zamknij

Wiadomości

Quiz: Jak dobrze znasz Żory?

2019-09-28, Autor: JP

Czy dobrze znasz nasze miasto? Sprawdź się i wskaż, gdzie zostały zrobione te zdjęcia.

Reklama

Zobacz 14 zdjęć zrobionych w różnych miejscach Żor i wskaż, o jakie miejsca chodzi. Niektóre z nich będą łatwe, nawet jeśli mieszkacie w Żorach od niedawna. Ale mamy nadzieję, że kilka miejsc będzie wyzwaniem nawet dla starych mieszkanów!

Jeśli uda Wam się dobrze odpowiedzieć na wszystkie pytania, możecie nazywać się żorzaninami z krwi i kości. A jeśli niektóre niektóre sprawiły Wam trudność, to macie świetną okazję, żeby przejść się na spacer, sprawdzić te miejsca osobiście i tym samym lepiej poznać nasze miasto.

Po rozwiązaniu testu nie zapomnijcie pochwalić się wynikiem!

Żory: Rozpoznajesz te miejsca?

Żory: Rozpoznajesz te miejsca?

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~aponeo 2019-09-30 18:54:01

  "Jak dobrze znasz Żory?"

  Niedawno pisałem o dziwnych sytuacjach na przetargach. Można poczytać tutaj :
  https://www.tuzory.pl/wiadomosci,wykonawca-mieszkan-czynszowych-wygral-sprawe-z-miejska-spolka,wia5-3273-18360.html
  Okazuje się, że PRZETARG nr 2 ma swój ciąg dalszy:
  - Tego samego dnia, gdy przetarg ten został unieważniony (nie znalazło się 22 tys. - oferta z najniższą kwotą była wyższa niż założony budżet) został ogłoszony nowy przetarg na przebudowę drogi Al. Jana Pawła II.
  - Wpłynęło kilka ofert, oferta najniższa na kwotę 2 mln 431 tys.
  - Założony budżet się nie zmienił ( 2 mln 300 tys), zatem najniższa oferta jest tym razem aż o 131 tys wyższa niż założony budżet.
  - Tym razem wygrała inna firma niż poprzednio.
  - I co? Tym razem znalazło się 131 tys zł !
  No po prostu cud, tylko mnie krew zalewa, że ja i Ty, że mieszkańcy Żor ( a nie "Miasto", nie " urzędnicy", nie "włodarze", czy inny "rząd") zapłacimy o 109 tys więcej niż mogliśmy. I nie chodzi mi o to, żeby teraz pisać, co by za te pieniądze można było zrobić/kupić (chociaż z tego, co kojarzę to 100tys miało iść na oczyszczacze powietrza dla dzieciaków). To są NASZE pieniądze, nie ICH. Oni, jak słusznie napisał gestskoczka tylko nimi zarządzają w naszym imieniu.
  Wątek jest o quizie, więc też mam kilka pytań dla naszych jaśnie panujących:
  1. Jak to jest, że NIE MOŻNA znaleźć 22 tys, żeby rozstrzygnąć przetarg, a po paru tygodniach MOŻNA znaleźć 131 tys ? Skąd te pieniądze nagle się pojawiły?
  2. Kto i w jaki sposób podejmuje decyzję o tym, czy pieniądze się znajdą w takich sytuacjach, czy nie? (Tak na marginesie Żory mają ISO, więc sposób postępowania w takich sytuacjach powinien być opisany)
  3. Czy istnieją jakieś dokumenty, które uzasadniają że raz pieniądze są a raz nie ma?

  Taki mały cytacik apropos ISO ( dokładnie z zarządzenia dot. misja Urzędu miasta Żory"):
  "3. Podstawowym celem działania Urzędu jest dążenie do doskonałości w zakresach:
  b) efektywności w gospodarowaniu środkami publicznymi, "
  Pozostawię bez komentarza...

  Jak dobrze znasz Żory...
  Ale nie te, które nam są przedstawiane na fajnych zdjęciach, nie te na facebooku, nie te na stronie miasta. To jest super, zgadza się, ale jak się zagłębić w szczegóły to brakuje przejrzystości, szczególnie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze.
  I to jest po prostu smutne...

  5 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 692