zamknij

Wiadomości

Światowej sławy architekt w Żorach: "Polska przeżywa renesans!"

2019-02-26, Autor: maj

- Zawsze ceniłem architekturę waszego kraju. Teraz śmiało mogę powiedzieć, że Polska przeżywa pod tym względem prawdziwy renesans! - mówił Daniel Libeskind podczas wizyty w żorskim Muzeum Ognia. Co architektowi z Nowego Jorku spodobało się w budynku najbardziej?

Reklama

Muzeum Ognia w Żorach odwiedził dziś światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Był on zafascynowany budynkiem żorskiego muzeum. Autor projektu, Oskar Grabczewski, przywitał gościa z Nowego Jorku i przyznał, iż zawsze był on dla niego wielką inspiracją. Polski architekt opowiedział nam o tym, skąd wziął się pomysł na tak oryginalną bryłę budynku.

- Bardzo długo nie mogliśmy wpaść na pomysł jak ma wyglądać budynek, który będzie miał za zadanie promować Żory. Postanowiliśmy sięgnąć do historii miasta i do genezy jego nazwy. Zrozumieliśmy, że ogień jest bardzo mocno wpisany w historię Żor. Do tego dołożyliśmy uwarunkowania lokalne, ponieważ okazało się, że pod ziemią znajdują sie bardzo skomplikowane sieci, przez które nie da się przedrzeć. Połączenie tego skomplikowanego kształtu z historią miasta zaowocowało pomysłem, że budynek powinien w jakiś sposób przypominać ogień. I ta skomplikowana geometria jest naszą autorską wizją jak może wyglądać płomień - wyjaśniał architekt.

Daniel Libeskind nie krył zachwytu nad unikalnym projektem i zachwalał polskiego architekta, który oprowadzał go po muzeum.

- To niesamowite, że tutaj wśród dróg i rozjazdów można znaleźć tak wspaniały budynek. Jego architektura jest światowej klasy. To dla mnie wyjątkowa budowla - mówił amerykański architekt. Wyznał również, że zawsze cenił polską myśl architektoniczną i że widzi jak odradza się ona na naszych oczach.

- Polska architektura jest na bardzo wysokim poziomie, zarówno historycznie jak i współcześnie. Nawet przed wojną polska sztuka i architektura była znana na cały świat. I nie ma powodu by nie było tak również teraz! To ten sam talent, który Polacy mają w sobie od wieków. Ten kraj był okupowany przez wiele lat, a jego możliwości były stłumione przez Związek Radziecki. A teraz Polska w mojej opinii przeżywa prawdziwy renesans! Widać to wszędzie, w Warszawie, w Krakowie, w mniejszych miastach, i przyznam, że jest to dla mnie bardzo inspirujące - powiedział nam gość z Nowego Jorku.

Przypomnijmy, Muzeum Ognia w Żorach zostało otwarte 4 grudnia 2014 roku. Za jego unikatowy projekt odpowiedzialna jest katowicka pracownia OVO Grąbczewscy Architekci. Muzeum zostało nominowane do jednej z najważniejszych nagród dla Współczesnej Architektury – Mies van der Rohe Award, a także w konkursie German Design Award 2018. W zeszłym roku muzeum znalazło się również na liście stworzonej przez ekspertów architektonicznego serwisu contemporist.com wśród 13 obiektów muzealnych z całego świata wśród takich obiektów jak Muzeum Róży w Pekinie, Len Lye Centre w Nowej Zelandii czy muzeum sztuki The Broad w Los Angeles.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~boblas 2019-02-26
    17:10:06

    46 5

    @Arteks - wypowiesz swoje zdanie na ten temat?
    Nawet tak sławny architekt potrafi docenić tą konstrukcję....
    Czy odwiedził też Rybnik?

  • ~jasnypieron 2019-02-27
    08:14:18

    18 5

    "Światowej( zawężonej do rybnickich Nowin) sławy "znafca" i ekspert od wszystkiego zrównoważonego" czyli arteks zwiedzai poznaje w końcu na rowerze oczywiście kolejne dzielnice światowej sławy Rybnika i węszy, węszy....gdzie i komu wylatuje dym z komina i jako wzorowy obywatel i mieszkaniec podzieli się tą wiedzą z.....

  • ~gestskoczka 2019-02-27
    13:28:13

    11 3

    Lubię patrzyć na ten obiekt, często przez pryzmat maszyny umieszczonej na rondzie Huloki. Szczególnie wieczorem, jak odbija się zachodzące słońce.

    Myślę że ten budynek jest takim wizerunkiem Żor, jak spodek w Katowicach czy Pałac Kultury w Warszawie.

  • ~Arteks 2019-02-27
    13:52:51

    6 27

    @boblas - oczywiście, że się wypowiem skoro nalegasz. To jest ekscentryczny budynek dlatego on może robić wrażenie na kimś kto go zobaczy pierwszy raz jakieś. Kierowcy na niego podobno narzekają "bo oślepia" - efekt jest odwrotny od "wow". Natomiast ja bym polemizował z tym architektem który twierdzi, że budynek nawiązuje do ognia bo przecież nie projektowano go jako Muzeum Ognia tylko jako miejski pawilon powitalny. W trakcie budowy jak brakło kasy i media obśmiały ten pomysł, wymyślono nową funkcję - niemniej dziwną. Jakby zaproszono go do Rybnika to moglibyśmy mu pokazać tyle miejsc, że zabrakłoby mu czasu... Wymienię kilka unikalnych obiektów. Ze staroci: zamek, bazylika, gmach Juliusza, zespół szpitala psychiatrycznego, gmach szkoły muzycznej, modernistyczny gmach szkoły mechanicznej, z industraliów i obiektów dziwnych: Kopalnia Ignacy, jedyny w Polsce Szyb Basztowy Szymański, jedyny w Polsce tego rodzaju przystanek kolejowy wbudowany w nasyp Rybnik Paruszowiec, akweduktowy Most Zamysłowski - który PKP uważa za jeden z najciekawszych w Polsce(!), z czasów współczesnych: FocusPark, Domy Sąsiedzkie (reprezentowały Polskę na wystawie architektonicznej), dom igloo, a z ciekawostek z czasów PRL gmach Teatru czy okrąglak. @jasnypieron - każdy kopcący dom jaki zobaczy Liebeskind to cywilizacyjna porażka Polski i Śląska. @gestskoczka - to tylko świadczy jak słabym miastem w architekturze są Żory bo każde inne miasto może się pochwalić wieloma ciekawymi obiektami z przeróżnych czasów, różnych stylów, różnego pochodzenia i różnej wielkości. A Żory tylko jednym obiektem który kontrowersyjny ale może też trochę ekscentryczny zarazem. Funkcjonalnością wszystkich wokoło śmieszy i powiększa deficyt spółki która się nim zajmuje. Jego wygląd wcale nie jest powodem przyciągania doń turystów.

  • ~boblas 2019-02-27
    17:31:59

    17 3

    @Arteks - zacytuję Ci coś: "We wtorek, 26 lutego o godzinie 12:30 słynny architekt przyjedzie do Muzeum Ognia w Żorach. Zostało ono wybrane jako jeden z kilku najciekawszych budynków w Polsce, które Daniel Libeskind odwiedzi w ramach projektu związanego z 100 rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości."
    To z innego portalu, więc proszę Cię, nie szukaj już na siłę dziwnych argumentów które potwierdzają tylko Twój "jedyny słuszny" punkt widzenia.
    Nad wyborem pewnie pracowało wielu ludzi, którzy mają o tym pojęcie i wykształcenie w tych kierunkach, więc według Ciebie oni się mylą?

    Natomiast jakoś widocznie wymienione przez Ciebie budowle w Rybniku, zostały pominięte, czyżby dlatego, że nie spełniały tych wymagań?
    Proszę Cię nie ośmieszaj się i nie broń już ze wszystkich sił Rybnika, nie krytykuj Żor, daj sobie już spokój. Wszystko co chciałeś już powiedzieć powiedziałeś, powtarzasz się ze wszystkim i nic ciekawego już nie wnosisz do dyskusji.
    Żory idą swoją drogą i będą nią szły, czy Ci się to podoba czy nie, koniec i kropka.

  • ~gestskoczka 2019-02-27
    17:33:40

    11 5

    @A. Widzisz Pałac Kultury i wiesz że to Warszawa. Widzisz spodek i wiesz że to Katowice. Widzisz Muzeum Ognia i wiesz że to Żory.

