Biznes
PWiK Żory szuka metanu w Kleszczowie. Nie oni pierwsi – metan wydobywają już w Roju
Poszukiwania taniego źródła ciepła to powód nowej inwestycji prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach. Jak się okazuje, wydobycie metanu w Żorach nie jest żadną nowością. Szlaki przetarła już spółka ze Świerklan.
Spółka miejska zdecydowała się na nowy rodzaj działalności. Wraz z budową ciepłociągu, zaczęła też starania o znalezienie taniego źródła ciepła, a przynajmniej tańszego niż PEC. Wybrano… poszukiwania metanu. Ponad 2 lata PWiK starało się o koncesję w Ministerstwie Środowiska. Taka też została im udzielona jeszcze w grudniu 2015 r. To pozwolenie, jak czytamy na stronie ministerstwa, na „poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla kamiennego w rejonie Żory M”.
– W ciągu pół roku od uzyskania koncesji musieliśmy rozpocząć prace. Mamy trzy lata na wykonanie co najmniej dwóch odwiertów na terenie Żor i zrobienie badań – powiedział w rozmowie z nami Michał Pieczonka, prezes zarządu PWiK Żory. O szczegółach inwestycji, w tym o lokalizacji kolejnych odwiertów czy kosztach, nie chce jednak rozmawiać ze względu na wejście na rynek silnie konkurencyjny. – Odwiert w Kleszczowie prowadzi spółka Algeo z Grabownicy wyłoniona w drodze przetargu. Prace prowadzone są na terenie miejskim, przy ul. Poprzecznej – dodaje.
Zobacz także
Warto dodać, że Algeo Sp. z o.o. była jedynym przedsiębiorstwem, które złożyło ofertę w ogłoszonym przez PWiK przetargu. Inwestycja pn. „Wykonanie otworu badawczego ŻM - 2 o maksymalnej głębokości 520 m w celu poszukiwania i rozpoznawania złóż metanu z pokładów węgla w rejonie „Żory M” położonym na terenie Gminy Miejskiej Żory” wyniosła żorskie PWiK ponad 3,3 mln złotych (kwota brutto), a sfinansowana została z wypuszczonych dwa lata temu obligacji. Jeśli inwestycja się powiedzie i w Kleszczowie uda się znaleźć gaz, to może on zostać wykorzystany do wytwarzania ciepła w kogeneracji z energią elektryczną.
Inwestycja PWiK w Żorach nie jest nowością. W październiku 2011 roku koncesję na „wydobywanie metanu z pokładów węgla kamiennego z części złoża „Żory 1” (udokumentowanego do głębokości 705 m), położonego w obrębie miast: Żory i rybnik oraz gminy Świerklany w województwie śląskim, objętego obszarem górniczym „Żory 1” o powierzchni 11,38 km2” otrzymało od Ministerstwa Środowiska przedsiębiorstwo CETUS – Energetyka Gazowa Sp. z o.o. z siedzibą w Świerklanach. Następnie, w 2013 roku koncesja została przeniesiona na rzecz GAZKOP-1 Sp. z o.o.
Jak czytamy na stronie internetowej Gazkop-1, spółka zajmuje się górnictwem gazu ziemnego: wydobyciem i sprzedażą metanu z zasobów znajdujących się w zamkniętych (nieczynnych) kopalniach węgla kamiennego. – W ramach koncesji „Żory-1” jest eksploatowany odwiert M1, poprzez który od marca 2012 roku metan jest wydobywany i sprzedawany odbiorcy wytwarzającemu z niego prąd elektryczny i ciepło w kogeneracji – ciepło to jest wykorzystywane do ogrzewania pobliskiego osiedla Gwarków w Żorach-Roju – informuje Gazkop-1.
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
2745 -
Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
2641 -
10 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
2363 -
ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
2357 -
Zofiówka: zakończono głębienie szybu na głębokość ponad 1100 metrów
1798
Najwyżej oceniane
-
Jastrzębska Spółka Węglowa chce przedłużyć koncesję na węgiel z Boryni. Jest wniosek do MKiŚ
+3 / -0 -
JSW: kopalnia Pniówek z jedną z najnowocześniejszych dyspozytorni w Polsce
+3 / -1 -
JSW: w kopalni Pniówek uruchomiono nowe ściany
+4 / -3 -
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
+2 / -1 -
Nadmuchana afera? Związkowcy zarzucają JSW opieszałość ws. złoża Dębieńsko. Spółka dementuje, MKiŚ uspokaja
+2 / -1
Najczęściej komentowane
-
W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0 -
Zofiówka: zakończono głębienie szybu na głębokość ponad 1100 metrów
0 -
ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0 -
Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0 -
10 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~gestskoczka 2016-10-21
18:49:17
Bardzo ciekawa informacja. PWiK to spółka miejska która powinna zajmować się wodą i ściekami. Dowiaduję się tutaj, że PWiK dwa lata temu wypuściła obligacje w celu poszukiwania i rozpoznawania złóż metanu. Jeśli inwestycja się powiedzie to wykup tych obligacji będzie z zysku za wydobyty metan. A jak się nie powiedzie... to będziemy mieć droższą wodę i ścieki. A może wykup tych obligacji już jest wkalkulowany w metr sześcienny... Ponoć radni Rady Miasta Żory nie mają wpływu na cenę wody, a co dopiero my szarzy ludkowie podłączeni do wody jak chłop pańszczyźniany do feudała...
~bestia_wojny 2016-10-27
18:22:28
Przecież podłączanie się do wody jest nieobowiązkowe ;)