba budować posągi i wmawiać potrzebę stawiania różnych niepotrzebnych rzeczy. Udało się wmówić, że w Żorach potrzebne jest muzeum figurek afrykańskich czy muzeum ognia, udało się przyzwyczaić społeczeństwo do brania kredytów na... spłacanie poprzednich zamiast na inwestycje. To teraz można wmawiać inne rzeczy w tym to, że jakaś pisarka urodzona w Głubczycach ma coś wspólnego z Żorami. @krakowczyk - rzeźba Ulotność przynajmniej niczego nie insynuuje, nie próbuje naginać biografiii i uświadamia przeciętnemu Żorzaninowi jadącemu do miasta - że jest coś takiego jak sztuka współczesna i może być ona także częścią ulicy.

  2 17
 • ~gestskoczka 2017-05-30 20:05:44

  Podoba mi się pomysł stawiania w okolicy muzeum rzeźb upamiętniających polskich podróżników i naukowców, badających w przeszłości najdalsze zakątki globu. Rzeźb nawiązujących do wystawy „Polskie poznawanie świata”, na której prezentuje się osiągnięcia naukowe i eksponaty z nimi związane.

  Pani Stefanie Zweig jest w jakiś sposób związana z Żorami, ale to w tym wypadku jest mniej ważne. Pan Wacław Sieroszewski, Którego pomnik stanął wcześniej przy Muzeum Miejskim w ogóle nie był związany z Żorami, a jest tam jak najbardziej na miejscu.

  Jak zamieszkałem w Żorach w 1978 roku, to stał tylko jeden pomnik – czołg – myślę, że gdyby nie miał skierowanej lufy na Stare Miasto, to stałby do dziś. Mnie on nie przeszkadzał, ale brakowało mi rzeźb i monumentów, bo miasto to nie tylko domy i sklepy.

  12 0
 • ~yntelygentzmiasta 2017-05-30 20:54:28

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~Arteks 2017-05-30 22:58:39

  @gestskoczka - nie dziwi mnie to, że ci tego brakowało bo mała architektura jest czymś normalnym w miastach i je zdecydowanie ozdabia. A Żory były zawsze miasteczkiem ubogim bez pomników, fontann, ani mieszczańskich kamienic... Władze PRL miały tego świadomość dlatego postawiły w Żorach czołg. Szkoda, że ktoś nieodpowiedzialny wpadł na pomysł usunięcia jedynego ciekawego pomnika w Żorach i jedynego czołgu w całym ROW! W kilku miastach różne wehikuły stoją do dzisiaj i są pewnego rodzaju atrakcją turystyczną dla miłośników tego typu militariów/maszyn itd. W Rybniku taką atrakcją jest parowóz z początku XX wieku który stoi obok lokomotywowni w miejscu dostępnym dla wszystkich. Najbliższy znany mi czołg jest w Gliwicach i nikt go nie usuwa bo jest atrakcją samą w sobie. Żory też sobie zamarzyły mieć pomniki ale albo są to jakieś kiczowate żorki albo pomnik dotyczy osoby kompletnie nie związanej z Żorami tak jak w przypadku Stefanii Zweig. Jeśli mogę podpowiedzieć to ciekawym pomysłem w Żorach mógłby być pomnik Otto Sterna. Ten noblista przynajmniej się w Żorach urodził a więc nie byłoby dyskusji czy jest związany z Żorami czy nie.

  4 16
 • ~Krzysztof Krakowczyk 2017-05-30 23:48:52

  ...na 100 % Arteks pozował :)

  12 0
 • ~gestskoczka 2017-05-31 07:15:20

  @Arteksie. Ja już kiedyś pisałem, że jak przyjąłem się na kopalnie i miałem (prawie)zagwarantowane mieszkanie, to pojeździłem po okolicznych miasteczkach by wybrać sobie miejsce do zamieszkania. W okolicy były jedynie dwa, które można by nazwać miastami – to Cieszyn i Racibórz. Ale zbyt dalekie od kopalni na której pracowałem. W pobliżu była jeszcze Pszczyna, ale tam kopalnia nie dawała mieszkań.