    Ty jak zwykle najpierw komentujesz potem czytasz (jak masz czas). Ja staram się (przynajmniej) myśleć. Gdzie w Rybniku masz gmach teatru? Do tej pory byłem przekonany że w Rybniku, tak jak w Żorach nie ma teatru. Owszem, od dawna jest budynek zwany „Teatrem Ziemi Rybnickiej”, ale w na takiej zasadzie megalomani w Żorach (też by się znaleźli, tak jak w Rybniku) mogliby nazwać MOK „Teatrem nad Arkadami”. Dyrektor tego „Teatru” występował w kilu sztukach, na moje oko nie gorzej od zawodowych aktorów. Ale MOK to nie teatr, tak samo jak Scena na Starówce. Pomimo że często są spektakle zarówno zawodowych aktorów, jak i miejscowej elity teatralnej.

    @@jasnypieron z boblasem cię podpuszczają, a Ty, stary wyga dajesz się nadziać na haczyk...

  • ~boblas 2019-02-27
    17:41:53

    8 0

    @gestskoczka - żeby była jasność, chyba że źle napisałeś.
    Mój post nie był skierowany do @jasnypieron i nigdy go nie podpuszczałem.

    Nie chcę wchodzić w żadne dziwne układy i proszę abym nie był łączony
    w jakieś takie dziwne układy.

  • ~Arteks 2019-02-27
    19:21:13

    4 19

    @boblas - zauważ, że szanuję punkt widzenia także innych osób które mają coś do powiedzenia w tym twój czy @gestskoczka. Ale twoje pytanie to moim zdaniem nie była podpucha tylko jednak leczenie kompleksów. Bo jeśli przykładowo Libeskind został zaproszony przez architekta który projektował Muzeum Ognia to nie odwiedził też tysięcy innych miejsc w Polsce z ciekawą architekturą. Gdyby chciał zobaczyć tylko ciekawsze obiekty na Śląsku - musiałby tu spędzić tydzień, a na sam Rybnik poświęcić cały dzień. Przyznam rację, że obiekt ten jednym może się podobać, innym nie ale trochę ożywił żorskie nudne "drogi i rozjazdy" - jak to dyplomatycznie określił wybitny architekt. Przynajmniej jest o czym dyskutować bo wcześniej nie było. ;) @gestskoczka - słaby argument z tym TZR bo po 1 dyskutujemy o architekturze, a w kontekście funkcjonalności i bryły to obiekt wybitny - piękny dominant centrum maista, po 2 w dużej mierze służy przedstawieniom teatralnym - nawet premierowym czy imprezom teatralnym o znaczenie ogólnopolskim, po 3 jeśli według ciebie teatr bez grupy teatralnej nie jest teatrem to czy można w jakikolwiek sposób łączyć ogień z muzeum? Pomyśl teraz logicznie.

  • ~Adalbert 2019-02-27
    22:26:09

    7 9

    Ciekawe czy pochwaliliśmy się także tym, że to "cudo" udało się nam wybudować raptem w 7 lat za prawie 2,5 mln dolarów. Znajomy z pracy był przez kilka lat przekonany o tym, że jest to wejście do przejścia podziemnego pod dwupasmówką. W tym roku go uświadomiłem i upewniłem, że nie jest to nasze ostatnie słowo chociaż karuzelę ciężko będzie przebić. Liczyłem na tężnię, ale chyba już zapał nie ten co dawniej, bo coś ucichło.

  • ~Adalbert 2019-02-27
    23:10:32

    5 7

    Muszę sprostować. Budowa trwała dużo krócej. Nie 7 a 5 lat. Przepraszam budowniczych, ale jakby nie liczyć, nie udało się w ciągu jednej kadencji.

  • ~jasnypieron 2019-02-28
    08:59:29

    10 2

    adalbercie napisałeś:" W tym roku go uświadomiłem "....tobie zeszło dużo więcej czasu na uświadamianiu znajomego niż budowa tego obiektu....

  • ~jasnypieron 2019-02-28
    09:04:13

    5 7

    gestskoczka to, że ty klakierujesz arteksowi(wchodzisz z nim w związki, żeby nie ująć tego dosadniej) wcale nie oznacza, że inni też tak robią!!

