Sprawozdanie ze sportowej majówki

2015-05-09, Autor: mkor, źródło: mat. pras.

W zeszłym tygodniu odbyła się sportowa majówka w Żorach. Przez trzy dni odbywały się wydarzenia związane z aktywnością, w których wzięli udział zarówno ludzie młodzi jak i starsi.

Pierwszy dzień to Święto Rowerów i Rolek, którego organizacja została popsuta przez padający deszcz i stosunkowo niską temperaturę. Tylko kilka z zaplanowanych konkurencji zostało przeprowadzonych ze skutkiem. Rodzinna zabawa pod nazwą „Mistrz Kierownicy” przyciągnęła na start drużyny dwuosobowe. Rodzice musieli pokonać trasę samochodem na specjalnie przygotowanym przez Ośrodek Szkolenia Kierowców „ROYS” Adam Rojek, torze manewrowym. Dzieci natomiast na rowerze musiały zmagać się z torem przeszkód wiodącym uliczkami miasteczka ruchu drogowego. O zwycięstwie w tych kategoriach decydowała suma uzyskanych punktów za przejazd.

W klasyfikacji rodzinnej zwyciężyli Bartosz i Paweł Sikora, a tuż za nimi uplasowali się Aleksandra i Adam Woltańscy. Jazda samochodem z umieszczonym na masce talerzem i piłeczką wzbudziła duże zainteresowanie dlatego przeprowadzono również klasyfikację indywidualną. I tak oto w kategorii kobiet triumfowała Wirgina Borucka, a w kategorii mężczyzn Kajetan Borucki.

Najbardziej wytrwałą grupą uczestników byli posiadacze rowerów, którzy mimo mało sprzyjających warunków rywalizowali w wyścigach oraz kilku konkurencjach rowerowych. W kategorii młodziczek wysokie miejsca zajęły reprezentantki Żor, Karolina KawkaAleksandara Wóltańska, które zajęły kolejno pierwsze i trzecie miejsce na podium. Kamil ŚpiewokMateusz Koczar w kategorii młodzików zajęli drugą i trzecią lokatę. W kategorii żaków triumfował Konrad Juraszczyk, z Klubu Kolarskiego Żory Fuji, a na najniższym stopniu podium uplasował się Mikołaj Szulik. Kolejne sukcesy w młodszych kategoriach osiągali Olimpia Siwek, Nikola Wieczorek, Dawid Szulik, Oskar Marcinkowski oraz Olaf Pajączkowski.

Warto wspomnieć, że ten dzień to też otwarcie wypożyczalni sprzętu rolkowego (w sprzedaży m.in. rolki, ochraniacze, kaski). Padający deszcz ograniczył jednak liczbę uczestników, a zaplanowane warsztaty dla dzieci zostały przeniesione do namiotu przy ul. Folwareckiej. Chętni mogli uczestniczyć w warsztatach pierwszej pomocy oraz porozmawiać na temat bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym.

Pierwszą imprezą sportową rozpoczynającą program "Sobota dla Aktywnych" był Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego, który odbył się na kortach Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Żorach Roju. Do turniej rozpoczynającego sezon wiosennych rozgrywek przystąpiło 9 zawodników. W kategorii open triumfował Kazimierz Kowalski, a tuż za nim znaleźli się kolejno Andrzej KowalewskiKamil Gryboś. W kategorii młodzieżowej wygrał Aleksander Klich. Kolejne miejsca podium zajęli Daniel MarciszKarol Skura.

Natomiast sympatycy tenisa stołowego mieli tego dnia możliwość uczestniczenia zarówno w grach rekreacyjnych jak i turniejowych. W godzinach od 12:00 do 15:00 w hali sportowej MOSiR-u dla wszystkich chętnych było do dyspozycji jedenaście stołów tenisowych. Od godziny 15:00 rozpoczął się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego z udziałem 42 osób. W kategorii dorosłych pierwsze miejsce zajął Jarosław Badura, a na niższych stopniach podium znaleźli się Wiesław BańczykKazimierz Rybok. Z kolei w kategorii młodzieżowej wygrała Anna Kulas, tuż za nią znaleźli się Łukasz GojnyMateusz Żerdziński.

Największa liczba osób tego dnia (68 osób) uczestniczyła w energetycznych zajęciach Zumby. Dynamiczność, zabawa i świetna muzyka przyciągnęła zarówno dzieci, młodzież oraz dorosłych. Doskonale przygotowany i perfekcyjnie wykonany przez instruktorów ze szkoły tańca układ, zagwarantował doskonałą zabawę i wprawił uczestników w wyśmienity nastrój.

Ostatni dzień majowego weekendu z MOSiR-em upłynął na spotkaniu z Reprezentantką Polski w Biathlonie - Weroniką Nowakowską - Ziemniak. Dwukrotna medalistka Mistrzostw Świata 2015 (srebro w sprincie, brąz w biegu pościgowym), uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (Vancouver 2010 - V miejsce, Sochi 2014 - VII miejsce) spotkała się z mieszkańcami uczestnicząc w dwóch imprezach sportowych.

W godzinach porannych reprezentantka Polski w Biathlonie brała udział w szkoleniu uczestników Spaceru Po Zdrowie Nordic Walking, dla których poprowadziła specjalnie przygotowaną rozgrzewkę. Marsz rozpoczął się na parkingu na osiedlu Sikorskiego a uczestnicy mieli do pokonania trasę około 5 km. Doskonaląc technikę marszu Nordic Walking mogli również poznać nową odmianę marszu - BUNGYPUMP. Obecna wśród uczestników instruktor NW, Katarzyna Wolniewicz z "Fabryki Nordica", prezentowała ćwiczenia oraz nowe kije z wbudowaną 20 cm amortyzacją. Docelowym miejscem spaceru była strzelnica "Dębina", gdzie na uczestników czekał poczęstunek oraz dodatkowa atrakcja w postaci konkursu z nagrodami. Szczęśliwcami okazali się: Sylwia Saternus, Zenon Frydecki, Aleksandra Suchocka, Oliwia Rduch, Ryszard Kruk, Marek Gwóźdź, Ryszarda Szpotakowska, Sławomir Domagała. W marszu uczestniczyło 37 osób.

O godz. 11 30 na Strzelnicy "Dębina" podczas Otwartych Zawodów Strzeleckich odbyła się oficjalna część spotkania z zaproszonym gościem. Spotkanie z nową gwiazda sportów zimowych było dla mieszkańców okazją do bliższego poznania biathlonu. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej atmosferze rozmów, wspólnych zdjęć, prezentacji medali i rozdawania autografów. Obecność podczas zawodów strzeleckich nie była przypadkowa. Mistrzyni zaprezentowała karabin biathlonisty, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonych osób. Biathlonistka przyłączyła się również do wspólnej zabawy oddając pierwsze strzały w nowym sezonie do specjalnie przygotowanej na tę okazje tarczy. Wizyta niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci naszych mieszkańców, a to ze względu na fakt, iż Pani Weronika zaprezentowała się nie tylko jako profesjonalistka ale również jako osoba obdarzona niezwykłym urokiem osobistym. Łączna liczba uczestników Otwartych Zawodów Strzeleckich z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja wyniosła 139 osób.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Wojciech Kostur, w kategorii kobiet była to Martyna Weissmann. W kategorii młodzieżowej 15-17 była to Agnieszka Balcarek, a w kategorii dzieci 12-14 lat zwyciężyła Julia Lubszczyk. W przypadku zdobycia jednakowej liczby punktów zadecydował strzał bliższy środka tarczy.