  Jeżeli chodzi o żorki... Wcześniej we Wrocławiu były krasnale. Z początku wydawały mi się kiczowate. Ale jak zobaczyłem takiego krasnala przy odległej ulicy Borowskiej który upamiętniał XL Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, zrozumiałem pewną ideę. W Żorach żorki też mogłyby pełnić taką rolę, mamy kilka lokalnych, ważnych wydarzeń o których one mogłyby przypominać jak na przykład żorek przy ul. Klimka – dawna Rybnicka – przypomina o Święcie Ogniowym.

  Jeżeli chodzi o Stefanie Zweig, to swym wpisem @Arteksie proponującym Otto Sterna pokazujesz, że w ogóle nie rozumiesz idei posadowienia rzeźb wokół Muzeum Miejskiego.

  11 1
 • ~yntelygentzmiasta 2017-05-31 08:34:44

  Szanowna Redakcjo, w poprzednich wpisach zasugerowałem w stylu: "wróble ćwierkają na dachu", że @Arteks jest doradcą Prezydenta Rybnika. Redakcjo usuwając moje wpisy wysoce uprawdopodobniłaś moją luźną tezę. Można tez wysnuć kolejny wniosek, że Szanowna Redakcja zna personalia @Arteksa..
  Dalej nie będę tego drążył, przesłanki są oczywiste, pozostawiam władzom naszego miasta sposób ścigania za niewątpliwy hejt rzeczonego.

  12 0
 • ~mała mi 2017-05-31 10:07:20

  Oho totalna czystka w komentarzach...

  @ynetlygentzmiasta -nie bronię redakcji ale jeśli komentarz jest zgłoszony do moderacji to oni muszą go usunąć.Nie wiem ile kliknięć jest do tego potrzebnych.Niestety prawdy się nie dowiesz,bo nie ma możliwości takiej czy to komuś(wiadomo komu się nie spodobało) czy jednak redakcja usunęła,bo może.Aż się chce napisać niech żyje cenzura!A tak na poważnie - prawdopodobnie trafiłeś w sedno i kogoś prawda zabolała.W zasadzie trafiliście:)

  7 1
 • ~Arteks 2017-05-31 10:17:01

  @ycośtam - zarzucasz komuś hejt, a sam hejtowałeś i namawiałeś w swoim wpisie do złamania prawa o ochronie danych osobowych. A wiesz, że w kodeksie jest taki zapis który mówi: "Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego."? A więc dziękuj redakcji, że ci ten wpis usunęła.
  A władze miasta nie są od tego aby ścigać krytyków tylko aby zajmować się rządzeniem. Jak to wychodzi tym z Żor - wszyscy widzą. Jest byle jako, niekompetentnie, biednie i śmiesznie. @gestskoczka - no proszę cię, nie żartuj... "Wybrałeś" Żory bo tu dostałeś przydział na mieszkanie. W Żorach na mieszkanie czekało się kilka miesięcy i lokowano tam górników przybyłych z każdego zakątka Polski. Żory to typowa sypialnia wybudowana na wzór radziecki czyli masa takich samych bloków, a centrum miasta prawie niewidoczne, nierozwijane do dzisiaj. Co do upamiętniania różnych osób to panuje taka tradycja, że upamiętnia się znane osobistości które albo urodziły się w danej miejscowości albo tam mieszkały. A Żory zawsze coś muszą naciągnąć albo zrobić na opak.

