zamknij

Wiadomości

Radni dopytywali o remont Pałacyku w Baranowicach. „Czy dalej będziemy czekać na coś, co może się nie zdarzyć?”

2015-09-25, Autor: Wioleta Kurzydem
Pytania o dalszy los zabytkowego Pałacyku w Baranowicach zakończyły wczorajszą sesję Rady Miasta Żory. Choć oficjalne deklaracje nie padły, pojawiła się nadzieja, by modernizację obiektu przeprowadziło miasto.

Reklama

Dyskusję rozpoczął radny Krzysztof Mentlik (PiS). – To obecnie temat bardzo medialny. Panie prezydencie, gdyby pan mógł przybliżyć aktualną sytuację – powiedział. > Strażacy gasili pożar śmieci w Pałacyku w Baranowicach. Mieszkańcy teraz piszą petycję o ratunek dla tego obiektu

Wywołany do tablicy Waldemar Socha zwrócił więc uwagę na to, że ponad rok temu [styczeń 2014 r. – przyp. red.] został rozstrzygnięty przetarg na 30-letnią dzierżawę obiektu, łącznie z przylegającym do niego parkiem. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma – Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Warunkiem było rozpoczęcie i zakończenie prac inwestycyjnych w określonym czasie. Spółka podjęła starania o pozyskanie środków na przeprowadzenie modernizacji Pałacyku, a są to nie małe kwoty, bo wstępnie szacuje się remont na 20 mln złotych – mówił Waldemar Socha. – ARP otrzymała promesę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na część środków i w dalszym ciągu czeka na możliwość pozyskania z zewnętrznych źródeł pozostałej kwoty. Niestety konkursy, które takie środki mogą zapewnić są ciągle opóźniane, mimo że nowy okres programowania rozpoczął się w styczniu 2014 r. Firma nie jest więc w stanie wywiązać się z umowy w kwestii terminu rozpoczęcia i zakończenia prac, bo po prostu nie wie, kiedy będzie mieć finanse. Dodatkowo, prace musiałyby jednak rozpocząć się przed końcem tego roku, by nie utracić środków dotąd pozyskanych – dodał.

- Co stanie się w sytuacji, gdy firma nie pozyska środków zewnętrznych i nie rozpocznie tego remontu? Czy miasto Żory byłoby stać na wzięcie na siebie realizacji tej inwestycji i poświęcenie dla niej 20 mln z budżetu? Jeśli firma zewnętrzna nie pozyska tych środków, to możemy przez kolejne lata czekać na coś, co może się nie zdarzyć – dopytywał K. Mentlik.

- Jest to możliwe – odpowiedział z przekąsem W. Socha.

- W takim razie zapytam – kiedy? – zripostował K. Mentlik.

- Najpierw jednak musimy zadać sobie pytanie, co tam zostanie utworzone i kto to będzie finansował. Czy będzie to kolejna instytucja kultury, która będzie na naszym utrzymaniu? – dodał W. Socha.

O kwestię przetargu i podpisanej umowy dopytywał też Wojciech Kałuża (ŻS). Okazuje się, że umowa z dzierżawcą jest niejako w zawieszeniu i można się z niej wycofać. – Jeśli przetarg był robiony ponad rok temu, a prace się nie rozpoczęły, to czy podjęliśmy starania i szukaliśmy innego inwestora? – zapytał.

> Fotogaleria: Pałacyk w Baranowicach. Jak teraz wygląda?

- Nie jest tak, że rozmowy są niemożliwe. Co więcej, nawet takie rozmowy się odbyły, ale sposób wykorzystania Pałacu był nie do przyjęcia, ponieważ inwestor chciał ją przekształcić w swoją prywatną rezydencję. Na to zgody nie będzie. To jest element naszego dziedzictwa i chcę, by był dostępny dla nas wszystkich – przyznał prezydent Socha.

