zamknij

Wiadomości

Przetestowaliśmy: na lotnisko dojedziesz już w 40 minut

2012-06-07, Autor: Redakcji
Od kilku dni można jeździć kolejnymi odcinkami autostrady A1. Przed Euro otwarty został 28-kilometrowy odcinek z Zabrza do Pyrzowic. A to oznacza, że autostradą A1 bez przeszkód dojedziemy ze Świerklan do samego lotniska!

Reklama

Z redakcyjną kamerą zmierzyliśmy czas przejazdu do lotniska. I tak, od węzła w Świerklanach do parkingu przy lotnisku w Pyrzowicach jechaliśmy ledwie 38 minut. Co ważne, nie przekraczaliśmy przy tym dozwolonej prędkości 140 km/h oraz występujących na trasie ograniczeń prędkości.

Taki czas przejazdu na lotnisko w Pyrzowicach to zupełnie nowa jakość. Jeszcze kilka lat temu najszybsza trasa dla odlatujących z tego lotniska wiodła autostradą A1 do węzła Sośnica, następnie na wschód autostradą A4, a później trasą S1 do Pyrzowic. W sumie trzeba było przejechać aż 101 kilometrów. Inni z kolei wybierali trasę krótszą, ale zatłoczoną drogę krajową nr 78, przez Tarnowskie Góry.

 

Przy okazji dodajmy, że od 1 czerwca trzeba płacić za przejazd autostradą A4 z Gliwic do Wrocławia. Stawka za państwowe autostrady wynosi 10 groszy, a to oznacza, że koszt przejazdu do stolicy Dolnego Śląska to 16,20 złotych.

 

Złe wieści płyną również wciąż z nieukończonego odcinka autostrady A1 Świerklany – Gorzyczki. Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego orzekł, że na feralnym wiadukcie w Mszanie potrzebne są wzmocnienia, a co za tym idzie zmiany w projekcie budowlanym. Według wstępnych szacunków, czas oddania do użytku odcinka A1 do granicy z Czechami wydłuży się o rok, do sierpnia 2013 roku

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~ 2012-06-07 08:16:05

  Mamy w naszej aglomeracji dobrą centralnie położoną obwodnicę, łączącą nasze miasta z GOPem i lotniskiem, a jednocześnie jest ona obwodnicą chroniącą nasze miasta przed nadmiernym zatłoczeniem na naszych ulicach. Nasze władze samorządowe powinny wspólnie z Wojewodą Śląskim i Urzędem Marszałkowskim wystąpić do rządu RP o wydanie rozporządzenia przez Radę Ministrów, by odcinek autostrady A – 1 pomiędzy węzłem w Mszanie do węzła przy lotnisku w Pyrzowicach był traktowany jako zachodnia obwodnica GOP a w naszym rejonie jako centralna obwodnica Subregionu Zachodniego. Gliwice przetarły już tę ścieżkę, i udało się im. Od węzła Sośnica w kierunku Wrocławia A-4 jest płatna. Ale jadąc nią tylko do węzła Kleszczów w Żernicy pobiera się bilet zerowy i zjeżdżając na kolejnych węzłach do Kleszczowa nie płaci się za przejazd. Ale jadąc dalej, to opłata będzie pobrana na zjeździe od Sośnicy.

  0 0
 • ~Qba 2012-06-08 11:08:20

  Jak otworzą za rok A1 do Ostrawy to będziemy połączeniu z 3 lotniskami w odległości do godziny jazdy. Nawet nieźle.
  Nawiązując do spapranego wiaduktu w Mszanie, to słyszałem o tym od kierownika robót drogowych jeszcze zanim z budowy wywalili poprzednią Alpinę, czyli jakieś 2 lata temu.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.