zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

Rybnicki sanepid daje czerwone światło żorskim przedszkolom

2020-05-04, Autor: AB

Żorskie przedszkola i żłobek miały zostać uruchomione już 6 maja. Tak się jednak nie stanie. Wszystko za sprawą opinii rybnickiego sanepidu.

Reklama

Paln uruchomienia żłobka i przedszkoli w Żorach pojawił się w piątek. Dziś rano już wiedzieliśmy, że niemożliwe jest uruchomienie Przedszkola nr 16 i miejskiego żłobka >>Pracownik Żłobka i Przedszkola nr 16 z koronawirusem - placówka pozostanie zamknięta<<

Teraz magistrat podjął decyzję o dalszym zawieszeniu działania wszystkich przedszkoli w mieście. Dlaczego?

- Biorąc pod uwagę możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków działających na terenie naszego miasta, Prezydent Miasta Żory zwrócił się do Sanepidu w Rybniku z prośbą o wydanie przez niego opinii w tej sprawie. Ze względu na negatywną rekomendację Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Rybniku, w związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą zakażeń SARS-CoV-2 w regionie informujemy, że wznowienie działalności żłobków i przedszkoli na terenie Miasta Żory nie nastąpi 6 maja br. i zostaje odłożone w czasie - mówi Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu.

 

Oceń publikację: + 1 + 96 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~gestskoczka 2020-05-04 20:55:23

  Żory są powiatem. I wszystkie instytucje przypisane do zakresu administracji powiatowej, powinny być w Żorach. Na cholerę nam rybnicki sanepid, jak w Żorach powinien być sanepid żorski.

  Brakuje kilku instytucji powiatowych i o to mam pretensje do władz miasta. Tyle czasu jesteśmy powiatem grodzkim, a z niektórymi sprawami trzeba jeździć do Rybnika.

  Jak nie będziemy dbać o struktury administracji powiatowej, to może być tak, że przy najbliższej reformie administracyjnej wmontują nas w powiat rybnicki i będziemy w randze Czerwionki, Świerklan czy Łysek (z całym szacunkiem dla tych gmin). Nawet piękna idea – BKM, musi podlegać pod jastrzębskie MZK...

  15 12
 • ~jasnypieron 2020-05-05 09:26:04

  Łysy to może masz swój łeb, a ta gmina to Lyski

  5 5
 • ~gestskoczka 2020-05-05 10:36:58

  @jasnypieron, pierwszy raz od niepamiętnych czasów przyznaję Tobie rację, a gminę Lyski j jej Mieszkańców serdecznie przepraszam.

  8 2
 • ~jasnypieron 2020-05-05 13:33:28

  tak bywa jak się obrało na swojego idola "nieomylnego" arteksa...tyle, że Ty potrafisz przeprosić za błąd, bo on nawet jak obraża ludzi nie potrafi przeprosić, bo.....jest pupilkiem redakcji i niestety na zyt wiele mu pozwalają, byle kasa z kliknięć się "zgadzała"

  6 4
 • ~Arteks 2020-05-05 14:31:47

  @gestskoczka - kiedyś na to zwracałem uwagę ale... wolałeś trochę jak "Małgosia do pierogów" tworzyć swoje teorie. A sprawa jest bardzo prosta, Żory nigdy nie miały żadnego znaczenia administracyjnego i nie mają. Nie zmieniła tego nawet liczba mieszkańców która wzrosła. Dla administracji państwowej jesteście na równi z Lyskami. @jasnypieron - tym bardziej to brzmi zabawnie, ja doceniany "pupilek", redakcja w Rybniku zarabia fajną kasę, a tobie pozostaje kwilenie, żółć i bezradność, a może też bieda? :P

  2 17
 • ~agel 2020-05-05 14:50:21

  nie stać Państwa na tworzenie stacji Sanepid w Żorach.. Ile musiałoby być kontroli, ile kar żeby zwróciły się koszty..
  Czego w Żorach brakuje? Onkologii z własnym tomografem, radioterapią a nie. że - kpina - na TK szpital wozi pacjentów karetką do Katowic.. A jest dobre miejsce na wybudowanie centrum onkologicznego - przy Castoramie…
  Pacjentów nie brakowałoby..

  13 3
 • ~jasnypieron 2020-05-05 15:03:23

  arteks bieda??? To jeszcze nie hańbi człowieka, ale swego rodzaju "donosicielstwo" za ochronę obrażającego innych, bo maja odwagę miec zdanie przeciwne to na pewno bieda umysłowa co u ciebie występuje prawie bez przerwy. Poza tym ostatni raz ci napiszę ty [autocenzura, bo znów byś doniósł!!!] biedaku umysłowy, że ja nie mieszkam w Żorach

  8 0
 • ~gestskoczka 2020-05-05 19:19:52

  @Arteks, Żory od 200 lat mają tego pecha, że są za blisko równie zapyziałego Rybnika, do którego za czasów Wilusia, w PRLu, jak i obecnie na siłę ciśnie się instytucje ważne dla ponad półmilionowej społeczności.

  Ja uważam, że nasza aglomeracja która nie jest policentryczna, powinna być zdecentralizowana, czyli wszystkie instytucje regionalne powinny być rozdzielone pomiędzy Jastrzębie, Wodzisław, Racibórz, Rybnik i Żory. Byłoby to z korzyścią również dla Rybnika.

  Na koniec powiem Ci jedno, pies łańcuchowy nie potrafi nic innego tylko szczekać i się szarpać. Ty, choć baaardzo rzadko, potrafisz coś sensownego z siebie wydzielić. Mam prośbę do Ciebie, mniej ujadaj na Żory, a jak już jesteś na tym forum, to wnieś coś konkretnego.

  12 2
 • ~boblas 2020-05-06 07:48:49

  @Arteks - a taki spokój był bez Ciebie. Znów wyszło to co kiedyś napisałem, boli cię to, że Żory to powiat a nie gmina podległa Rybnikowi, to stąd twoje najeżdżanie na Żory. Przypominam tylko, Żory mają o wiele dłużej prawa miejskie niż Rybnik! Tyle w temacie do ciebie,

  Natomiast, po co się kłócić, czy sanepid lub zus powinien być w Żorach, obecna epidemia pokazała, nawet zacofanemu zusowi, że można większość spraw załatwić online. To jest przyszłość, więc nie widzę sensu rozbudowywania biurokracji, tworząc kolejne oddziały różnych instytucji w Żorach czy innych miastach, tam gdzie ich nie ma.
  Biurokrację w Polsce trzeba zmniejszać, ilość urzędników i państwowych posad też! Mam nadzieję, że kiedyś dożyję czasów, kiedy rządzący w Polsce zrobią w końcu z tym porządek, a nie tak jak dziś, tworzone są stanowiska, spółki państwa czy kij wie co, żeby tylko wsadzić na stołki swoich.

  7 0
 • ~Arteks 2020-05-06 11:42:07

  @jasnypieron - jeśli ktoś się rodzi biedakiem to go to nie hańbi i to nie jego wina ale jeśli ktoś jako dorosły jest stale biedakiem to znaczy, że albo jest niezaradny życiowo, ma problemy z intelektem albo z nałogami. @boblas - to was boli, że podlegacie we wszystkim Rybnikowi - mimo, że wiele miast wielkości Żor świetnie sobie radzi samodzielnie. Ale bycie centrum administracyjnym ma jeszcze inne zalety - przez to tworzą się nowe gmachy, dużo miejsc pracy, miejskie życie. :) Kiedyś wspominałem, że takie instytucje jak Sanepid bardzo się przydają. :) @gestskoczka - na siłę to zbudowano Żory - tylko jako sypialnię ROW i taka jest wasza rola. Urzędy i gmachy to atrybuty miast - nie wiosek lub osad pseudomiejskich jak Żory. Oczywiście możesz sobie pokrzyczeć i pozazdrościć jak sąsiad się w tej dziedzinie stale rozwija. Od 1 VII mamy w Rybniku pełnoprawny Sąd Okręgowy z Prokuraturą Okręgową - to były ostatnie instytucje w której byliśmy podlegli Gliwicom. :D Podobno z tym się wiąże kilkadziesiąt miejsc pracy dla prawników w Rybniku. :D

  1 10
 • ~jasnypieron 2020-05-06 12:11:15

  arteks, a Maroko-Nowiny – dzielnica leżąca w Centrum Rybnika, granicząca od północnego zachodu ze Śródmieściem. W dzielnicy znajduje się największe w Rybniku osiedle - Osiedle Nowiny- tak na około 30 tysięcy mieszkańców( czyli ciut więcej niż połowa mieszkańcow całych Żor jest zatem wyszukaną destynacją turystyczną czy też tylko zwykłą noclegownią ROW? Puknij się zatem w ten swój zhańbiony łeb biedaka umysłowego

  5 2
 • ~Arteks 2020-05-06 18:23:46

  @jasnypieron - dzięki za wsparcie bo chociaż niczego nowego nie odkryłeś, faktycznie popierasz, że wszystko dookoła to sypialnia Rybnika i w dużej mierze wszystko pracuje na interes mojego miasta. Także ten portal wspiera rybnicki CIT. :DDD

  1 9
 • ~boblas 2020-05-07 08:12:28

  @Arteks - czytaj ze zrozumieniem, nie wpieraj mi czegoś, czego nie napisałem. Nie twierdzę, że mnie boli uzależnienie od Rybnika, jasno i wyraźnie napisałem, że mam gdzieś gdzie te urzędy się znajdują.
  Podczas epidemii załatwia się coraz więcej spraw przez internet, więc dla mnie ten sanepid może być i w Krakowie. To jest przyszłość, a nie jeżdżenie od urzędu do urzędu, i chodzenie od stanowiska do stanowiska.

  Miejsca pracy mówisz wam przyciągają? Masz na myśli Ryfame czy inne zakłady? Jakoś nie słyszałem, żeby któryś z zakładów w Żorach zwolnił całą załogę i likwidował się.
  Widzę, że chyba propaganda pis i tvp mocno siedzi ci w głowie.
  Sąd w Żorach też jest, może i podlega innym, ale co to zmienia? Prawników starych i ciągle nowych też mamy, więc co to za przechwałki?
  Poczekajmy aż rozpędzi się kryzys, ciekawe jak powiększy się już wielka dziura budżetowa Rybnika.
  A już odpowiedź na post jasnegopierona, to wypowiedź na poziomie Macierewicza, chłopie przestań tyle brać bo cię zmiecie z planszy.

  6 0
 • ~Arteks 2020-05-07 23:59:48

  @boblas - nie mogłeś słyszeć bo was przemysł był bardzo słaby (nigdy nie było żadnej fabryki maszyn pokroju Ryfamy) i upadł w latach 90. Nasza Ryfama przetrwała do 2020 roku i dobrze, że nie padła w czasie strukturalnego bezrobocia ale obecnie - kiedy inne zakłady bez problemu przejmą pracowników. A może ten upadek będzie z korzyścią dla miasta bo Ryfama znajduje się w jego centrum. W innym większych miastach jak Katowice czy Bielsko - też fabryki zniknęły z centrum i przeważnie wyszło to miastom na korzyść. Piszesz, że wiele rzeczy można załatwić online? Może można ale jak otwarto rybnicki ZUS (po zamknięciu w marcu) to pierwszego dnia przybyły tłumy. Możesz mieć gdzieś takie urzędy bo jesteś typowym ignorantem któremu do szczęścia potrzebna jest budka z piwem, kąpielisko w śmierdzącym stawie i blaszak przy ulicy. Dla miast i mieszczuchów nie są to jednak obojętne sprawy. Ja sobie bardzo cenię, że wszystkie sprawy odkąd tylko pamiętam załatwiam na miejscu - po nic nigdy nie musiałem jeździć gdziekolwiek. Cieszy mnie też to, że wiele osób z wyższym wykształceniem ma pracę w takich różnego rodzaju urzędach, które współtworzą każde porządne miasto.

  0 7
 • ~boblas 2020-05-08 08:02:52

  @Arteks - hamuj się chłopie z tym co piszesz, bo sugerujesz, że jestem żulem! Wyjaśnię ci jedno - nie stoję pod budką z piwem, nie kąpie się w śmierdzącym stawie.

  Likwidacja Ryfamy to tylko początek.
  Może znasz powód fali ludzi w Zus? Bo ja znam, dlatego, że sam mam działalność, a wielu ludzi jeszcze nie dostało jeszcze decyzji i wsparciach i wypłaconych pieniędzy, min. postojowego czy zasiłku opiekuńczego.
  Na infolinię nie da się dodzwonić, więc przyjechali, tak właśnie działa twój wychwalany zus. Nie mogą się skontaktować, więc jak pojawiła się możliwość to się zjawili walczyć o swoje!
  Zupełnie jak wczoraj podczas protestu w Warszawie, ale co ty tam wiesz o prowadzeniu własnego biznesu.

  Lubię Żory przede wszystkim za jedno, za brak kopalni i fedrowania pod teren miasta, a to dlatego, że widzę jakie spustoszenie sieją kopalnie w innych aglomeracjach. Nie mamy szkód, nie mamy problemów z tym związanych.
  Z resztą po co z tobą pisać, jak pierwsza z twoich reakcji na konkretne argumenty to hejt?
  Nie ma sensu, więc jako człowiek inteligentniejszy, kończę dyskusję a ty żyj w swoim idealnym świecie.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2699