Wiadomości
Szlachetna Paczka ruszyła do działania. Trwa rekrutacja wolontariuszy
Lato w peni, do świąt Bożego Narodzenia zostało ponad pięć miesięcy, a Szlachetna Paczka rozpoczyna swoje działania, by na czas móc zmienić potrzbującym rodzinom świat na lepsze. Marzy ci się zajęcie, które daje satysfakcję i zmienia świata na dobre? Jeśli tak, to wolontariat w Szlachetnej Paczce jest dla Ciebie.
Dobra robota czeka w Szlachetnej Paczce – rekrutacja wolontariuszy
8 lipca ruszyła rekrutacja wolontariuszy i wolontariuszek do Szlachetnej Paczki. W tym roku poszukiwanych jest ponad 10 tys. osób ze wszystkich województw Polski. Żeby dołączyć do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, należy wejść na szlachetnapaczka.pl i wysłać zgłoszenie. Zmieniaj świat na dobre!
– Mówimy „dobra robota”, bo to najlepsze określenie działań naszych wolontariuszy i wolontariuszek w Szlachetnej Paczce. „Dobra robota” zmienia świat wielu ludzi na dobre. Po czym poznamy, że ta „dobra robota” jest rzeczywiście dobra? Po rozświetlonych oczach mamy, która może swoim dzieciakom zrobić w końcu naleśniki na nowej patelni. Po tym, że pani Stefania nie śpi w czapce na głowie, bo ma już opał na zimę. Po tym, że Hanna dojeżdża do szkoły na rowerze i już nie musi sama chodzić 10 km przez las. Po tym, że gdy otwierają się Szlachetne Paczki, cała rodzina skupia się nad nimi i nie dowierza, że to wszystko dla nich! Po tym poznajemy „dobrą robotę” naszych wolontariuszy - mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Zobacz także
Dobra robota czeka tuż za rogiem
Rokrocznie tysiące wolontariuszy i wolontariuszek angażuje się w wolontariat w ramach Szlachetnej Paczki. To osoby, które nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, takich jak pan Jan. „Śpimy po harcersku albo jak żołnierze na poligonie" – tłumaczy sytuację swoją i żony pan Jan. A to oznacza, że śpią na kocach na podłodze – mimo wieku i chorób. Kobieta jest po trzech zawałach, mąż ma reumatyzm. Zamiast kuchni mają tylko mały pokój z kuchenką elektryczną, a łazienka to zlew z zimną wodą. Toaletę mają wspólną z sąsiadką na korytarzu. Utrzymują się z emerytur w wysokości ok. 2300 zł. Wolontariusze Paczki docierają do takich osób, poznają ich historię i pośredniczą w przekazaniu pomocy zorganizowanej przez darczyńców. Poczucie, że zrobiło się dobrą robotę, pojawia się wtedy, gdy seniorzy tacy jak pan Jan obudzą się wyspani i poczują, że są dla kogoś ważni. A to nie stanie się bez wolontariuszy.
W tym roku Szlachetna Paczka poszukuje ponad 10 tys. ochotników z całego kraju. Dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i zmieniaj świat na dobre!
Zaangażowanie, które zmienia świat na dobre
Dobra robota, która realnie zmienia życie najbardziej potrzebujących, wymaga zaangażowania. Właśnie tak działa wolontariat w Szlachetnej Paczce – dołączają do niego osoby, które wiedzą, że taka praca wymaga czasu, energii i odpowiedniego przygotowania.
Wolontariat w Szlachetnej Paczce najbardziej angażuje wolontariusza lub wolontariuszkę od września do połowy grudnia. Wolontariusze biorą udział w szkoleniu, spotkaniach z potrzebującą rodziną/rodzinami oraz zajmuje się kontaktem z darczyńcą i tworzeniem dokumentacji. Każdy etap zaangażowania wolontariuszy sprawia, że program może działać, niosąc realne wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
– Łączenie wolontariatu z codziennym życiem jest dość proste, ponieważ wolontariat przypomina trochę pracę zdalną, a na pewno jest dość elastyczny. Można go wykonywać, kiedy się chce. Przy czym, trzeba umówić się z rodzinami na konkretne terminy. Podliczyłem, ile godzin poświęciłem na roczny udział w Szlachetnej Paczce i było to ok. 50 godzin. Z czego 30 godzin to był Weekend Cudów, a 20 odwiedzanie rodzin i tworzenie opisu, wypełnianie dokumentów. Wydaje mi się, że to nie jest duży nakład pracy – mówi Szymon, wolontariusz Szlachetnej Paczki.
Podobne przemyślenia ma inna wolontariuszka, Monika.
– Moim największym strachem był czas. Jestem osobą czynną zawodowo, ale też mamą na pełen etat i zawsze tego, czego mi brakuje, to czasu. Natomiast Szlachetna Paczka pokazała, że dobra organizacja i świetna ekipa pozwalają to wszystko zorganizować — mówi.
Jakie wsparcie otrzymasz jako wolontariusz?
Szlachetna Paczka wyposaża wolontariuszy w narzędzia, które wspierają ich w działaniu. To kilkugodzinne wdrożenie w rolę wolontariusza; e-learningi, podczas których dowiadują się, jak rozmawiać z rodzinami, na co zwracać uwagę; to też pomocne materiały (takie jak procedury, scenariusze) oraz wsparcie merytoryczne Paczki.
Wolontariusze podczas swojej pracy doświadczają różnych emocji: radości, wzruszenia, dumy, ale również tych trudniejszych, które w dłuższej perspektywie prowadzą do dobrych efektów – pozwalają się wzmocnić i rozwijać. Wolontariat w Szlachetnej Paczce umożliwia również spojrzenie na świat i swoje życie z innej perspektywy. Dzięki temu zaangażowaniu wolontariusz może bardziej doceniać to, co ma i zyskuje świadomość, że może przyczynić się do zmiany w życiu tych, którzy mają mniej.
– W trakcie całej edycji poznawałam siebie na nowo. Dużo bardziej doceniam to, co mam. Kiedy pojawiłam się u rodziny i słyszałam, że potrzebuje kilogram cukru albo mąkę, a ja wiem, że mogę sobie na to pozwolić każdego dnia. To też pokazuje jak wiele mam. Doceniam jeszcze bardziej moją rodzinę i to, w jakim miejscu jestem dzisiaj, a także to, że realnie mogę poprzez swój czas pomóc innym – mówi Monika, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.
To wymagająca praca, dająca ogrom satysfakcji, po której wykonaniu “dobra robota” jest najtrafniejszym komentarzem.
Jak zostać wolontariuszem lub wolontariuszką?
1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl
2. Wyślij swoje zgłoszenie.
3. Czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na pierwsze spotkanie online.
A wszystko zaczyna się od podjęcia dobrej decyzji!
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Znany youtuber, Książulo był w Żorach. Gdzie jadł? [WIDEO]
19541 -
"Głupi żart" i poważne konsekwencje. Ewakuowano uczniów i pracowników, 8 osób poszkodowanych
9091 -
Pożar budynku przy ul. Rybnickiej. Palił się obiekt gospodarczy
2906 -
Wypadek w Żorach. Zderzyły się trzy samochody. Wystarczyła chwila nieuwagi
2403 -
Wyłączenia prądu w Żorach [HARMONOGRAM]
2083
Najwyżej oceniane
-
"Głupi żart" i poważne konsekwencje. Ewakuowano uczniów i pracowników, 8 osób poszkodowanych
+10 / -2 -
Miała przylecieć z USA do Krakowa, ale nie dotarła. Na szczęście, ta historia skończyła się "happy endem"
+6 / -0 -
Rola Fundacji w życiu społecznym regionu.
+5 / -0 -
Niezwykłe miejsce dla dzieci utkane z marzeń o przyjaznej edukacji
+6 / -1 -
Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
+3 / -0
Najczęściej komentowane
-
Finał kampanii "Smogowe płuca". W czwartek podsumowanie oraz bezpłatny seans filmowy
1 -
Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
0 -
Zatrzymani kierowcy w Żorach. Prowadzili mimo sądowego zakazu!
0 -
Tydzień pod znakiem matematyki. Czy żorzanie ją znają? (wideo)
0 -
Wypadek w Żorach. Zderzyły się trzy samochody. Wystarczyła chwila nieuwagi
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert