Wiadomości
Rusza infolinia dla osób w kryzysie bezdomności
Już w poniedziałek rusza bezpłatna infolinia skierowana do osób w kryzysie bezdomności. To ważny w okresie zimowym numer telefonu - może pomóc uratować czyjeś życie.
Jak co roku 1 listopada śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchamia bezpłatną infolinię 987. Tam można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób w kryzysie bezdomności. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo przez cały tydzień i obejmować swym zasięgiem teren województwa.
Podczas ostatniego sezonu zimowego operatorzy tego numeru odebrali 383 zgłoszenia.
Zobacz także
Kto najczęściej dzwoni pod 987? Większość zgłoszeń dotyczy uzyskania informacji na temat adresu noclegowni lub ogrzewalni. Dzwoniący to najczęściej osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą. Ale kontaktują się również osoby postronne dzwoniące na prośbę osoby w kryzysie bezdomności.
– Telefonują mieszańcy, którzy chcą zgłosić przypadki nocowania przez osoby w kryzysie bezdomności na klatkach schodowych, na ławkach w parku czy w altanach ogrodowych. Informacje takie przekazujemy do policji bądź straży miejskiej, która udaje się na miejsce zgłoszenia – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody.
Zdarzają się również pytania mieszkańców o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej, czy nawet oferty pomocy materialnej np. przekazania odzieży dla potrzebujących.
Według danych z ostatniego liczenia osób w kryzysie bezdomności w 2019 r. na terenie Śląska przebywało ogółem 4255 osób. Obecnie wszystkie 164 gminy zabezpieczają minimum 3251 miejsc dla osób bezdomnych w 4 typach jednostek kierujących ofertę do osób bezdomnych, tj. schroniska dla osób bezdomnych (1860 miejsc), schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi (327 miejsc), noclegownie (770 miejsc) i ogrzewalnie (294 miejsc). Jest to minimalna liczba, gdyż wiele gmin deklaruje zapewnienie miejsc w placówkach według potrzeb. Funkcjonują również ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych takie jak: 26 jadłodajni, 24 punkty wydawania żywności, 20 punktów wydawania odzieży, punkt medyczny, pralnie, czy 12 łaźni.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Antonina Pustelnik z Żor zdobywa tytuł Bursztynowej Miss Polski 2024!
27695 -
Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Ile takich osób jest w Żorach? (zdjęcia)
3574 -
Rajska Fala i kąpielisko Śmieszek kończą sezon
2596 -
Opróżnia mieszkania po ludzkich tragediach, zmarłych, czy meliny. Niecodzienna profesja Jakuba Kośmidera
2422 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
1850
Najwyżej oceniane
-
Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi G. Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia!
+5 / -0 -
Seryjny włamywacz zatrzymany. Łup chował w... lodówce
+5 / -0 -
To nie były ćwiczenia. Policjanci uratowali chłopca!
+3 / -0 -
Najpierw walczyła o życie, teraz walczy o swoją nogę. „Jeżeli nie podda się Pani tej operacji – nogę trzeba będzie amputować…”
+3 / -0 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
+2 / -0
Najczęściej komentowane
-
Rajska Fala i kąpielisko Śmieszek kończą sezon
2 -
Wypłata "czternastek" idzie pełną parą. W piątek 6 września kolejne przelewy z ZUS
0 -
Adam G. na wolności. Były poseł wyszedł z aresztu
0 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
0 -
Akcja "Trzeźwość": 5 kierujących straciło uprawnienia. Rekordzista miał ponad 2 promile!
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert