Wiadomości
"Szefie, proszę o wolny piątek". MEN nie zawraca sobie głowy luką w opiece
Uczniowie w tym roku mają powód do radości. 1 września wypada w piątek, dlatego rozpoczęcie nauki zostało zaplanowane na poniedziałek 4 września, co oznacza dłuższe wakacje. To co jednym jest na rękę, dla innych może jednak stanowić niemały problem. Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", "Ministerstwu Edukacji nie przeszkadza jednodniowa luka w zapewnieniu opieki przedszkolakom idącym po wakacjach do szkoły". A to przede wszystkim ich pracujący rodzice (oraz ich pracodawcy) zostali postawieni pod ścianą.
Rok szkolny 2023/2024 zbliża się wielkimi krokami.
W tym roku 1 września wypada w piątek, dlatego rozpoczęcie nauki zostało zaplanowane na poniedziałek 4 września. Decyzja jest zgodna z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, o czym już pisaliśmy, przy okazji publikacji kalendarza na najbliższe szkolne miesiące <<Dłuższe wakacje, 180 dni wolnych od nauki. Tak wygląda kalendarz roku szkolnego 2023/2024>>
Zobacz także
Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września - tak wynika z §2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.
To, co dla jednych oznacza dłuższe wakacje, dla drugich wiąże się z niemałym problemem. Mowa tu przede wszystkim o pracujących rodzicach absolwentów przedszkoli, którzy z powodu "luki" są pozbawieni opieki nad małoletnimi. Bo ich dzieci formalnie od 1 września nie podlegają już pod przedszkole, a jednocześnie opieki nie musi im jeszcze zapewnić szkoła.
Rzeczpospolita: MEN nie zawraca sobie głowy jednodniową luką w opiece
Ministerstwu Edukacji nie przeszkadza jednodniowa luka w zapewnieniu opieki przedszkolakom idącym po wakacjach do szkoły - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".
"Pierwszaki? Kto by się nimi przejmował"
Jak zaznaczają eksperci, ten kłopotliwy start zawdzięczamy jeszcze minister edukacji Annie Zalewskiej, której rozporządzenie z 2017 roku stanowi, że rok szkolny rozpoczyna się w pierwszym powszednim dniu września, ale jeśli ten dzień wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września.
Miał to być prezent – przedłużone wakacje dla nauczycieli i uczniów. A pierwszaki? Kto by się nimi przejmował. Ładnie wyglądają na zdjęciach w tych swoich odświętnych strojach, gdy pan minister albo chociaż kurator przyjdzie do szkoły na uroczyste rozpoczęcie roku. Zdjęcia zrobione, wrzucone na portal społecznościowy, można iść do domu. Ktoś się przecież nimi zajmie. Ktoś, czyli pewnie rodzice. Przecież to ich dzieci. Dali radę wykombinować coś w piątek, to i w poniedziałek wykombinują. Szef w pracy na pewno zrozumie - czytamy.
Dłuższe wakacje? A co z piątkiem 1 września?
Jako ojciec pierwszaka znalazłem się właśnie w takiej sytuacji, jak rodzice tysięcy dzieci kończących przedszkolną zerówkę. Koniec przedszkola w czwartek 31 sierpnia, start roku szkolnego w poniedziałek 4 września. Co z piątkiem 1 września? Nie każdy ma urlop czy dziadków, którzy chcą i mogą się zająć dzieckiem. Trzeba więc będzie wziąć wolne w piątek. I następne już w poniedziałek, gdy wystrojony na galowo uczeń pierwszy raz przekroczy szkolne progi - przytacza portal wypowiedź rodzica jednego z tegorocznych absolwentów przedszkola.
Wniosek jest prosty: Lepiej byłoby, gdyby oficjalny początek roku odbył się w piątek 1 września.
Emocje opadłyby w weekend, a w poniedziałek normalne lekcje. Przedszkola po 31 sierpnia do swych absolwentów już się nie poczuwają – zresztą od 1 września mają na głowach nowe grupy trzylatków, dla których muszą znaleźć miejsce i opiekę. A szkoły? Ich dyrektorzy deklarują, że zapewnią opiekę świetlicową nawet jednemu uczniowi, który nie może sam zostać w domu. Tylko że szkoły nie dzielą się tą wiedzą zbyt chętnie. Próżno szukać takich informacji na ich stronach internetowych. Gdy nie wiadomo jeszcze, do której klasy trafi pierwszak, kto będzie jego wychowawcą, a on sam nawet jeszcze nie był w szkole, to ostatecznie zafundujemy mu niezwykle stresujący początek nauki - dodaje na łamach portalu rodzic przyszłego pierwszoklasisty.
Kolejny taki układ kalendarza czeka nas w 2028 roku.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,szefie-prosze-o-wolny-piatek-men-nie-zawraca-sobie-glowy-luka-w-opiece,wia5-1-8980.html
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ulica Ogrodowa już po remoncie. Teraz jeździmy tam inaczej niż wcześniej
9676 -
Koniec poszukiwań. 72 i 28-latek odnalezieni
7642 -
Gdzie jest 15-letnia Julia? Policja prosi o pomoc
5200 -
Uwaga mieszkańcy! Zmiana harmonogramu wywozu odpadów
4637 -
Uczniowie mieli problem z dojazdem do szkoły. Od wczoraj obowiązuje nowy rozkład jazdy
4595
Najwyżej oceniane
-
[AKTUALIZACJA] Lista kandydatów do Senatu bez reprezentanta PiS. Domański: Proszę o to pytać kierownictwo partii
+22 / -7 -
Sukces czy porażka? Mieszkańcy grzmią w internecie po wpisie prezydenta!
+16 / -4 -
Ulica Ogrodowa już po remoncie. Teraz jeździmy tam inaczej niż wcześniej
+12 / -3 -
Akcja w Pniówku: ratownicy odnaleźli 5 górników
+5 / -0 -
Miała prawie 3 promile. Odurzona alkoholem 25-latka opiekowała się córką
+5 / -1
Najczęściej komentowane
-
Uczniowie mieli problem z dojazdem do szkoły. Od wczoraj obowiązuje nowy rozkład jazdy
4 -
Bezpieczny pieszy. Ujawniono prawie 50 wykroczeń
2 -
Ulica Ogrodowa już po remoncie. Teraz jeździmy tam inaczej niż wcześniej
2 -
Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
1 -
Gdzie jest 15-letnia Julia? Policja prosi o pomoc
1
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert