zamknij

Wiadomości

Przyglądamy się i oceniamy pracę żorskich radnych. Ruszyła nowa inicjatywa

2015-02-10, Autor: Redakcja
Pod patronatem Portalu tuŻory.pl i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” z Katowic, w grudniu 2014 roku ruszył nowy projekt – „Ranking Radnych”. Teraz przyszedł czas na pierwszą publikację z tego cyklu.

Reklama

Projekt zakłada monitorowanie i przedstawianie wyników pracy radnych Rady Miasta Żory kadencji 2014-2018. – Monitoring pracy radnych rozpoczęliśmy 1 stycznia 2015 roku. Decyzja o inicjatywie wyszła od jednego z rajców i szybko spotkała się z poparciem ze strony redakcji portalu tuŻory.pl. Do realizacji projektu powołaliśmy specjalny Zespół Rankingu Radnych, który tworzą osoby związane z różnymi środowiskami lokalnymi – mówi Wioleta Kurzydem, redaktor prowadzący tuŻory.pl. – Patronat nad przedsięwzięciem objęło Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” z Katowic, które w podobny sposób przez ostatnie sześć lat monitorowało pracę katowickich radnych – dodaje.

„Ranking Radnych” będzie aktualizowany raz w miesiącu (z wyłączeniem wakacji) i publikowany na Portalu tuŻory.pl w zakładce: www.tuzory.pl/ranking-radnych. Pod tym adresem znajdziemy aktualną tabelę rankingową, wyszukiwarkę radnych według okręgów wyborczych, ale przede wszystkim umieszczone są tam również informacje o radnych (e-mail, nr telefonu, dyżury dla mieszkańców itd.), aktualizowane na podstawie danych udostępnionych wcześniej w Biuletynie Informacji Publicznej.

Inicjatywa ma na celu ocenić comiesięczną pracę i zaangażowanie radnych Rady Miasta Żory VII kadencji przez pryzmat następujących form działania: uczestnictwo w sesjach Rady Miasta, uczestnictwo w komisjach Rady Miasta, prowadzenie dyżurów dla mieszkańców oraz prowadzenie i aktualizowanie strony internetowej/konta w mediach społecznościowych. W każdej z tych dziedzin radny może zdobyć punkty według ustalonych wcześniej zasad. > Tutaj przeczytasz, jak dokładnie oceniamy radnych

Warto nadmienić, iż prace przy „Rankingu Radnych” są pracą społeczną osób czynnie obserwujących codzienne życie Żor. Zespół tworzy siedem osób – reprezentujących różne środowiska lokalne, a jego pracami kieruje redaktor prowadzący tuŻory.pl, Wioleta Kurzydem. Członkowie Zespołu Rankingu Radnych: Robert Bieg, Dariusz Filak, Grzegorz Książek, Sylwia Paradowska, Barbara Siedlecka, Piotr Stolorz (> sprawdź tutaj).

– Od dzisiaj, co miesiąc, będziemy aktualizować naszą tabelę rankingową. Liczymy na przychylność radnych, a przede wszystkim na to, iż nasza inicjatywa stanie się dla mieszkańców Żor cennym źródłem wiedzy na temat instytucji Rady Miasta Żory, pracy radnego oraz odgrywanej przez niego roli w życiu miasta – przyznają zgodnie członkowie Zespołu Rankingu Radnych.

Pierwsze punkty zostały już przyznane. Jak radni wypadli w drugim miesiącu swojej pracy na rzecz miasta? Najbardziej aktywnymi radnymi okazali się Piotr Huzarewicz (PiS), Jacek Miketa (PiS) i Krzysztof Mentlik (PiS), tuż za nimi jest Wojciech Kałuża (ŻS). Najniższy stopień podium zajmują: Jolanta Hrycak (ŻPiWS) i Wojciech Maroszek (PO). To najlepsi, a kto obecnie jest najmniej aktywnym radnym? > Zobaczcie, ile punktów i w jakiej dziedzinie otrzymali

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~gestskoczka 2015-02-10
  13:56:13

