Wiadomości
W Światowy Dzień Trzeźwości o trzeźwości i problemie spożywania alkoholu - za nami konferencja w Żorach
Wczoraj (15 kwietnia) w Żorach odbyła się konferencja z okazji Światowego Dnia Trzeźwości. W tym dniu prelegenci mówili o problemie alkoholizmu, formie pomocy oraz możliwościach, jak pomóc osobie uzależnionej.
15 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Trzeźwości. Alkohol to w społeczeństwie wciąż temat tabu, a jego nadmierne spożywanie dotyczy sporej części naszego społezceństwa. To własnie z uwagi na problem nadmiernego spożywania alkoholu oraz Dnia Trzeźwości w Żorach zorganizowano konferencję w tym temacie.
Już rok temu, z inicjatywy pani Liliany Bocian – ówczesnej Prezes Klubu Abstynentów „STER”, po raz pierwszy zorganizowano w Żorach konferencję związaną z tematyką trzeźwości. Wczoraj (15 kwietnia) odbyła się ona ponownie, dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Żory, Klubu Abstynentów „STER”, Komendy Miejskiej Policji w Żorach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Społecznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.
Zobacz także
W konferencji wzięli udział m.in. Daniel Wawrzyczek – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory oraz mł. insp. Agata Głowacka – Komendant Miejski Policji w Żorach.
Pierwszym z prelegentów był podkom. Łukasz Orłowski – naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji Żory. Przedstawił statystyki zdarzeń z udziałem osób pod wpływem alkoholu w naszym mieście, w tym dotyczące osób nieletnich. Opowiedział też o prawnych aspektach związanych z alkoholem, m.in. konsekwencjach udostępniania i sprzedaży alkoholu osobom nieletnim czy jazdy samochodem lub innym pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”.
Podczas konferencji zapoczątkowano też wspólną akcje żorskiej Policji i Urzędu Miasta pn. „Z trzeźwością mi po drodze”, która będzie kierowana przede wszystkim do osób poruszających się na rowerach, skuterach czy hulajnogach. W akcję włączył się także Klub Abstynentów „STER”, przekazując odblaski, które będą wykorzystywane w działaniach prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji.
Następnie Bożena Köhl-Gudzik – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Żory opowiedziała o działaniach Miasta Żory, związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, realizowanych w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii”. Poruszyła także temat najnowszych zagrożeń oraz trendów w działalności profilaktycznej.
Kolejną prelegentką była Weronika Cębrzyna – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, która opowiedziała o problemach alkoholowych wśród rodzin objętych pomocą społeczną w Żorach, a także o całym miejskim systemie, wspierającym wychodzenie z alkoholizmu.
O szansach oraz wsparciu jakie Centrum Integracji Społecznej daje osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i ubóstwem, także tym, które wychodzą z alkoholizmu i chcą na nowo poukładać swoje życie, opowiedział Adam Grześkiewicz – dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, w ramach którego działa CIS.
Głos zabrał także Łukasz Drzeniek – nowy prezes Klubu Abstynentów „STER”, który krótko opowiedział o działalności Klubu i zachęcił osoby uzależnione i współuzależnione do przyjścia do klubu i działania na rzecz poprawy własnego życia. Następnie podziękował osobom zaangażowanym we wsparcie klubu. Podziękowania dla Miasta Żory odebrał Daniel Wawczyczek – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory.
Kolejnego wydarzenia nie było w scenariuszu. Łukasz Drzeniek - prezes Klubu Abstynentów „STER”, na scenie oświadczył się swojej wybrance Sylwii, a ta przyjęła oświadczyny! Takich emocji się nie spodziewaliśmy!
Kiedy emocje odrobinę opadły, prowadzący wydarzenie Adrian Lubszczyk – Główny Specjalista ds. Promocji i Mediów zaprosił gości na drugą część konferencji, czyli spektakl pt. „Człowiek bez twarzy”, w wykonaniu Teatru Profilaktycznego Kurtyna. Poruszał on tematy przemocy w rodzinie i środowisku szkolnym oraz pokazał dramatyczne skutki alkoholizmu.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Najnowszy komunikat policji: 11-latka odnaleziona, mężczyzna z Żor zatrzymany. Trwają czynności wyjaśniające (zdjęcia)
25626 -
Ważna droga w regionie zamknięta. Pod koniec maja ruszą tam prace
16109 -
11-letnia Patrycja odnaleziona. Była w Żorach. Zatrzymano żorzanina
13185 -
Rozpoznajesz ich? Daj znać policji!
6612 -
Mieszkaniec Żor wykorzystał zaginioną 11-latkę? Usłyszał poważne zarzuty
4727
Najwyżej oceniane
-
Żory rosną, gdy Rybnik się kurczy. Miasto zaskakuje na tle regionu
+13 / -4 -
2,5 kg narkotyków nie trafi na rynek. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn
+7 / -0 -
Wielkanoc i Święto Ogniowe w Żorach w 1937 roku
+10 / -3 -
11-letnia Patrycja odnaleziona. Była w Żorach. Zatrzymano żorzanina
+6 / -0 -
Wyprzedziła radiowóz na pasach. Była nietrzeźwa...
+5 / -0
Najczęściej komentowane
-
Na tę decyzję czekało wiele osób. Sejm podniósł kwotę zasiłku pogrzebowego
1 -
Mieszkaniec Żor wykorzystał zaginioną 11-latkę? Usłyszał poważne zarzuty
0 -
Rozbudowana i odmieniona! Szkoła w Rowniu-Folwarkach zachwyca po remoncie
0 -
Najnowszy komunikat policji: 11-latka odnaleziona, mężczyzna z Żor zatrzymany. Trwają czynności wyjaśniające (zdjęcia)
0 -
MSWiA nie wywiązuje się z obietnic złożonych strażakom. Solidarność: stoimy w miejscu
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert