zamknij

Wiadomości

W czwartek sesja Rady Miasta Żory. O czym będą debatować radni?

2014-08-27, Autor: wk
Żorscy radni wracają do pracy po dwóch miesiącach przerwy. Już jutro o godz. 15.00 rozpocznie się sesja Rady Miasta.

Reklama

Nad jakimi tematami będą debatować radni? Zapoznaj się z porządkiem obrad:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie Protokołu Nr XLVIII/14 z ostatniej sesji Rady Miasta.
5. Informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju na temat analizy oświadczenia majątkowego za 2013 rok złożonego przez pracownika samorządowego.
6. Sprawozdanie Prezydenta Miasta za okres między sesjami.

7. Rozpatrzenie spraw:

7.1. Stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
7.2. Zmian w budżecie miasta Żory na 2014 rok.
7.3. Zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta Żory na lata 2014-2025.
7.4. Udzielenia dotacji na wykonanie remontu elewacji budynku zlokalizowanego przy ulicy Szeptyckiego 9 w Żorach wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/593/66.
7.5. Zmiany uchwały nr 291/XXVII/12 Rady Miasta Żory z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Żory.
7.6. Zmiany uchwały określającej szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Żory i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
7.7. Zmiany do uchwały Rady Miasta nr 509/XLVIII/14 z 26.06.2014 roku w sprawie zasad oddawania w najem lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Żory.
7.8. Skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego (NPII.4131.1.217.2014).
7.9. Skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego (NPII.4131.1.230.2014).


8. Interpelacje i odpowiedzi na interpelacje.
9. Sprawy różne, wolne wnioski.
10. Zamknięcie obrad.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~gestskoczka 2014-08-27
  14:24:13

  0 0

  W porządku obrad nie ma punktu odnośnie MZK, nie wiem, może była już omawiana sprawa dofinansowania przez gminy wchodzące w skład MZK ( a Żory jeszcze należą) systemu wprowadzającego E-bilet i tablice elektroniczne. Na wczorajszej sesji rady miasta w Radlinie, radni mieli sporo wątpliwości na ten temat. Wprowadzenie tego systemu nasze gminy ma kosztować 1,7 mln zł. Jaką część z tego ma wpłacić miasto Żory?, i po co to nam? Ilu mieszkańców miasta dziennie korzysta z BKM a ilu z MZK byśmy prócz tego co musimy (???) płacić do MZK, jeszcze płacili za E-bilet który nam w ogóle nie jest potrzebny? Jak ktoś korzysta z usług MZK, to sobie taki bilet załatwi, to chyba nie problem. Na początku, jak wprowadzano E-bilet w Rybniku, zakupiłem taki sobie bo był mi wtedy potrzebny, można go było doładować w kiosku naprzeciw sądu i na dworcu autobusowym. Żory do tego chyba nic nie dopłacały, przynajmniej nic na ten temat nie pisano, a gdyby miały coś dopłacić, to powinno być publicznie podane, bo to są nasze pieniądze.

 • ~Arteks 2014-08-28
  09:16:42

  4 0

  @gestskoczka - wszyscy wiedzą że MZK to instytucja źle funkcjonująca która tkwi w ciągłej stagnacji. Zgoda. Ale jednego nie rozumiem, jak ty jako żorski patriota lokalny wyobraża sobie wyjście Żor z MZK. I czym byś chciał to zastąpić? Czy jesteś zwolennikiem całkowitego odcięcia Żor od świata? Przecież już nawet w tej chwili Żory to trochę taka zapomniana enklawa na komunikacyjnej mapie województwa. Poza 52, 69 i liniami MZK oraz rahitycznymi 4 parami pociągów Kolei Śląskich w Żorach publiczna komunikacja międzymiejska nie istnieje. Oczywiście pomijam milczeniem busiki prywatne bo to nie jest ani cywilizowany środek transportu, ani publiczny zależący wyłącznie od widzimisię właściciela i na pewno nie reprezentacyjny dla miasta. Dlaczego więc Żory miałyby opuszczać MZK skoro nie mają dla swoich mieszkańców żadnej alternatywy?

 • ~AleDom 2014-08-28
  13:56:27

  1 0

  Pewnie @gestskoczka chce żeby Żory były jak Wodzisław - nie dają kasy MZK a z powodu okolicznych gmin MZK odwala za nich brudną robotę w postaci komunikacji międzygminnej. Akurat w tym sensie władze Żor postępują (póki co) uczciwie. Nie, nie wychwalam MZK ani nie jestem ich rzecznikiem (znowu zaraz niektórzy będą próbowali mi to wmówić) - zgadzam się z @Arteksem.

