Śląski Biznes poleca
Tarcza 3.0. Sądy wracają do pracy. Jakie jeszcze zmiany dla osób zadłużonych?
Sporządzane w coraz większych bólach kolejne tarcze antykryzysowe doczekały się swojej nowej odsłony. Tym razem z wielkim hukiem wjeżdża Tarcza 3.0, która właściwie całkowicie zmienia system sądownictwa i ustanawia nowe zasady dotyczące bezpośrednio osób zadłużonych. Nowe przepisy wprowadzają „odmrożenie” sądów, zakazy licytacji lokali mieszkalnych, a nawet… katy więzienia za lichwę! Chcesz wiedzieć więcej na temat nowych zmian w prawie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i znaj swoje prawa.
Koniec z zawieszeniem terminów sądowych. Masz nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny? Musisz się odwołać!
Wprowadzana wcześniej tarcza antykryzysowa ustanowiła zasadę, że jeśli odebrałeś sądowy nakaz zapłaty, pozew albo wyrok w sprawie w dniu 17 marca 2020 r. albo później, to nie musiałeś składać środka zaskarżenia. Z mocy ustawy zawieszone zostały terminy do dokonywania czynności procesowych, w tym do składania takich pism jak:
- sprzeciw od nakazu zapłaty, w tym EPU
- sprzeciw od wyroku zaocznego
Od 25 maja 2020 roku zawieszone terminy zaczynają swój bieg od początku albo kontynuują bieg terminu rozpoczętego przed 31 marca 2020 roku. Jeśli zatem odebrałeś nakaz zapłaty czy wyrok zaoczny 17 marca 2020 roku, to termin na złożenie środka odwoławczego minie już 25 maja 2020 roku!
A jak się spóźnisz? Niestety, ale czeka Cię postępowanie komornicze z wszystkimi negatywnymi skutkami. Dlatego nie ryzykuj, ale zapewnij sobie pomoc w sprawie sądowej o zapłatę długu już dzisiaj. Gdzie najlepiej udać się po pomoc? Godna polecenia jest na pewno Kancelaria EUROLEGE. Zgłoszenia swoich spraw można dokonywać zdalnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu. Jak zgłosić sprawę? Oto wygodne sposoby:
1. zadzwoń pod numer: 530 333 130
2. napisz maila na: [email protected]
3. wyślij zgłoszenie na: https://www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/
4. napisz na Facebooku: https://www.facebook.com/darmowyprawnik/
Wyroki na posiedzeniach niejawnych staną się normą?
Nie można mieć wątpliwości co do tego, że czasy epidemii wymuszają na rządzących stosowanie rozwiązań, które jeszcze kilka miesięcy temu było co najwyżej sądowym „science-fiction”. Obecnie wprowadza się zasadę, że wszędzie gdzie można należy wydawać wyroki na posiedzeniach niejawnych. Czyli sędzia będzie wydawał wyrok nie tylko bez udziału publiczności, ale też bez udziału samych stron! W sprawach dotyczących zadłużeń niewątpliwie powinien być to standard, bowiem postępowanie ograniczone jest zasadniczo do dokumentów. A przeprowadzanie postępowania ze środków osobowych (strony i świadkowie) może zostać pominięte. W naszej ocenie jest to zmiana dobra, ale rodzi konieczność dużej samodyscypliny osób pozwanych. Aby takiego wyroku na posiedzeniu niejawnym nie bagatelizować i podejmować działania natychmiast.
Kolejna sprawa to kwestia dotycząca przeprowadzania rozpraw przy użyciu urządzeń umożliwiających się komunikowanie na odległość. Dzięki temu świat cyfryzacji zawita do sądów szybciej. Na pewno byłoby dobrze, gdyby poszczególne sądy chciały digitalizować swoje jednostki. Obecnie mamy do tego świetne warunki, a zaniechanie właściwie cofa nas w czasie.
Komornik nie zlicytuje nieruchomości mieszkalnej!
Jedną z istotniejszych i zarazem flagowych zmian w Tarczy 3.0 jest na pewno przepis art. 2 tej ustawy, który dodaje przepis art. 952 (1) § 5 k.p.c. Wynika z niego, że w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii oraz 90 dni po ich ustaniu nie przeprowadza się licytacji z nieruchomości mieszkalnej, która służy dłużnikowi do zaspokajania jego potrzeb mieszkaniowych. Przepis bezapelacyjnie działa na korzyść osób zadłużonych, których nieruchomości w bliżej nieokreślonym terminie nie będą mogły zostać zlicytowane. Przepis wejdzie jednak w życie dopiero 30 maja 2020 roku.
Koniec z egzekucją mieszkań za małe długi.
Nowa ustawa „covidowa”, zwana Tarczą 3.0 reguluje również kwestię dotyczącą możliwości przeprowadzania egzekucji z nieruchomości mieszkalnej, która służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. O co dokładnie chodzi? Jeśli suma należności głównej niższa jest niż 5% wartości nieruchomości mieszkalnej, w której dłużnik zamieszkuje, nie będzie można przeprowadzić żadnych czynności zmierzających do jej egzekucji, czyli sprzedaży w toku licytacji komorniczej.
Umowa zastawu mieszkania pod pożyczkę niezgodna z prawem.
Od 30 maja 2020 roku obowiązywać będzie również przepis, który wskazuje, że bezwzględnie nieważna będzie umowa w której osoba fizyczna, będąca konsumentem zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości służącej zaspokojeniu jej potrzeb mieszkaniowych w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z umowy, w przypadku gdy:
1) wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość zabezpieczanych tą nieruchomością roszczeń pieniężnych powiększonych o wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie od tej wartości za okres 24 miesięcy lub
2) wartość zabezpieczanych tą nieruchomością roszczeń pieniężnych nie jest oznaczona (np. weksel in blanco), lub
3) zawarcie tej umowy nie zostało poprzedzone dokonaniem wyceny wartości rynkowej nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę.
Więzienie za lichwę! Przepisy, które poruszyły branżę finansową.
Na koniec niekwestionowany „hit” zmian w Tarczy 3.0, które dotyczą jakby nie było kwestii zadłużeń. Ustawodawca pokusił się, aby wprowadzić nowy typ przestępstwa, dodając do art. 304 kodeksu karnego 2 odrębne przepisy oznaczone § 2 i § 3.
Co to za zmiany? Na wstępie zaznaczmy, że przepisy dotyczą wyłącznie sytuacji, kiedy biorącym kredyt lub pożyczkę jest konsument. Otóż zgodnie z nowymi przepisami karnymi podmiot udzielający pożyczek odpowie w dwóch sytuacjach.
Po pierwsze, jeśli żąda zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie co najmniej dwukrotnie przekraczającej maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie.
Po drugie, jeśli żąda zapłaty odsetek w wysokości co najmniej dwukrotnie przekraczającej stopę odsetek maksymalnych lub odsetek maksymalnych za opóźnienie, określonych w ustawie.
Wprowadzone niedawno przepisy obniżające dramatycznie wysokość kosztów kredytów konsumenckiego wzmocniono dodatkowo przepisami karnymi. Miejmy tylko nadzieję, że legalnie działająca branża pożyczkowa nie zniknie całkowicie, a w jej miejsce nie powstanie szara strefa pożyczkowa, w której zasady pożyczania i oddawania pożyczonych pieniędzy mogą nie być do końca jasne i nie będą podlegały cywilizowanym procedurom odzyskiwania należności.
Masz pytania dotyczące długów? Odwiedź forum dla zadłużonych!
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości albo pytania dotyczące swojego zadłużenia to skorzystaj z forum dla zadłużonych. Obecni tam prawnicy chętnie udzielają odpowiedzi na zadawane pytania. Możesz dzięki temu zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze (nie zapłacisz ani za pytanie ani za udzieloną odpowiedź), ale przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych błędów, które mogą zaprzepaścić Twoje szanse na oddłużenie.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert