zamknij

Wiadomości

Sześć rodzin repatrianckich zamieszka w Żorach. Przygotują dla nich wspólny dom

2013-11-08, Autor: wk
Budynek po byłym przedszkolu w Rogoźnej znów będzie tętnić życiem. Zamieszka w nim 6 repatriantów wraz ze swoimi rodzinami.

Reklama

Do tej pory miasto przyjęło już 7 rodzin repatrianckich, w sumie 26 osób. - Pierwsza rodzina przybyła do naszego miasta w 2006 roku [z Kazachstanu - przyp. red.] - mówi Anna Ujma, doradca prezydenta ds. polityki promocji i informacji. - Wszyscy są ze wschodnich terenów byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

W ramach pomocy miasto zapewniło repatriantom warunki do osiedlenia się, czyli lokale mieszkalne i źródła utrzymania, a także aktywizację zawodową. Urzędnicy podkreślają, że zarówno sami repatrianci jak i członkowie ich najbliższych rodzin, bardzo szybko zaadoptowali się w Żorach.Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o zaproszeniu do miasta sześciu nieokreślonych imiennie repatriantów wraz z najbliższą rodziną z terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

Nowe rodziny będą wybrane z rządowego programu RODAK - specjalnej bazy danych. - Obecnie w tym systemie na zaproszenie oczekuje około 1600 rodzin polskiego pochodzenia - mówi Bożena Köhl-Gudzik, kierownik Zespołu Przedsiębiorczości i Stowarzyszeń w żorskim magistracie.

- Państwo przekazuje gminom środki na przystosowanie i adaptację mieszkań. Refunduje również koszty wynagrodzeń pracodawcom, którzy zdecydują się zatrudnić członków rodzin - wyjaśnia prezydent Waldemar Socha.

Wytypowano już budynek, w którym rodziny mogłyby zamieszkać. Jest to obiekt przy ulicy Wodzisławskiej 160, w którym wcześniej mieściło się przedszkole. Po przeprowadzeniu prac remontowo-adaptacyjnych, budynek zostałby przekształcony na 6 lokali mieszkalnych - po dwa na każdym piętrze.

Na ten cel miasto może otrzymać maksymalnie blisko 704 tysięcy złotych z budżetu państwa.
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~malkontent58 2013-11-08 08:43:59

  A dla Polaków....kontenery.....super

  0 3
 • ~boblas 2013-11-08 09:06:19

  Czysty cyrk.... tylko u nas. Ludzie biedniejsi czekają na przydział mieszkania kilka lat a dla innych oprócz tego znajdzie się też od razu i praca ... ! Gratulacje dla naszego urzędu miejskiego !

  0 2
 • ~mimik 2013-11-08 09:14:58

  a ja pochwalam

  3 0
 • ~xyz 2013-11-08 13:56:51

  dokładnie! Polaków traktuje dużo gorzej niż przyjezdnych, którzy dla Państwa nic nie robią!

  0 4
 • ~drocer 2013-11-08 19:03:03

  Jeżeli Rzeczpospolita nie potrafiła lub nie mogła uchronić swoich Obywateli przed przecież nie dobrowolną wywózką w głąb imperium rosyjskiego (obojętnie czy za czasów carów ruskich czy komunistycznych sowietów), to obowiązkiem tej Rzeczypospolitej (czyli jej Obywateli) jest zadośćuczynienie już nie Obywatelom Rzeczpospolitej bezpośrednio poszkodowanym (nie żyją) lecz przynajmniej ich potomkom. Tą akurat inicjatywę Urzędu Miasta i Rady Miejskiej uważam za najcenniejszą, żałuję że ta inicjatywa nie wypłynęła ze strony mieszkańców naszego miasta (sam również biję się w pierś). Krytykom polecam zastanowić się nad pochodzeniem słowa "patria" i "repatriant" (podpowiadam - łacina, używana nie tylko w kościele katolickim).
  Do xyz ci Obywatele Rzeczpospolitej (nawet tej już nie istniejącej) to nie są żadni przyjezdni.
  Do boblas jaka ksywa takie poglądy (przepraszam za złośliwość).
  Do malkontent58 zmień poglądy a wyjdziesz na ludzi, jeżeli jesteś w wieku dojrzałym to przynajmniej umrzesz z godnością.
  Do mimik gratuluję i popieram.

