Wiadomości
Ranking PAS: mieszkańcy woj. śląskiego bezkonkurencyjni w likwidacji kopciuchów
W pierwszej trzydziestce gmin najaktywniej likwidujących kopciuchy tylko pięć nie pochodzi z woj. śląskiego. Liderem została gmina Jejkowice w pow. rybnickim - tak wynika z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego analizującego aktywność mieszkańców składających wnioski do programu „Czyste Powietrze” w czwartym kwartale 2021 roku.
Najnowszy ranking programu "Czyste Powietrze" pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Tym razem liderem została gmina Jejkowice z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do programu w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie tej gminy.
Czyste Powietrze: 25 gmin z woj. śląskiego w czołówce
To kolejny kwartał, w którym przoduje województwo śląskie, które tym razem z 25 gminami w pierwszej trzydziestce badania, przewodzi jako gmina, w której składana jest największa liczba wniosków na likwidację tzw. „kopciuchów” oraz docieplenie domu.
Zobacz także
Zwycięzcą w rankingu w czwartym kwartale 2021 r. jest gmina Jejkowice. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w czołówce rankingu biorącego pod uwagę wszystkie polskie gminy już po raz drugi znalazło się śląskie uzdrowisko: Goczałkowice-Zdrój (miejsce 18).
Najwięcej wniosków do programu złożono natomiast w Rybniku (806 w IV kwartale 2021 oraz ponad 4600 od początku funkcjonowania programu). Widać tu wyraźny wpływ aktywnych działań włodarzy miasta i mieszkańców oraz lokalnych aktywistów antysmogowych, które już przekładają się na poprawę jakości powietrza w mieście.
Potwierdza to Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.
Sprawdziłem dane ze stacji pomiarowej w Rybniku w miesiącu styczniu na przestrzeni całej dekady. Ostatni styczeń (2022 roku – przyp red.) był najlepszy od 10 lat zarówno pod względem liczby dni z przekroczonymi normami, jak i średniomiesięcznymi pomiarami pyłu PM10. Myślę, że nie ma w tym przypadku – twierdzi Emil Nagalewski.
Czyste Powietrze: zero wniosków w gminach pomorskich
Wśród gmin, w których w IV kwartale zeszłego roku złożono najmniej wniosków znajdują się m.in znane miejscowości wypoczynkowe, na przykład Krynica Morska (0 wniosków), Świeradów-Zdrój (0) czy Międzyzdroje (1). Niewiele lepiej jest w niektórych miastach wojewódzkich: Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41) czy Gdańsk (54), choć często większe miasta oferują własne programy dotacyjne.
Ranking za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje dużo większą popularność programu w małych gminach. W pierwszej setce najaktywniejszych widzimy głównie gminy poniżej 20 000 mieszkańców.
Rekordowy rok 2021 w Czystym Powietrzu
Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 r., do końca grudnia tego roku złożono w sumie 25 519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85 368 (2019) i 83 801 wniosków (2020).
Rekordowy okazał się rok 2021, kiedy złożono ich aż 184 267, tj. 48,6% wszystkich złożonych wniosków w programie. W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 milionów „kopciuchów” w całym kraju.
Mówimy o smogu, nie znamy skali problemu
Co powinno jeszcze zrobić państwo polskie, by przyśpieszyć proces poprawy jakości powietrza w naszym kraju?
Przede wszystkim trzeba dokończyć tworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mówimy od lat o smogu, wiemy że jego źródłem jest niska emisja, ale nie mamy precyzyjnych danych, jaka jest skala problemu, a dokładnie ile jeszcze w Polsce mamy „kopciuchów” - zwraca uwagę Emil Nagalewski.
Emil Nagalewski podkreśla jeszcze inny istotny aspekt.
W obliczu rosnących cen energii powinien powstać program wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych. Najlepszą tarczą przed rosnącymi cenami gazu jest dobre ocieplenie domu. A wiemy, że polskie domu są "wampirami" energetycznymi - mówi działacz Polskiego Alarmu Smogowego..