  1 13
 • ~jasnypieron 2017-05-31 10:28:23

  o "wszechwiedzący arteksie"...18 września 1998 r. podczas sesji wyjazdowej 34. Zjazdu Fizyków Polskich została odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona Ottonowi Sternowi. Tablicę odsłonili zagraniczni goście – nobliści: Herbert A. Hauptman (Nagroda Nobla z chemii w 1985 r.) i Rudolf Mössbauer (Nagroda Nobla z fizyki w 1961r.), a także polski fizyk prof.dr.hab. Marek Zrałek oraz przedstawiciele miasta Żory: Zygmunt Łukaszczyk (z wykształcenia też fizyk)i Ryszard Ostrowski.
  Tablica wykuta w mosiądzu według projektu Stanisława Szwarca wisi na ścianie frontowej budynku Urzędu Miasta Żory na Rynku. Na tablicy widnieje popiersie naukowca oraz napis w języku polskim: W tym mieście urodził się Otto Stern. Wybitna postać świata nauki, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki."...a ty dyletancie chcesz jeszcze dostawiać pomnik? Żałosny jesteś...

  12 0
 • ~mała mi 2017-05-31 10:31:05

  A jednak Arteks wydygał,że ktoś zna jego nazwisko...Naprawdę myślisz,że jesteśmy debilami i ktoś by ujawnił Twoje dane?Więcej wiary w Żorzan :D Ale widać sumienia czystego to Ty nie masz...

  12 1
 • ~jasnypieron 2017-05-31 10:39:45

  redakcjo kilka lat temu(MAM NADZIEJĘ, ZE TO PAMIĘTACIE) to wy zamieszczaliście i nie usuwaliście komentarzy z obrażaniem ludzi, bo ktoś ma teraz takie "widzimisię"...doszło do sytuacji, gdy jeden z komentujących poszukał takiego, który go obrażał i skończyło się chyba "polubownie"(bo ten obrażany stał się "miłosierny". Teraz usuwacie komentarze, bo...ktoś nie używa wulgaryzmów, nie obraża innych, nie hejtuje ( tfu),...ale nie jest z wami???

  8 1
 • ~Arteks 2017-05-31 12:23:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 10
 • ~gestskoczka 2017-05-31 13:23:40

  @Arteksie, nie jest miło z Tobą dyskutować, poniżej napiszę dla czego, ale najpierw napiszę dlaczego wybrałem Żory. Jak się przyjąłem na kopalnię, powiedziano mi że okres oczekiwania na mieszkanie wynosi 18 miesięcy (i tyle czekałem), ale była możliwość skrócenia okresu oczekiwania oraz wyboru miasta, jak się weźmie mieszkanie własnościowe. W tym czasie (koniec lat 70. ubiegłego wieku), Miasta Rybnik, Wodzisław i Jastrzębie, to były miasta liczące ponad 100 tys. mieszkańców, ja przyjechałem tu z Legnicy (liczącej wtedy trochę ponad 80 tys. mieszkańców) ale porównując strukturę miastotwórczą Legnicy i tych trzech „stutysięczników” to tak jak porównać (toutes proportions gardées) na przykład Szczecin z Szczecinkiem albo Olsztyn z Olsztynkiem nie ujmując Szczecinkowi i Olsztynkowi, bo to sympatyczne miasteczka. Nie zdecydowałem się na mieszkanie własnościowe, bo było mi obojętne w której mieścinie zamieszkam.

  Teraz krótko, dlaczego uważam że nie jest miło z Tobą dyskutować. Mieszkam w Żorach prawie 40 lat, zrosłem się z miejscem. Uważam się za lokalnego patriotę. A taki projekt jak @Arteks zaliczam do grupy prymitywnej opozycji. Potrzebna jest w mieście opozycja, ale konstruktywna. Ty ze swoją żarliwą, fanatyczną żorofobią, jesteś tylko śmiesznym elementem nic nie wnoszącego folkloru.

  10 1
 • ~mała mi 2017-05-31 13:41:46

  Ludzka ułomność jednak nie zna granic...Muszę komentować wszystko?Nie,nie muszę.To jednak ta osoba jest związana z Żorami czy nie?Gubisz się w tej swojej merytoryczności.I wiesz po co są muzea?Czemu jest tyle posągów np.Jana Pawła II?
  I czemu mam Ci odpowiadać,skoro Ty i tak wiesz lepiej?Jesteś znawcą jakich mało.I widzę że na rybnickiej stronie masz konkurencję.Niejaki dkosteczko.A może on to Ty?