  9 1
 • ~boblas 2013-11-08 19:56:49

  drocer... rozumiem słowa o których piszesz, niestety w czasach gdzie normalni ludzie nie mają mieszkań, nie stać ich na wynajem a co dopiero kupno, kiedy muszą pracować za 1200 zł na rękę w wychwalanych strefach ekonomicznych, to najpierw im należy się pomoc.
  Ciekawi mnie dlaczego tacy jak ja, na mieszkanie muszą czekać ładnych parę lat o ile je w ogóle dostaną ...
  Widać, że Ciebie nie dotyczą takie problemy, więc nie znasz tej drugiej strony barykady ... postaw się na miejscu innych ...

  1 5
 • ~malkontent58 2013-11-08 21:10:28

  drocer......ciebie nikt z nas nie obrażał. Tych Polaków- żorzan do tych kontenerów wepchnęła ta twoja "Rzeczpospolita"...zabierając im pracę, rodziny, wszystko i co dostali w zamian? Kontener? Pogardę takich pseudopatriotów jak ty? Możliwość pogrzebania w śmietniku? A ja ze swoimi poglądami jednak spokojnie mogę popatrzeć w lustro...

  0 8
 • ~boblas 2013-11-09 09:32:52

  Oto mniej więcej jak nasza Rzeczpospolita traktuje swoich obywateli :
  http://www.wiocha.pl/1022559,Szkoda-ze-to-nie-zart
  Wiem, że jest pokazana inna nacja jednak mniej więcej ta to właśnie u nas wygląda, więc proszę Cię drocer, nie próbuj wmawiać nam, że jest ok i tak powinno być !

  0 4
 • ~drocer 2013-11-09 10:07:29

  inny link http://www.sciesielski.republika.pl/kazachstan/kaz1.html
  Do boblas i malkontent58, nie chciałem Was urazić przepraszam.

  4 0
 • ~pioter77 2013-11-09 13:07:11

  Przecież to już jest obłęd!!!!!!!!! Młode małzeństwa, nierzadko z dziećmi czekają bez efektu na jakąkolwiek pomoc ze str. UM, starają się o mieszkania, czy pracę, by godnie egzystować, a tacy dostają wszystko na skinienie palcem!!!! Cała ta akcja z repatriantami to jakiś nonsens. Zachciało się takim lepszego życia, to nagle sobie przypomnieli,że mają polskie korzenie, wyszperali jakieś lipne dokumenty i wio do Polski na gotowe!!! Przecież to już trąci pasozytnictwem.

  0 4
 • ~boblas 2013-11-09 14:03:08

  drocer, liczba deportowanych była duża, wiem, że powinno im się w jakiś sposób pomóc kiedy chcą wrócić ale sposób w jaki to robi urząd w Żorach jest nieakceptowalny właśnie przez samych mieszkańców.
  Tak jak pisze pioter77, dla młodych nie ma mieszkań a takim od razu pod nos podsuwa się wszystko, wyremontowane mieszkania, pracę itd.
  Dlaczego nie dostają na czas pomocy ludzie którzy muszą mieszkać w kontenerach na ul. Kolejowej ? Nie wszyscy tam są z własnej woli nie próbując zrobić niczego, wielu tam jest dlatego, że stracili pracę, zamknęli zakład i nie zdołali wszystkiego wyprostować na czas....
  Druga sprawa to zasiłek rodzinny, a raczej jego wysokość to już jest coś gorszego niż upodlenie żeby rodzinom wypłacać 56 zł na dziecko miesięcznie .... jak za to się utrzymać ? Czy ktoś takim rodzinom remontuje mieszkania i załatwia pracę ? Nikt i o to właśnie chodzi ....

  0 1
 • ~luxveritatis 2013-11-10 10:15:05

  Drocer popieram Cię w 100 %. Reakcja innych forumowiczów raczej mnie nie dziwi. Pewnie to przez brak wiedzy o historii, dlatego dobrze że wkleiłeś ten link. Niestety wypowiedzi malkontenta i jego podobnym świadczą tylko o tym jakim jesteśmy ksenofobicznym miastem.

  4 0
 • ~B.J.Pruchnicki 2013-11-10 13:53:47

  Z prawdziwą przyjemnością odnotowuję fakt, że na żorskich forach, zdominowanych dotychczas przez komentarze osób takich jak ~malkontent 58, ~nonsens, ~xyz , ~piszczel czy ~dłużnik, pojawiają się głosy rozsądku, reprezentowane przez ~luxveritatis, ~drocer , czy ~mimik. Pragnę tu pocieszyć ~luxveritatis, że chyba Żory nie są w całości tak ksenofobicznym miastem, jak sądzi. Na forach internetowych zwykle nie zabierają głosu ludzie z milczącej większości, która zwykle „dla zdrowia” komentarzy nie czyta. Ta większość nie chce „karmić trolli” i narażać się na ataki hejterów. Permanentni malkontenci, niby troszczący się o Żory, nie zauważyli chyba w treści artykułu, że „…Państwo przekazuje gminom środki na przystosowanie i adaptację mieszkań. Refunduje również koszty wynagrodzeń pracodawcom, którzy zdecydują się zatrudnić członków rodzin. …”, oraz że „…Na ten cel miasto może otrzymać maksymalnie blisko 704 tysięcy złotych z budżetu państwa...”. Ponadto, że remontowany byłby ” …obiekt przy ulicy Wodzisławskiej 160, w którym wcześniej mieściło się przedszkole …”, który ze względu na obecny stan techniczny nie jest zamieszkany i nie ma też chętnych na kupno tego obiektu. C.d.n.

  2 0
 • ~B.J.Pruchnicki 2013-11-10 13:56:25

  C.d. Pozytywnym faktem jest również cytat z wypowiedzi internauty z innego forum „…Żory mogą zatem odnieść korzyść podwójną: pomóc repatriantom i zagospodarować pustostan, korzystając w całości (lub w znacznej części) ze środków spoza budżetu Miasta. Czy to źle ? Słyszałem, że jedna z lekarskich rodzin repatriantów buduje dom w Żorach, a zatem zwolni wcześniej wyremontowane w podobny sposób mieszkanie, w którym będzie mógł zamieszkać np. ktoś z rodziny takiego "prawdziwego Polaka". Może zrezygnuje z takiej możliwości ? I jeszcze jeden cytat „…"Prawdziwi Polacy" (i nie tylko oni) słusznie oburzają się, kiedy docierają do nas informacje, że niektórzy brytyjczycy (na szczęście stanowiący mniejszość brytyjczyków) odnoszą się z niechęcią do naszych Rodaków, osiedlających się w Anglii lub Irlandii. A przecież znakomita większość naszych Rodaków nie posiada brytyjskich korzeni. Ale kiedy osoby z polskimi korzeniami mają szanse osiedlić się w Polsce, to ci sami "prawdziwi Polacy" podnoszą rwetes i krytykują stworzenie możliwości osiedlenia ich w "Starym Kraju". Oto prawdziwa, "polska", "chrześcijańska" życzliwość !...” I jeszcze jeden głos rozsądku: „ …No tak.. nie ma to jak nasze "narodowe" podejście do sprawy: ja nie mam to innym też się nie należy. A kontenery? Przypuszczam, że jak repatrianci nie będą płacić czynszu to maja takie same szanse dostać się do kontenerów jak inni. Z tego co tu wyczytałam wracają w większości ludzie wykształceni - czy to takie złe..."

  1 0
 • ~drocer 2013-11-11 21:42:35

  Wszystkim mieszkańcom Żor, a w szczególności aktywnym na tym portalu, niezależnie od ich poglądów, w dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę powodzenia, jak największej aktywności w internecie, dużo krytycyzmu, jeszcze więcej refleksji, a przede w wszystkim szczerości poglądów. Różnijmy się, bo tylko to buduje demokrację. (Jeszcze raz szczere przeprosiny dla boblas i malkontent58).
  ps. trochę późno , byłem na wyjeździe.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.