Wiadomości
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. – jakie są korzyści?
Płacisz za duże podatki albo nie odpowiada Ci odpowiedzialność za ewentualne długi firmy? Sprawdź, czy przekształcenie JDG w spółkę jest dla Ciebie.
Nie tylko pieniądze - sprawdź, co jeszcze zyskasz, przekształcając firmę z JDG w spółkę z o.o.
Większość przedsiębiorców rozpoczyna swoją drogę od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Taka forma prowadzenia firmy jest prosta, ale wraz z rozwojem działalności mogą pojawić się prawne i operacyjne ograniczenia. Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. pozwala uniknąć wielu ryzyk, otwiera nowe możliwości i przynosi dodatkowe korzyści. W artykule przedstawiamy pięć powodów, dla których warto dokonać tej zmiany.
Możliwość uniknięcia składek ZUS
Przedsiębiorcy prowadzący JDG płacą miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości ponad 1 400 zł przy dużym ZUS-ie (bez dobrowolnej składki chorobowej). Łączny roczny koszt danin do ZUS-u to zatem ponad 17 000 zł. W przypadku przekształcenia JDG w spółkę z o.o. wydatki te mogą zostać ograniczone do zera, ponieważ bycie wspólnikiem spółki nie wiąże się z obowiązkowym ubezpieczeniem w ZUS. Wobec tego przekształcenie w spółkę z o.o. pozwala uniknąć wielu wydatków na składki.
Warunkiem jest założenie spółki z co najmniej jednym wspólnikiem, który obejmie minimum 10% udziałów. Granica 10% nie widnieje w żadnych przepisach i jest to wartość umowna. Po prostu drastycznie nierówny podział udziałów (np. 99% dla jednego wspólnika i 1% dla drugiego) uznawany jest za iluzoryczny. Organy kwestionują w takich sytuacjach prawo do możliwości nieopłacania składek na ZUS.
Ograniczenie odpowiedzialności
Właściciel jednoosobowej działalności odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem – także prywatnym. To oznacza, że długi mogą się skończyć zajęciem oszczędności, samochodu, a nawet nieruchomości. Warto przy tym pamiętać o wspólnocie majątkowej i możliwości egzekwowania wierzytelności z majątku wspólnego przedsiębiorcy i jego współmałżonka. Z kolei odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. jest ograniczona do wysokości wniesionego wkładu własnego i nie rozciąga się na ich prywatny majątek. To kolejny argument przemawiający na korzyść zmiany formy prowadzonej działalności.
Aleksandra Piekarczyk, wiceprezes Biura Rachunkowego WARIDO Accounting Sp. z o.o.
Właściciele JDG, z którymi się spotykamy, obawiają się często, że przekształcając działalność w spółkę z o.o., będą musieli wszystko zaczynać od nowa: aneksować lub podpisywać nowe umowy, występować o pozwolenia, koncesje. Niepokoją się, że w czasie załatwiania tych wszystkich formalności nastąpi przestój w działalności. Na szczęście tak nie jest. Przepisy Kodeksu Spółek Handlowych (art. 5842) przewidują tzw. sukcesję prawną. Na jej mocy przekształcona spółka z o.o. przejmuje prawa i obowiązki JDG. To znaczy, że umowy z kontrahentami, pracownikami, umowy najmu, leasingu itp. pozostają ważne. Pozwala to na płynne kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa bez konieczności pokonywania barier administracyjnych – podkreśla Aleksandra Piekarczyk, wiceprezes biura rachunkowego WARIDO Accounting Sp. z o.o.
Korzystniejsze opodatkowanie, czyli CIT estoński
Odrębnym, lecz ważnym zagadnieniem, jest możliwość korzystniejszego opodatkowanie spółki z o.o., niż jest to w przypadku JDG. Od 2021 r. spółki mogą płacić podatki w formie ryczałtu od dochodu, zwanego potocznie CIT-em estońskim. Podatek PIT w JDG liczony jest od całości dochodu (lub przychodu na ryczałcie). CIT estoński umożliwia z kolei opodatkowanie wyłącznie tej części dochodu, która jest ze spółki wypłacana w formie dywidendy i to według obniżonej efektywnej stawki na poziomie 20% (mali podatnicy) lub 25% (pozostali podatnicy). Natomiast ta część dochodu, która nie zostanie wypłacona wspólnikom, lecz pozostanie w spółce w celu reinwestowania, nie jest opodatkowana. Dobrze wybrane biuro rachunkowe pomoże zoptymalizować sposób opodatkowania oraz doradzi, jak najlepiej zarządzać środkami pozostającymi w firmie.
Łatwość sprzedaży biznesu
Polskie prawo nie dopuszcza możliwości sprzedaży JDG. Można sprzedać jej majątek, ale nie „całość” firmy. Kupujący nie nabędzie wraz z JDG niektórych praw jej przysługujących, nie można przenieść np. koncesji. Ogranicza to liczbę potencjalnych zainteresowanych zakupem i zaniża cenę przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem jest przekształcenie JDG w spółkę i sprzedaż wszystkich lub części udziałów. Zbycie udziałów to prosta formalność u notariusza. Decydując się na przekształcenie JDG w spółkę z o.o., przedsiębiorca zyskuje także przejrzystość finansową, którą zapewnia księgowość dla spółki z o.o., co dodatkowo zwiększa atrakcyjność firmy w oczach potencjalnych inwestorów.
Łatwiejsze pozyskanie finansowania
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. pozwala na łatwiejsze pozyskanie finansowania tak potrzebnego do rozwoju działalności gospodarczej. Przy JDG dodatkowe środki można otrzymać właściwie tylko w formie komercyjnego kredytu firmowego lub dotacji. Do spółki z o.o. może za to przystąpić nieograniczona liczba wspólników wnoszących kapitał. Dla potencjalnych inwestorów, zaangażowanie finansowe w spółkę z o.o. jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wsparcie właściciela JDG.
Zainteresowany współpracą z naszym biurem rachunkowym?
Oferujemy pełne wsparcie w obsłudze księgowej oraz kadrowo płacowej. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem procesu, gwarantując bezpieczeństwo i poprawność formalną, abyś mógł bez obaw skupić się na rozwijaniu swojego biznesu. Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą!
KONTAKT:
Warido Accounting Sp. z o.o.
44-274 Rybnik ul. Wodzisławska 358
www.warido.com mail: [email protected]
tel: (+48) 537 726 726, tel. +32 476 67 77
Tagi: Warido, spółka z o.o., JDG
Najczęściej czytane
-
[AKTUALIZACJA] Zderzenie pojazdów na skrzyżowaniu Francuskiej i DK81. Spore utrudnienia, są zamknięte dwa pasy w kierunku Katowic
16782 -
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
8109 -
Bez powietrza w oponie, jechał na samej feldze! Mieszkańcy wyciągnęli mu kluczyki ze stacyjki
3260 -
Pościg jak z filmu! Uciekający ścinał drzewa, przewoził 300 gramów zabronionych substancji
2498 -
Ostatnie dni pokoju i przygotowania do wojny w relacjach funkcjonariuszy Posterunku Policji Województwa Śląskiego w Żorach w świetle archiwaliów AP w Katowicach.
2257
Najwyżej oceniane
-
Ostatnie dni pokoju i przygotowania do wojny w relacjach funkcjonariuszy Posterunku Policji Województwa Śląskiego w Żorach w świetle archiwaliów AP w Katowicach.
+50 / -0 -
Pościg jak z filmu! Uciekający ścinał drzewa, przewoził 300 gramów zabronionych substancji
+7 / -1 -
Bez powietrza w oponie, jechał na samej feldze! Mieszkańcy wyciągnęli mu kluczyki ze stacyjki
+8 / -2 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
+7 / -1 -
Szukasz miejsca dla swojego maluszka? Trwa rekrutacja do żłobka Pogodne Maluszki w Żorach
+5 / -0
Najczęściej komentowane
-
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
2 -
Ostatnie dni pokoju i przygotowania do wojny w relacjach funkcjonariuszy Posterunku Policji Województwa Śląskiego w Żorach w świetle archiwaliów AP w Katowicach.
1 -
Nie daj się okraść w święta - policja apeluje do mieszkańców
0 -
Pościg jak z filmu! Uciekający ścinał drzewa, przewoził 300 gramów zabronionych substancji
0 -
Uwaga kierowcy: na drogach może być ślisko!
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert