Wiadomości
W Centrum Przesiadkowym znów pojawi się ochrona. Jak często interweniują tam policjanci? Czego dotyczą zgłoszenia?
Na tereniu Centrum Przesiadkowego w Żorach znów pojawi się ochrona. W przetargu wyłoniono firmę, która przez najbliższy rok będzie ochraniała teren centrum. Zapytaliśmy też policjantów jak często interweniują w tym miejscu. Wniosek jest jeden, obecność ochrony tam to konieczność.
Na to miejsce często skarżą się mieszkańcy. Jest tam niebezpiecznie, a na terenie Centrum Przesiadkowego często przesiadują bezdomni. Od lutego miejsce to było ochraniane, jednak po miesiącu firma zrezygnowała z pracy na tym terenie.
Miasto ogłosiło kolejny przetarg na objęcie ochroną Centrum Przesiadkowego. Wyłoniono już wykonawcę zadania. Ochroną Centrum Przesiadkowego zajmie się konsorcjum firm z Katowic: PHU "Parasol" oraz PHU "Hetman". Koszt ochrony to 310 283 93 złotych brutto. Firmy będą pełnić ochronę od 8 maja 2023 roku do 30 kwietnia 2024 roku.
Zobacz także
Legenda miejska głosi, że pracownik poprzedniej firmy ochroniarskiej "zaprzyjaźnił" się z przebywającymi tam ludźmi i nie miał zamiaru "przeganiać" ich z tego miejsca.
Jak często interweniują tam policjanci?
Nie jest tajemnicą, że na terenie Centrum Przesiadkowego bardzo często przebywają bezdomni, którzy z powodu regulaminu nie korzystają z noclegowni. Jednak nie tylko bezdomni są tam "zagrożeniem". Mieszkańcy skarżą się, że jest to miejsce niebezpieczne i często dochodzi tam do różnego rodzaju wykroczeń.
W samym kwietniu policjanci interweniowali tam 35 razy, a miesiąc się jeszcze nie skończył. To często więcej niż jedna interwencja dziennie.
W kwietniu 2023 zarejestrowanych zostało 35 zgłoszeń pod tym adresem - mówi asp. Marcin Leśniak, oficer prasowy żorskiej komendy policji.
Policjanci reagują nie tylko na zgłoszenia, ale także sami inicjują interwencje patrolując teren CPŻ. Oprócz takich interwencji mundurowi reagują także wielokrotnie na zgłoszenia z tego konkretnego rejonu.
Żorska policja systematycznie otrzymuje zgłoszenia interwencji dotyczące CPŻ. Można przyjąć, iż prócz tych inicjowanych przez samych policjantów średnio 2 interwencje dziennie dotyczą tego miejsca. Miejsce to objęte jest dodatkowo stałym nadzorem monitoringu miejskiego - dodaje policjant.
Na terenie Centrum Przesiadkowego bardzo często pojawiają się policyjne patrole. Mają oni stale zlecone zadanie, który ma zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywajacym tam. Ponadto miejsce to objęte zostało działaniem priorytetowym dzielnicowego z tego rejonu. W opisie tego działania czytamy:
Zakłócanie ładu i porządku publicznego, spożywanie alkoholu oraz awantury wywołane przez nietrzeźwe osoby przebywające w poczekalni "Centrum Przesiadkowego", takie zachowania występują przez cały czas funkcjonowania obiektu tj. 7 dni w tygodniu w godz. 06:00-23:30. Ponadto dochodzi tam do zaczepiania osób przez nietrzeźwe osoby bezdomne. Problem zdiagnozowano w oparciu o analizę ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców (100% wskazało na opisywany problem), analizę liczby interwencji i zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Czego najczęściej dotyczą interwencje?
Nieobyczajne wybryki (spanie w miejscu publicznym), zakłócanie porządku, spożywanie alkoholu, sporadycznie naruszenia nietykalności.
Ochrona w tym miejscu to dobra decyzja? Czujecie się na terenie Centrum Przesiadkowego bezpiecznie?
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
5686 -
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
5480 -
Poszukiwani zatrzymani w ramach ogólnopolskiej akcji. W Żorach zatrzymano 5 osób
3233 -
Nowy Żorek przy tężni w Parku Cegielnia. Towarzyszy mu filiżanka cappuccino
2921 -
Dziś piątek 13-ego. Czy jest się czego bać?
2477
Najwyżej oceniane
-
Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w Żorach
+31 / -13 -
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+13 / -0 -
Oszustwo na rzekomą fundację w Żorach. Ona oszukiwała, on groził świadkom
+10 / -0 -
Żorzanin Jan Konwa świętował setne urodziny
+9 / -0 -
Zmarł Dariusz Filak pokazywał, że niepełnosprawność to nie ograniczenie.
+7 / -0
Najczęściej komentowane
-
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
1 -
Zmiany na trasie. Do odwołania linie 01 i 02 nie obsługują przystanku "Bankowa"
0 -
Wakacje za pasem. W tych miejscach odbędą się kontrole autobusów
0 -
Oszustwo na rzekomą fundację w Żorach. Ona oszukiwała, on groził świadkom
0 -
Zaatakował i ukradł pieniądze, później wrócił i ranił ofiarę nożem. 39-latkowi grozi 15 lat więzienia
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Topek Karol 2023-04-27
18:20:15
Oczywiście, że jest tam niebezpiecznie. Nie tylko bezdomni ale również młodzież przesiadując tam stanowi zagrożenie.. Oprócz bójek widziałem nawet groźby nożem przez 12-13 latka!