zamknij

Wiadomości

Tegoroczne Święto Ogniowe będzie miało nietypowy przebieg

2020-05-06, Autor: AB, materiał prasowy

W tym roku już po raz 318. w Żorach odbędzie się unikatowe Święto Ogniowe. Niestety, w związku z ograniczeniami nałożonymi w walce z epidemią koronawirusa, tegoroczne obchody nie będą tak uroczyste, jak do tej pory.

Reklama

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu co roku, właśnie 11 maja, uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. Zazwyczaj biorą w niej udział setki mieszkańców Żor oraz gości z innych miast. W związku z obecną sytuacją tym razem nie będzie to jednak możliwe.

Tegoroczne, wyjątkowo skromne obchody Święta Ogniowego, rozpocznie msza święta w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19:30.

Ilość osób, które będą mogły wziąć udział w mszy będzie zależała od obowiązujących w tym dniu przepisów. Będziecie mieli możliwość oglądania mszy na żywo w Internecie, na stronie parafii www.filipjakub.pl. 

- To dla nas wszystkich bardzo trudna sytuacja, ale bardzo proszę mieszkańców, by w tym roku nie brali udziału w mszy i procesji z okazji Święta Ogniowego. Ta piękna, żorska tradycja jest bardzo ważna, jednak to zdrowie mieszkańców jest najważniejsze - mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

- Jednocześnie proszę wszystkich, którzy mieszkają w obrębie Starówki, by 11 maja przyozdobili swoje okna oraz zapalili w nich świece lub inne światełka, by w ten sposób uczcić Święto Ogniowe – dodaje Prezydent Żor.

My w galerii przypominamy, jak bawiliście się w ubieglym roku.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Arteks 2020-05-06 18:25:31

  Warto się w ogóle zastanowić na przyszłość czy warto świętować... klęski i nieszczęścia. ;)

  4 23
 • ~zeus12345 2020-05-06 19:28:55

  Zly pomysl z tym swietem ludzie maja byc w domu a tu takie cos ktos jest niepowarzny ciekawe czy obchod bedzie mial kare za zgromadzennie osob powyzej 20 ,bez masek i rekawiczek a pozatym wirus sie rozprzestrzeni.

  przelozyc na inne miesiace jak skonczy się wirus :)

  2 15
 • ~azan3 2020-05-06 23:32:50

  Arteks, nie masz za grosz wstydu i rozumu. Jak nie wiesz, jaka przyświecała idea Święta Ogniowego i nie jesteś mieszkańcem Żor, to nie zabieraj głosu. Jest takie powiedzenie: mowa jest srebrem, milczenie jest złotem

  16 1
 • ~gestskoczka 2020-05-07 10:11:36

  Święto Ogniowe jest bardzo ważnym świętem dla większości mieszkańców Żor.

  Nigdy nie byłem uczestnikiem procesji, ale obserwującym – bardzo często. Im jestem starszy, tym bardziej nabieram przekonania że tradycję należy szanować. Ale zgodzę się z powiedzeniem że: „Jeśli tradycji się nie rozwija, to ona nadaje się tylko do muzeum.”

  Udział w mszy – dla tych co chcą uczestniczyć – zapewniony w internecie, a że procesja w tym roku będzie ograniczona w liczbie uczestników, to mam nadzieję nie zmieni tradycji i gdy zaraza odpuści, to procesje w następnych latach będzie równie liczna jak w latach poprzednich.

  Prezydent apeluje do mieszkańców Starówki, by 11 maja przyozdobili swoje okna oraz zapalili w nich świece lub inne światełka, by w ten sposób uczcić Święto Ogniowe. A dlaczegóż nie rozwijać tej tradycji tak, by zapalać światełka w oknach innych mieszkań żorskich, również na blokach?

  4 4
 • ~Mag 2020-05-07 11:18:22

  ~gestskoczka, uważam, że to wspaniały pomysł aby wszyscy mieszkańcy zapalili w tym dniu wieczorem światełko, lampkę czy świeczkę. Co roku uczestniczę w świecie ogniowym. Zabieram dzieci ze sobą aby kontynuowały w przyszłości tradycję miasta. Tylko w ten sposób w przyszłości ona będzie trwała nadal. Mam nadzieję, że za rok święto będzie hucznie obchodzone.

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2623