zamknij

Biznes

Radni uchwalili budżet Żor na 2016 rok. W. Socha: „To budżet na miarę naszych możliwości”

2015-12-21, Autor: Wioleta Kurzydem
Żorscy radni przyjęli już budżet miasta na przyszły rok. W głosowaniu wzięło udział 23 radnych - 17 było „za”, a 6 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Przyszłoroczne dochody miasta wyniosą 268 276 989,53 zł, a wydatki szacowane są na tym samym poziomie (268 276 989,53 zł). Podobnie jak w latach ubiegłych największą część dochodów stanowią dochody własne (174 mln zł), następnie są subwencje (70,7 mln zł), dotacje (19,5 mln zł) i inne źródła (3,8 mln zł). W przypadku wydatków, największą część stanowią wydatki bieżące, wydatki na wynagrodzenia i pochodne, poręczenia. Co ciekawe, na obsługę długu miasto przeznaczy w 2016 r. blisko 5 mln zł.

- Na wydatki majątkowe przeznaczamy 36 milionów złotych, z czego wybudowane i utwardzone zostaną drogi, przedszkole na Kleszczówce, kolejne boiska wielofunkcyjne. Rozbudowane zostanie też hospicjum, a wiata targowa przy ul. Dąbrowskiego zostanie zamieniona na halę. 2 miliony złotych przeznaczamy również na pałacyk w Baranowicach - mówił podczas czwartkowej sesji Rady Miasta  prezydent Waldemar Socha. - Budżet na 2016 rok jest budżetem na miarę naszych możliwości - podkreślił.

Faktycznie, w najbliższym roku czeka nas wiele mniejszych, ale równie ważnych inwestycji. Na remonty oraz budowę gminnych dróg przeznaczono 9 mln złotych. Spodziewać możemy się także budowy przedszkola w dzielnicy Kleszczówka, rozbudowy siedziby żorskiego Hospicjum im. Jana Pawła II. Powstanie również koncepcja i projekt przebudowy basenu otwartego w dzielnicy Rój, który wygrał tegoroczne głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego (czytaj więcej). Nowo otwarta wiata targowa przy ul. Dąbrowskiego zostanie przebudowana. Miasto zainwestuje również pierwsze środki w renowację zabytkowego pałacu w Baranowicach (czytaj więcej), malowanie kina „Na Starówce” i modernizację magazynu Muzeum Miejskiego. W budżecie miasta zabezpieczono także 50 tys. zł, z których zostaną zamówione dodatkowe patrole policji.

Za przyjęciem zaproponowanego przez prezydenta Waldemara Sochę budżetu zagłosowali radni Żorskiego Porozumienia, Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Od głosu wstrzymała się Żorska Samorządność.

- Cieszy nas to, że budżet ten jest zrównoważony i przeznaczamy pieniądze na różne dziedziny życia miasta - powiedział Piotr Huzarewicz, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Jako radni postulowaliśmy zwłaszcza kontynuację modernizacji Alei Otto Sterna, rozpoczęcie modernizacji chodnika wzdłuż ulicy Okrężnej - tak, by powstał tam także tor rolkarski i ścieżka rowerowa. Opracowany i wdrożony zostanie program profilaktyki stomatologicznej w żorskich szkołach - prace są już na ukończeniu. W MOPS-ie będzie można też stworzyć wypożyczalnię łóżek dla osób obłożnie chorych. Cieszymy się, że zabezpieczono kolejne środki na dalszą rozbudowę monitoringu, a na rynku i w Parku Cegielnia powstaną hot spoty z darmowym dostępem do Internetu - wyliczał. Radny podkreślił, że ma ogromną satysfakcję z rozwoju Budżetu Obywatelskiego w mieście, a sam budżet Żor na 2016 ocenił jako spełniający oczekiwania radnych PiS-u.

Do podziękowań i gratulacji skorzy nie byli radni Żorskiej Samorządności (Kazimierz Dajka, Anna Gaszka, Wojciech Kałuża, Władysław Łukasiewicz, Anna Nowacka, Elżbieta Worsztynowicz), którzy wstrzymali się od głosu. Radny Kałuża przypomniał, że jako opozycja stawiają sobie pewne tezy, a bycie „przeciwko” lub wstrzymanie się od głosu nie oznacza braku aprobaty do proponowanych poszczególnych inwestycji. Z kolei Anna Nowacka wyraziła troskę o zadłużenie miasta i zapytała o obecny wskaźnik zadłużenia. - Wskaźnika już się nie oblicza - ważna jest zdolność kredytowa. Choć należymy do najbardziej zadłużonych miast, to mamy najwyższą zdolność kredytową wśród miast naszego regionu - przypomniał jej W. Socha. > Żory wciąż w niechlubnej czołówce najbardziej zadłużonych polskich miast

- W mojej ocenie budżet jest nudny. Zajmujemy się podstawowymi kwestiami dla życia miasta. Nastał czas robienia chodników, dróg, remontu szkół - podsumował dyskusję Piotr Kosztyła, przewodniczący Rady Miasta Żory.

Czytaj też: > Ranking Radnych: podsumowanie pracy w listopadzie i nowa akcja sprawdzająca żorskich radnych

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Arteks 2015-12-23
  12:36:07

  8 1

  Właśnie ten budżet jest przykładem na kolejny w którym zaciska się pasa po zupełnie nietrafionych pomysłach z ostatnich lat. Jak wy możecie wierzyć w rozwój miasta przy tak marnych inwestycjach? Malowanie kina, projekt przebudowy basenu, jedno przedszkole, modernizacja ulicy... To trochę jakbym czytał o inwestycjach w Świerklanach, a nie w 60 tys. mieście. No i na koniec ta bombowa informacja, że 5 mln będzie kosztować obsługa długu(!) czyli obsługa długu droższa niż renowacja pałacyku i budowa przedszkola. Takie rzeczy to tylko w Żorach. ;) A czy pałacyk nie miał być remontowany w jakiś inny sposób - przecież Socha ogłosił kiedyś sukces, że pozyskał jakiegoś inwestora który miał go wyremontować.

 • ~minges 2015-12-23
  13:55:37

  14 0

  ~Arteks - Wesołych Świąt! ;)

 • ~ksiegowa 2015-12-23
  15:18:34

  0 10

  Arteks - a jak tam z rybnickim budżetem. Nie ma w nim jakiś rewelacji inwestycyjnych i aż 97 milionów deficytu? Z czegoś ten deficyt trzeba pokryć. Chyba w przyszłym budżecie Rybnika będzie podobna kwota na obsługę zadłużenia i to tylko z kredytów na pokrycie deficytu za 2016, a w Żorach budżet zrównoważony i obsługa długu będzie spadała.

 • ~gestskoczka 2015-12-23
  17:36:08

  0 9

  @księgowa, bój się Boga! Jeszcze będziesz oskarżona za ten wpis o hejtowanie najwspanialszego w całej galaktyce miasta. :-))) Mamy zadłużenie, płacimy rocznie 5 milionów haraczu banksterom!!! Ale mamy między innymi bardzo dobrze wyremontowaną, z betonową nawierzchnią Wiślankę, dobrze wyremontowaną dwujezdniową Aleję Armii Ludowej (obecnie Aleja Zjednoczonej Europy), dobrze wyremontowane inne ulice wylotowe, nowo wybudowaną obwodnicę północną, wyremontowany MOK z ciekawą, dodatkową sceną, kino, czyli Scena na Starówce, basen, to wszystko służą nie tylko mieszkańcom Żor – to cena jaką płacimy że to już to mamy. Podoba mi się budżet, który zakłada że możemy wydać tyle ile mamy. Bardzo często jednak słychać że w budżecie suma po stronie wydatków jest większa niż suma po stronie dochodów, Rybnik nie jest tu wyjątkiem. Chciałoby się zapytać, co spowodowało że 6 radnych nie było za przyjęciem uchwały budżetowej (nie byli przeciw), czy to tylko przekora opozycji, czy może są jakieś ważne powody o których mieszkańcy nie wiedzą. Dwóch radnych, Pan Kosztyła i Pan Huzarewicz piszą bloga. Pan Maroszek pisze na Fb. Czy nie mógłby Pan Kałuża, lub któryś radny(a) z opozycji też pisać, by ich zdanie też trafiało do mieszkańców? A może piszą, tylko ja nie trafiłem?

 • ~Arteks 2015-12-23
  21:12:30

  6 0

  @minges - dzięki, ja tobie też życzę Wesołych Świąt! ale na serio a nie z średnikiem. :) @gestskoczka - ale człowieku, kiedy te remonty były? Czy za 10 lat jeszcze ktoś będzie wspominał remont kina? Pewnie będzie trzeba zrobić nowy. Drogi? Owszem remontowano ale tylko niektóre i to z 5-7 lat temu, a od tego czasu nic się większego u was nie dzieje i nic nie będzie bo... trzeba płacić za błędy związane chociażby z Twinpigs. Strefa przemysłowa która miała poprawić sytuację finansową miasta - niestety ale tego nie dokonała. Liczę, że po Nowym Roku dowiemy się ile w tym roku żorscy podatnicy dopłacili do Twinpigs i ile strat przyniósł sarkofag. @ksiegowa - deficyt nie jest problemem dla kogoś kto ma z czego czerpać ale jeśli kilka dni temu pisało, że Żory należą do najbiedniejszych miast w Polsce, od kilku lat Żory są na podium najbardziej zadłużonych samorządów, a jednocześnie na obsługę długu idzie więcej pieniędzy niż na budowę przedszkola to przyznasz, że sytuacja finansowa jest faktycznie katastrofalna. Nie wiem dlaczego zjeżdżacie na Rybnik. Zauważcie, że w moim pierwszym wpisie nie poświęciłem Rybnikowi ani słowa. Ech te wasze kompleksy... Nawet przed świętami ;(

 • ~ 2015-12-24
  01:41:34

  0 0

  arteks....ty się już nie rozwijasz intelektualnie! Ciągle te same przykłady. Co do średnika- na "uśmiech" to musiałbyś sobie zasłużyć! Co do pałacyku- już poprzednik p. Sochy obiecywał sukces. A co do budżetu-nie sztuką jest marnować stałe spore dochody, ale z prawie niczego coś tworzyć(hmmm kurcze chyba przesadziłem, bo raczej tego nie zrozumiesz). Żorzanom życzę Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1157