Wiadomości
Ukraińskie "łapacze Lancetów" przeciwko dronom wroga
Tanie rosyjskie drony, takie jak "Lancet", stwarzają wiele problemów ukraińskim obrońcom na polu bitwy. Dlatego "Metinvest" uruchomił produkcję prostych, ale niezawodnych struktur obronnych. Są one nazywane "łapaczami Lancetów" i nadają się do montażu zarówno na maszynach jak i transporcie wojskowym.
Metinvest produkuje te i inne produkty w ramach projektu charytatywnego "Stalowy Front", zainicjowanego przez Rinata Achmetowa. Biznesmen, od pierwszych dni wojny, dostarcza bezpłatną pomoc na linię frontu : od jeży przeciwczołgowych po schrony modułowe, kamizelki kuloodporneh, radia i "łapacze Lancetów". Asortyment produktów specjalnych przedsiębiorstwa zmienia się i rozszerza zgodnie z zapotrzebowaniem dowództwa siły zbrojne ukrainy.
Na przykład, w ciągu półtora roku walki z rosyjskimi okupantami, FC Shakhtar, SCM i inne firmy należące do Rinata Achmetowa przekazały już ponad 6 mld UAH (175 mln USD) na pomoc cywilom i obrońcom kraju.
Korzyści z "łapaczy Lancetów”
Według https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html, konstrukcje ochronne przed dronami, takie jak łapacze Lancetów,składają się z zaledwie kilku elementów: solidnej metalowej ramy, rozciągniętej siatki i elementów maskujących. Są one montowane na dachu pojazdów wojskowych za pomocą specjalnych wsporników. Wymiary takiej konstrukcji wynoszą około 10 x 5 m, przy wadze około jednej tony.
W przypadku ataku z góry, dron ląduje na siatce. Ponieważ twarde zderzenie z ciałem jest niemożliwe, nie dochodzi do detonacji. Pozwala to bez przeszkód zneutralizować niebezpieczny pocisk. Pomimo iż siatka jest skuteczna przeciwko dronom kamikadze, jest bezużyteczna przeciwko ostrzałom artyleryjskim lub atakom rakietowym. Dlatego też konstrukcja posiada dodatkowe elementy kamuflujące. Podczas zwiadu z powietrza, osłona sprawia że sprzęt jest praktycznie niewidoczny dla wroga, co utrudnia celowanie ogniem.
Produkcja"łapaczy Lancetów" jest aktywnie kontynuowana: firma produkuje średnio pięć takich projektów tygodniowo a do tej pory na front przekazano ponad 30 próbek. Produkcja seryjna będzie podtrzymywana tak długo, jak długo utrzyma się zapotrzebowanie wojskowe. Jednocześnie specjaliści Metinvest pracują nad nowymi rozwiązaniami które będzie można użyć na froncie. Takie podejście pozwala szybko pokryć deficyt różnych niestandardowych produktów potrzebnych do obrony kraju.
Tagi: łapacze Lancetów
Najczęściej czytane
-
Przesadził i "zaparkował" w budynku! Zima zaskoczyła kierowcę
28912 -
Żorskie pary znów świętowały. Wyjątkowe jubileusze małżonków [FOTO]
9520 -
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
7220 -
Uprawa roślin i hodowla ryb w jednym. W Żorach powstała AquaFarma
7207 -
Przebudowa muru oporowego przy ul. Chopina. Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu
5208
Najwyżej oceniane
-
Marcin Wieczorek: Żory w opisach Johanna Gottlieba Meissnera z lat 1795-1805
+40 / -2 -
Bez powietrza w oponie, jechał na samej feldze! Mieszkańcy wyciągnęli mu kluczyki ze stacyjki
+8 / -2 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
+7 / -1 -
W czasie wolnym zatrzymał poszukiwanego chłopca. Nastolatek trafi do placówki wychowawczej
+5 / -1 -
Szukasz miejsca dla swojego maluszka? Trwa rekrutacja do żłobka Pogodne Maluszki w Żorach
+4 / -0
Najczęściej komentowane
-
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
1 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
1 -
PAS: rząd chce wstrzymać program „Czyste Powietrze”. „To skandal”
1 -
Powstanie park rekreacyjno-sportowy. Miasto otrzyma blisko 40 milionów dofinansowania
1 -
Dziś Barbórka - wszystkim górnikom Szczęść Boże!
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert