Wiadomości
Przełamać wstyd. To pierwszy taki program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
Na zdjęciu od lewej: Anna Jefimow-Czerwonka i Monika Glosowitz
Do tej pory osoby pokrzywdzone przestępstwem musiały kontaktować się z wieloma instytucjami czy organizacjami, by uzyskać wsparcie. Wiele takich osób rezygnuje jednak już na samym starcie z wołania o pomoc. A jest ono potrzebne! Dlatego działa w Rybniku Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Realizuje program, którego jeszcze nie było w naszym mieście.
Przełamać wstyd – to pierwszy krok, który niejednokrotnie muszą zrobić osoby pokrzywdzone przestępstwem. Przełamać wstyd, czyli opowiedzieć komuś o swojej krzywdzie, przemocy, jakiej się doświadczyło.
W wykonaniu tego pierwszego i najważniejszego kroku pomaga Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem w Rybniku, który od niedawna realizuje pierwszy kompleksowy program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zobacz także
Na czym on polega? - Pokrzywdzeni otrzymują od nas szeroki wachlarz pomocy. To nie tylko porady prawne, ale również mediacje, zorganizowanie spotkań z psychologiem, psychiatrą. Mowa tu również o bonach na żywność, czy ubrania. Możemy nawet opłacić koszty wyjazdu terapeutycznego czy wczasowego – mówi Monika Glosowitz, koordynatorka programu.
Przestępstwa kojarzą nam się zazwyczaj z przemocą fizyczną lub psychiczną, a nie zawsze tak jest. - Zdarzają się wypadki komunikacyjne, gdzie osoba pokrzywdzona nie odzyskała sprawności. Przestępstwo to też oszustwo, wyłudzenie pieniędzy, zniesławianie albo przemoc ekonomiczna – wyjaśnia Anna Jefimow-Czerwonka z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Rybnik jest jedynym w regionie miastem, gdzie prowadzony jest tego typu program. Nie oznacza to, że do Ośrodka mogą zgłaszać się tylko rybniczanie. - W całym kraju znajduje się 83 takich punktów. W naszym województwie – 7. Nie ograniczamy się do samego Rybnika czy Subregionu Zachodniego. Przyjeżdżają do nas osoby nawet z Bielska-Białej – dowiadujemy się od Moniki Glosowitz.
Ośrodek funkcjonuje od lutego tego roku. Mimo upływu czasu nasze rozmówczynie mają wrażenie, że można pomóc dużo większej liczbie osób. - Okazuje się, że osoby, które potrzebują pomocy, niekoniecznie jej poszukują. W przypadku przemocy domowej – wstydzą się tego faktu. Wręcz obwiniają się o zaistniałą sytuację. Statystyki są przerażające. Tylko w 2017 roku odnotowano w Polsce 93 tys. ofiar przemocy domowej. To dane zarejestrowanych przestępstw, a ile jest takich, o których nikt nie wie? Skala jest ogromna. Nie zapominajmy też o niemych ofiarach – dzieciach, które traktują przemoc jako coś normalnego – dodają rozmówczynie.
Ciekawostką jest to, że również mężczyźni padają ofiarą przemocy domowej. - Takie kwestie najczęściej ujawniane są podczas np. procesu rozwodowego. Wiele kobiet popada w alkoholizm, zażywa narkotyki. Role społeczne zmieniły się, wyrównały – mówi Monika Glosowitz.
Nasze rozmówczynie mówią zgodnie – osoba pokrzywdzona musi pokonać najpierw wstyd. - Wszystko zapewniamy w jednym miejscu. Dotychczas osoby pokrzywdzone musiały odwiedzić wiele instytucji. Infrastruktura dalej funkcjonuje, ale u nas takie osoby otrzymają wszystko, co potrzebne – dodaje Anna Jefimow-Czerwonka.
Znasz kogoś, kto jest ofiarą przemocy? A może sam/-a potrzebujesz pomocy? Odwiedź stronę internetową Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem. Tam znajdziesz numery telefonów, a także godziny pracy ośrodka.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zmiany kadrowe w żorskiej policji. Mł. insp. Agata Głowacka nową komendant
3851 -
Ścięła znak, uszkodziła latarnię i wylądowała w rowie. Alerty RCB nie są wysyłane z przypadku
3535 -
Policjant z Żor zginął zdobywając Kilimandżaro. Trwa zrzutka na transport jego ciała
2725 -
Harmonogram wywozu odpadów w styczniu i lutym. Zapoznajcie się
2600 -
Oto najmłodsi urodzeni w żorskim szpitalu! [ZDJĘCIA]
2183
Najwyżej oceniane
-
Lepszy zjazd z autostrady A1 i połączenie z drogą Racibórz-Pszczyna dalej „na tapecie”. Prezydenci przedstawiali pomysły w Warszawie
+5 / -1 -
Uwaga kierowcy. Będą utrudnienia na skrzyżowaniu DK81 z ul. Pszczyńską
+4 / -0 -
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
+3 / -0 -
Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+3 / -1 -
Nie wyrzucaj ozdób świątecznych. Weź udział w zbiórce
+2 / -0
Najczęściej komentowane
-
Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
0 -
Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
0 -
Żory robią wyjątki w e-Doręczeniach. Wiemy, jakiej korespondencji nie otrzymasz internetowo
0 -
Żorzanie pamiętają o ofiarach Marszu Śmierci. Przejdzie Marsz Pamięci
0 -
"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert