zamknij

Wiadomości

Sprzedawcy węgla będą musieli wydawać świadectwa jakości paliw

2018-05-15, Autor: Wacław Wrana

Dziś na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny zapowiedział, że do końca roku wejdą w życie przepisy obligujące sprzedawców węgla do wydawania świadectw jakości paliw.

Jedną z sesji trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęcono zagadnieniom smogu i jego wpływu na życie gospodarcze.

Reklama

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - Tomasz Pietrusiak stwierdził, że w Krakowie efekty wprowadzenia tzw. uchwały antysmogowej są już widoczne. - Ilość dni z przekroczeniami norm powietrza spadła ze 165 w 2016 roku do 130 w rku 2017 – powiedział urzędnik. Dodał jednak, że postęp w walce ze smogiem nie będzie możliwy bez wprowadzenia na poziomie krajowym norm jakości sprzedawanych paliw.

W podobnym duchu wypowiedział się prezydent Rybnika – Piotr Kuczera, który podkreślił, że bez rozwiązań systemowych i norm jakości paliw samorządom trudno egzekwować przepisy zakazujące spalania mułów i flotokoncentratów.

Obecny na debacie pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny zapewnił, że do końca roku w życie wejdą przepisy normujące jakość paliw.

- Jesteśmy po pierwszym czytaniu projektu ustawy w sejmie. Zapewniam, że do końca roku gotowe będą przepisy, które zakazywać będą spalania w piecach mułów i flotokoncentratów. Przepisy obligować będą także sprzedawców paliw, do wydawania każdemu klientowi świadectwa jakości – powiedział minister Woźny.

Czy Waszym zdaniem wprowadzenie norm jakości paliw przyniesie przełom w walce ze smogiem?

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~gestskoczka 2018-05-19 12:21:05

  Czy wprowadzenie norm jakości paliw przyniesie przełom w walce ze smogiem – tego nie wiem. Wiem już natomiast, a przekonała mnie do tego rozmowa Marcina Zasady z Piotrem Woźnym zamieszczona we wczorajszym DZ, że dla Żor ważniejsza jest stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jak te gadżety do pomiaru jakości powietrza zakupione przez miasto i zamieszczone w dziesięciu miejscach.

  Cytat z tej rozmowy: [c] Piotr Woźny – Z Nowego Targu do Zakopanego jest 12 km. I w Nowym Targu powietrze jest pewnie dużo gorsze niż w Zakopanem, ale miasto ma tego pecha, że nie ma w nim stacji monitoringu powietrza. Marcin Zasada – Witamy w Będzinie, w Piekarach, Siemianowicach, w Bytomiu… Tam też nie bada się powietrza. Wszyscy wiedzą że jest równie złe, jak w sąsiednich miastach, w których działają stacje pomiarowe, ale nie ma ich na liście WHO, więc od rządu nic nie dostaną. [/c]

  Reasumując. W tych miastach śląskich, wymienionych w powyższym cytacie są takie gadżety do pomiaru powietrza jakie władze Żor zakupiły, ale nie ma profesjonalnej stacji z WIOŚ. W Żorach mamy, małą ubożuchną (w porównaniu z Rybnikiem czy Wodzisławiem) stację, ale jest. I dotację rządową dostaniemy. O Jastrzębiu się nie mówi, choć tam jakość powietrza nie jest lepsza niż w Żorach, więc nie wiem, czy Jastrzębie znalazło się w programie rządowej pomocy w walce ze smogiem.

  1 2
 • ~jasnypieron 2018-05-21 07:01:14

  nawet jak tych czujników będą tysiace, to nie zmieni sytuacji(no oprócz strat w budżecie). Podobnie żaden "papierek" nie zmieni stanu jakości paliwa( no oprócz wydłużenia kolejek przy zakupie). Żadna też konferencja, seminarium, itp niczego radykalnie nie zmieni, a tego że sytuacja smogowa powoli się poprawia jakoś niewielu chce zauważyć, zwłaszcza wielu histeryków smogowych udaje ślepych, a przynajmniej z "klapkami na oczach"

  2 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy drogi w Żorach są dobrze odśnieżone?
Oddanych głosów: 818