Wiadomości
Radni uchwalili nowe ulice i skwer w Żorach
Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem Skweru Rzemieślników
Pierwsza z ulic - Łużycka jest położona w dzielnicy Kleszczów (droga boczna od ul. Pszczyńskiej). Ulicę Podhalańską również znajdziemy w Kleszczowie - to droga bocznej od ul. Wyzwolenia. Radni wydłużyli też bieg ulicy Srebrnej (do ul. Wyzwolenia) i pozbawili nazwy odcinka drogi im. Harcerzy Buchalików stanowiącej dojazd do drogi technicznej autostrady A1.
Wiadomo też, że w centrum miasta powstaje nowy skwer. - Z okazji zbliżających się obchodów 30-lecia istnienia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach proponuję uhonorować działalność Cechu poprzez nadanie nazwy Skwer Rzemieślników, obszarowi w dzielnicy Śródmieście, położonemu u zbiegu ulic Męczenników Oświęcimskich, Moniuszki, Ogrodowa i Górne Przedmieście - mówił Daniel Wawrzyczek, wiceprezydent Żor.
Co ciekawe, prace na nowym skwerze już trwają - powstanie tu tzw. mała architektura. Pierwotnie planowano jednak, by w tym miejscu stanął pomnik biskupa wywodzącego się z Baranowic - Alojzego Orszulika.
Zobacz także
- Delegacja rzemieślników kilkukrotnie odwiedziła księdza biskupa. Ostatecznie jednak biskup Orszulik nie wyraził zgody na postawienie pomnika za jego życia - wyjaśnił prezydent Waldemar Socha. - Nie wszyscy wiedzą, że biskup należał do grona żorskich rzemieślników - był stolarzem, dopiero później stał się księdzem. Ma też zasługi w walce o odzyskanie wolności przez Polskę - dodał.
> Uhonorowano biskupa Orszulika z Baranowic
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych. Jedna osoba nie żyje (AKTUALIZACJA)
42548 -
Remont w centrum Żor. Mieszkańcy niezadowoleni
10815 -
W środę wyścig kolarski w Żorach. Będą utrudnienia w ruchu
9365 -
Znasz ich? Policja poszukuje podejrzanych o kradzież
8783 -
Śmieszek otwarty. Ruszył sezon kąpielowy
8695
Najwyżej oceniane
-
Jest prawomocny wyrok. Miejska spółka przegrała w sądzie
+36 / -2 -
Są dane GUS-u. W Żorach przybywa mieszkańców
+32 / -6 -
Niezwykły ogród w Żorach. Stworzyli go mieszkańcy
+34 / -11 -
Kierowcy zapowiadają protesty na stacjach paliw. Również w Żorach
+28 / -8 -
Ponad 110 km/h w zabudowanym. Kierowcy stracili prawo jazdy
+17 / -2
Najczęściej komentowane
-
Remont w centrum Żor. Mieszkańcy niezadowoleni
5 -
Śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych. Jedna osoba nie żyje (AKTUALIZACJA)
4 -
Ryzyko przekroczenia poziomu pyłu PM2,5. Mogą być negatywne skutki
4 -
Sprawca z Ukrainy po alkoholu. Samochód wylądował na boku
1 -
Warszowice: 160 km/h na Wiślance. Kierowca z wysokim mandatem
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~stefan 2015-06-03
09:36:24
Nie mam nic przeciwko skwerkowi , a tym bardziej Biskupowi /to jakiś absurd stawiać pomniki za życia/ , ale.Jeśli ktoś myśli perspektywicznie to szczegółowej przebudowy wymaga całe rondo na Górnym Przedmieściu , szczególnie że w planach zagospodarowania terenu po byłym szpitalu zapisano obiekt usługowo handlowy powyżej 2000 m.
~pioter77 2015-06-04
17:50:18
Stawianie pomnika żyjącemu kojarzy mi się z odlaniem biblijnego złotego cielca. Rzecz jasna życzę ks. biskupowi jeszcze wielu lat w zdrowiu, mam dlań wielki szacunek, dla tego uważam,że pomnik taki przysporzyłby Mu niepotrzebnej krytyki. Jednocześnie ciekaw jestem jaka ekstremalnie świętoszkowata dewot-frakcja wpadła na taki pomysł, bo chętnie podaruję jej dzięcioła,żeby na przyszłość wybił jej takie pomysły.....