 • ~gestskoczka 2014-08-28
  14:51:25

  0 0

  @Arteks, na w miarę grzeczny komentarz w stosunku do Żor, z wyrażonymi wątpliwościami, należy Ci się (w miarę posiadanej wiedzy) odpowiedź. Nie jest (moim zdaniem) tragedią wystąpienie Żor z MZK, raczej jest tragedią dalsza przynależność po powstaniu BKM. BKM nie jest idealne, tak zresztą, jak wiele firm komunikacyjnych, również ZTZ Rybnik czy MZK Jastrzębie. Dlaczego moim zdaniem tragedią jest pozostanie w MZK, postaram się wyłożyć. Otóż zarówno BKM jak i MZK jest na naszym, mieszkańców Żor utrzymaniu. Do MZK dopłacamy 4,40 zł za każdy przejechany kilometr jastrzębskimi autobusami po Żorach, a dla BKM płacimy za przejechany kilometr 3,54 zł. Autobusy MZK raczej nie służą mieszkańcom Żor, no może 101 relacji Żory – Jastrzębie, ale na pewno nie 101 relacji Dworzec Autobusowy – Bajerówka. Poza tym, na utrzymanie kursów autobusów BKM płacimy zdecydowanie mniej, a w nich jedziemy bez dodatkowych opłat, niestety, MZK pomimo że kasuje zdecydowanie więcej za kilometr przejechanego ich autobusu, to żąda jeszcze dodatkowej opłaty w postaci wykupionego biletu. Bilet do Jastrzębia kosztuje 3,80 zł, pomimo że tak słono do ich firmy dopłacamy, a bilet w Drabasie czy Z11 na tej samej trasie, po mimo że nic jako mieszkańcy tym prywatnym firmom nie płacimy, tam bilet jest zdecydowanie tańszy, bo kosztuje 3,00 zł. Stąd Tragedia dla Żor, bo płacimy więcej, a jeszcze im mało, i każdy kto chce wsiąść do ich autobusu, musi dopłacić, zastanawiając się czy nie taniej jechać własnym autem. cdn.

 • ~gestskoczka 2014-08-28
  14:52:50

  0 0

  Sprawa komunikacji w regionie. To prawda że kolej i PKS zeszły na psy, zastępują ich busy. Mnie busy nie przeszkadzają, pewnie, wolałbym tramwaj ( z klimatyzacją), ale jak nie ma, to trudno się mówi i jadę busem, na przykład do Rybnika jak muszę, wolę jechać busem jak 52. W sprawie kolei, a w zasadzie reaktywacji lini kolejowej Katowice – Żory – Jastrzębie-Zdrój, pisałem nie raz. Kolej Śląska, po wykolejeniu się, włazi powoli na tory, ale ani marszałek śląski ani inni którzy mają moc sprawczą nie są zainteresowani tematem. @AleDom, piszesz tak jak potrafisz, inaczej nie widzisz. Dla mnie nie jest alternatywą że albo Żory płacą haracz do MZK, albo są odcięte od świata. To jest Twoje, złośliwe postrzeganie. Ja nie wiem, bo oficjalnie tego nigdzie nie wyczytałem, czy Żory dopłacają ZTZ Rybnik za linię 52 czy do MZK Tychy za linię 69, uważam, że jastrzębskie 101, miasto powinno traktować na takich samych zasadach jak innych przewoźników. Mamy swoją BKM, władze Suszca podobno nie zgodziły się na dopłatę do BKM, woleli MZK, ich sprawa, autobus BKM dojeżdża do granicy miasta, więc mieszkańcy Żor mają bezpłatne przejazdy, dlaczego mamy dotować przejazdy mieszkańcom Suszcza. Pawłowice, po likwidacji połączenia MZK z Krzyżowicami, swój autobus puścili tylko do pętli w Osinach, dalej mają ich mieszkańcy jechać na koszt mieszkańców Żor. O to ci chodzi @AleDom, by się bawić w takie głupie pokazówki? Żory, Jastrzębie, Rybnik. Mamy własne systemy komunikacyjne i nie żerujmy na innych.

 • ~AleDom 2014-08-28
  15:30:15

  0 0

  Był już kiedyś "wykład" o busach, autobusach, stawkach z mojej strony, więc znacie moje zdanie. Sytuacja wygląda tak: albo Żory płacą "haracz" MZK, albo są odcięte od świata - ale jest trzecia opcja: Żory olewają MZK, robią swoją, porządną komunikację międzygminną (w porozumieniu i przy ewentualnym wsparciu sąsiadów), ale wtedy koszty komunikacji UM drastycznie idą w górę. Nie ma nic za darmo - chociaż niektórzy próbują nam to wmówić. Co do MZK Tychy i ZTZ - nie wiem czy tam są dopłaty, ale ilość wozokilometrów pokonywanych w Żorach przez 69 czy 52 nijak się ma do ilości pokonywanej przez wszystkie linie MZK - jest ich więcej niż tylko 101. Przykład z Wodzisławiem miał pokazać w którą stronę można iść - okradając przy okazji sąsiadów.

 • ~ 2014-08-31
  14:01:08

  0 0

  Nagrania juz wkrótce na profilu: https://www.facebook.com/KongresNowejPrawicyZory?fref=ts

 • ~ 2014-08-31
  14:17:15

  0 0

  Nagrania można będzie wkrótce zobaczyć na stronie i na profilu Kongresu nowej Prawicy Żory

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1159