zamknij

Wiadomości

W czwartek sesja Rady Miasta Żory. Jakie tematy będą poruszone?

2016-01-25, Autor: wk; źródło: UM Żory
Na pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta żorscy radni spotkają się w czwartek, 28 stycznia o godzinie 13:00 w sali narad Urzędu Miasta Żory (ul. Rynek 9).

Reklama

Oto porządek obrad:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie Protokołu Nr XIV/2015 z sesji Rady Miasta.
5. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2015 rok.

6. Rozpatrzenie spraw:

6.1. Wyrażenia zgody na podwyższenie kapitał zakładowego poprzez wniesienie wkładu pieniężnego do spółki Zakłady Techniki Komunalnej sp. z o.o. w Żorach o wartości łącznej 33.100.000 zł.
6.2. Wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań przez Gminę Miejską Żory. (ZTK)
6.3. Wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu pieniężnego do spółki Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej sp. z o.o. z siedzibą w Żorach o wartości łącznej 12.205.800 zł.
6.4. Wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań przez Gminę Miejską Żory. (MZOZ)
6.5. Zmian w budżecie miasta Żory na 2016 rok.
6.6. Zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta Żory na lata 2016 – 2027.
6.7. Zaciągnięcia kredytu bankowego długoterminowego na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek.
6.8. Wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty w wysokości 95% od opłat rocznych za oddanie w trwały zarząd nieruchomości położonej w Żorach, przy ul. Gwarków 5 i 5a przeznaczonej na działalność charytatywną.
6.9. Przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Żory.
6.10. Przyjęcia „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych dla Gminy Żory na lata 2016 – 2018” przedłożonego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o.
6.11. Zmiany Programu ograniczenia niskiej emisji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych dla Miasta Żory.
6.12. Wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Miastem Rybnik dotyczącego powierzenia zadania publicznego w zakresie budowy odcinka Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna.
6.13. Nadania drodze nazwy Lwowska.
6.14. Nadania odcinkom dróg nazw: Diamentowa, Jerzego Giedroicia, Lokalna, Madrycka, Orawska, Oskara Kolberga, Rydzowa, Storczykowa, Wiedeńska, Wileńska.
6.15. Zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Miasta na 2016 rok.

7. Sprawozdanie Prezydenta Miasta z działalności za okres między sesjami.
8. Interpelacje i odpowiedzi na interpelacje.
9. Sprawy różne, wolne wnioski.
10. Zamknięcie obrad.

Sprawdź też: > Ranking Radnych trwa już rok. Którzy samorządowcy są najlepsi?

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2016-01-25
  16:38:53

  0 3

  Mam kilka pytań do radnych w związku z powyższym porządkiem obrad. [1] Co oznacza „wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań przez Gminę Miejską Żory” (ZTK) i (MZOZ), czy to są kolejne (ukryte) kredyty? [2] Czy ZTK i MZOZ które są spółkami jednego wspólnika, czyli w 100% własnością gminy Żory, w które pompujemy pieniądze, mogą być w przyszłości sprzedane za symboliczną złotówkę?, lub sprzedana część udziałów? [3] Czy faktyczne jesteśmy w tragicznej sytuacji że zaciągamy kredyt bankowy długoterminowy na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek? [4] Co oznacza „oddanie w trwały zarząd”?, czy jest to dzierżawa, czy zbycie gruntu. I kto jest beneficjentem bonifikaty w wysokości 95% od opłat rocznych? [/] Finanse gminy to są nasze, wszystkich mieszkańców Żor pieniądze. Dziś Wy zaciągniecie zobowiązania, za jakiś czas w Radzie Miasta będą inni, ale te zobowiązania tak naprawdę to będą spłacać mieszkańcy, nie radni. Oni co najwyżej przegłosują kolejny podatek. Mam nadzieję że ktoś kompetentny odpowie na te pytania. PS Nie chowam się za krzakiem, świadomy – mam nadzieję – obywatel.

 • ~drocer 2016-01-26
  21:06:29

  2 0

  "Bardzo mi się podoba projekt i kibicuję tej budowie. Oby jak najszybciej powstały te bloki. Nie jestem zainteresowany nowym mieszkaniem ani moje dzieci. Ale byłyby to pierwsze mieszkania dla przeciętnych mieszkańców, a tych jest większość."..."Generalnie jestem przeciwnikiem zaciągania kolejnych kredytów przez miasto Żory, ale taki kredyt celowy popieram"...."Wierzę, że o ile powstanie spółka, to Miasto wnosząc do spółki grunty, będzie stać na straży interesów mieszkańców." Józef, to Twoje. Kiedyś (dawno, dawno temu) nieoficjalnym rzecznikiem UM na tym forum był Pan Bronisław Pruchnicki (z własnej, nieprzymuszonej woli). Robił to lepiej lub gorzej, ale starał się wytłumaczyć politykę UM. Dzisiaj...echo. Napisałem tylko dlatego, żebyś Józef nie poczuł się osamotniony. Sądzę, że Twój ogląd sprawy nie bierze się z nadmiaru informacji przekazywanej przez UM, tylko jej braku. Panie Bronisławie Pruchnicki, proszę odwiesić obrazę na kołku i wrócić na to forum. Jest jakie jest , lepszego nie mamy. Ludzie się obrażają, ludzie się godzą, Pan też może się pogodzić z nami. Jak Pan widzi jest sporo spraw do wyjaśnienia. Ciebie Arteks też mi brakuje. Pozdrawiam czytających i aktywnych.

 • ~ 2016-01-27
  16:24:24

  0 1

  @drocer. Nie rozumiem związku pomiędzy moimi cytatami przypomnianymi przez Ciebie, a moim powyższym komentarzem – który prawdopodobnie zmotywował Ciebie do napisania swojego komentarza. Oczywiście że kibicuję tej budowie, ale myślę że jestem kibicem, nie kibolem. Nie ze wszystkim, co napisałem kiedyś, dziś się zgadzam w całości. Nie chcę powiedzieć, że mówię tak jak wiatr zawieje. Raczej że modyfikuje, swoje poglądy pod wpływem nowych informacji. Wydaje mi się to normalne. Z tymi trzema cytatami nadal się zgadzam. Nie rozumiem dla czego je przytoczyłeś, czy dla tego, że uważasz że jestem niedoinformowany? Jeżeli tak, to zgadzam się z Tobą. Uważam, że mieszkańcy powinni znać – przynajmniej ci których to interesuje – sytuację finansową miasta. Ja stawiając te cztery pytania, chciałbym usłyszeć odpowiedź na nie. Ale coraz bardziej zauważam, że przerażająca większość mieszkańców przechodzi obojętnie koło takich tematów, a każda władza patrzy na większość. Wydaje mi się ze rozumiem Pana Pruchnickiego. On podpisywał się czytelnie pod swoimi komentarzami a paru chłystków schowanych za krzakiem obrażało go. W przeciwieństwie do Ciebie, nie brakuje mi tego pyskacza rybnickiego, w którego większości komentarzy na żorskiej stronie to ubliżanie miastu, pajacowanie i bardzo mało myśli merytorycznych. Również pozdrawiam aktywnych, czytających ze zrozumieniem komentatorów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 399