  10 0

  Odnośnie tego rankingu, może amatorsko ale uważam ze za pobyt na sesjach i komisjach to ci radni mają diety. Moim zdaniem punkty można naliczać za dyżury, za udział radnych na zebraniach z mieszkańcami, za interpelacje złożone na Radzie w imieniu mieszkańców które wypłynęły na dyżurze lub zebraniu mieszkańców. Nie wiem co to za kryterium „Www”, gdzie dwóch radnych ma po 1,5 punktu, dwóch radnych ma po jednym punkcie, jedna radna ma pół punktu, a pozostali zero. Ja nadal nie wiem czy radni wybierani w okręgu – (nie zgłaszani indywidualnie przez mieszkańców okręgu do komisji wyborczej, lecz zbiorowo przez komitety i partie w skali całego miasta) – są przedstawicielami mieszkańców z okręgu, czy całego miasta. Czy na przykład radna/y wybrany w okręgu nr 1. jest przedstawicielem mieszkańców tego okręgu, czy z całego miasta? To jest ważne bo mieszkańcowi nie wolno składać interpelacji, może zrobić to radna/y. Ważne jest, by pilnować, aby każdy mieszkaniec miał możliwość sesji na sali lub w internecie, oraz by te nagrania archiwizować i móc je odtwarzać w dogodnym momencie dla zainteresowanego.

 • ~Pawel 2015-02-11
  11:01:27

  7 0

  Bardzo dobrze, że taki ranking powstał. Bo takie osoby jak p. Hrycak czy Krupa będą miały okazję pobić swój rekord z zeszłej kadencji i stawią się na sesjach więcej niż 1 raz ... Na facebooku KORWiN - Żory gdzieś w listopadzie było dodane zdjęcie takiego rankingu z poprzedniej kadencji i prawie połowa radnych w ogóle się nie odzywa i nie składa interpelacji. Czy tak ma wyglądać praca osoby, która była nr 1 w danym okręgu?

 • ~ 2015-02-11
  23:18:13

  0 5

  Panie Pawle nie uważam , że ten ranking jest współmierny do tego co robią albo czego nie robią radni, ale jeżeli już Pan z nazwiska wymienia radnych i pisze głupoty to proszę sprawdzić najpierw u źródła bo póki co to wychodzi na to, że najmniej kompetentni są sami mieszkańcy. Nie będę się wypowiadać na temat obecności Pani Krupy ale z tego co odnotował UM w sprawie mojej
  nieobecności to ja sesję przez ostatnie cztery lata opuściłam tylko raz z powodu choroby więc trochę rozwagi w tym co Pan pisze, a moja pracę oceniają wyborcy z mojego okręgu a nie to czy się odzywam na sesji. Myśli Pan że praca radnego to raz w miesiącu odezwać się na sesji rady miasta, jeżeli tak, no to gratuluję zrozumienia tematu i pozdrawiam jednocześnie.

 • ~loganjack 2015-02-12
  19:18:00

  3 0

  Hahaha, brawo Pani Jolu :):). Z całym szacunkiem, ale to żaden ranking pracy radnych tylko ranking ich aktywności na sesjach !! Uwielbiam te komentarze, głównie cały czas tych samych osób. Muszę o to zapytać, ale wiem że żaden z tych forumowiczów, którym pomysł się podoba, nigdy nie odpowie na moje pytanie i nie dlatego, że nie zna odpowiedzi, tylko dlatego, że musiałby sobie zdać sprawę że rzeczy o których pisze nie mają w ogóle sensu. a pytanie brzmi " Jak wam się wydaje moi kochani wielbiciele wszystkich ciężko pracujących radnych, oceniając ich po aktywności na sesji , jak to jest, że niektórzy radni z ubiegłej kadencji zostali wybrani na kolejną kadencję z jeszcze lepszym wynikiem niż poprzednio, a mało kiedy byli aktywni na sesji rady miasta??" Bardzo często czytam tutaj o tym, że radnych trzeba "rozliczać" z ich pracy. I mnóstwo pojawia się tutaj pomysłów na takie "rozliczanie". A więc proszę , odpowiedzcie na w/w pytanie, a może zrozumiecie jaki sposób "rozliczania" (pracy!!!!!) radnych jest najlepszy. Pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1157