Biznes
To już 10 lat Polski w Unii Europejskiej. Jak Żory zmieniały się dzięki funduszom unijnym?
Na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, Polska 1 maja 2004 roku stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Wniosek o członkostwo został złożony jednak jeszcze 10 lat wcześniej, bo już w kwietniu 1994 roku.
Choć głosy sceptyków do tej pory są słyszalne, trudno jednak nie zwrócić uwagi na realne i widoczne korzyści, które przyczyniły się do rozwoju infrastruktury polskich miast, jak też rozwoju ich mieszkańców.
Zobacz także
Żory w latach 2004 – 2006 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzymały ponad 44 miliony złotych dofinansowania na realizację 3 projektów. Dzięki tym środkom, przy równoczesnym zaangażowaniu funduszy z budżetu miejskiego, w Żorach rozbudowano i zmodernizowano dawne kino „Vega”, z którego powstała Scena „na Starówce” (dofinansowanie: 4,6 mln złotych). W tym samym czasie przebudowano i wzmocniono nawierzchnię odcinka Drogi Krajowej nr 81 w Żorach (dofinansowanie: 39,6 mln złotych) oraz zrealizowano projekt Poprawa warunków bezpieczeństwa ruchu na DW 932 i DW 935 na obszarze Miasta Żory (dofinansowanie: 35,1 mln złotych).
Inwestycje, dzięki którym miasto przeszło prawdziwą metamorfozę, powstały przede wszystkim dzięki środkom unijnym z perspektywy na lata 2007-2013. I tak w Żorach, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wybudowano obwodnicę miasta wraz z modernizacją DW 935 (dofinansowanie łączne: 64,9 mln złotych). Wyrównano szanse edukacyjne poprzez budowę przedszkola w dzielnicy Rogoźna (dofinansowanie z RPO WSL: 2,6 mln złotych).
Rewolucja nastąpiła w kulturze. Fundusze pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pozwoliły na rozbudowę i modernizację żorskiej Szkoły Muzycznej (dofinansowanie: 3,3 mln złotych). Metamorfozie poddana została siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury, na którego dziedzińcu wyrosła nowoczesna Scena Plenerowa (dofinansowanie: 4,1 mln złotych). Dofinansowanie w wysokości 6,7 mln złotych uzyskało też Miasteczko Westernowe „Twinpigs”, a kwotą 5,1 mln złotych Unia Europejska wsparła trwającą budowę pawilonu wystawienniczo-promocyjnego Muzeum Ognia w Żorach.
> Fotogaleria: Fundusze unijne w Żorach. Zobacz, jak zmieniło się miasto
Miasto stało się bardziej ekologiczne. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zrealizowało z kolei ogromny i niezwykle ważny projekt Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach (dofinansowanie: 111,3 mln złotych), który zakończył się z początkiem tego roku. Obecnie, po otrzymaniu dotacji na kwotę 2,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, realizuje inwestycję „Błękitne niebo nad Starówką - budowa systemu ciepłowniczego w Żorach”. Uwadze nie umknął też Szpital Miejski, który został zmodernizowany (dofinansowanie: 4,2 mln złotych), a Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach zajęła się likwidacją azbestu z budynków mieszkalnych wielorodzinnych (dofinansowanie 342 tys. złotych).
RPO WSL wsparł także rozwój innowacji i kwotę 9 mln złotych przekazano Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., która przy ul. Bocznej realizuje projekt „Utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Branży Drzewnej i Energetycznej wraz z Centrum Transferu Technologii”.
Projekty unijne z ostatnich lat wspomogły również pracę żorskiego magistratu i instytucji kultury. Wprowadzono Żorski system usług publicznych (dofinansowanie: 1,6 mln złotych), system e-informacji kulturalnej (dofinansowanie: 323 tys. złotych) oraz system e-informacji turystycznej „Przez Żory na Śląsk” (dofinansowanie: 1,1 mln złotych).
Żory skutecznie aplikowały o środki na realizację kampanii promocyjnych. „Żyła złota w Żorach - promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny”, „Welcome to Twinpigs City - promocja regionalnego produktu turystycznego zlokalizowanego w Żorach” czy „Oferta inwestycyjna od A do Żor - kampania promocyjna terenów inwestycyjnych zlokalizowanych na obszarze miasta” zyskały dotacje na łączną kwotę 1 mln złotych.
