Wiadomości
Transformacja terenów po KWK Żory: miasto otrzyma ponad 100 mln złotych dotacji
Miasto Żory poinformowało, że otrzyma 102,6 mln złotych dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Projekt „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory”, który znalazł się na liście projektów kluczowych Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 został pozytywnie oceniony.
W ramach projektu „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory” w budynku po byłej stołówce pracowniczej powstanie Centrum Rozwoju Innowacji. Znajdą się tam laboratoria, biura i pracownie warsztatowe. Jak informuje magistrat docelowo w CRI funkcjonować będzie również fundusz kapitału zalążkowego, aby pobudzać tworzenie start-upów, które opierać będą się na idei aquaponiki w branżach związanych m.in. z produkcją zdrowej żywności, ichtiologią, farmacją, kosmetologią czy chemią gospodarczą. Infrastruktura powinna powstać do końca 2026 roku.
Jeżeli wdrożenie projektu w życie się powiedzie dzielnicia Gwarków stanie się jedną z najciekawszych, ale i najbardziej innowacyjnych dzielnic w Żorach i regionie. Ostatnim krokiem na drodze do zawarcia umowy o dofinansowanie jest notyfikacja pomocy na infrastrukturę lokalną przed Komisją Europejską. Za realizację projektu w imieniu Miasta odpowiada miejska spółka Żorska Agencja Rozwoju Sp. z o. o.
Zobacz także
Drugą częścią projektu będzie stworzenie nowatorskiego, pierwszego w Polsce Centrum Innowacyjnego Rolnictwa Miejskiego (CIRM). Powstanie ono w miejscu niezagospodarowanego aktualnie placu autobusowego przed nieczynna kopalnią Żory. To centrum, w ramach którego prowadzone będą badania nad innowacjami związanymi z uprawami wertykalnym (pionowym) opartymi na aquaponice, hydroponice i aquakulturze. To tutaj prowadzone będą prace nad stworzeniem i optymalizacją technologii. Powstanie też naukowe centrum badawcze, bo CIRM będzie współpracowało ze światem nauki oraz z inżynierami, praktykami i pasjonatami.
Ekologicznej uprawie warzyw, owoców i ziół towarzyszyć będzie hodowla ryb czy krewetek, a wszystko w zamkniętym obiegu wody, co pozwoli znacznie zaoszczędzić jej zasoby. Zaletami zrównoważonej uprawy i hodowli w budynkach poprzemysłowych będzie także zmniejszenie powierzchni potrzebnej do uprawy roślin w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym oraz całkowita rezygnacja ze sztucznych nawozów. Dodatkowo powstaną pracownie warsztatowe, powierzchnie biurowe oraz jedna z największych w subregionie sal eventowych, a także bistro – mówi dr Iwona Kapustka, prezes Żorskiej Agencji Rozwoju.
Otwarcie centrum planowane jest na pierwszy kwartał 2029 roku. Odbywać się tam mają także zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz osób potrzebujących nowych kompetencji zawodowych.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wszedł w życie nowy rozkład jazdy. W poniedziałek autobusy kursują jak w niedziele
3865 -
Zmiany kadrowe w żorskiej policji. Mł. insp. Agata Głowacka nową komendant
3414 -
Policjant z Żor zginął zdobywając Kilimandżaro. Trwa zrzutka na transport jego ciała
2518 -
Harmonogram wywozu odpadów w styczniu i lutym. Zapoznajcie się
2327 -
Ogromne elementy pojadą do Elektrowni Rybnik. Utrudnienia dla śląskich kierowców
1876
Najwyżej oceniane
-
Uwaga kierowcy. Będą utrudnienia na skrzyżowaniu DK81 z ul. Pszczyńską
+4 / -0 -
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
+3 / -0 -
Sporo wyłączeń prądu w przedświątecznym tygodniu. Sprawdźcie harmonogram
+3 / -0 -
Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+3 / -1 -
Nie wyrzucaj ozdób świątecznych. Weź udział w zbiórce
+2 / -0
Najczęściej komentowane
-
Lepszy zjazd z autostrady A1 i połączenie z drogą Racibórz-Pszczyna dalej „na tapecie”. Prezydenci przedstawiali pomysły w Warszawie
0 -
Warunki do jazdy nie będą dobre. Synoptycy ostrzegają: będzie ślisko!
0 -
Jazda po lesie to zagrożenie dla przyrody! Policja apeluje
0 -
Zmiany kadrowe w żorskiej policji. Mł. insp. Agata Głowacka nową komendant
0 -
Wyłączenia prądu w Żorach. Utrudnienia od rana
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~piszczel 2024-12-15
12:35:56
100 milionów na takie coś? Kolejne miasteczko westernowe które będzie trzeba utrzymywać. Tylko po co to mieszkańcom Roju? Oni woleliby lepszej jakości dróg, chodników i to o czym marzy każdy żorzanin czyli mniej betonozy, więcej terenów zielonych. Czemu z Żor trzeba wyjechać do sąsiadów żeby się zrelaksować w ładnych ośrodkach wypoczynkowych? Zwracam uwagę też na taki paradoks. Tu ma być produkowana "sztucznie" sałata i kapusta, a jednocześnie miasto utrudnia życie rolnikom i chce im przez pola budować drogi. A tam sałata i kapusta hodowana jest w naturalny sposób. Czy ktoś zrozumie Sochę? Dlaczego radni pozwalają na takie szaleństwa?