zamknij

Wiadomości

Smog w Żorach: normy przekroczone o ponad 700%

2019-03-29, Autor: maj

Wczorajszej nocy smog powrócił do Żor. Ze wskazań czujników Airly wynika, że w centrum miasta normy pyłu PM2.5 były przekroczone nawet o 709%!

Reklama

To była ciężka noc dla mieszkańców naszego miasta. W szczytowym momencie stężenia pyłu PM2.5 przekroczyły w Żorach normy o 709%, z kolei PM10 o 600%!

Dziś rano (7.00) wskaźniki pokazywały przekroczenie PM2.5 o 478%, a PM10 o 393%. Portal Airly ostrzega przed bardzo złą jakością powietrza i zaleca mieszkańcom pozostanie w domach. 

- Jeśli to możliwe, zostań w domu. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może wpłynąć na Twoje zdrowie - czytamy w komunikacie.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~minges 2019-03-29
  11:04:57

  12 2

  No więc jakie są rozwiązania i wyjście z tej sytuacji? Działa uchwała RM o dopłatach na wymiany kotłów itp., jest program Czyste Powietrze, niektórzy korzystają. Ale - wszystko znów rozbija się o pieniądze. Byłem kiedyś na spotkaniu ws. ciepłociągu. Zaczęto mówić o zaletach, jakie to fajne i w ogóle. Padło pytanie o koszty, którego prowadzący ewidentnie unikali. W końcu prowadzący powiedział, że koszt ogrzewania będzie kilkaset złotych droższy od ogrzewania gazem (na sezon), no i część ludzi wyszła z sali. Niestety - póki węgiel będzie tańszą alternatywą - nic się nie zmieni. Nawet w kwestii kotłów 5 klasy czy ecodesign - zawsze ekonomicznie brać górę będzie węgiel. Może trochę podejście zmienia się u młodych - lepiej zapłacić więcej ale mieć spokój ze zrzucaniem węgla, wynoszeniem popiołu, zakurzeniem/zadymieniem piwnicy itp. Ta kwestia nie tyczy się wszystkich ale porównywalnie do zarobków konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych na termomodernizację, a później na wymianę kotła c.o. na eko (gaz) lub ciepłociąg jest nie lada wyzwaniem. A wszystko dookoła drożeje. Zarobki - raczej stoją w miejscu lub wzrastają, ale nieznacznie. I nie jest to miejsce na hasła typu: źle ci, to sprzedaj dom; mało ci, to zmień pracę; przecież 500+ dostajesz/dostaniesz... Przede wszystkim świadomość, ale też jakaś zachęta ze strony władz do podłączeń do ciepłociągu, do zmiany pieca na gazowy, jakieś ulgi, niższy podatek lub zwolnienie z niego... Mam wrażenie, że rządzący uchwalili przepisy antysmogowe i już zacierają ręce na pierwsze kontrole, mandaciki i rozprawy sądowe...

 • ~Arteks 2019-03-29
  11:35:21

  11 9

  @minges - a dlaczego tak się dzieje i dlaczego kilkaset zł więcej rocznie powoduje brak zainteresowania przyłączeniem? Zachłanność, skąpstwo lub chęć przeznaczenia tych pieniędzy na coś innego. Niedawno prezydent Kuczera słusznie zauważył, że "ludzie kupują auto za 100 tysięcy na raty i palą węglem, bo najtaniej..." I dlatego trzeba wspólnie walczyć o ustawę która nakazywałaby obowiązek obligatoryjnego podłączania się w miastach do sieci jeśli ta istnieje w promieniu dajmy na to 100 metrów od budynków.

 • ~minges 2019-03-29
  12:28:42

  8 1

  @Arteks - uwaga pana Kuczery była słuszna, co innego gdy kogoś stać i z lenistwa syfi. Mi chodzi o sytuację zwykłego - nazwijmy to - zjadacza chleba, który zarabia tyle, że za każdym razem patrzy na co wydać, żeby na wszystko starczyło, a żeby jeszcze było co odłożyć, na wakacje pojechać itp. Tych leniwych trzeba uświadamiać - i tu karanie myślę byłoby skuteczne. Ale co zrobić z tą drugą grupą? Niektórzy nie decydują się na eko ogrzewanie czy na inwestycję w termomodernizację, bo nikt nie jest w stanie im powiedzieć jakie to będą koszty, jak się to później przełoży na opłaty za ogrzewanie. Tobie się łatwo mówi, radnym się łatwo mówi, a najprościej to karać, bo bez bata Polak się nie dostosuje. Tak jak napisałem wcześniej - są bogaci - leniwi i są chętni - ale niemajętni. I tu jest problem, jak znaleźć złoty środek by tych pierwszych zmusić, a tych drugich zachęcić? Obligo podłączenia do ciepłociągu jest bez sensu. O ile w przypadku kanalizacji jest inaczej - każdy dom powiedzmy 'produkuje' podobne ilości ścieków, o tyle w przypadku ciepłociągu zapotrzebowanie danego domu/budynku na ciepło jest kompletnie inne i zależy od m. in. kubatury, izolacji, budulca, okien, drzwi itp. Nie jest to takie proste.

 • ~izi 2019-03-29
  12:35:26

  10 0

  nic nowego... już w listopadzie widziałem takie cyfry, po prostu, nie ma co się wysilać, bo emerytury i tak się nie dożyje...

 • ~Artur Kowalski 2019-03-29
  20:47:45

  2 8

  normy przekroczone o 700% !!! Do jasnej cholery, trujecie nie tylko siebie samych ale i nas, nasze dzieci! Na sumieniu będziecie nas mieć ludzie. Kiedy doczekamy się spójnej polityki antywęglowej? niech do jasnej cho.ery działają kopalnie ale węgiel na eksport! Co roku przez smog UMIERA 8,8 mln ludzi na całym świecie! Jest coraz gorzej zamiast coraz lepiej! Są dofinansowania z "czyste powietrze" weźcie ludzie się ogarnijcie i wywalcie te kopciuchy bo ZABIJACIE siebie, swoje wnuki itp. Sam skorzystałem z dofinansowania i nie żałuję, mam czystą kotłownię, spokój, nie latam jak poparzony dokładać ciągle do pieca. ALE też nie było kolorowo, jak przeczytałem wniosek to chciałem to piep.znąć wp.zdu ale na szczęście w necie znalazłem ratunek, facet z https://czystepowietrze.eu/co-zyskujesz/f41/ skontaktował się ze mną i przeprowadził przez proces, teraz mam kocioł na pellet i wiem, że żyję i wiem, że mam czyste sumienie.. zmiany zaczynajmy od własnego podwórka, że tak powiem a potem mówmy sąsiadom, zwłaszcza tym staruszkom bo młodzi doczytają w sieci a dziadkowie najbardziej nieufni przecież do nowości i zmian

 • ~zel7 2019-03-30
  23:30:03

  2 0

  Za dotacje z wfosigw przyszedł PIT że trzeba zapłacić podatek dochodowy 18%, proszę mieć to na uwadze jak zostanie uruchomiona machina propagandy sukcesu...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 398