Emil Nagalewski: nie będzie powrotu do węgla
Czy rosnące, horrendalne ceny gazu nie spowodują, że część osób zrezygnuje z gazu na rzecz powrotu do węgla.
Być może wysokie ceny gazu nieco spowolnią te pozytywne zmiany, które obserwujemy. Nie sądzę jednak, by nastąpił jakiś masowy powrót do węgla. Przyjęta w zeszłym roku „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” mówi jasno: koniec ogrzewania domów węglem nastąpi do 2030 roku. Również marszałek województwa śląskiego zadeklarował, że widzi Śląsk bez węgla nawet wcześniej. Poza tym, nie ma już dotacji nawet na nowoczesne kotły węglowe w programie Czyste Powietrze – przekonuje Nagalewski.
I dodaje, że odwrotu od węgla chcą sami mieszkańcy Śląska.
Jesienią ubiegłego roku w badaniu przeprowadzonym przez Polski Alarm Smogowy aż 65 % respondentów była gotowa poprzeć zakaz spalania węgla w całym województwie śląskim.
Zobacz całą rozmowę z Emilem Nagalewskim w programie "Dziękuję, nie słodzę", którą przeprowadził Wacław Wrana, redaktor naczelny Rybnik.com.pl:
--
Przypominamy również o trwającej akcji społecznej Karny Kopciuch. Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
- Polski Alarm Smogowy oraz Clear Air Fund
- AsEnergy
- Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka
- Prevac
- Fundacja 360!
- Barosz
- Słońce+
- Yoobee
- Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
- Martis Consulting
- Agencja Star Manager
- Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim
- Projekt Wyjście Smoga
- Rybnicki Alarm Smogowy
- Sieradzki Alarm Smogowy
- Porajski Alarm Smogowy
- Pszczyński Alarm Smogowy
Partnerami medialnymi akcji są:
- Rybnik.com.pl
- tuWodzisław.pl
- tuŻory.pl
- tuJastrzębie.pl
- ŚląskiBiznes.pl
- Dziennik Zachodni
- Naszemiasto.pl
- tuWroclaw.com
- Wolny Rynek
- Raciborz.com.pl
- Plusydlabiznesu.pl
- Gazeta Informator
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,ranking-pas-mieszkancy-woj-slaskiego-bezkonkurencyjni-w-likwidacji-kopciuchow,wia5-1-6122.html
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zmiany kadrowe w żorskiej policji. Mł. insp. Agata Głowacka nową komendant
3852 -
Ścięła znak, uszkodziła latarnię i wylądowała w rowie. Alerty RCB nie są wysyłane z przypadku
3571 -
Policjant z Żor zginął zdobywając Kilimandżaro. Trwa zrzutka na transport jego ciała
2730 -
Harmonogram wywozu odpadów w styczniu i lutym. Zapoznajcie się
2606 -
Oto najmłodsi urodzeni w żorskim szpitalu! [ZDJĘCIA]
2194
Najwyżej oceniane
-
Lepszy zjazd z autostrady A1 i połączenie z drogą Racibórz-Pszczyna dalej „na tapecie”. Prezydenci przedstawiali pomysły w Warszawie
+5 / -1 -
Uwaga kierowcy. Będą utrudnienia na skrzyżowaniu DK81 z ul. Pszczyńską
+4 / -0 -
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
+3 / -0 -
Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+3 / -1 -
Nie wyrzucaj ozdób świątecznych. Weź udział w zbiórce
+2 / -0
Najczęściej komentowane
-
Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
0 -
Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
0 -
Żory robią wyjątki w e-Doręczeniach. Wiemy, jakiej korespondencji nie otrzymasz internetowo
0 -
Żorzanie pamiętają o ofiarach Marszu Śmierci. Przejdzie Marsz Pamięci
0 -
"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert