zamknij

Wiadomości

„Rz”: konstytucja nie pozwala karać za brak maski. Wyrok sądu

2020-08-07, Autor: tora, źródło: Rzeczpospolita

Konstytucja nie pozwala ukarać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa i zakazu przemieszczania się - pisze „Rzeczpospolita”.

Reklama

Dziennik przytacza historię, która swój początek ma 19 kwietnia. Policja chciała ukarać mandatem mieszkańca wielkopolskiej gminy Czempiń, który wybrał się z rodziną na wycieczkę rowerową i nie zasłonił ust ani nosa. Mężczyzna nie przyjął jednak mandatu i policja skierowała sprawę do sądu. Dowiedział się, że usłyszy zarzut złamania zakazu przemieszczania się.

"...według policji, jadąc na rowerze, nie zaspokajał niezbędnej potrzeby życiowej. Zakwalifikowano to jako popełnienie wykroczenia z art. 54 kodeksu wykroczeń. Skończyło się wnioskiem policji do SR w Kościanie, który rozpoznał sprawę na posiedzeniu niejawnym.” czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Dziennik podaje, że sędzia odmówił wszczęcia postępowania, powołując się na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód.

„Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń uznając w tym wypadku za blankietową normę.” czytamy.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~agel 2020-08-08 02:40:05

    Sama mam astmę i nie przeszkadza mi to w noszeniu maski. Ludzie przesadzają z nienoszeniem maseczek. Lepiej zeby wirus rozprzestrzeniał się wolniej niż szybciej, lekarze i policja się nie wyrabiają z pracą..

    Niestety ale sama się teraz zastanawiam czy nie zaczęłam chorować na covid... Duszności jak chol.., spać się nie da.. Nikomu nie życzę..

    4 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1539