  Jak wchodzisz do żorskiego urzędu to czerwony dywan czeka?

  Cholera...Tobie też trzeba będzie postawić jakiś posąg.Tak jesteś związany z Żorami :D

  13 1
 • ~yntelygentzmiasta 2017-05-31 15:17:34

  ~mała mi - wiem, ze trafiłem w sedno. Osobnika nawet spotkałem osobiście, ale to mało istotne... jedynie zadziwia mnie redakcja tuzory, bo to jest wizerunkowa katastrofa ;)

  11 1
 • ~mała mi 2017-05-31 15:34:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 0
 • ~mała mi 2017-05-31 16:06:06

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 0
 • ~Arteks 2017-05-31 17:15:52

  @ycośtam - ja mam duży dystans do swojej osoby i toleruję różne głupoty jakie są wypisywane pod moim adresem przez zwykłych internautów ale jeśli okazałoby się, że ty jesteś urzędnikiem to ja tego tak nie zostawię. Dobrze, że zdążyłem poskanować twoje wpisy przed usunięciem. Może się okazać, że ktoś w UM Żory jest strasznym hipokrytą który straszy innych internautów, a sam hejtuje innych i łamie prawo. ;) Zaraz poproszę redakcję o skasowanie pomówienia które padło z twojej klawiatury.

  1 11
 • ~haXen 2017-05-31 17:40:38

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 1
 • ~mała mi 2017-05-31 18:06:39

  He he Arteks wpadnie do urzędu i będzie pytać który z was to ynelygentzmiasta! Dywan już czeka:D
  A swoją drogą co mieszkaniec Rybnika może załatwiać w żorskim urzędzie?I nie lubią Cię tam.No ciekawe ciekawe...

  12 0
 • ~yntelygentzmiasta 2017-05-31 20:35:43

  coś strasznie się nadyma nasz skanolog w swojej śmieszności....

  11 0
 • ~azan3 2017-05-31 21:00:50

  Arteks zgłosił do usunięcia wpisy, bo został zdemaskowany i stchórzył. Jakbyś był ostrożniejszy w sieci i nie wypisywał tyle, to by się tak nie skończyło. jest takie przysłowie: kto dołki kpie , sam w nie wpada.
  A co do tego czy Stefanie Zweig urodziła się tu i czy mieszkała, to nieważne. W swojej książce a potem w filmie wspomniała Żory, czyli ten epizod był dla niej ważny

  10 0
 • ~Arteks 2017-05-31 23:30:21

  @ycośtam - zobaczymy czy będzie ci cały czas do śmiechu jak się okaże kto kryje się za tym bufoniastym nickiem. Jeśli okazałoby się, że jesteś pracownikiem UM to będę się domagał nagany od twojego przełożonego, potępiającego twoje zachowanie i wykorzystywanie godzin pracy do hejtowania w internecie. Nie wykluczam, że podejmę też takie same kroki z podobnymi żądaniami jakie stosował prezydent Pruchnicki wobec osób które określał hejterami w wywiadzie udzielonym kiedyś jednemu z mediów. Zasady i prawo są jednakowe dla wszystkich - także dla urzędników którzy łamią prawo i zachowują się nieetycznie. Jeszcze gorzej jeśli okaże że jesteś osobą publiczną. @mała mi - jesteś stanowczo nadgorliwa w atakach na osoby o innych poglądach. W 7 twoich wypowiedziach nie było ani jednego wpisu na temat posągu(!). @azan - często wpisy są usuwane z różnych powodów, czasami jest to niedostosowanie się do regulaminu, trollowanie, hejting, wulgaryzmy, pisanie nie na temat. Ale wpisy @y to zdecydowanie większy kaliber. A co do ujawniania swoich danych - jeśli chcesz, możesz ujawnić swoje. Jeśli jednak tego sam nie zrobisz - nie wymagaj tego od innych bo to zwykła hipokryzja i pomieszanie. W całej dyskusji ani razu nie użyłem hejtu, wyraziłem swoją opinię opartą zarówno na faktach historycznych jak i biograficznych. Za to zostałem potraktowany przez jednego z użytkowników niezgodnie z prawem, a przez innych poniżany lub trollowany... Jak to świadczy o poziomie kultury dyskusji w Żorach. @Górecki - nazwałeś mnie trollem - a co sądzisz o swoich ziomalach? Czyż to nie mega-trolle? Nie jest ci wstyd, że pod merytorycznym wpisem pojawiły się takie wypowiedzi-śmieci?

  0 12
 • ~gestskoczka 2017-06-01 10:06:35

  Szanowna Redakcjo.
  Nie rozumiem dlaczego został usunięte komentarze @Arteksa datowane [2017-05-30 12:50:33] i [2017-05-31 12:23:42]. Nie widziałem tam w tych komentarzach nic niestosownego. Widziałem znacznie gorsze komentarze @Ateksa które widnieją dotychczas.

  W związku z tym mam pytanie, czy moderator/cenzor usuwa te komentarze które chce, czy jest to związane z regulaminem, czy to sam @Arteks wnioskował.

  Z szacunkiem – gestskoczka.

  6 0
 • ~Arteks 2017-06-01 11:10:48

  @gestskoczka - ja nie wnioskowałem i jak słusznie zauważyłeś nic w nich nie było ani obraźliwego ani hejtującego. Zauważ też, że jestem najbardziej atakowaną personalnie osobą na tym portalu. Taka @małami wypowiedziała się siedem razy - we wszystkich wyłącznym jej celem było atakowanie mojej osoby. Na innym portalu dostałaby za coś takiego bana. A ja chociaż mam mocną ripostę potrafię trzymać poziom i dyskutować na temat. Ale to nie znaczy, że będę tolerował łamanie prawa wobec mojej osoby przez użytkownika @ynteligentnyzmiasta. To że moje poglądy uwierają żorskich urzędników - to ich problem, ale to nie powód aby hejtować moją osobę, pomawiać i podżegać innych do łamania prawa. Szczególnie ciekawie będzie jeśli zrobiła to osoba publiczna, a mam takie przypuszczenie.

  1 8
 • ~mała mi 2017-06-01 12:18:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 0
 • ~Arteks 2017-06-01 12:33:00

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 10
 • ~haXen 2017-06-01 13:01:37

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 2
 • ~luxveritatis 2017-06-01 14:18:54

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 2
 • ~Arteks 2017-06-01 14:43:48

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 9
 • ~luxveritatis 2017-06-01 15:12:54

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 1
 • ~haXen 2017-06-01 19:54:51

  Nic nie udowodniłeś i tylko ciebie uwiera posąg kobiety emocjonalnie mocno związanej z Żorami, której rodzina mieszkała w Żorach i przez kilkadziesiąt lat prowadziła tu działalność. Na dodatek posąg stoi na terenie muzeum, które zostało ostatnio uhonorowane nagrodą Sybilla (czego nie mogłeś przeoczyć, ale skupiasz się na hejcie trolu). Zaś mam cytować panią Zweig ? Żenada. A reakcja moderatora i tolerowanie tego osobnika zasługuje na osobny akapit.

  9 1
 • ~Krzysztof Krakowczyk 2017-06-02 06:16:17

  ..."mam dystans do swojej osoby" pisze Artex ..dobre !!!!! - to tak jak bym ja napisał, że jestem modelem :) "ulotność" jego myśli ma delikatność bombowca :)

  6 0
 • ~luxveritatis 2017-06-02 07:07:48

  Droga redakcjo rodem z PRL, co w mojej wypowiedzi z cytatem z filmu "sexmisja" było takiego, że został on skasowany. Moderator to chyba sam Arteks. Śmieszny ten rybnicki portal

  9 1
 • ~mała mi 2017-06-02 07:48:40

  "Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść".
  To po co moderacja?Po co cała ta szopka?Witamy w Korei Północnej...

  7 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.