zamknij

Wiadomości

Radni podczas sesji Rady Miasta jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie przebiegu linii kolejowej nr 170

2020-02-27, Autor: AB

Dziś podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej nr 170, na terenie miasta Żory.

Reklama

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej nr 170. Tuż przed głosowaniem swoje zdanie wyraził prezydent Waldemar Socha, apelując o spokojne podejście do sprawy. 

- Powinniśmy wszyscy uspokoić emocje. To jest procedura, która musi się odbywać i zawsze się odbywa - powiedział prezydent.

Ocenił również opiniowaną inwestycję CPK.

- Uważam, że z naszego punktu widzenia, mieszkańców Żor, to bardzo dobrze. Proszę sobie wyobrazić, że zyskalibyśmy nowe połączenie z Katowicami, Centralnym portem Lotniczym, Warszawą. Teraz nam tego brakuje - uzasadniał Waldemar Socha.

W swojej wypowiedzi wskazał, jego zdaniem, jedyny możliwy do zaakceptowania wariant linii. 

- Proponuję odrzucić warianty wschodni i zachodni i poprzeć jedyny, z naszego punktu możliwy do zaakceptowania - wariant centralny (granatowy) - zwrócił się do radnych.

Ciągle pod znakiem zapytania jest kwestia zatrzymywania się pociągów w Żorach. Z takim pytaniem występują mieszkańcy Żor dzieląc się opiniami i wątpliwościami w mediach społecznościowych.

- Proszę państwa to czy pociąg będzie się zatrzymywał czy nie, to zależy od tego w jakim standardzie byłaby to kolej. Jakby to była kolej dużej prędkości, gdzie są pewne zasady, że te przystanki muszą być w pewnej odległości, to jest taka możliwość, żeby się nie zatrzymywał taki pociąg. Uważam, że wtedy powinna być jedna stacja na cały nasz subregion zachodni. Nie powinno być więcej stacji. Czy akurat w Żorach? Nie chcę się wypowiadać - podsumował Waldemar Socha.

Żorzanie mają podzielone zdania co do konieczności przebiegu nitki CKP przez ich miasto. Dzieli ich również sposób i termin w jakim o prowadzonych konsultacjach powiadomił ich żorski magistrat. Wczoraj do Urzędu Miasta wpłynęło pismo zawierające prośbę skierowaną do prezydenta Waldemara Sochy >>Mieszkańcy Żor nie zgadzają się na budowę linii CPK. Napisali pismo do prezydenta<<

 

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~gestskoczka 2020-02-28 11:14:26

  Zgadzam się – bez zastrzeżeń – się z uchwałą Rady Miasta Żory w sprawie przebiegu linii kolejowej nr 170.

  W związku z linią dużych prędkości, gdzie prawdopodobnie będzie możliwa lokalizacja jednej stacji na odcinku od granicy państwa do Katowic, należałoby wspólnie, w całym Subregionie Zachodnim dogadać się co do lokalizacji tej stacji. By potem, wspólnie pilnować realizacji.

  Ja uważam, że ta stacja powinna być w Żorach. Nie dlatego że lokalny patriotyzm mi tak nakazuje, ale realizm. Chodzi o dobrą komunikację tego dworca (najlepiej szynową), z wszystkimi miastami naszego Subregionu. Żory są już połączone z Rybnikiem, Wodzisławiem i Raciborzem dwutorową linią kolejową, jak powstanie linia nr 170 to i z Jastrzębiem.

  A nawet gdyby w Subregionie ustalono inną lokalizację i w Żorach nie zatrzymywałyby się ekspresy dużych prędkości, to jak ta linia będzie przebiegać przez Jastrzębie, Żory, Mikołów, to na pewno będą możliwe stacje kolejowe w tych miastach dla lokalnego połączenia Jastrzębie – Katowice. A to chyba jest bardzo ważne.

  12 7
 • ~Arteks 2020-03-05 19:02:11

  @gestskoczka - słabo i śmiesznie... z kilku powodów. Po pierwsze zbyt mały budynek dworca jak na węzeł przesiadkowy, zbyt wąskie perony i tylko 3 krawędzie czyli można przyjąć tylko 3 pociągi jednocześnie. Do drugiego peronu trzeba dojść przez tory bo nie ma nawet przejścia podziemnego. Brak połączenia Żor z innymi miastami regionu. To miałby być węzeł przesiadkowy? Hahahaha. Każdy by pękał ze śmiechu z takiej stacyjki. Nie kompromituj regionu takimi propozycjami. Główny węzeł regionu jest od 150 lat w Rybniku i to stąd da się dojechać jednocześnie do: Żor, Wodzisławia, Radlina, Bohumina, Raciborza, Rydułtów, Czerwionki, Leszczyn, Orzesza, Mikołowa, Katowic - a gdyby przywrócono ruch do Gliwic to także do Knurowa. W Rybniku komunikowane są już nawet pociągi dalekobieżne - ludzie przesiadają się z Bielska w kierunku Ostrawy czy z Wrocławia w kierunku Ostrawy. Poza tym kwestie ludnościowe biją na głowę bo Żory to tylko Żory, a Rybnik+powiat to 200 tys. mieszkańców. Ale cieszy twój wzrost świadomości. Nie zapomnę jak jeszcze z 10 lat temu pisałeś, że busiki to "nowoczesna forma transportu". Dzisiaj busiki to nie tylko przeżytek ale to stoi po kilkanaście-kilkadziesiąt minut w korkach aby wjechać/wyjechać z centrów miast. Co raz częściej będzie im brakować kierowców, a że rentowność spada żadna firma nie kupuje nowego taboru. Nie wiem czy wiesz ale te wszystkie złomy obsługujące różne linie z Żor sprowadzono z zachodu i czasami przerabiano z dostawczaków! Busiki żorskie są jedną z przyczyn na obniżenie poziomu życia. A będzie jeszcze gorzej bo za jakiś czas będzie z nich śmiech tak samo jak z tych którzy ogrzewają w piecach węglowych.

  1 5
 • ~boblas 2020-03-05 21:24:53

  @Arteks - Żory nigdy nie miały dobrego połączenia kolejowego, bo jak byś nie wiedział tak są ułożone linie kolejowe od dawien dawna.
  Co do tych busików, gdybyś był tak dobrze poinformowany to wiedziałbyś, że w tej chwili w bkm służy kilka autobusów Mercedes Citaro, więc twoje wypociny ośmieszające możesz już sobie schować do kieszeni.
  I nie jest to twoja zasługa, twoje komentarze nie spowodowały tej zmiany, więc nie pisz czasem, że to dzięki twoim komentarzą.

  4 0
 • ~Arteks 2020-03-05 23:14:22

  @boblas - dlaczego podważasz moją opiniotwórczość? Gdyby nie moje przekonujące wpisy odnośnie potrzeby rewitalizacji nadal straszyłby młyn na Rybnickiej, dworzec kolejowy czy dworek w Baranowicach. Za to lista pomników głupoty byłaby większa... bo już się szykowały chociażby Podniebne Żory... ;) BKM przez lata przynosił wstyd każdemu Żorzaninowi więc jeśli wreszcie pojawił się jakiś Citaro (jaki rocznik?) to w skali Żor postęp jest ogromny i powinny o tym pisać wszystkie media regionalne! Ktoś chyba przyznał się do błędu jakim był transportowy krok wstecz czyli zastąpienie pojemnych autobusów MZK na busiki a'la dostawczaki BKM i nieprzeciętny ścisk, wożenie ludzi jak ziemniaki. Żory nie miały świetnej komunikacji nigdy ale w latach 90. miały komunikację przyzwoitą. Nie odchodziły jakoś od normy w przypadku miasta tej wielkości ani wobec innych w Polsce ani wobec tych na Śląsku.
  Sporo jeździło PKS-ów, w MZK niektóre linie obsługiwały Żory przegubami, PKP można było dojechać do Katowic bezpośrednio lub co 1-2 godziny pociągiem z przesiadką w Orzeszu od świtu do później nocy. Zapaść nastąpiła za Sochy - a on nie podjął żadnych kroków aby to jakoś przyhamować lub coś z tym zrobić. Zawsze dla niego ważniejsze było bujanie w obłokach niż rozwiązywanie jakichś problemów. Dzisiaj Żory to transportowy grajdoł przypudrowany autostradą.

  1 6
 • ~boblas 2020-03-06 07:33:07

  @Arteks - proszę Cię, ani stary młyn, ani pałacyk w Baranowicach oraz pojawienie się citaro nie jest zasługą tego, że siedzisz tutaj i wypisujesz swoje wypociny.
  Już od dawna władze miejskie wiedziały, że z tymi budynkami trzeba zrobić porządek, pojawienie się większych autobusów, zapewne zostało wymuszone przez korzystających z BKM,

  Jeżeli chodzi o PKS, to jak wiesz znawco komunikacji zbiorowej, one padły z niewydolności, więc to nie wina władz żorskich, że połączeń autobusowych z dworca jest o wiele mniej.
  Kolej nigdy nie była mocną stroną w Żorach, być może ze względu na wykluczenie Jastrzębia, nie wiem, nigdy się tak dokładnie w to nie zagłębiałem.
  Gdybyś trochę wrócił do historii i czasów kiedy Socha obejmował urząd, to Żory były w wielkiej zapaści. To co stało się z Żorami przez te wszystkie lata pokazują, że Żory wyszły na prostą i jest coraz lepiej.
  Powstały strefy ekonomiczne, duża ilość fabryk czy innych zakładów, dzięki którym nie tylko mieszkańcy Żor mają pracę, ale dojeżdżają tutaj również mieszkańcy sąsiednich miejscowości, także tacy którzy mieszkają w Rybniku.
  Jeśli nie wierzysz, proszę bardzo przejedź się kiedyś koło tych zakładów i zobacz sobie jakie są rejestracje zaparkowanych tam samochodów.
  Więc podsumowując, Żory rozwinęły się dobrze, wyszły obronną ręką z zapaści i to o wiele wcześniej niż powstał ten portal a ty zacząłeś swoje komentowanie.

  5 0
 • ~gestskoczka 2020-03-06 10:18:38

  @Arteks ta Twoja krytyka „słabo i śmiesznie... z kilku powodów.” ma tyko jeden powód – Żory. Gdyby ten dworzec był w Rybniku, to w Twoich oczach miałby potencjał metropolitalny.

  Ja aż tak megalomańsko nie postrzegam otoczenia (chyba). Staram się patrzeć realnie. Gdyby ta kolej dużych prędkości miała przebiegać przez Żory (choć prawdopodobnie ominie łukiem nie tylko Żory ale i Rybnik i pójdzie w kierunku Czechowic Dziedzic), to wiadomo że stacja musiałaby być do przebudowy a budynek dworcowy byłby zlokalizowany przy ul. Kolejowej. Obok, po zlikwidowaniu osiedla kontenerowego, byłby duży plac na dworzec autobusowy świetnie skomunikowany z Obwodnicą Północną i Wiślanką by autobusy dalekobieżne i podmiejskie nie musiały nam rozjeżdżać i zakopcać miasta.

  A komunikacja kolejowa z tego dworca po naszym subregionie byłaby niezła. Wszystkie miasta i miasteczka miałyby dogodny dostęp szyną do wspólnego dworca. Twoja propozycja by zlokalizować ten dworzec w Świerklanach jest – moim zdaniem – dużo gorsza.

  10 lat temu nie pisałem że busiki to "nowoczesna forma transportu". Skoro tak to odczytałeś, to pokazałeś swą marną percepcję urzędniczą. Ja zawsze byłem świadomy tego że połączenie kolejowe Żor z Katowicami jest bardzo potrzebne. Jak pisałem o tych busikach, to udowadniałem Ci że mamy znacznie lepsze połączenie z Katowicami niż Rybnik który w tym czasie miał kilka czy kilkanaście połączeń kolejowych z czasem przejazdu około 60 minut. W tym czasie przez Żory (Bajerówka, Sąd, DA) było kilka kursów co godzinę z czasem przejazdu 40-50 minut.

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 1388