  • ~Adalbert 2019-02-28
    09:28:02

    4 7

    jasnypieron - znajomego uświadomiłem w kilka sekund. Trochę dłużej (kilka minut) zajęło mi udowodnienie, że nie robię sobie jaj.

  • ~gestskoczka 2019-02-28
    10:45:40

    4 5

    @boblas – żeby była jasność. Napisałem o podpuszczaniu do Arteksa. A jak inaczej odczytać dwa pierwsze komentarze: Twój i jasnypieron’a? Nie komentujecie (w tych dwóch pierwszych) artykułu, tylko jak pieski gryziecie Arteksa po kostkach.

    @jasnypieron, to że „klakieruję Arteksowi” oznajmiałeś miastu i światu (urbi et orbi) wcześniej. Wiesz: Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…

    @Adalbert, dlaczego podajesz koszt budowy MO w dolarach? Tu obowiązuje polski złoty, ewentualnie bliższe byłoby euro. I druga sprawa, nie wiem czy poprawie odczytuję, ale dla Ciebie tężnia to taki sam wygłup jak MO czy karuzela. Dla mnie tężnia – w przeciwieństwie do karuzeli – nie jest wygłupem a oczekiwaną inwestycją.

  • ~Adalbert 2019-02-28
    11:47:35

    2 7

    gest skoczka - dlaczego w dolarach? Skoro chwalimy się nasza perełką architektowi z USA, to myślę, że łatwiej mu ogarnąć nasz rozmach w dolarach niż w PLN. Tężnia w Żorach to nie inwestycja. To fanaberia, na którą jeszcze długo nie będzie nas stać. Jeżeli mamy środki, to nawet planetarium proponuję wybudować. Jakby co, to byłem pierwszy. Na pomysł kolejki linowej nigdy bym nie wpadł.

  • ~jasnypieron 2019-02-28
    12:51:11

    4 4

    gestskoczka nadużywasz i to bardzo niektórych światowej sławy pojęć(szpanując przy tym jak arteks). "Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…" tobie wyraźnie lepiej wychodzi druga część tej alternatywy( oto dowód:" czy poprawie odczytuję")!! Co do komentowania artykułu, to raczej trzeba bronić jego sensu przed takim kundlem jak ty...zwłaszcza za skrót "MO"...być może byłeś w ich bojówce zwanej ORMO i tak ci się to spodobało??

  • ~jasnypieron 2019-02-28
    13:11:14

    4 3

    adalbercie ten architekt urodził się w Łodzi i wierz mi, czy powiesz mu o dolarach,euro, czy złotówkach na pewno potrafi to bez problemów ogarnąć i nie musisz mu tego objaśniać latami jak swojemu znajomemu

  • ~Adalbert 2019-02-28
    14:08:42

    4 3

    jasnypieron - odwracanie uwagi od istoty sprawy wychodzi Ci pierwszorzędnie.

  • ~Adam Wryński 2019-02-28
    20:47:06

    13 1

    Arteks piszesz "ja bym polemizował z tym architektem który twierdzi, że budynek nawiązuje do ognia bo przecież nie projektowano go jako Muzeum Ognia tylko jako miejski pawilon powitalny", zgadza się tylko częściowo. Pierwsza koncepcja faktycznie dotyczyła pawilonu promocyjnego miasto (nie powitalnego), miał tam znaleźć się między innymi punkt informacyjny. Natomiast sama forma budynku nie miała nic wspólnego z muzeum ognia, a z historią miasta. Miała przedstawiać żywioł ognia, który akurat w historii miasta Żory odcisnął się wielkim piętnem. Lokalizacja działki i wiele czynników, które utrudniały zaprojektowanie prostej tradycyjnej formy doprowadziły do tego co dziś widać. A projekt dostał kilka nominacji w konkursach zarówno w kraju jak i za granicą :
    - do nagrody Miesa van der Rohe w 2017 roku;
    - do nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) za najlepszy budynek w Polsce w 2016 roku;
    - o tytuł Architektury Roku Województwa Śląskiego w 2016 roku;
    - o tytuł „Nowych 7 cudów Polski” – nominowany przez National Geographic.
    Ponadto zajmujący się architekturą portal Contemporist.com stworzył listę 13 architektonicznie zachwycających muzeów z całego świata. na którym znalazł się właśnie budynek Muzeum Ognia w Żorach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.