Tagi: RPO WSL, Regionalny Program Operacyjny, Regionalny Program Operacyjny 2007 - 2013 Żory, fundusze unijne w Żorach, inwestycje w Żorach, Scena \"Na Starówce\", Droga Krajowa nr 81 w Żorach, obwodnica miasta, DW 935, DW 932, przedszkole w Rogoźnej, Szkoła Muzyczna w Żorach, Dom Kultury w Żorach, scena plenerowa, Miasteczko Westernowe, twinpigs, pawilon wystawienniczo-promocyjny, Muzeum Ognia, Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, Błękitne niebo nad Starówką, Szpital Miejski, Utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Branży Drzewnej, 10 lat Polski w UE
Zobacz także
Komentarze (3):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
JSW: w kopalni Pniówek uruchomiono nowe ściany
3484 -
JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
2712 -
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
2458 -
JSW chce odzyskać 1,6 mld zł. Chodzi o zwrot składki solidarnościowej
1891 -
Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
1484
Najwyżej oceniane
-
"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+5 / -0 -
Jastrzębska Spółka Węglowa chce przedłużyć koncesję na węgiel z Boryni. Jest wniosek do MKiŚ
+3 / -0 -
JSW: kopalnia Pniówek z jedną z najnowocześniejszych dyspozytorni w Polsce
+3 / -1 -
JSW: w kopalni Pniówek uruchomiono nowe ściany
+4 / -3 -
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
+2 / -1
Najczęściej komentowane
-
Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0 -
10 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0 -
Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
0 -
JSW: w kopalni Pniówek uruchomiono nowe ściany
0 -
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~hitchhiker 2014-04-30
22:41:14
Zmienić Żory zmieniły się na pewno, szkoda tylko, że za dotacjami unijnymi idzie spore zadłużenie miasta. Najlepsza inwestycja? Ta, dzięki której zmienił się i rozbudował MOK :)
~gestskoczka 2014-05-01
14:10:33
Osiołkowi w żłoby dano, w jednym owies w drugim siano... kliknę na Park Przemysłowy, szkoda innych, bardzo ważnych inwestycji, a trzeba by je wyróżnić. Uważam że wszystkie są ważne, najważniejsze jednak wymienię: 1) Utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Branży drzewnej i Energetycznej wraz z Centrum Transferu Technologii 2) Budowa obwodnicy miasta i remont Wiślanki 3) Modernizacja Szkoły Muzycznej, MOK, budynku Szpitala Miejskiego i Sceny na Starówce. 4) Budowa Muzeum Miejskiego w kształcie kopca przy zabytkowej kamiennicy – siedzibie jastrzębsko-żorskiej podstrefy KSSE oraz Muzeum Ognia. W miarę jedzenia, apetyt wzrasta... Wejście Polski do Unii uczciłem 1 maja 2004 roku jadąc z synem rowerem, przekraczając granicę Polski w okolicach Karviny a wracając przez Chałupki. Dziesiątą rocznicę uczciłem jadąc Bezpłatną Komunikacją Miejską, pierwszym kursem z osiedla w kierunku Dworca Autobusowego o godzinie 5,24. Autobus przyjechał planowo i miałem miejsce siedzące.
~not4u 2014-05-01
20:13:03
Dla mnie ten park przemysłowy to jakaś ściema. Niby klaster, co zrzesza firmy z branży, a na ich stronie można zobaczyć, że członkiem jest żorski ZAZ. Poza tym z tej siedziby korzysta firma telekomunikacyjna - więc jaka branża drzewna? Pozostałe nie są chętne, a może są tylko członkami klastra, by być? Nie słychać też o ich inwestycjach, odkryciach czy innowacjach. Przecież oni mają dwie hale produkcyjne, dzieje się coś na nich? Nawet strony internetowej doporządku nie mają, więc po co się tym jarać...
Co się zmieniło w mieście na plus, to z pewnością drogi, drogi, drogi i... inwestycja w kino, mok i szkołę muzyczną.
@gestskoczka - muzeum kopca, z tego co się orientuję, było budowane z kasy KSSE, bez unijnej dotacji.