Do dyskusji włączył się też Dariusz Domański (PiS). – Dzisiejsza dyskusja daje nadzieję mieszkańcom, że ten wyjątkowy budynek ma przed sobą przyszłość. Myślę jednak, że jako Rada Miasta dojrzeliśmy do decyzji o remoncie i nie możemy dłużej zwlekać. Z tej decyzji będą nas rozliczać następne pokolenia – zakończył.

Co sądzicie o dalszych losach Pałacyku w Baranowicach? Czy modernizacja tego obiektu powinna zostać sfinansowana przez miasto? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Arteks 2015-09-25
  12:16:39

  0 6

  Ten budynek nie jest jakiś rewelacyjny pod kątem architektonicznym ale na bezrybiu i rak ryba. Natomiast pytanie - czemu został doprowadzony do takiego stanu w którym okna są zamurowane i wygląda jak przeznaczony do rozbiórki? Wyłożenia tak grubych milionów w przeciętny budynek z dala od siedzib ludzkich przez jakąś firmę budzi naprawdę duży szacunek dla tej agencji bo to niezwykle odważna decyzja. Taniej byłoby gdyby wybudowali sobie coś nowego według własnego projektu. Nie ma też co liczyć że władze Żor wysupłają 20 mln zł na to skoro przez kilka lat nie potrafiły zakończyć budowy sarkofagu... To tak będzie stać i straszyć tak samo jak dworzec w Żorach. Przy czym dworzec nie należy do miasta, a z artykułu wynika że baranowickie ruiny są jego własnością.

 • ~gestskoczka 2015-09-25
  14:40:12

  2 0

  SŁYSZAŁEM NA WŁASNE USZY. Pierwszy raz udało mi się usłyszeć to co się mówi na sesji Rady Miasta Żory w relacji internetowej na żywo! Do dobrego odbioru jeszcze daleko, ale był wyraźny postęp pomiędzy odbiorem sesji przedostatniej a tej wczorajszej. Może złośliwie, ale nasuwa mi się porównanie z postępem technicznym pomiędzy XIX a XX wiekiem. Stary dziad jestem, ale może dożyję postępu odbioru dźwiękowego sesji w wiek XXI. Słyszałem nie tylko troskę o renowację Pałacyku i parku znajdującego się przy nim (jestem całym sercem – ZA), ale słyszałem również obietnicę sekretarza miasta, Andrzeja Schmidta o nagrywaniu, i archiwizacji tych nagrań już być może w następnym roku. Więc z pewnością jakość dźwięku będzie znacznie lepsza. Wracając do Pałacyku, warto podkreślić słowa prezydenta miasta Waldemara Sochy, cytuję: [c] To jest element naszego dziedzictwa i chcę, by był dostępny dla nas wszystkich [/c] Chciałbym, aby te słowa były aktualne cały czas, nie tylko w stosunku do Pałacyku. Jak już nasza uwaga jest skoncentrowana w kierunku Baranowic, chciałbym, aby przywrócono kursowanie linii BKM 06 przez Bajerówkę i ul Owocową, a tylko niektóre kursy, te z dużymi autobusami zostawić na trasie Wiślanka, Aleja Zjednoczonej Europy. Chodzi o dojazd pracowników do strefy „Baranowice”, ale i lepszą komunikację mieszkańców Osin i okolic Bajerówki.

 • ~jasnypieron 2015-09-25
  14:47:46

  11 0

  żorscy (bez)radni- czyli gdyby nie pożar, to w życiu nie zapytalibyście o ten "pałacyk"? wychodzi na to, że koniecznie musi się coś stać, abyście łaskawie zaczęli zadawać jakiekolwiek pytania? gdyby nie lipcowe niszczycielskie wiatry, to park staromiejski dalej straszyłby ludzi starymi drzewami?

 • ~stefan 2015-09-25
  17:05:53

  13 0

  Stanowczo protestuję przeciwko ratowaniu jakiś ruin za pieniądze podatników.Pytam się , jakie to dziedzictwo , jaka historia ?Odbudowywanie tego nie wacham się określić dziadostwa za pieniądze mieszkańców , dla mnie było by skandalem.Szanowni Radni.Jeśli chcecie pozostawić pomniki po sobie to rozbudujcie Hospicjum , domy dziennego pobytu , rozwińcie budownictwo komunalne ,infrastrukturę sportową itp.A tą ruinę zepchnąć spychaczem , żeby nie straszyła ludzi i nie stwarzała niebezpieczeństwa.Czy już wszystkim w tym mieście ,,odbiło".Czy miastu potrzebny jest kolejny MIŚ Barei .Jak to lekko Panie Domański i inni wydawać nie swoje pieniądze .Ot tu 20 mln , tam 20 mln , a co tam , zwiększy się podatki , weźmie nowe kredyty .SKANDAL.

 • ~Arteks 2015-09-25
  17:28:04

  1 8

  @stefan257 - przedstawiłeś dość ciekawe spostrzeżenia. Przy czym muszę zabawić się trochę w adwokata diabła... Mi też się wydaje że budynek nie ma zbyt wielkiej wartości historycznej (w przeciwieństwie do pruskiego dworca, który mógłby być jakąś małą wizytówką Żor). Prawdziwych pałaców dobrze zachowanych i odbudowanych jest w regionie sporo - pruski dworzec taki jak w Żorach, ceglany z połowy XIX jest w naszym regionie rzadkością. Podobne są tylko w Pszczynie i Jaśkowicach. Inne zostały albo zburzone, albo paskudnie otynkowane i zdeformowane (np. Wodzisław) lub są ruiną - Czerwionka. A ten budynek z Baranowic średnio przypomina pałac czyż nie? Ale zauważyłem już nie raz że w Żorach nie ceni się tego co jest ciekawe, ciągle po omacku szukając czegoś co miałoby być wyróżnikiem. Żory są jednym z najbardziej ubogich architektonicznie miast w Polsce. Widać to szczególnie na Śląsku, który cieszy się ogromem stylów architektonicznych i mnogością ciekawych budowli. Mogłyby się więc skupić na czymś co ma jakiś sens - np. dworzec, poprawa zabudowy w centrum itd. Zdziwisz się ale uważam, że wpakowanie tego budynku jakiemuś prywatnemu inwestorowi w dzierżawę to świetny pomysł władz miasta. Przy czym znowu nie wiemy na ile poważna jest ta agencja i na ile w ogóle jest szansa że dostanie jakąś dotację z funduszy wspomnianych w artykule.

 • ~drocer 2015-09-25
  23:28:05

  9 1

  stefan257, w opozycji do Ciebie, stanowczo protestuję przeciwko budowaniu nowej tożsamości Ślązaków za pomocą architektury z papy i blachy falistej. Historię regionu utrwala się nie za pomocą biesiad piwnych, okolicznościowych odpustów, żenujących imprez dożynkowych, nadaniu imienia... lecz pamięci. W Żorach, w spisie zabytków chronionych jest 35 pozycji, większość to domy mieszkalne. Pałac (teraz niektórzy mówią 'pałacyk') oprócz swojej historii ma swoje piękno. Nie jestem architektem, nie jestem historykiem sztuki, nawet nie jestem ogrodnikiem. A żal mi. Żal mi historii, żal mi pałacowego parku, żal mi atmosfery, żal mi tej dawno zapomnianej i zapuszczonej historii. W 2011 roku rewitalizacja (kto wymyślił to słowo ?) miała kosztować 11.000.000 PLN, w 2015 szacuje się na ponad 20.000.000 PLN. Poczekajmy jeszcze dwa lata i Pan 'Zenek' swoim spychaczem 'rewitalizację' zrobi za 1.000 PLN. Teren się 'oczyści', wpuścimy inwestora, zbudujemy fabrykę, utracimy tożsamość i będziemy zadowoleni z otwarcia, baloników, waty cukrowej i innego g.... Żal mi. Arteks ma rację, tak niewiele nam zostało. Kiedyś pisałem o dachach starego miasta. Też się boję, to zniknie. Pozdrawiam.

 • ~ 2015-09-26
  10:24:00

  11 0

  Za to uratowano stodołę, która ponoć ma przeżyć drugą młodość w skansenie w Chorzowie. Stodoła powstała w latach 50-tych, zbudowali ją ponoć drwale straszyła wiele lat- podobnie jak pałac, z tym, że jej wartość jako zabytek była mocno wątpliwa. Ale ją własnie uratowano.

 • ~stefan 2015-09-26
  10:27:15

  23 0

  Szanowny Panie.Tożsamości nie buduje się wyrzucając kilkadziesiąt milionów w błoto.Tożsamość buduje się silnym państwem , regionem , doskonałą infrastrukturą , dostatkiem i bogactwem mieszkańców .Po co mi taka tożsamość jeśli będę mieszkał gdzieś w świecie , bo w moim mieście po prostu nie da się żyć.Kilkadziesiąt lat jestem mieszkańcem Żor , tutaj się urodziłem , ale przyznaję , że budynek w Baranowicach nigdy nie był w zainteresowaniu władz i mieszkańców..A tak w ogóle .Czy Żory poza kościołem farnym i murami obronnymi mają jakieś zabytki .Oczywiście , że nie.Żory po zawierusze wojennej nie zostały odbudowane w sposób który odtwarzał by starą substancję , często budynki mieszkalne przebudowano bez składu i ładu.Weżmy przykład z ,,Burkotówki".Owszem , budynek ładny , ale przylepienie do niego betonu zwanego muzeum całkowicie deprecjonuje ten budynek , jako zabytek.Następny przykład , starówka.Dla mnie jest to przykład całkowitego bezguścia.Tutaj nic nie trzyma się ,,kupy" , a już taka ulica np.Murarska , po prostu woła o pomstę do nieba.Reasumując.Nie silmy się na tworzenie z naszego miasta zabytku , bo ta sprawa już dawno została pogrzebana.Twórzmy piękne , funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom miasto z przyszłością.A historię Żor zostawmy muzeum , które zamiast zajmować się Afryką powinno odtworzyć w dokumentach , przekazach ,Żory dla przyszłych pokoleń.

 • ~Hans Dietrich Genscher 2015-09-26
  10:27:15

  10 0

  W kwestii pałacu w Baranowicach mamy tu straszny mętlik

 • ~stefan 2015-09-26
  14:49:16

  19 0

  Proszę wybaczyć , ale jeszcze jeden komentarz.Za miesiąc tysiące ludzi przejdą ulicą Smutną na cmentarz parafialny żeby uczcić pamięć bliskich , ulicą która nie nadaje się do jazdy , a co dopiero do chodzenia.Może jednak znajdą się pieniądze na 200 m nowej nawierzchni tej drogi.Nowej , dlatego ,że tam nie ma co łatać.Ten stan trwa wiele lat .Dziura na dziurze.A przecież co jak co , ale ten cmentarz to prawdziwa historia i dziedzictwo Żor.Szanowni Panowie Radni Mętlik , Domański , Kałuża , Panie Prezydencie Socha , to po prostu trzeba zrobić.

 • ~Cantu 2015-09-28
  20:05:44

  4 0

  Nie ma w Żorach takiego radnego jak Mętlik !!

 • ~jasnypieron 2015-09-28
  21:14:57

  8 0

  cantu masz rację "myszczuniu"....nie ma takiego radnego, ale problemy są i pozostaną ( w Baranowicach także) i nie rób chłopie ludziom mętlika z powodu Mentlika

 • ~stefan 2015-09-28
  23:45:46

  8 0

  No tak.Brak staranności.Przepraszam Pana Radnego Mentlika.

 • ~Cantu 2015-09-29
  02:49:32

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 745