zamknij

Wiadomości

Substancje z nielegalnego składowiska silnie trujące!

2019-03-25, Autor: maj

Miesiąc temu policjanci odkryli na terenie Żor nielegalne składowisko substancji chemicznych. Jak się okazuje, są to silnie trujące substancje, mogące zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców. Prokuratura nakazała żorskiemu magistratowi pilną utylizację odpadów.

Reklama

Przypomnijmy, 20. lutego policjanci odkryli w Żorach nielegalne składowisko substancji nieznanego pochodzenia. W naczepach tirów znajdowało się około 700 tysięcy litrów płynów, które prawdopodobnie były wylewane do wielkiej dziury w ziemi. 

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Żorach. Prokurator zlecił m.in. zbadanie składu tajemnicznych substancji. Okazuje się, że mogą one zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców. W związku z tym prokuratura, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nakazała Urzędowi Miasta Żory natychmiastowe usunięcie płynów z działki przy Sosnowej.

Przeczytaj więcej: Nielegalne składowisko w Żorach. Kto usunie odpady?

- 21. marca Urząd Miasta Żory otrzymał pismo z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która zwróciła się w nim do Prezydenta Miasta Żory o “... niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do ich usunięcia tj. zlecenie uprawionym podmiotom przetransportowanie ich do miejsca, w którym odpady te mogą zostać zmagazynowane”. Takie działania zostały już podjęte przez Urząd Miasta Żory - powiedziała nam pełnomocnik prezydenta Żor - Anna Ujma.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Józef Brzozowski 2019-03-25 17:35:28

  Nie bardzo rozumiem. Te odpady są na prywatnej posesji.

  Jak mogła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wydać Urzędowi Miasta Żory nakaz wywozu i utylizacji tych odpadów?

  To, moim zdaniem powinno należeć do właściciela posesji. Urząd Miasta nie może sprzątać nam podwórek, może wydać nakaz sprzątnięcia - a to jest różnica.

  65 5
 • ~minges 2019-03-25 21:26:47

  Wziąść nie ale wziąć - na pewno. Btw, zgadzam się w 100% z przedmówcami. Za zapalenie papierosa na chodniku - mandat, za wypicie browarka (z kulturą) na spacerku - mandat, za spalenie w piecu kawałka dykty, bo akurat się zawieruszyła w węglu - mandat. Ale za 700 tys. litrów (!!!) substancji zagrażającej życiu i zdrowiu mieszkańców, wylewanej do gruntu - fifka! I jeszcze utylizacja na koszt podatnika! A sie kiedyś helikopterem woził!

  65 3
 • ~Barbara Wowra-Motyka 2019-03-26 10:42:25

  Mam pytanie, dlaczego my jako mieszkańcy Żor mamy płacić za p. Osińskiego? Ten pan to magnat , chyba sam powinien zapłacić za swoje nielegalne składowisko.

  55 0
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-03-26 16:54:00

  Tak jest ! Odpady same sobie przyszły na prywatną posesję. A teraz zapłacimy my

  27 0
 • ~Mariusz Śledź 2019-03-27 10:52:36

  To jakaś farsa. Prywatny w cudzysłowiu przedsiębiorca odbiera shit zgarnia kasę po kilka stów za tonę a miasto i podatnik ma płacić? Miasto chyba wie gdzie wystawić fakturę

  20 0
 • ~aponeo 2019-03-27 12:55:44

  @Józef Brzozowski
  Właśnie tu jest kluczowe, na czyj koszt UM usunie te odpady. Proponuję/proszę żeby redakcja dopytała się, kto zapłaci za utylizację. Bo to ma szalenie istotne znaczenie. W świetle prawa (art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o odpadach) posiadacz odpadów to: "...rozumie się przez to wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości".
  To "domniemanie" powoduje zabezpieczenie przed przekrętami - nie ma tłumaczenia, że ktoś mi coś podrzucił, albo wskazujesz czyje są odpady, albo ty płacisz. Jasne, że może się zdarzyć, że ktoś wywali komuś jakieś śmieci na pole, to jest problem ale to właściciel terenu musi posprzątać ( pełno jest w internetach wyroków sądów na ten temat: jak ktoś ma czas i lubi prawniczy bełkot - polecam poczytać II SA/Bk 149/14). Dura lex sed lex.
  Ale tu mamy kilka naczep z pojemnikami, wykopany dół pod "utylizację". No śmierdzi na kilometr (zawartość pojemników jak i cała sprawa). A właściciel za granicą przypadkiem. Przecież to jest teren ogrodzony. Nie widział nikt z obsługi co się dzieje? Nie wierzę...
  @Mariusz Śledź
  To jest grubo ponad 500 zł/Tonę, czyli temat jest "warty" około 500.000 PLN, więc jest się czym podzielić...
  Stąd moja prośba - spytajcie się drodzy dziennikarze, kto zapłaci za utylizację. Bo jeżeli miasto, czyli my, no to ja dziękuję za takich gospodarzy. A jak ktoś wyczuje w tym interes, bo miasto i tak posprząta na swój (czyli nasz) koszt, to w niedługim czasie może być znowu głośno o podobnych przypadkach...

  28 0
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-03-27 16:38:20

  I za kogo kadencji takie rzeczy ? :P

  12 7
 • ~bestia_wojny 2019-03-27 17:35:50

  Za kadencji Morawieckiego. To Prezes Rady Ministrów powołuje zarówno wojewodę jak i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska :-)

  Pomogłem?

  22 13

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 1519