Wiadomości
Rozbudowa szkół, niewykorzystane obiekty. Władze Żor przygotowują się do reformy szkolnictwa
Budynek obecnego ZSO im. K. Miarki będzie za duży dla liceum ogólnokształcącego
Minister Edukacji Narodowej nie pozostawiła złudzeń – na zmiany w oświacie nie będziemy musieli długo czekać. 8 listopada Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, następnie zostały przekazane do dalszych prac w parlamencie.
Podczas ostatniej konferencji premier Beaty Szydło i Anny Zalewskiej, ministra edukacji, przekazano, że zmiany w systemie edukacji rozpoczną się już od następnego roku szkolnego 2017/2018. – Wówczas to uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tym samym nie będzie już rekrutacji do I klasy gimnazjum. Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zaczną się z kolei od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024 – informuje MEN w oficjalnym komunikacie.
Według założeń, reforma szkolnictwa doprowadzi do powstania 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, 3-letniej branżowej szkoły I stopnia, 2-letniej branżowej szkoły II stopnia, 3-letniej szkoły specjalnej przysposabiającą do pracy oraz szkoły policealnej.
Zobacz także
- Taki model oznacza stworzenie spójnej i drożnej struktury organizacji szkół oraz wydłużenie okresu kształcenia i wychowania w jednej szkole i w tej samej grupie rówieśniczej. Przedstawione rozwiązania ograniczą konieczność częstej adaptacji uczniów do nowych warunków uczenia się oraz będą sprzyjać uzyskiwaniu lepszych efektów kształcenia – uzasadnia MEN.
Na starcie działań było już wiadome, że największe koszty z wdrożeniem reformy poniosą samorządy. O tym dyskutowano też podczas ostatniej sesji Rady Miasta (październik br.). Póki co miasto czyni analizy, jak można wykorzystać obecną infrastrukturę szkolną. – Rozpatrujemy różne warianty. Niektóre obiekty będziemy musieli rozbudować, a niektóre budynki będą niewykorzystane – mówił radnym Waldemar Socha, prezydent miasta. – Oczywistym jest, że rozbudowujemy szkołę w Rogoźnej, ale na tym się nie skończy. Będziemy musieli rozbudować również szkołę w Osinach. Z kolei przewymiarowane budynki to obecne Gimnazjum nr 2, w którym nie wiadomo kto miałby się uczyć i Zespół Szkół Ogólnokształcących, który jest za duży na liceum ogólnokształcące – wyjaśnił.
Jak zaznaczył prezydent, zasadnicze koszty reformy to będą głównie koszty odpraw dla nauczycieli albo płacenia im za stan nieczynny. – Wielu nauczycieli gimnazjów nie będzie miało pracy. Taka jest prawda – podkreśla prezydent.
Co sądzicie o reformie szkolnictwa w Polsce? Jesteście za powrotem 8-letnich szkół podstawowych? Czekamy na Wasze opinie i komentarze!
Zobacz także
Komentarze (4):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
5572 -
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
5348 -
Zabraknie prądu w Żorach. Sprawdźcie, gdzie planowane są utrudnienia
3352 -
Do zamknięcia porodówki w Żorach pozostało kilka tygodni. Urząd: regres demograficzny przełożył się na finanse
3276 -
Poszukiwani zatrzymani w ramach ogólnopolskiej akcji. W Żorach zatrzymano 5 osób
3208
Najwyżej oceniane
-
Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w Żorach
+31 / -13 -
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+12 / -0 -
Żorzanin Jan Konwa świętował setne urodziny
+9 / -0 -
Zmarł Dariusz Filak pokazywał, że niepełnosprawność to nie ograniczenie.
+7 / -0 -
Nowa Nadzieja (Konfederacja) organizuje Turniej i Piknik Strzelecki w Żorach
+5 / -0
Najczęściej komentowane
-
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
1 -
Do zamknięcia porodówki w Żorach pozostało kilka tygodni. Urząd: regres demograficzny przełożył się na finanse
1 -
„Masz tylko jedno życie”. Policja wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0 -
Kierowca audi nerwowo się zachowywał. Został aresztowany za narkotyki!
0 -
Zapowiada się słoneczny weekend. Jutro początek sezonu na Śmieszku i Rajskiej Fali
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Roman Kaczkowski 2016-11-10
18:47:56
Uwierzcie mi, nie chcecie wiedzieć co myślę o "reformie oświaty"...
~gestskoczka 2016-11-10
19:44:58
Nie popieram PiS, ale ta reforma oświaty, czyli likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioletniej (dziewięcioletniej z klasami „0”?) podoba mi się.
Nie rozumiem głosów że będą zwolnienia nauczycieli. Przecież młodzież klas wyższych SP ktoś musi uczyć. Rozumiem że jest nadmiar zatrudnienia w dyrekcjach i tam jest problem. Na przykład SP 13 która została przez reformę AWSowską Handkego podzielona na dwie, czyli podstawówkę i gimnazjum, to bardzo łatwo było ukonstytuować dodatkową dyrekcję, ale nauczyciele rozdzielili się. Teraz trzeba zrobić to samo, tylko odwrotnie.
W budynku gimnazjum nr 2 była szkoła podstawowa nr2, czy ona tam nie może być ponownie?
Fakt, że trzeba rozbudowywać szkoły nie tylko w Rogoźnej i Osinach ale w wszystkich dzielnicach prócz tych wielkoosiedlowych jest zrozumiały. Przecież te dzielnice się rozwijają w przeciwieństwie do większości dużych żorskich osiedli które się raczej wyludniają.
~Cantu 2016-11-10
19:48:57
Roman nie napisał to ja napisze.Jak trzeba mieć nasrane w głowie żeby najpierw rozwalić to co funkcjonowało tyle lat bo przecież wiekszośc z nas wychowała sie na 8 klasach i zawodówkach by potem jednak znowu wrócic do tego systemu.To co te pasożyty nam zafundowały reformą oświaty to grozi kryminałem.Problem mają uczniowie,rodzice,nauczyciele i szkoły.W szkołach brakuje miejsca i to miejsce trzeba bedzie gdzieś wygospodarować.Odbędzie sie to kolejny rok kosztem przedszkolaków.W tym roku duzy procent dzieci sie nie dostało do przedszkola ponieważ 6 latki nie poszły do szkoly.Teraz trzeba bedzie zrobić miejsce do 7 klasy wiec kolejny rocznik maluchów zostanie znowu w domach.A portal tuzory publikuje jakies artykuły pisane na zlecenie UM że w Zorach nie ma problemu z przedszkolami i wszystkie chętne dzieci się dostaly!!Kłamstwo goni kłamstwo.
~Tak Zwana 2016-11-14
14:30:28
"Z kolei przewymiarowane budynki to obecne Gimnazjum nr 2, w którym nie wiadomo kto miałby się uczyć".
Czuję się urażona po przeczytaniu tego fragmentu.
Gimnazjum nr 2 jest jednym z lepszych gimnazjów w Żorach." Kto by tam miał się uczyć ". Poczułam się tak jakbym była gorsza przez to, że tam chodzę. Gimnazjum te w swoim gromie ma bardzo wykształconych uczniów. Problemem nie jest to "kto by miał się tam uczyć" a oszczędności.. bo przecież hajs władz się musi zgadzać c;