zamknij

Wiadomości

W Żorach powstaje krematorium. Mieszkańcy: „Dowiedzieliśmy się o tym pocztą pantoflową”

2014-04-28, Autor: Wioleta Kurzydem
Wśród mieszkańców Dzielnicy Zachód zawrzało. W środę dowiedzieli się, że na działkach przylegających do cmentarza komunalnego powstanie pierwsze w mieście krematorium. - Nikt nas o zdanie nie zapytał, nikt z nami nie porozmawiał, nikt nas nie poinformował o inwestycji - to główne zarzuty przewijające się w rozmowach z mieszkańcami okolicznych domów.

Reklama

Prace budowlane rozpoczęły się na początku tego tygodnia. Mieszkańców okolicznych domów, jak i osoby odwiedzające cmentarz, zaciekawiła obecność robotników i maszyn, które pojawiły się na nieruchomości. W środę, wypytując pracowników, dowiedzieli się, że na działce przylegającej do cmentarza powstanie krematorium.

Co ciekawe, o inwestycji nie wiedzieli również przedstawiciele Rady Dzielnicy Zachód, którzy od razu interweniowali w magistracie. - O budowie dowiedzieliśmy się przypadkiem. Urząd Miasta nie musiał nas - radnych dzielnicy, informować o inwestycji - mówi Henryk Cimała, przewodniczący Rady Dzielnicy Zachód.

Przetarg na dzierżawę terenu przy Alei Armii Krajowej został rozstrzygnięty 30 grudnia 2013 roku. Już w ogłoszeniu zaznaczono, że na działce powstanie instalacja do spopielania zwłok wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Prawo do użytkowania nieruchomości przez 30 lat i pozwolenie na budowę uzyskała firma Momentum Sp. z o.o., z którą, z powodu urlopu właściciela, nie udało nam się skontaktować.

- Koszty budowy ponosi prywatny inwestor, natomiast w planie miejscowym obowiązującym od 2011 roku, który był wystawiony do publicznego wglądu, uwzględniono umieszczenie obiektu krematorium. W związku z brakiem zgłoszenia jakichkolwiek zastrzeżeń możliwe było wystawienie terenu pod przetarg przez miasto - informuje Anna Ujma, doradca prezydenta ds. polityki promocji i informacji.

Decyzja o powstaniu krematorium jest zaskoczeniem dla żorzan. - Nikt z nami nie konsultował planów powstania tej inwestycji. Jesteśmy tym faktem oburzeni. Wiemy, że w krematoriach stosowane są nowoczesne rozwiązania, techniki i metody, ale mimo wszystko, jak mamy tutaj dalej mieszkać? Dlaczego nie wybrano terenu poza centrum miasta lub chociażby w głębi cmentarza, gdzie rośnie więcej drzew? - pytają mieszkańcy dzielnicy Zachód, pragnący zachować anonimowość. Zainteresowani boją się też, że przez budowę krematorium spadną ceny działek i nikt nie będzie chciał już mieszkać w okolicy.

Henryk Cimała usłyszał w piatek od urzędników, że krematorium nie będzie uciążliwe dla środowiska. Jako, że przepisy regulujące budowę tego typu obiektów uległy zmianie już jakiś czas temu, nie jest już wymagane przeprowadzenie konsultacji społecznych w tym zakresie.

Żorzanie chcą teraz zainterweniować u Prezydenta Miasta Żory i poprosić go o wyjaśnienia. Czy uda im się coś wskórać?

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~hernzlasu 2014-04-28 13:06:02

  Tja, szanowni mieszkańcy dzielnicy nie maja nic przeciwko, że z kominów ich domów wydostaje się smród i nie tylko, po paleniu tzw. muły i innego rodzaju smieci, z oponami włącznie. Ale krematorium jest be...

  61 0
 • ~krys54 2014-04-28 13:12:41

  Zgadzam się jak wyżej, w okresie grzewczym jest tam smrod od palenia "różności".Mnie odpowiada budowa , ludzie nie będą wozić ciał po innych miastach, jeszcze powinny powstac katakumby , lub kolumbarium.

  46 0
 • ~munitalp 2014-04-28 14:07:12

  Zgadzam się z poprzednikami. Mało kto wie ile płaci się za transport zwłok bo sama kremacja to jest mała część kosztów pogrzebowych. Aktualnie najbliższe krematorium jest w Rudzie śląskiej lub w Dąbrowie Górniczej. Poza tym smród będzie mniejszy (jeżeli w ogóle jakiś będzie) niż od mieszkańców palących wszystko co napotka na śmietniku/ach osiedlowych, ze względu na restrykcyjne przepisy jeżeli chodzi o emisję gazów dotyczących przedsiębiorstw. Według mnie takie same przepisy powinny być nałożone na budynki mieszkalne.

  45 0
 • ~hitchhiker 2014-04-28 16:27:25

  A ja zgadzam się z mieszkańcami. Chyba mało kto chciałby mieszkać w pobliżu krematorium - rozumiem, gdyby to powstało w innej dzielnicy, gdzieś na uboczu. Nie zdziwię się, jeśli tam już nikt się nie wybuduje.

  0 29
 • ~gestskoczka 2014-04-28 17:44:27

  Rozumiem oburzenie mieszkańców, ale nie popieram. Mieszkam w bloku, nie palę śmieci i nie przepuszczam ich przez komin, ale przez okno niekiedy, przy niesprzyjających wiatrach wlatuje mi smród spalenizny, więc wtedy trzeba szczelnie okna zamykać. Myślę, że to krematorium nie będzie bardziej uciążliwe niż tak zwana niska emisja, a może będzie powodem, by eliminować niską emisję poprzez częstsze kontrole kominiarza szczególnie tam, gdzie niekiedy czarne lub brunatne smugi wylatują z komina, a sąsiedzi zainwestowali w ekologiczne piece i chcieliby mieć czyste powietrze.

  25 0
 • ~ 2014-04-28 19:44:51

  Ja się ciesze.. już muszę sobie miejsce zarezerwować.. kto wie jaka będzie kolejka.. może jak do specjalistów..

  15 0
 • ~nonsens 2014-04-28 20:10:49

  Ale po co drugie krematorium? Nie wystarczy jedno przy Wiślance? ;)

  13 0
 • ~not4u 2014-04-28 21:12:44

  Nonsens - mistrz! ;d

  3 0
 • ~pioter77 2014-04-29 11:46:03

  Nie jestem mieszkańcem dz. Zachód, ale w pełni się z Nimi solidaryzuję w sprzeciwie. Krematorium jest obiektem, który zdecydowanie nie powinien być zlokalizowany blisko osiedli ludzkich. Moim zdaniem mieszkańcom bynajmniej nie chodzi o zapach, czy podobne tego typu rzeczy, bo pewnie doskonale są świadomi tego,że technologia stosowana w komorach kremacyjnych całkowicie eliminuje takie sprawy, tylko zniechęca Ich sam w sobie fakt,że będzie to się odbywało w bliskim sąsiedztwie Ich domostw. Ja osobiście też podniósłbym sprzeciw, gdyby taka inwestycja miała powstać na Kleszczówce i jestem pewien,że każdy z wypowiadających się tu oponentów, krytykujących sprzeciw mieszkańców Zachodu podobnie by zareagował na wieść o budowie krematorium w Ich dzielnicy. Łatwo świrować jarząbka, jak coś się dzieje u sąsiada ,a nie u mnie, co??

  1 19
 • ~Firemonster 2014-04-29 19:02:01

  Proszę, proszę, panie Cimała, jaki Pan ugładzony - miejsce na liście wyborczej prezydenta już czeka? Życzę Panu dymka z komina prosto w okienka! W imieniu mieszkańców dzielnicy nie wpadło Panu do głowy, że dobry i dbający o mieszkańców prezydent miasta powinien wcześniej przekazać taką informację sąsiadom i mieszkańcom dzielnicy i zmierzyć się z argumentami żorzan? Czy mi się wydaje, że poziom arogancji, megalomanii i męczeństwa w związku zarzutami prokuratorskimi i wyrokami sądowymi tego Pana sięga już zenitu? Może już czas zastanowić się nad zmianą? Proponuję do monstrum ogniowego dołożyć piec i komin zgodnie z koncepcją nonsensa - całkiem sensowną zresztą ;)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 336