zamknij

Wiadomości

Tężnia w Żorach. Zamiast sukcesu wyborcza klapa?

2018-03-29, Autor: ww

W październiku tego roku, tuż przed wyborami samorządowymi, prezydent Żor – Waldemar Socha planował przecięcie wstęgi na nowo wybudowanej tężni solankowej w Parku Cegielnia. Wiele wskazuje na to, że marzenia prezydenta spełzną na niczym. Kilka dni temu miasto musiało unieważnić kolejny przetarg na realizację tej inwestycji.

Reklama

Szumne plany budowy tężni, prezydent Socha ogłosił w styczniu 2017 roku. - To inwestycja w zdrowie naszych mieszkańców. Niektórzy jeżdżą do Ciechocinka czy Inowrocławia, a my chcemy stworzyć, oczywiście w mniejszym zakresie, takie warunki w naszym mieście – przekonywał wówczas prezydent.

Pierwotnie, miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 3,5 mln złotych. Inwestycja miała zostać ukończona do końca 2017 roku.

W lipcu 2017 roku magistrat ogłosił jednak, że koszty inwestycji wzrosły do 4,15 mln złotych, a termin realizacji został przesunięty na koniec marca 2018 roku.

Urzędowi miasta nie udało się jednak dwukrotnie wyłonić wykonawcy tej inwestycji, bo składane przez firmy oferty przekraczały zarezerwowane w budżecie środki na ten cel.

W specyfikacji ostatniego, ogłoszonego w marcu przetargu, wymagany termin realizacji inwestycji przesunięty został na 31 października 2018 r. Przetarg miał zostać rozstrzygnięty 26 marca. Postępowanie jednak unieważniono, ponieważ żadna firma nie złożyła oferty!

Co dalej z tym projektem? Czy władze Żor po raz kolejny zwiększą budżet tej inwestycji? Czy realne jest wybudowanie tężni jeszcze w tym roku? Pomimo naszych pytań, żorski magistrat na razie milczy.

Dodajmy, że tężnia solankowa budzi kontrowersje nie tylko ze względu na rosnące koszty inwestycji oraz braku chętnych firm na realizację zadania. Z powodu budowy tężni ma zostać wycięta część drzewostanu Parku Cegielnia. W dokumentacji technicznej pada liczba 125 drzew oraz 34 m kw. krzewów.

Z kolei w grudniu ubiegłego roku, stowarzyszenie Grupa Działamy zaapelowało do prezydenta Sochy, by wycofał się z tej inwestycji, a środki przeznaczył na zakup szkolnych świetlic oczyszczaczy powietrza oraz na dotacje na wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~mała mi 2018-03-29
  15:50:47

  35 8

  Cóż za powalająca logika... Wyciąć tyle drzew i krzewów żeby postawić teżnię? Brak słów panie prezydencie.

 • ~Arteks 2018-03-30
  11:18:09

  19 33

  Przez 20 lat bycia u steru władzy Socha nie zrealizował żadnej większej inwestycji w mieście. Trudno się dziwić, że nie radzi sobie nawet z parkowym drewnianym pawilonem jakim jest tężnia... Po prostu macie bardzo słaby zarząd miasta i przyznaję, że "Ameryki" nie odkryłem bo pewnie sami sobie zdajecie z tego sprawę.

 • ~Tata Arteksa 2018-03-30
  15:22:06

  17 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~mała mi 2018-03-30
  19:03:52

  16 6

  Nie no znowu? Jak rozumiem to jest kara za nick, bo czym Tata Arteksa złamał regulamin? Regulamin widmo którego nikt nie zna... No ale Arteks nie ma żadnych znajomości w redakcji.

 • ~Adam Wryński 2018-03-30
  21:51:37

  15 8

  Oj Arteks a Ty znow swoje. Widać, że mało wiesz o żorskich inwestycjach. Jeden z problemów to brak chętnych firm, które garną się do inwestycji państwowych. Coś o tym wiem z własnego doświadczenia. Nawet przy idealnie zorganizowanym przetargu są problemy z chętnym do pracy. Siedzę w temacie i to na trochę wyższym stopniu niż powiatowym. Co do Żor to w województwie mają dobrą opinię i dobrze kojarzone. Mam nadzieję, że nie będzie problemów z wykonawcami na dwie kolejne inwestycje dofinansowane przez Unię i pieniądze rządowe. W sumie ponad 15 mln zł to spora kwota i szkoda byłoby jej nie wykorzystać.

  http://www.zory.pl/aktualnosci/93-aktualnosci-strefa-businesu/2820-nowoczesny-dworzec-kolejowy-i-siedziba-biblioteki-dwie-miejskie-inwestycje-z-unijnym-dofinansowaniem.html

 • ~Arteks 2018-03-30
  22:21:05

  9 23

  @Wryński - mówisz, że siedzisz w temacie. Generalnie ja cenię ludzi którzy coś na jakieś tematy wiedzą - nawet jeśli się nie zgadzamy w czymś. Ale dość mocno mi "podpadłeś" kiedy na początku roku chciałeś porównywać wasze "mysie" inwestycje na 2018 z rybnickimi. To było trochę żenujące z twojej strony. Słusznie później zamilknąłeś.
  Żory mają kilka atrybutów jak np. Wiślanka/A1 i różne miejsca usług związane z tymi drogami. Ale to nie jest zasługa obecnych władz miasta tylko położenia i placów sięgających jeszcze czasów PRL. Niestety ale w dziedzinie finansów, zadłużenia, transportu publicznego, urbanistyki - Żory też są dobrze w województwie postrzegane? Jeśli nie to nie kreuj fikcyjnego wizerunku bo czasami mogą być pokazywane jako straszak np. w kwestii zadłużania się lub nietrafionych inwestycji. Wizualizacje zostaw nowym kandydatom na prezydenta - oni mają do czegoś takiego prawo. Ale ci którzy byli prezydentami muszą się wykazać realistycznymi dokonaniami i konkretnymi obiektami które po sobie pozostawią, a nie wizualizacjami! Mam więc propozycję takiego luźnego konkursu świątecznego dla ciebie i wszystkich chętnych. Jakie niesamowite dokonania, obiekty, duże inwestycje, a może jakieś idee pozostawi po sobie prezydent Socha - po 20 latach sterowania miastem? To ogrom czasu i w naszym regionie nie ma drugiego samorządowca (poza wójtem Marklowic) z równie długim stażem za sterami miasta. Co więc ten pan pozostawia po sobie po tych 20 latach i czy były w ogóle w jego czasach jakieś duże miejskie inwestycje? @małami - a nie dziwi cię to, że ktoś zamiast polemizować w tak ważnej kwestii jak inwestycje próbuje kreować się na kogoś kim nie jest? Przecież to jest klasyczny troling. Wiem, że tych pojęć do końca nie rozumiesz bo sama masz problemy z hejtem ale moderator jest pewnie na takie rzeczy wyczulony.

 • ~Arteks 2018-03-30
  22:24:19

  10 22

  Dodam jeszcze, że chodzi mi o inwestycje przydatne Żorzanom i takie z których są naprawdę dumni.

 • ~Gościanka 2018-04-03
  11:55:38

  8 4

  Z pewnością mój komentarz okaże się tendencyjny i zdaję sobie sprawę, że pieniądze na drogi i Tężnie to dwie różne rzeczy, ale przy tak wysokim długu jaki posiada miasto Żory i spółki miejskie może jednak warto pomyśleć o dawno nie remontowanych: obwodnicy Okrężnej, drogach osiedlowych i np. ul. Rybnickiej czy Męczenników Oświęcimskich i inne? A zamiast Tężni postawić w parku kilka stolików piknikowych i dosadzić drzew zamiast wycinać? Nie znam się na polityce, ale rankingi zadłużenia miast mówią same za siebie

 • ~Adam Wryński 2018-04-04
  18:07:05

  7 3

  Dziś natknąłem się na ciekawy artykuł na jednym z portali dotyczący Muzeum Ognia. Polecam Arteksowi

 • ~Adam Wryński 2018-04-04
  18:07:38

  3 2

  https://nowemuzeum.pl/blog/dzien-w-muzeum-ognia/

 • ~Arteks 2018-04-05
  11:00:42

  10 5

  @Wryński - wszyscy wiedzą, że Muzeum Ognia to przypadkowy projekt, a nie zamierzony. Miał być pawilon powitalny, zabrakło kasy, nie załapał się na dofinansowanie więc wymyślono Muzeum Ognia które dało się podciągnąć pod coś dofinansowanego przez Unię. Ale czy mieszkańcom Żor było to potrzebne? Szczególnie w kontekście fatalnej sytuacji finansowej? Czy spowodowało "najazd" turystów? Wątpliwe.

 • ~jasnypieron 2018-04-05
  15:12:42

  3 4

  arteks zajmij się chłopie(???) waszym rybnickim nieudanym rynsztokiem...którym ponoć chcecie podbić całą Polskę...

 • ~Arteks 2018-04-05
  21:23:45

  4 7

  @jasnypieron - ale jako jeden z nielicznych przykładów reprezentuje Śląsk na arenie ogólnopolskiej jako przykład zmiany na lepsze miejskiej przestrzeni. Rynsztok? Przecież to już historia. Już w zeszłym roku został zastąpiony całkiem drogimi granitowymi płytami w przeciwieństwie do waszych tanich rynsztoków z kostki Bauma... A tężnia w Rybniku jest na ukończeniu, a u was nawet nie rozpoczęto budowy. No ale mamy bardziej rozgarniętą ekipę w urzędzie i Kuczera nie otacza się politologami czy chemikami. ;)

 • ~jasnypieron 2018-04-06
  13:54:17

  2 4

  arteks a po co się spieszyć z drugą tężnią skoro jedna działa...a teraz przemądrzalcze kombinuj gdzie ona jest...

 • ~jasnypieron 2018-04-06
  14:00:02

  4 5

  panie Wryński :" wyższym stopniu niż powiatowym..." jakoś Żory z tego (stopnia) pożytku nie mają, a raczej chyba skłóca pan żorzan.......ale wybory idą...jakoś trzeba zaistnieć????

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1237